14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Stie cineva de cazul acestui roman care s-a sinucis in uk???

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Anonymous, Feb 24, 2014.

1. Anonymous

Anonymous Guest

http://www.bzi.ro/tulburator-un-tanar-d ... deo-419131

O poveste de dragoste pasionala nu a fost uitata niciodata • Stia ca iubeste, dar din orgoliu a ales un drum care a fost mult prea scurt • Intreaga tragedie valoreaza 4.000 de euro • Un e-mail a rascolit sentimente nebanuite, care au invins pofta de viata a ieseanului

Povestea lor de dragoste s-a incheiat intr-un mod dramatic. Un e-mail a reusit sa rascoleasca cele mai profunde amintiri. Fata de care s-a despartit i-a scris cateva randuri care l-au marcat: "Iti doresc fericire alaturi de noua ta iubita si tot binele din lume". Nu a vrut decat sa inceapa o noua viata, departe de locurile care ii aminteau, la fiecare pas, de iubirea pe care a trait-o timp de trei ani. La varsta de 25 de ani, tanarul s-a urcat in avion cu destinatia Marea Britanie. Impreuna cu el, a plecat si o tanara pe care o cunoscuse in urma cu trei luni, pentru a-si reface viata, chiar daca ranile sufletesti erau inca deschise. La mai putin de doua saptamani, intr-o dimineata de miercuri, mama lui a primit un telefon din Londra prin care a fost anuntata ca fiul sau a fost gasit spanzurat. Parintii indoliati nu mai au odihna si lacrimi, din disperare ca nu pot aduce trupul neinsufletit al fiului in tara. Mama tanarului a fost cea care i-a auzit pentru ultima data vocea. Emanuel Moisa a plecat spre Londra in data de 31 ianuarie, iar in noaptea de 11 februarie a fost gasit fara suflare, spanzurat cu un cablu tv. Gandurile negre au fost declansate de un e-mail primit de la Oana, marea dragoste a lui Emanuel.

Iubire stinsa cu whisky

Au fost suficiente cateva pahare cu whisky si o cearta aprinsa cu actuala prietena. "A plecat din casa increzator ca pentru el va incepe o noua viata. Dupa o relatie de trei ani cu o fata minunata, isi dorea un nou inceput. Avea prieteni plecati in Londra si i-au promis ca il ajuta. Vorbeam des cu el la telefon si mi-a spus ca se simte singur si nu-si gaseste inca un loc de munca, pentru ca nu i-au iesit actele. In seara zilei de 11 februarie, m-a sunat si mi-a vorbit foarte ciudat. Mi-a spus ca ii pare rau ca nu m-a ascultat si ca isi cere iertare. Inainte de a inchide telefonul, mi-a spus sa-i transmit Oanei ca o va iubi si dincolo de moarte. A doua zi eram in tramvai in drum spre locul de munca, iar un prieten de-al fiului meu m-a anuntat ca a fost gasit spanzurat. Am incercat sa contactam pe cineva de la Ambasada, dar ne-au trimis doar o lista cu firme de pompe funebre care fac transport international. Orice ar fi facut, este copilul meu si vreau sa-l ingrop aici, sa am unde sa-i aprind o lumanare", a spus Angelica Moisa, mama tanarului.

Trupul din Londra valoreaza 4.000 de euro

Rudele s-au izbit de sumele uriase pe care trebuie sa le plateasca pentru a-l aduce pe Emanuel acasa, intre patru scanduri. Firmele specializate le-au fixat tarife intre 3.500-4.000 euro. Mama lui Emanuel lucreaza ca femeie de serviciu intr-un liceu din Iasi, iar tatal este pensionat pe caz de boala. De la Consulat au anuntat ca mai exista posibilitatea incinerarii, urmand ca familia sa primeasca din Londra doar urna cu cenusa fiului lor.

"Stiu ca a fost gasit spanzurat cu cablul tv de bara unui dulap. Emanuel statea in camera unui hotel, unde lucra cu un prieten. Nu am reusit sa vorbim cu fata care a plecat si nimeni nu ne ajuta cu nicio informatie. Suntem disperati. Stiu ca fiul meu este mort si atat. Avem nevoie de bani sau de o persoana din Londra, care sa ne ajute sa aflam mai multe. Am dat de pomana pentru sufletul lui, iar in cale mi-a iesit un copilas pe care il chema tot Emanuel. Plecat printre straini, nu a avut cine sa-i dea un sfat si sunt convinsa ca nu o uitase pe Oana. A fugit de trecutul lui, isi facuse planuri si a ajuns sa-si ia viata", a mai spus mama tanarului.

