13.6 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Spania creeaza un precedent. Ce urmeaza?

Discussion in 'in lume' started by Cafea, Jul 31, 2011.

1. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    "Consiliul de Ministri a aprobat un acord prin care se stabileste reactivarea - asa cum prevedea ca fiind posibil si Acordul din 2008 - a perioadei tranzitorii in ceea ce priveste accesul romanilor pe piata spaniola a muncii. Astfel, cetatenii romani care vor veni la munca in Spania vor avea nevoie, pentru a fi in legalitate, de o autorizatie prealabila emisa pe baza existentei unui contract de munca", se arata intr-un comunicat al Guvernului de la Madrid, citat de Mediafax. Restrictiile pentru muncitorii romani, adoptate, vineri, de Guvernul spaniol, au caracter temporar si masura nu va afecta romanii care sunt deja inclusi pe piata muncii din Spania.

DE CE NUMAI PENTRU ROMANI?????????? SPANIA SE CONFRUNTA CU UN VAL FARA PRECEDENT DE ARABI SI ASIATICI
    AU GASIT FRAIERII....ROMANII....HAI SA NE LUAM DE EI CA NU SUNT REPREZENTATI DE NIMENI

http://www.cotidianul.ro/153323-Romanii ... a-viitoare

ULTIMILE GAINI DIN EUROPA LA ABSOLUT TOATE CAPITOLELE

ASTEPTAM SA NE INCHIDA PORTILE SI RESTUL TARILOR MEMBRE UE

MULTUMIM DIN INIMA PARTIDULUI !!!!!

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    si la ce te asteptai? sa scoate restrictiile? LOL :D
    la ce guvernanti avem ne meritam soarta.

3. bobitz

bobitz New Member

Trophy Points:
    0
    OFFFF! m-am saturat sa fim loviti din toate partile. Chiar suntem un popor atat de "murdar"? -plans2-

4. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, o sa incerc eu sa explic un pic, ca am un pic de experienta in drept european si am fost voluntar pe teme de imigratie in Eu cativa ani.

Da, din pacate Spania creeaza un precedent, asta e asa.Dar il poate crea.

Schema restrictiilor pentru tarile A2 (Rom si Bulgaria)-ca A8 au terminat deja- este urmatoarea :2+3+2 ani. Tratatul european si conventia (sau cum i-o zice) de aderare spune ca in primii 5 ani (2+3) tarile pot aplica restrictii dupa bunul lor plac. Sigur, cum stim cu totii restrictiile se aplica doar raporturilor de munca subordonata, nu si celei autome (self, LTd samd).

Ultimii 2 ani sunt obiectul unor reglemantari mai particulare (sau erau), dar in conditiile actualei crize mondiale cred ca vor avea exact acelasi regim ca si anii precedenti.

Asta spune legea. Tarile deci au absolut orice drept ca, timp de 7 ani, sa aleaga daca pun sau nu restrictii pentru Romania si Bulgaria. Acelasi regim l-au avut si tarile A8 si tari ca de ex Germania si Austria au pastrat restrictiile pentru o perioada de 7 ani!!!
    Fara sa cred ca avem guvernanti asa cum trebuie, pot doar sa notez ca nu a depins deloc de guvernantii nostri. Chiar nu cred ca puteau face mare lucru, deoarece tari ca Anglia au aplicat restrictiile pt romani pe baza "experientei poloneze". Sau cel putin asta a fost unul din pretexte.

Stiti ca Finlanda, Suedia nu au impus deloc restrictii pentru romani? Mai mult de atat Danemarca a deschis complet piata muncii pt romani la 1 mai 2009 sau 2010 (nu-mi mai amintesc exact).Credeti ca asta e meritul guvernantilor? Nu!!!
    Factorii hotaratori sunt de cu totul natura si am convingerea ca un Basescu, Iliescu sau orice alt escu nu ar fi putut face nimic. Sigur daca tara noastra ar fi avut un "feeling" mai puternic cu Anglia de ex, poate, zic poate asta ne-ar fi putut un pic ajuta; dar ma indoiesc sincer ca in fata propriilor cetateni furiosi si speriati de criza mondiala, vreo tara ar fi ales sa nu aplice restrictiile de ochii frunosi ai unui/unei/unor politicieni romani.

