20.1 C
London
Monday, June 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Spania nu s-a temut

Discussion in 'in lume' started by florysana, Dec 19, 2008.

1. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    in sfarsit o tara care ridica restrictiile de pe piata muncii pt romani si bulgari.simt o amaraciune ca acelasi lucru nu s-a intamplat si aici,dar in acelasi timp ma bucur pt romanii de-acolo,care au scapat de corvoada obtinerii permiselor de munca...acum si ei pot sa se bucure de privilegiile de membru in UE,la fel cu celelalte tari intrate inainte ...desi Spania se confrunta cu probleme grave de recesiune,desi romanii sunt in nr cel mai mare ca imigranti,totusi ei au facut si au avut curajul de a sfida celelalte tari din UE ,care parca s-au luat la intrecere ,care sa anunte mai repede mentinerea restrictiilor.Olanda ,pe langa restrictii,mai baga si o lege in care somerii imigranti,fara servici sa paraseasca tara.Elvetia nu vrea sa dea drumul la romani si Bulgari desi e somata de UE si mai nou nu mai vor sa dea si niste fonduri ,pt ca Bulgaria are mari probleme de coruptie....iar noi suntem la pachet(de parca am fi acelasi stat)....
    ce sa mai spun ?sunt fericita pt romanii din Spania,dar ma doare ca noi desi suntem in nr mic ,comparativ cu plonezii,lituanienii si ceilalti din A8,totusi suntem o amenintare pt joburile englezilor ....am impresia ca pana la urma astia ar fi in stare sa spuna ca toate se-ntampla din cauza ultimilor intrati n UE(adica noi).nu mai ma mira nimic ,pt ca am citit raportul ,iar in acel raport desi se spune de beneficiile emigratiei,de faptul ca sistemul in care ,hospitality are nevoie de personal ,totusi noi avem nevoie de permise ....pana cand D-ne ,vom fi desconsiderati in asemenea mod?

2. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Usor-usor si situatia romanilor intra in normalitate - adica ne sunt acordate aceleasi drepturi ca si celorlalti cetateni europeni.

Sincer si eu cred ca situatia economica din Spania este mai grea decat in UK, si cel putin sondajele de opinie spun ca dintre toti europenii, spaniolii sunt cei mai ingrijorati de siguranta locurilor de munca si perspectivele economiei.

De apreciat decizia ibericilor, si sa speram ca rezultatele deciziei lor, vor incuraja si alte state (UK, Germania, etc.) sa ridice restrictiile, macar din 2010.

Frumoasa vestea de Craciun, pentru romanii din Spania. Noi cei din UK, trebuie sa ii mai scriem lui Mos Craciun despre cadoul asta si la anu'. -santa- anta-

Share This Page