11.8 C
London
Sunday, February 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Student in Birmingham (cazare+sfaturi)

Discussion in 'EMIGRARE' started by alexc, Aug 26, 2011.

1. alexc

alexc New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Pe 13 am bilet spre Birmingham. O sa studiez Film prod and techn. la BCU.

Am urmatoarele intrebari:

1. First of all,CAZAREA, pe care n-am gasit-o inca . Am tot tras de timp incat s-au epuizat locurile din campus si camerele ce au mai ramas sunt foarte scumpe.
    Am cautat prin multe site-uri de anunturi de inchirieri dar nu stiu cum sa procedez mai departe, intrucat nu am cum sa ma duc sa le vad sau sa-mi fac o oarecare parere.

Singurele solutii momentan sunt: sa-mi bookuiesc o camera intr-un campus, dar mi se pare MULT prea scump + ca contractul este pe 40+ saptamani.
    sa vin sa ma cazez la un hotel or something pana cand imi gasesc ceva convenabil. ceea ce mi se pare destul de dur (bummer) in ideea in care vin pentru prima oara acolo si o sa fiu buimac.

Va rog, daca aveti sfaturi sunt binevenite!
    Inca am o groaza de intrebari, dar asta e cea mai urgenta problema.

Multumesc mult!!

Alex C.

*later edit: cum se numeste zona cu Jennens RD, Curzon ST, etc. Cea cu Aston Campus? Vreau sa inchiriez ceva prin zona pentru ca este foarte aproape de facultate ..!

2. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alex,

Multe semne de intrebare si prea putin timp la dispozitie. Fa-ti te rog timp si da clik pe link-ul din semnatura mea. Aia e baza.

Tu vei avea cursuri pe langa Millenium Point. Din cartografierea personala pe care am facut-o zonei ti-as recomanda sa nu stai chiar in zona. O simpla cautare pe google iti va arata ca zona Duddeston si Nechells nu sunt cele mai grozave cartiere.

Iti recomand zona de sud a Birminghamului - Selly Park, Selly Oak, Harborne, King's Heat, parte din Stirchley, Bournville (mai scump ce-i drept), parte din Edgbaston. Incearca sa dai cautare pe zona Pershore Road sau Bristol Road si vei vedea ca nu e chiar atat de departe de punctul tau de interes.

Daca nu ai unde sta inca in Brum, da un search la Couchsurfing.com. Vei observa ca exista o mare comunitate de oameni dispusi sa te cazeze pe gratis pentru cateva nopti, timp in care poti sa incepi sa cauti cazare. Ideal ar fii sa gasesti pe cineva care sta aproape de zonele care te intereseaza pe tine ca deplasarea sa fie mai usoara. Dar, chiar si asa, transportul public merge foate bine iar un bilet pe o zi e 3.80 pounds, asa ca nu e o avere.

Intre timp posteaza un anunt ca iti cauti cazare pe gumtree.com, specificand toate detaliile care te intereseaza. Poti sa incerci si easyroomate unde iti faci un profil si gasesti multe anunturi de cazare. Depinde doar de bugetul tau, case sunt disponibile cu duiumul.

In rest succes si spor la informare.

Numai bine

3. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Alexc, noi avem o saptamana de cand cautam in Birmingham cazare. Nu am vrut share. Depinde ce vrei. Cele mai Ok zone vazute pana acum este Edgbaston (care ste si relativ aproape de centru), Acocks Green (dar depinde unde gaseti, este destul de aiurea cu magazinele din ce am observat, poate ma insel) si spre Quinton. Daca vrei share, gasesti la greu. Totul depinde de tine ce vrei si cat esti dispus. Pt share inscriete aici: http://uk.easyroommate.com/ si or sa te bombardeze zilnic cu anunturi. Minim 3 pe zi.

Share This Page