4.9 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student - minim 15ore/sapt. sau nu?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by irina.p, May 13, 2007.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    I-am trimis mail lu domnu' macmillian si am primit raspunsul asta de la altcineva la care a dat dumnealul froward la mail-ul meu (dupa 3 sapt de cad am trimis mail-ul)

As an EU national student you are entitled to reside in the UK as long as you are enrolled at a DFES-registered private or public establishment in order to follow a course of study and you are able to support yourself without becoming a burden on the UK’s social assistance system. A course can either be full or part time, which includes courses that are for less than 15 hours a week.

-grr- rr- As bate pe unul de la HO daca as putea: ce-l intrebi tu si ce-ti raspunde. Am intrebat clar daca primesc registration certificate ca sa muncesc daca fac curs part-time... vedeti vreundeva raspunsul la intrebarea mea??? El imi zice ca pot sa reside! Pai nu asta intrebam nene...

2. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutza,
    ca si student la un curs part-time vei primi cu siguranta drept de munca. Si eu am avut aceasta dilema la un moment dat dar niste prieteni de-ai mei inscrisi la un curs part time au primit registration certificate. Raspunsul este da, poti sa obtii yellow card si cu un curs part time.
    Multa bafta!

3. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Va rog sa-mi spuneti si mie daca varianta gandita de mine e buna:
    daca ma inscriu la un curs de engleza de 3 luni,part-time(martie-mai)am dreptul la cele 4 luni de munca dupa terminarea acestui curs?
    As ajunge pana-n septembrie cu drept de a munci legal si apoi din sept. m-as inscrie la o facultate (mai aproape de orasul meu)pentru a putea implini cele 12 luni necesare pentru blue-card.
    Trebuie sa caut variante pentru ca majoritatea cursurilor gasite de mine si care incep acum sunt in London+ imi ia 2 ore sa ajung la un Colegiu care nu ma usuca de bani +trebuie sa ajung acasa la ora 3 sa o iau pe fiica-mea de la scoala. -stunned- tunned-
    Deci,care este durata minima a unui curs pentru a obtine drepul de a munci 4 luni dupa terminarea cursului?

4. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu nu ti se impune o durata minima de curs,ei doar impun restrictii in ceea ce priveste numarul de ore saptamanale pe care-l poti lucra.Esti sigura ca nu exista nini un curs prin zona unde locuiesti tu?Bafta.

5. temayra

temayra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am citit si eu topicul asta dar nu am inteles, pana la urma, si-a luat cineva de pe forum yellow card cu un curs part time?

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul este DA ... si nu numai unul, ci mult mai multi

7. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti!
    Redeschid acest topic intrebandu-va totusi daca stie careva daca atunci cand aplici pentru blue(pe baza de yellow student) se verifica daca ti-ai luat toate exemenele inclusiv cele externe...??
    De luat examenele interne le-am luat cu procente mari , dar ma gandesc ca nu as mai avea timp sa invat si pt ultimul..care defapt eu il am echivalat pt ca am terminat o facultate de management(naric mi l-a echivalat iar ceea ce fac la colegiu e sub niv meu.dar nu mi-am permis sa merg sa fac Cima sau ACCA full time pt ca era foarte scump)..Am facut acest an ultim de colegiu doar ca sa imi iau yellow-ul si apoi blue-ul.
    Voi avea payslipurile -cele 12, feedback-urile cu procente mari nu numai de la cursul de contab dar si de la cel in travel and tourism...
    Rezultatele de la acest examen vor fii in august..iar eu nu mai vreau a merg la colegiu de vreme ce am recunoscut si anul viitor ...Am scrisoare de la colegiu, cum ca anul scolar se va termina pe doi iulie.
    Si inca o nelamurire:Asta inseamna ca din iulie pana pe 2 nov am drept de munca nelimitat sau ma insel..
    Vreau sa stiu daca ati fost intrebati in Croydon daca v-ati luat toate exmenele??I am sooo scareeedd!::unsure:
    Ufff, cu examenele astea cu toata cifraraia de la servici...sper ca in final totul sa fie bine...
    Mult succes la toti si sper ca ma veti lumina si pe mine..ca sa stiu .daca e sa mai fortez nitel si pt acel examen.
    O seara buna!
    Andreiuta

:kiss:

Share This Page