In ceea ce o priveste pe Spania, eu au scos restrictiile aproape imediat (nu sunt sigura daca le-au avut).
    Acum le reintroduc pt ca au un somaj oficial de 20% (cel real se vehiculeaza a fi 25-30 %), intr-o Europa unde media e de 10 %.
    Spania face o miscare politica, si desi personal nu cred deloc ca reintroducand restrictiile va scadea somajul, NU E O MASURA IMPOTRIVA ROMANILOR.In plus ii va afecta doar pe cei care vor merge de azi incolo in Spania si doar in ceea ce priveste munca subordonata!!!!

Haideti sa incetam sa o tot facem pe victimele si cand e cazul si cand nu.

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    A, inca ceva ca ziceai de asiatici si arabi: ei nu au drept de munca in Spania.
    Pot obtine resedinta pe alte motive, daca pot: azil politic sau motive umanitare sau altceva.Nu merg in Spania pt ca spaniolii le dau drept de munca.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Plus,
    daca-mi este permis,

inteleg ca romanii sunt pe primul loc ca populatie nespaniola, de acolo.
    Si Italia la fel.

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @ adelaide_
    Punct ochit, punct lovit.
    Pot sa mai adaug ca Spania este in pragul alegerilor, iar actualul prim ministru vrea alegeri anticipate. Nu are nici o legatura cu guvernul de la Bucuresti.

8. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi ne afecteaza.
    In Franta 20% din populatie sunt arabi. La TV ce se prezinta? Romani bineinteles....si alte natii, nu sunt absurd....nu ma intereseaza cum au venit alte natii acolo sau in Spania sau in Anglia....daca cineva zice ca aia nu muncesc acolo e absurd...
    dar....
    Ei au gasit solutia....PFFFF ROMANII SUNT DE VINA!!!!!
    Cand cineva este slab si nu este reprezentat este aratat cu degetul chiar si din motive pur electorale...
    asta nu mai conteaza de acum....
    Jocurile electorale le stim cu totii
    Eu am mai facut un calcul....20 de milioane de romani da?...cati plecati? 5? 5 milioane? Sa uitam de America, Australia etc. Sa spunem 5 milioane de romani imprastiati in toata Europa.
    Spania cat are? 60 de milioane...la fel si Italia...Europa are in jur la 1 miliard de locuitori
    Asta ar insemna undeva la 0,5 % romani peste granite
    In UK cati locuitori sunt? Tot cam 60 milioane
    Hai sa fiu mai pesimist.... cele 5 milioane de romani sunt in Anglia, Spania si Italia....insumand o populatie de 200 de milioane aproximativ
    Cati romani sunt? 2%????????? Romanii rup piata muncii??? Iau locurile de munca spaniolilor si englezilor?? OMG!!!!!!!!! Suntem ca un pipi in ocean!!!
    LUAM FRATE AERUL SI LOCURILE DE MUNCA!!!!!!!!! EUROPENI SUNTEM NOI???? PALMUITI SI FUGARITI CUM LE TUNA LA FIECARE???
    ASTA E PROBLEMA EUROPEI? 2% AMARATI CARE CAUTA UN LOC DE MUNCA?? S-a umplut Europa de chinezi!!!!!!!!
    Basca ca 90% din romani ocupa locuri de munca pe care localnicii nu le-ar ocupa nici in cele mai cumplite momente.... poate sa fie si criza galactica ca un spaniol nu-ti culege capsuni

Hai sa fim seriosi... ce au rezolvat???? Politic sau nu...ce au rezolvat??? Au eliberat 2% din locurile de munca pentru spanioli??? Ha.....

Bine...fiecare poate sa zica si sa creada ce vrea....pe mine ma jigneste ca si roman... ma jigneste pentru ca da..politic..alegeri..tralalala dar imi simt natiunea in coada.... imi simt semenii precum niste nedoriti, nepoftiti, primiti in UE pentru pozitia noastra strategica, pentru poarta catre orient.... si nu suntem in stare sa punem conditii, sa ne aparam, sa ne tinem partea
    Bineinteles ca din cauza asta fiecare face ce vrea cu noi.....PENTRU CA POT!!!

Putem sa ne contrazicem pe subiectul asta pana maine...eu ma simt umilit si gata

Nici n-am cuvinte sa ma exprim...

