14.3 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student loan si maintenance grant

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by agm, Oct 15, 2014.

1. agm

agm New Member

Trophy Points:
    1
    Buna,

Este cineva care incepe studiile la Uni in Londra? Ma inscriu in sesiunea din Ianuarie/Februarie si vreau sa iau legatura cu cei care au aplicat pt student loan si maintenace grant - se mai acorda romanilor sau nu? In presa se tot scrie cum ca de cand s au schimbat legile pt romani din aprilie, studentilor li s a intrerupt ajutorul.

Stiti de vreo organizatie serioasa care ajuta viitorii studenti din UK cu dosarul de aplicatie?

Va rog, daca stiti, postati aici, a ti fi de mare ajutor!

Merci!

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai ai alergie la munca ?

3. agm

agm New Member

Trophy Points:
    1
    Sari si tu ca ars, cu alergia ta la munca! Ma cunosti de undeva sa poti sa spui un lucru ca asta? Cer si eu informatii ca oricare alt om care vrea sa studieze intr o tara straina. Student loan si maintenace grant sunt servicii oferite de stat, OFERITE nu cersite, nu furate. Daca te califici sa le primesti bine, daca nu nu .

Oameni dusmanosi si cu mot de ai ca tine sa se abtina ca tare usor va e sa fiti rai si sa faceti bascalie in loc sa ramaneti potoliti in banca voastra daca tot nu aveti o informatie relevanta pentru ce am intrebat.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Păi de ce să stau liniștit ? Ți se pare că sunt agitat ?

Tot nu ai răspuns , ai alergie la muncă ?

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Xman, ai target, pana la sfarsitul anului sa te iei de absolut toata lumea de pe acest forum?
    Just asking.

6. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
  7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu Dane , dar vad ca nu se lasa de manevre si ghidusii natia asta a noastra .

Poate sa lucreze part time si in acelasi timp sa faca pe studentul dar a intrebat direct de ,,maintenace grant,, plus reactia lui imi comfirma ca de fapt vrea sa traga si el mata de coada pe banii guvernului cativa ani .

Lucrez de peste 3 ani si am 2 joburi si din taxele platite de mine altii vor sa manance fara cel mai mic efort , sa mearga la munca si in timpul liber sa faca cate scoli vrea , dar nu vrea asa , el vrea doar sa stea si sa incaseze , cica e student ...

8. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Xman cred ca ar trebui sa-ti iei vre-un concediu in care sa stai putin departe de internet. Ai obiceiul de a te pronunta asupra lucrurilor pe care cred ca nu prea le intelegi. Incearca te rog sa studiezi pe bune ceva la nivel inalt si apoi sa vi sa ne spui daca acel mentenance loan si grant ti-ar fi de ajutor sau nu. Pana atunci da si tu dovada ca ai obraz si fi mai rezervat.
    Agm referitor la intrebarea ta. Nu cred ca procedurile dureaza mai mult sau nu daca esti roman. Daca te califici pentru ele le poti lua. In cazul in care ai mai putin de 3 ani de rezidenta in UK(nu stiu exact care e limita inferioara), dar ai muncit si ai contribuit la plata taxelor mai ai optiunea de a aplica pentru ele ca migrant worker. Un simplu search cu migrant worker status te va lamuri mai mult. SFE nu va mentiona mai nimic de ea. Eu am aflat intamplator si inca sunt in asteptare privind o aplicatie pentru curs universitar(ce-i drept nu in Londra) care a inceput la finele lui septembrie. In cazul in care nu ai stat in uk pana la data aplicatiei, vei putea aplica doar pentru taxa de studiu. Atentie ca cei 3 ani de rezidenta trebui sa fie indepliniti la inceputul perioadei de scolarizare oficiala din ianuarie. In cazul meu trebuia sa am 3 ani la 1 septembrie(startul oficial de scolarizare pt sesiunea din toamna)si nu la inceputul cursului, eu atingandu-i la mijlocul lui octombrie.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Post liceala nu este un nivel inalt ci o recalificare dar nah da bine esti ,,student,, in UK , spor la numarat bani nemunciti .

10. agm

agm New Member

Trophy Points:
    1
    Tu xman stai linistit, eu sunt in tara asta de aproape 5 ani iar de 4 ani am platit taxe la job. Vezi tu cum te bagi asa in oala altuia aiurea?

Pe o alta nota, Ella si Bujalarab va multumesc mult pentru raspunsuri! Mult spor tuturor in ceea ce faceti!

Alexandra

11. wind2k9

wind2k9 New Member

Trophy Points:
    0

Atata timp cat e cel putin HND e foarte buna. Numai fi suparat ca vezi doamne cei care merg la cursuri pentru a-si creea un viitor mai bun iti manaca taxele...ca nu e asa deloc..adica daca ar fi asta o problema...lol. Dar deh romanul e priceput la cancan.. Si cand un "lopatar" vede ca in lumea asta exista oameni la fel de inteligenti sau mai inteligenti (in cam 90% a 2 varianta) li se cam intoarce universul pe dos si devin irascibili.

Share This Page