Fara bani, familia poate primi doar cenusa

Repatrierea ieseanului depinde de cei aproximativ 4.000 de euro solicitati de firmele de pompe funebre care fac transport international, la care se mai adauga alte cheltuieli pentru procedurile birocratice. O poveste de dragoste neimplinita si dorinta de a-si face un rost in lume la peste 2.000 de km de casa parinteasca au dus la un deznodamant tragic. Rudele lui Emanuel, imbracate in negru, tin in casa poza tanarului si o lumanare care sta aprinsa pentru a fi iertat de gestul necugetat. Mama ieseanului decedat in Londra stie ca nu are dreptul la o slujba religioasa, dar isi vrea copilul aproape, pentru a-i pune la capatai o cruce modesta de lemn. Cu lacrimi in ochi, femeia este sigura ca o cadere psihica l-a facut sa-si ia viata la scurt timp dupa ce a primit e-mail-ul de la fosta iubita. Trupul lui Emanuel sta aruncat intr-o morga din Londra si are toate sansele sa se transforme in cenusa, daca familia nu strange cat mai repede cei 4.000 de euro.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Re: Stie cineva de cazul acestui roman care s-a sinucis in u

Alooooo ambasada, consulatul ??? Se aude ceva acolo ???? Chiar nu exista nici un ajutor la consulat, ambasada in cazul unui cetatean roman decedat in Anglia, decat varianta la crematoriu si la borcan cu el ???

3. Anonymous

Anonymous Guest

112 views ...wowwwww
    Nobody seems bothered , he he he .
    Rusineee romanilor din UK ....ati uitat de unde ati plecat , si cand vad ca sunteti atatia ,,comentatori intelectuali '' pe chat , vorbiti de unele si altele, de altii ......dar de adevaratele si probleme ale romanilor din Uk , si despre cazul asta al unui roman decedat aici in Anglia nu vorbeste nimeni , ambasada, consulatul vor sa-l bage in borcan si nimeni nu face nimic pt familia lui din ro.
    renuntati mey la cetatenia romana, nu mai vorbiti romaneste si dispareti in jungla, ca voi nu meritati si nici sa va numiti ,,romani '' si cred ca majoritatea care s-au uitat la postul meu , au uitat cu ce foame au venit aici si acum se umfla in ei ca traiesc in anglia ....vai si amar de viata voastra, nu e de mirare ca cu asemenea romani s-a dus si tara noastra de rapa .
    Bless you all .

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

2 saptamani pauza de forum.
    Colegii de forum nu's carpele tale.
    Daca revii doar sa ne injuri, nu te stresa, orice jigniri ulterioare aduse membrilor vor fi sterse si vei fi banat definitiv.
    Succes!

5. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing

1.eu nu vad nici o problema in incinerare.
    2.omul si-a rezolvat problema pe o cale mai brutala,nu vad ce atita deranj si discutii...nu e nici primul nici ultimul.

da,familia si prietenii vor suferi de lipsa lui,dar timpul le vindeca pe toate.
    RIP!

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
  7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Am citit aceasta chestie azi , pe mobil, la munca si am fost si eu cumva iritat de reactia celui care a deschis discutia,
    cred ca un produs al "generatiei online", la atatea vizualizari /vrea raspunsuri si rezolvari.
    Si, chiar ma gandeam ,ce e rau in incinerare, well, mi-a revenit repede in memorie moartea lui Sergiu Nicolaescu si groteasca campanie dusa de televiziunile tembele vizavi de faptul ca omul ceruse sa fie incinerat!

Deci, o incinerare presupune taierea a milioane de lei catre un prezumtiv popa!Desi, din cate cunosc, la sinucideri nu e cazul, totusi, am inteles ca se mai practica, dar...cu dispensa!
    Acum, nu poti sa ai decat ganduri pioase in fata unui asa eveniment, un tanar la aceasta varsta sa faca un asa gest dar....de ce trebuie comunitatea sa se implice in repatriere?
    Intreb si eu.
    Am ales multi calea exilului practic si, invariabil cred, multi ne-am pus aceasta problema, poate chiar si in mod inconstient.
    Deci, pentru Vikingul, daca mai citeste si daca mai intra pe aici,
    zi-ne si noua de ce crezi ca, comunitatea de romani din UK trebuie sa contribuie la repatrierea corpului acestui copil nevinovat?

8. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing

daca discutam despre un principiu,atunci eu cred ca omul are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui...sa ia deciziile care i-se par lui potrivite,iar cei din jurul lui nu au nici un drept sa-l judece si condamne(cu exceptia cind actiunile lui afecteaza direct viata altora...iar aici,mentionez ca multe din legile dupa care ne judecam semenii sint strimbe,in opinia mea).
    in ce priveste "autosinuciderea",unii il privesc ca un act de lasitate(fuga din fata greutatilor vietii)iar altii ca pe un act de curaj(infruntarea constienta a mortii+suferinta fizica a actului in sine)... dar cine sintem noi sa judecam actiunile altora???

din punct de vedere social/uman,comunitatile se pot implica mai mult sau mai putin,dar sa nu uitam ca cei mai multi dintre noi sintem pe cont propriu aici si mai mult chiar, comunitatea rominilor este una dintre cele mai divizate.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Im back , he he he .
    well , don admin ....nu este singurul caz de deces in uk si care s-a postat aici si nimeni nu s-a obosit nici macar sa depuna un efort sa ajute familia .
    nu are rost sa continui cu vreo metafora la adresa voastra, doar unui singur ipocrit ,,dromaderu'' caruia sigur nici borcanul nu i se va acorda sa-si depuna cenusa in el , sigur vantul va sufla in ziua aceea si il va arunca ,,to where is coming from '' he he he.
    dromaderule, camila este un animal inteligent ...te rog frumos sati pui o poza cu un berbec , se pare ca beneficile din uk ti-au luat mintile si reducerile de la expiratele de la poundland.
    Tfb, intrun fel ai dreptate dar mortul fiind crestin ortodox si familia lui , asa e in traditia romaneasca si cei de la consulat sau ambasada din uk ar fi trebuit sa faca ceva in privinta lui ,asta e parerea mea de roman .
    scuze colegilor de forum , de metafora mea ...se pare ca dromaderu are ceva impotriva tuturor ...imi pare sincer rau de sanatatea lui :)
    cheers....vikingul din somerset .

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da nu trebuie mai baiatule sa-ti para tie rau de sanatatea mea, stai linistit, sa nu faci v'o criza de grija asta ceva,
    acum, ca tot ai redeschis discutia, zi-ne te rog si noua deci, TU, ca Roman, ce demersuri ai facut in aceste doua saptamani pentru intr-ajutoararea familiei?
    Sa stii ca daca ai dat like-uri pe FB la ce or fi scris pe acolo unii, nu prea ajuta!
    Share da, posibil!

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Sinuciderea este pacat in traditia ortodoxa. Asa ca foarte putini vor fi impresionati macar de asa ceva.

Legislatia nu prevede si nu permite ajutorarea de catre autoritati a celor in astfel de situatii din pacate ca procedura standard.
    Recomandarea MAE este ca cei care pleaca sa aiba asigurare de calatorie, care acopera si astfel de situatii.
    http://www.mae.ro/node/1458
    http://www.mae.ro/sites/default/files/f ... sulara.pdf

In rest cauta sa-ti schimbi limbajul si sa vorbesti frumos.

12. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu văd nici o diferență între a jigni pe unul, pe mai mulți, pe toti. Că e dromaderu, că e "majoritatea", că e "unii", e același lucru.
    Așa că VIKINGUL, te rog să-i respecți pe ceilalți pe acest forum. Chiar dacă ceilalți nu-ți împartașesc viziunile și oricât de delicat ar fi subiectul.
    Mulțumesc anticipat.

13. Anonymous

Anonymous Guest

dromaderule taliban , sincer iti spun ca daca locuiam in londra, mergeam la consulat sau ambasada si prezentam cazul acestui roman .
    din fericire nu am facebook , ca nu e safe si in nici un caz nu ii dadeam mortului ,,like'' .
    tu esti orfan din nastere, sau asta e modul tau de gandire anapoda ??
    ceea ce am putut face eu , pt ca locuiesc in somerset ....este sa prezint cazul pe aici , pe acolo , poate cineva sa anunte consulatul sau ambasada.
    imi pare rau ca eu inca mai sunt OM , plus si Roman .........

14. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser

De ce nu e 'safe'?

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Scoala de Braila zici?
    Greu nene deci, atata geografie va invata aia acolo, ai gasit dromader= desert= taliban si gata, zici ca te-ai scos.

Dupa cum banuiam, un "gura mare" care se baga in seama, evoluand si el cum poate de la mirc la lumea reala.
    Concluzionand, deja am facut mai multe decat tine pentru acel caz ,doar aducand topicul acesta "sus".
    In rest, ce sa zic, bafta romane!

16. Anonymous

Anonymous Guest

Dromaderule, este grele cu tine. Tu nu vezi cat esti de mic ,stie lumea cine esti :)))
    In rest trebuia sa spui bafta suedezule , ca am dubla cetatenie romana-suedeza , uppsss .
    ,,Gura mare'' , eu doar am adus cazul asta pe forum cu un scop , nu l-am postat sa ne certam care este cel mai tare in gura, dar se pare ca tu si cativa membrii de aici , va place sa faceti mistouri si haz de necaz aproape la orice postare a noilor veniti .

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Bafta suedezule!
    E OK?

BTW, de ce-ai taiat-o de acolo, nu-ti priau open view-urile alora?
    Tu,ala cu gura mare? -ras4-

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Btw, "coarne". Cu fiecare postare te dovedesti un merituos purtator de. Si logica ta vine in sprijinul aceluiasi lucru. Si ca un veritabil purtator de coarne - si nu ma refer la username - dai si ca bietul animal cu oistea in gard. Dromaderu (pentru tine DOMNUL Dromaderu) a ajutat mai multi romani in tara asta decat ai tu in imaginatie.

Si inca ceva ... era o atmosfera mai altfel pe forumul asta, dar ai venit tu cu Romania in tine si ne trezesti cosmaruri uitate. Vezi-ti de aplicatiile tale pentru beneficii in Somerset si nu mai tulbura apele pe aici. Eu cunosc mai multi oameni din Braila, oameni cu educatie si de carcter, ceea ce ma determina sa cred ca NU esti de acolo. Zic bine?

19. Anonymous

Anonymous Guest

Dromaderule , de ce am plecat din suedia ??
    De plictiseala, de invazia talibanilor in nordul europei , de stresul taxelor mari , am venit pe aici sa cer beneficii sa stau si eu in vacanta cateva luni . esti lamurit ?
    Albea , ati uitat de unde ati venit ? vi se pare voua ca anglia v-a civilizat in asa mod incat sa va schimbe mentalitatea de roman sau cultura romaneasca ?? Eu nu cred , si asta vad si pe acest forum ca tot cu mistouri si aroganti au ramas unii dintre voi , mai ales cand credeti ca ati ajuns sa traiti in Anglia , si este cea mai mare realizare din viata voastra :)))))
    Pe care ii cunosti tu din Braila sau din alte parti ale tarii veniti aici ,,oameni cu educatie si caracter '' inseamna ca sunt unii care au uitat de unde au plecat , sunt cu 2 fete si tradatori plus si-ar vinde si dosul pt 2 lire in plus la salariu .....si pt ei , anglia a fost cea mai mare sansa din viata lor , sa scape de romania , oameni falsi ce arata ce nu sunt de fapt .....
    Nu poti schimba cine esti , de unde viii , oricat ai trai intr-o tara straina ...si daca crezi tu ca e civilizatia occidentala mai buna decat in romania, te inseli amarnic si esti orb , nu vezi in ce sistem de kakao traiesti .
    Sunt nascut si crescut in Braila , mandru ca sunt brailean .....
    Apropo, pt mine nici un om nu este domn, domnule, sef, boss. Dromaderul sa o lase mai moale cu aroganta lui de kakao si altii de pe acest forum ca nu sunteti mai presus de restul romanilor din anglia .
    Cat bine ar fi facut el la romanii din anglia ...e vreun post aici la adresa lui cu multumiri , vreo statuie,?!!! gata terminati cu circul la adresa mea, ca o tinem mult si bine asa ......

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Pai ... tu esti (cu) circul. Chiar nu realizezi mirosul? Lasa-ne, frate, cu stresurile si vacantele tale! Te-ai trezit si tu sa dai lectii de viata pe aici. Obraznicia nu te face superior, deci ... ia masuri.

Share This Page