Bun ..acum spaniolii au rezolvat problema locurilor de munca pentru bastinasi...eu le urez "succesuri"

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca tu te simti umilit, chiar nu ar trebui.Nu ai de ce.
    Decizia guvernului spaniol e absolut legala, in contextul unui tratat european in vigoare, si nu are nici o legatura cu Romania/romanii.
    Incearca (si din punctul meu de vedere,prin mijloace gresite) sa rezolve o problema interna: somajul.

Tu, elector roman, nu te-ai simti bine daca Xescu, actual presedinte si canditat la urmatorul mandat, ti-ar spune: io ii opresc pe unguri,spanioli, italieni, englezi sau altceva sa mai vina la noi, ca e criza si avem somaj mare???
    Cred ca e o manevra politica fara gres in orice tara din lume.

Important e sa distingem faptele/cifrele de sentimente.
    Ma pot simti umilit ca o persoana(independent de nationalitatea ei) sau un guvern face/Spune ceva IMPOTRIVA Romaniei sau a romanilor sau a mea.
    Dar in nici un caz nu ma simt umilit ca un stat incerca sa-si rezolve probleme, deci face ceva PENTRU el insusi/proprii cetateni. Imi pare doar rau, ca noi am cazut la mijloc. Imi pare rau pt ca cred ca nu-i metoda potrivita. dar atat.

E doar un alt punct de vedere.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ adelaide

Poti eventual divaga mai mult te rog pe chestia ca UK nu ne-a dat drept de munca deci, in 2007,

folosind "pretextul polonez"?

Multam!

11. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu eram in uk, atunci; dar asa cum ziceam am o idee de ansamblu despre Europa.In plus cunosc binisor legislatia europeana, mai ales partea de imigratie.
    Ideea mea (nu e un fapt, e o idee, o concluzie pe care am tras-o in urma a ceea ce s-a intamplat) e urmatoarea : ca restrictiile romanilor in Uk, cel putin initial nu au avut nimic de-a face cu romanii efectiv.
    Prin "experienta poloneza" ma refeream la faptul ca Uk a deschis piata muncii pentru polonezi si un numar mai mare sau mai mic de persoane de cetatenie poloneza au venit aici.Din pacate multi dintre ei fara calificari prea serioase sau dispusi sa se adapteze intr-adevar, sa invete limba locala si alte cele.
    Asta a creeat, in randul populatiei cel putin ideea ca au venit nenumarati polonezi, care nu vorbesc engleza, au luat locurile de munca ale englezilor (sic!) si au scazut salariile.Aceasta chestie, cum bine stim cu totii, a fost pe larg exploatata de presa in incercarile de a presa impunerea restrictiilor pentru romani.

Deci cand noi am intrat in UE, ei erau dupa o experienta de genul asta, in fata propriilor cetateni. Presa exploata la maxim "infractionalitatea romaneasca" sau temerea exodului romanesc:) (si acuma ma face sa zambesc, nici daca am fi chinezi nu s-ar teme asa tare ca le-ar fii invadata tara).
    Singurul lucru pe care politicienii (si subliniez politicienii-intrucat sunt o categorie aparte) l-ar fi putut face era asta: sa impuna restrictii.
    Inconvenient, dezamagitor, chiar dureros pentru noi.
    Dar din nou: in mare parte rezultatul unuei conjuncturi nefericite, mai degraba decat a urii fata de romani.

Iar am scris prea mult, sorry.Sper doar ca am fost coerenta si ai putut sa-mi urmaresti ideile.

12. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Da Adelaide...sunt de acord cu tine...stiam asta...stiu ca este o miscare pentru "ochii" alegatorilor...si eu sunt de acord cu tine ca nu vor rezolva nimic... insa ne intoarcem la gandul cum de este posibil. Pentru ca atat putem....pana si faptul ca am intrat la coada in UE dupa 20 de ani de democratie, ca nu avem un cuvant de spus, ca am acceptat "conditiile" pentru cateva voturi electorale...ca economia Romaniei este sub pamant si nu la pamant... te face sa te simti umilit.
    O natiune care a dat gres, care sta cu capul plecat pentru ca asa este "acordul"

Daca spaniolii aveau interese economice cu Romania...nu se intampla asta (asa cum este cazul intereselor financiare ale Angliei in India)...nici nu se gandeau ei sa riste racirea relatiilor pentru o himera. Asa... ce conteaza? Pe ei ai ajuta la cateva voturi in plus... pe noi ne duce de rapa (cate familii sunt in Romania care depind de banii trimisi din Spania????)

