11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sotia dependenta de self-employed,drept de munca?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Izabella_Ionut, Jan 28, 2011.

1. Izabella_Ionut

Izabella_Ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Sunt un noua pe forum. Sunt in Uk de 1 an si 3 luni. Sotul meu e self-employed,eu ca sotie dependenta de el pot sa ma angajez? Am dat proba pt un post de munca ,totul ok pana la acte cand mi-au cerut BC,dar am citit pe site la HO ca nu as avea nevoie de BC atat timp cat sotul meu isi mentine statutul de self-empployed. Ma puteti lamuri????

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/

Acesta de sus e link-ul unde am citit

2. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Trebuie sa obtii NIN!

3. Izabella_Ionut

Trophy Points:
    0
    Am NINO deja de 1 an.

4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    din cate am auzit angajatorii cer o dovada ca ai drept de munca (BC) . cu toate ca simplul fapt ca sotul e SE iti da dreptul de munca tie . ai putea sa printezi ce zice UKBA si sa-i arati angajatorului poate merge. altfel esti nevoita sa aplici ptr BC.

5. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si trebuia sa le explici ca ai NIN,nu e necesar blue card.Sant foarte multi care nu stiu tot ce trebuie si tu trebuie sa le explici.E in interesul tau sa o faci!Ca sa lucrezi ca angajat e necesar doar NIN,si tu ii ai obtinut ca dependent de un self,deci ai tot dreptul la un loc de munca.Sant foarte multi angajatori care cer doar NIN,pentru ca prin el iti pot plati taxele.

Aici mai e o chestie foarte pe dos,ca poti avea NIN ca self,si cu el te poti angaja oriunde,si asta pentru ca multi angajatori nu stiu complet legea.

Normal ca sa te angajezi ar trebui sa ceara si NIN si BC.

Foarte multi angajatori,te intreba de NIN,dar ei nu stiu ca il poti obtine si ca self employed,si in acest caz nu te poti angaja,pentru ca e ilegal.

6. Izabella_Ionut

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspunsuri,acum sunt total convinsa ca am avut dreptate . Astazi am sunat si la HO,sa cer sfatul lor si spre surprinderea mea ,au zis ca trebuie sa imi conving eu angajatorul ca asa este legea,pt ca aceea companie unde am aplicat pt postul de munca din pacate m-au facut sa imi dau demisia si tot unde lucram inainte fiind siguri ca ma vor amgaja,si din pacate stau acasa!

7. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa iei si BC,pentru ca o sa ai nevoi de el.Daca il ei acum,dupa un an de munca o sa fie permanent,si ar putea si sotul tau sa beneficieze.Ai pierdut mult timp!Daca il luai dupa ce ai obtinut NIN,mai aveai un pic si era permanent.

8. Izabella_Ionut

Trophy Points:
    0
    Am aplicat pt BC eu si sotul pt YC in noiembrie 2010 si inca asteptam,din cate mi-au zis trebuie sa astept 3 luni,asa ca astept..... Daca stiam de cand am venit unele lucruri poate era mai bine in momentul de fata,dar toti pe care ii cunosc habar nu au de legi,pana la urma tot singurica mi-am dat seama si din ce am mai citit de pe site. treaba fffffffff buna facuta cu site-ul -ras4- si cei care dau sfaturi mai prejos. Va multumesc pt tot

9. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Izabella,ai putea sa-mi spui cum ai obtinut NINO? Ce documente ai dus cu tine la interviu?
    Eu sunt in aceasi situatie ca si tine, am aplicat pentru blue card in octombrie si inca nu am primit nici un raspuns. Ma gandeam sa merg la interviu pentru NINO cu certificatul de casatorie, dovada ca sotul e self-employed,dovezi de adresa si identitate. Ce zici? E ok?
    In legatura cu aplicatia pentru blue card,saptamana aceasta se analizeaza aplicatiile din 21 octombrie.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Teoretic, atata timp cat esti dependenta de sot care este SE, ai drept de munca indiferent daca ai blue card sau nu. Fa programare la Job Center Plus si cand te intreaba daca ai drept de munca spui "DA". La interviu sa ai dovada ca sotul activeaza efectiv ca SE (invoice-uri, bank statement, UTR-ul sotului). Sunt obligati sa-ti dea NINo. Sotul trebuie sa fie cu taxele la zi si sa nu fi aplicat pt beneficii.

11. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc foarte mult pentru raspuns! Am facut deja programarea si o sa merg peste 2 zile. Chiar m-a linistit raspunsul tau. Multumesc tare mult

12. Izabella_Ionut

Trophy Points:
    0
    Sincer nici eu nu mai tin minte ce acte am depus dar m-a ajutat cineva. Eu pe atunci nu stiam mai nimic doar ca iti trebuie NINO ca sa poti munci si asa am dat de firma de Counciling in Barking. te costa doar 50 de lire si te ajuta repede,mie intr-o luna mi-a venit NINO acasa. O cheama Elena 07960988344,si iti zice ea exact ce iti trebuie si daca nu ai tot te ajuta ea. Sper sa iti fi fost de ahutor cat de cat!

13. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare.daca sotul meu este student,dar nu detine yc,eu am drept de munca kiar daca nu am nici eu bc?vrem sa aplicam si noi pt actele astea,dar pana aplicam vreau sa lucrez.daca reusesc sa conving un angajator ca am drept de munca asa,sunt legal?tu cand ai sunat la HO,le-ai spus ca sotul tau nu detine yc?ca ma gandesc ca poate avem drept de munca numai daca el detine yc.

14. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poti lucra legal pana ce sotul nu are Yellow Card.

Dar cand va aplica el pentru Yellow Card de student, pe aceeasi aplicatie poti aplica si tu pentru Blue Card ca dependent.

15. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    da,stiu asta ,ca putem aplica impreuna,o sa aplicam in cel mai scurt timp.dar ma gandeam ca pot eu sa lucrez pana sa ne vina cardurile.asa am citit pe site-ul lor oficial ca dependentul are voie sa lucreze fara sa detzina card atat timp cat celalalt isi mentzine statutul de self,sudent sau self sufficient.si nu am vazut sa scrie acolo ca trebuie sa detzina yellow unul din sotzi ca sa poata lucra celalalt fara blue.scrie clar ca dependentul e scutit de cererea cardului ata timp cat sotzul isi mentzine statutul (de student )in cazul meu.

16. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Problema se pune in felul urmator:

Sotul tau este student dar statutul de student NU ii confera automat dreptul de a lucra part-time. Pentru aceasta este OBLIGATORIU sa detina Yellow Card-ul.

Nelucrand, rezulta ca sotul tau nu castiga nimic, prin urmare NU ARE cu ce sa se intretina nici pe el si nici pe eventualii dependenti. Asadar tu nu poti spune ca lucrezi ca dependent de el, pentru ca nu esti dependenta.

In legislatia engleza, in domeniul imigratiei si dreptului de munca este o linie foarte fina si multe reguli sunt extrem de ambigue. Tocmai din acest motiv angajatorii se tem sa angajeze imigranti fara a fi siguri ca acestia au drept de munca. Pe marea majoritate nu ii intereseaza ca le aduci extrasele de lege care arata ca ai voie sa lucrezi. Amenzile sunt foarte mari si pur si simplu NU AU NEVOIE de complicatii.

Si in momentul in care aplicati amandoi va trebui ca sotul tau sa aduca dovezi ca aveti cu ce sa va intretineti.

Absolut tot ce am spus mai sus se bazeaza pe EXPERIENTA PERSONALA. Si noi am fost exact in situatia voastra cu singura deosebira ca sotia mea era studenta si eu dependentul. NIMENI nu s-a uitat la mine, si am fost la ceva interviuri (nu numai trimiteri de CV); le-am aratat si legea, au spus frumos sa ii contactez din nou atunci cand am dovada ca pot munci legal.

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ram_oo7 nu poti lucra legal ca angajat (si nici sotul tau) pana cand sotul tau nu obtine acel yellow card de student. Pt ca sotul tau sa se poata bucura de statutul de student (respectiv tu de statutul de membru de familie al unui student) trebuie sa se incadreze in niste conditii(pe care le verifica UKBA) si sa obtina un certificat de inregistrare(yellow card).

Nu confundati yellow cardul de self cu yellow cardul de student. Pt un self cardul e optional pt ca tine de desfasurarea unei activitati economice(pt care nu exista restrictii), iar un student are nevoie de yellow card pt a putea munci, respectiv pentru ca sotul/sotia acestuia sa beneficieze de dreptul de munca.

http://www.legislation.gov.uk/uksi/2006 ... art/1/made

18. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Izzabela, multumesc mult pentru raspuns. eu am primit blue card-ul a doua zi asa ca nu am avut probleme la nino dar prietena mea intampina aceasi problema si o sa fie foarte fericita cand o sa-i dau numarul de la tine. la tine a ajuns blue card-ul?

19. ramoncita_2010

ramoncita_2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Sotul meu este inregistrat ca si SE, are contributia platita la zi. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa facem acum. Ca si dependenta de el, eu pot merge sa solicit NIN sau intai trebuie sa aplicam pt YC respectiv BC.
    Daca pot merge intai la NIN de ce acte am nevoie?
    Trebuie sa aiba si impozitul platit? Inca nu a afcut un an de cand munceste.
    MUltumesc -nuuu-

Share This Page