Ca sa ma fac inteles mai bine, am sa incerc sa-mi prezint nemultumirea mai pe scurt

Nu e vorba de ce s-a intamplat acum...e vorba de unde am ajuns noi si de cum suntem priviti si tratati in cadrul acestei Europe unite

Nu ma simt umilit pentru ca spaniolii isi vad de interesul lor...e treaba lor....ma simt umilit pentru ca noi suntem in situatia de a fi singurii din Europa carora sa li se faca asa ceva (si bulgarii..dar nu ma doare capul de ei).... sau mai bine zis singurii carora li se poate face asa ceva...

SI EXACT !!! CUM BINE AI PUNCTAT...NU E VINA SPANIOLILOR...E VINA NOASTRA

Cum am mai spus....NU CONTAM !!!.... de asta ma simt umilit ca si roman

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu eram pe atunci in UK,
    de fapt, sunt aici din 2003 Noiembrie.

Asa este, cu presa, cu calitatea indoielnica a muncitorilor polonezi ce au ajuns sa munceasca aici.

Poate putini mai stiu/tin minte ca, in 2006,
    cand guvernul a anuntat ca va restrictiona accesul romanilor/bulgarilor, patronatele de aici au protestat, cunoscand calitatea /abnegatia muncitorului roman.

Personal, dupa cum am mai afirmat candva,
    cred cu tarie ca mai platim polite datorate politicii din cel de-al doilea razboi mondial.

Nu, nu sunt nebun, inteleg cat de cat noile aspecte economice europene dar,

astia nu ne iubesc ca natie!

Prin natura serviciului, umblu prin destule case de englezi in varsta,
    care , desigur, la sesizarea accentului, inevitabil ma intreaba de unde sunt,

99% din ei, cand le spun "estul Europei" raspund prompt: POLISH??

Cel putin 30% dintre acestia, cand le spun ca sunmt roman,

imediat ma asociaza cu Ploiesti./zona petroliera ce a alimentat bombardierele germane de ii bombardau aici in UK

Din pacate, restul de 70%,

invariabil:

orfelinatele!

Scuze de divagatie!

14. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta platim ceva...nu stiu cat % istorie, cat % prostie si cat % autodistrugere, lehamite, lasa sa am eu ce pune in oala, vecinu poate sa crape, politica, interese externe, interese interne si ce mai poate fi insirat aici

Bun...este stiut ca ne vad curvele Europei ....hai cu nemtii....aaa stai ca vin rusii mai tare....hai cu rusii -ras2- -ras2- -ras2- Marea "rasucire" romaneasca

DA NEMTII????????? -ras2- -ras2- -ras2- ELVETIA???? stim cu totii rolul ei in al 2-lea razboi mondial -ras2- -ras2- -ras2- DA ITALIA ??????? -ras2- -ras2- -ras2-

Pe astia cum ai vad?

Cert este ca platim si gandim cu egoism specific. Eu sa am!! Istoria si conjuctura ne-au facut individualisti pana la extrem.

Nemtii au fost rasi complet de pe suprafata pamantului...ma intreb daca nu gandeau si actionau ca o natiune....unde erau la 60 de ani dupa razboi???

Cred ca in A3....... -ras2- -ras2- -ras2-

15. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    @cafea: suntem o natiune mica, fara un cuvant de spus. Acord european sau nu, asa am fost mereu.
    Va amintiti ca unul din proverbele preferate ale romanilor e "capul plecat sabia nu-l taie" !!! Sau ca balada noastra nationala e miorita (superba, de altfel).Dar again, ideea sacrificiului.
    Culegem ceea ce am semanat.Noi. Ca individ, ca grup, ca natiune.Corect sau nu, asta e situatia. Ca s-o schimbam tot de noi tine: de mine, de tine, apoi de grup si apoi de popor.Alta solutie nu e.Problemele incercam sa ni le rezolvam noi, nu asteptam ca altii sa ne faca favoruri sau sa li se faca mila de noi, sau sa ne dea nu stiu ce in urma nu stiu carei idei ca ne-ar datora ceva.

@dromaderu: interesant punct de vedere.Nu m-am gandit niciodata la situatie in contextul asta. Nici nu am avut pe nimeni care sa ma asocieze (na natie, vorbesc) cu razboiul mondial 2 sau cu orfelinatele.
    Posibil sa nu ne iubeasca, dar cred ca e greu de stabilit...

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Stie cafengiul ce spune.
    Din pacate, astia suntem cafengiule!

Urmasii a sute de ani de imbarligari politico/economico/sociale.

Nemtii, sanchi, chit cu planul Marshal cu tot, daca nu erau NEMTI,

ar fi fost acum jooooos de tot.
    Diferenta deci e aia, ei sunt nemti,
    noi ROMANI! -da-da-

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    pe italieni pot sa te asigur ca nu-i vad bine.
    Am trait ani buni acolo. Inca mai sunt vii in mintea italienilor afise (prin Elvetia si Germania)in care spuneau "interzis accesul italienilor si al cainilir" sau ceva de genul asta. Asta se intampla acum 50-60 de ani, desigur.
    In Usa sunt priviti ca importatorii Mafiei.
    Nu italienii, nu sunt bine vazuti nici azi si asta o spun ei, nu o spun eu.

18. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu' are de a face (prin prisma slujbei) cu persoane care au prins razboiul....e normal ca cei care au trait ororile razboiului sa nu uite ....insa cand am spus unui tanar englez ca sunt roman....m-a intrebat "si cum ai venit aici? cu viza?".... nu mint...sunt multi care nu stiu ca Romania este in Europa... apai sa stie ei de cel de-al 2-lea razboi mondial -ras2- -ras2- -ras2- -ras2-
    Si eu cand ai spuneam bunicului de rusi facea criza de nervi...
    Generatiile trec....

Cu siguranta in randul unei anumite categorii de englezi exista o reticenta... insa personal nu cred ca are a face cu Europa moderna. Daca ar fi fost asa nemtii ar fi trebuit expulzati din Europa

Noi am dat petrol....da' nemtii i-au bombardat!

Da!! da vorba ta..ei au BMW !!!!!!! Noi Dacia Logan

19. robcos

robcos New Member

Trophy Points:
    0
    va salut si va multumesc pentru toate informatiile gasite aici. in problema tratamentului discriminatoriu acordat romanilor, incepand cu 2007, sunt de acord cu adelaide cand afirma ca politicienii vestici profita de conjunctura, mai ales cand vine o campanie electorala. desigur, ne aducem aminte de "sperietoarea" cu romanii care vor cotropi uk si vor scoate in somaj bastinasii. am oarece cunostinte despre politicile ue, dar mai ales cunostinte despre cum se face o campanie electorala. va spun cu mana pe inijma ca nici un politician nu are ceva cu cei pe care ii umple de rahat. pur si simplu profita. fara scrupule, fara procese de constiinta. de ce? pai, desi nu au proverbul, e la fel si la ei: decat sa planga mama lor, mai bine plange a noastra. invazia poloneza a fost un pretext. nu uitati un lucru. polonezii erau sustinuti de un papa polonez. nu e de trecut cu vederea influenta politica a vaticanului, chiar si in tari necatolice.
    pe de alta parte, sunt de acord si cu ideea ca reprezentantii statului roman (presedinte si ministru de externe) sunt direct responsabili atat pentru imaginea romanilor in strainatate, cat si pentru modul in care cetatenii romani sunt tratati in alte tari. cred cu tarie ca unpresedinte are datoria, nu doar morala, de a lua o pozitie publica atunci cand oficialii altor tari fac referiri la concetatenii nostri. ceea ce fac spaniolii nu este discriminare. dar nici nu am cunostinta ca datele despre cat reprezinta emigratia romaneasca sa fi fost folosite ca argument de oficialii romani atunci cand se discuta despre cat de mult afecteaza lucratorii romani somajul din vestul europei. pe mine nu ma incalzeste cu nimic intrarea in schengen. pot trai la fel de bine cu un control de frontiera sau fara unul. ma supara sa fim tratati drept ultimii oameni ai europei. am patit-o in irlanda (republica, nu partea de nord). pe langa noi, polonezii sunt cu mult mai putin educati, mai putin profesionisti, au lacune mari la limba engleza si intr-adevar au venit ca lacustele, oferindu-se sa munceasca pe sume de nimic. desigur, avem si noi coloratii care canta si fura si fac destule pentru imaginea negativa. stiu ca suna rasist ceea ce spun, dar e doar o constatare. noi spunem ca fiecare padure are uscaturile ei. dar, oare de ce nu spun si europenii despre noi acelasi lucru si sa ne acorde acelasi tratament cu cel aplicat polonezilor?
    despre bulgari, ce sa mai zicem? amaratii aia sunt nici zece milioane in tara lor. daca emigreaza un milion, ramane tara goala. pe bune, nu e gluma. ei cu ce mai inspaimanta europa? cu nimic. doar ca au si ei acelasi tip de politicieni: interesati doar de scaunul lor (moale sa le ramana pe viata) si de imbogatire.
    stiu ca suna ciudat pentur unul care inca nu e in uk (credeti-ma ca incerc sa fac rost de bani sa pot reusi), dar consider ca cei care sunt acolo pot actiona. in uk exista un drept la exprimare. de ce sa nu fie pichetata ambasada, cu mesaje de genul: nu suntem gunoiul europei? e doar o idee. pana la urma, imaginea romanilor in strainatate este data nu doar de cei din tara, ci si de cei din afara. din pacate, in irlanda am dat peste oameni decisi sa nu faca valuri, ca sa nu intre in atentia autoritatilor, desi aveau acte si tot ce la trebuie. in uk vad ca toti sunt ocupati cu munca. bun, dar si cand se face cate o intalnire a romanilor, ce mesaj public exista pentru britanici? poate a sunt eu in necunostinta de cauza si chiar s-a facut ceva. dar, poate ca ar ajuta si ca o asociatie a romanilor sa adune semnaturi pe o petitie, fie ea si online, care sa fie adresata autoritatilor britanice, in care sa se ceara proceduri clare, care sa nu lase loc de discriminari (asta apropo de modul in care se acorda nin , yc si bc).
    imi cer scuze pentru lungimea mesajului, dar dupa cateva saptamani de citit forumul, probabil ca am vrut sa spun prea multe dintr-o data. va multumesc.

20. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Ce speri tu nu se va intampla in veci. Mai apare cate unu care sare de la etajul parlamentului...cate unu care-si da foc....dar atat.
    Cati vezi ca se "lipesc" de comunitatea asta care se numeste forum? Ai numeri pe degete. Restul...intra..ia informatia...si pa!!! Si-a vazut interesul. Nici in articulatie nu-l doare de imaginea Romaniei. Devin englezi instant !!!

Sa aiba el de crapare pe masa...sa-si ia Q7 (sau cum dracu se cheama) sa moara tot satu' de ciuda cand merge in vizita....ce daca in Anglia il tine langa casa ca e scump gazul...sa se simta nevasta-sa multumita cand merge la 2 pasi in urma lui ca o cadana supusa gandindu-se ca are ce arunca in oala si ce barbatel capabil are ea (lady) chiar daca la moda e trening-ul gen Rusia in Holiday, dar se asorteaza bine cu sticlutele Swarovski din nas.... copchii sa socializeze pe yahoo la laptop...ce le trebuie lor matematica...scoala vietii e destul... sa scoata iphon-ul pe masa cand stucheste seminte in Regent's Park sa-l vada neamu' ce realizat e el.... "sa moara mama am baut 30 de doze de bere intr-o zi"... sa se scarpine la ochi sa i se vada ceasu' sau ghiulu' de om prost pe deget....intr-un cuvant...un roman "realizat" tralala tralalala....fara compasiune, fara socializare, fara cultura, fara idealuri altele decat masina bere si pisicute cu sau fara blana..... cateodata sincer cand ai vad prin preajma incerc sa-mi aduc aminte repede de cateva cuvinte in franceza...in caz de ma intreaba ceva sa zic :JE NE COMPRENDS PAS (cred)

Nu se va intampla....
    Putinii care sunt OK...au probleme familiale, copii, sunt prea ocupati sa traiasca si sa acopere golul lasat de 40 de ani de lipsuri in Romania, nu-i poti judeca ca nu se implica.

Nu ai cu cine, nu ai cum.....noi dansam pinguinul la miting de bucurie ca ne-au luat 25 % din bani si ne uitam la ceas sa vedem "cat mai dureaza"...nu de alta da avem altele mai bune de facut decat sa ne aparam drepturile

Asa suntem educati.

Share This Page