5.4 C
London
Friday, November 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

solicitare blue card pt. sotie - ati mai aplicat ?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by compaol, Aug 25, 2011.

1. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Sunt posesor de blue card de 2 ani(dupa ce am trecut de procesul cu yellow cardul), anul trecut m-am casatorit in Romania si mi-am adus sotia la locul meu de munca in UK pt. a munci impreuna. Dupa indelungi cercetari patronul mi-a spus ca e nevoie ca ea sa detina blue card-ul pentru a o putea angaja, desi in prealabil inainte sa venim aici i-am aratat documente care atesta ca ea are drept de munca automat si dansul a acceptat sa o aduc si pe ea. Acum imi spune ca nu o poate angaja decat daca ii rezolv blue cardul. Ma poate ajuta cineva cum sa completez acest forumular BR1? (a aparut o varianta noua de BR1 in urma cu ceva timp si e mult mai complexa). Am nevoie sa stiu care paragrafe trebuiesc marcate si complectate deoarece cu cat caut mai mult, cu atat gasesc mai multe pareri diferite pe acest forum...

Va rog sa ma ajute cineva care a mai trecut prin acest proces de obtinere a blue cardului pt. sotie. Cine este aplicantul principal? Care e diferenta dintre dependent si sponsor? In care dintre situatii ma gasesc eu ca si detinator de bluecard (sectiunea 7 si 9)?

Multumesc tuturor, multa bafta la toti.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, aplicatia de genul asta, e mai mult formala.
    Tu vei fi principalul (pe prima pagina), pe sotie o treci pe a doua, la membrii de familie.
    iti poti face programare si la croydon, si ia blue, in aceeasi zi. Prin posta dureaza destul de mult acum. Mai bine mergi pe varianta de dependent ( ca familie), decat ca sponsor.

3. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt. informare. Sa inteleg ca sotia este cea numita "dependenta" in aplicatie? Daca eu sunt principalul in aplicatie, la care dintre paragrafele din sectiunea 7 ma incadrez? De asemenea sunt nedumerit in privinta sectiunii 9, daca ai mai multe cunostinte si ai putin timp la dispozitie sa citesti noul format BR1 (valabil din iunie 2011), ti-as ramane profund indatorat. Multumesc mult si toata stima pt. munca pe care o faceti.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    te ajut cu placere, insa nu m-am uita pe formularul nou -ras4- .
    O sa ma uit, tre' sa-l iau mai intai

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    la punctul 7 poti bifa oricare din primele 3 (tu le-ai indeplinit si le indeplinesti si in mometul de fata) avand blue deja.
    la punctul 9, bifeaza 9.3 (3), aplici la persoana ce a avut drept de munca, si atasezi dovezile cerute de ei (fluturasii, contractul, scrisoare de recomandare de la munca)

6. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Re: solicitare blue card pt. sotie - ati mai aplicat ?

Informatie la subiect!
    Pot sa mai adaug ca te poti programa online cu ajutorul site-ului pus la dispozitie de Mr. John si odata programarea pentru interviu facuta, te prezinti la Croydon cu toate actele de mai sus completate si in aceeasi zi primesti cardul.

Spune-i angajatorului ca sotia ta are drept de munca in urma BC-ului tau, fiindca asa spune legea. Nu am la indemana link-ul acum, dar o sa gasesti discutia pe forum, daca te stradui putin.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

7. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, se pare ca acum inteleg mai bine ceea ce avem de facut, sper sa il fac pe patronul meu sa inteleaga ca nu am adus-o aici pe sotia mea ca s-o angajeze fraudulos si sa-i fac lui probleme. Verifica-ma te rog daca am inteles bine cum trebuie complectat acest BR1: eu aplicant principal (sectiunea 1), ea dependent (sectiunea 2). La sectiunea 7 marchez 7.3. La sectiunea 9 aleg 9.3(c) - marchez amanadoua casutele???. Sotia mea trebuie sa sa prezinte cu mine la interviu? Trebuie sa solicit patronului o scrisoare cum ca ea locuieste acum cu mine la hotel si s-o prezint agentului de la Home Office? Multumesc mult.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    da, ai inteles bine, bifezi ambele casute, si aduci cu tine blue al tau, si cativa fluturasi (ultimii 3 de obicei), dar poti lua ultimii 12 (daca ii ai).
    Trebuie sa vina si sotia cu tine.
    Nu-ti trebuie dovada de locuinta, pentru ca ea e nevasta ta.
    Solicitai patronului o scrisoare de recomandare (sa zica ca lucrezi in compania lu, ca esti angajat model si lucrezi exemplar -ras4-, ceva de genul asta )
    Bafta cu aplicatia si spor la bani!

9. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Daca trebuie sa merg cu ea la la Croydon trebuie sa fac programare pt. 2 persoane? Eu ca principal (ca si in aplicatia BR1) si ea ca dependenta? M-am gandit sa folosesc aplicatia colegului de pe acest site. Multumesc.

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Da, pt amandoi

11. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult si sper sa pot rezolva cat mai repede. Numai bine!

12. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze, ca ma bag aici dar nu am vrut sa mai deschid inca un p0st cu BC

va r0g sa ma ajutati daca am inteles bine
    vreau sa aplic de BC, s0tul are BC de 3 ani si eu sa aplic dependent, aplicant principal este el si eu dependent?
    pr0gramarea e pe numele lui si eu, sau d0ar el? multumesc de ajut0r

Ps am uitat sa zic e nu mai sta la adresa inscrisa in BC, are ceva?

13. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    am mai scris dar nu mi-a dat v0ie sa editez

va rg daca am inteles eu bine:
    ce nu imi este clar s0tul are BC dar e va fi aplicantul principal?
    2 eu c0mpletez
    6 nimic
    7 punctul 3 si 5 cumva?
    9.3 d0ar(3)
    10 ??

14. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai de ce sa fie sotul aplicantul principal? El nu are pentru ce sa mai aplice, tu vei fi aplicantul principal si el sponsorul.

15. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi se p0trivea nici mie dar peste t0t asa citeam
    pt 10 trebuie sa trec ca a avut el aplicatie nu?

merci

16. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    La pct. 10 zice clar daca tu sau any dependence sotul nu va fi nici aplicant nici dependent, dar nu va fi problema nici daca treci nici daca nu treci, important este sotul sa aiba acte la el sa dovedeasca ca isi desfasuara treaty rights, adica payslipuri si scrisoare de la angajator cum ca lucreaza.

17. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    inca una si ma duc -thumbsup-

e p0sibi sa trimit prin p0sta chiar daca dureaza, nu e graba, trimit d0vezi ca e munceste legal nu e musai sa trimit BC-ul lui,daca trimit pay slipuri

multumesc de aju0r

18. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vad de ce nu ai trimite Blue cardul, dar poti trimite doar scrisoarea care il insotea daca chiar are nevoie de el, si eventual o scrisoare in care sa explice de ce nu a trimis blue cardul, da bine la ei -da-da-

19. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    aa, 0k si atunci mai e necesar pay slip de la s0t si scris0are de la angajat0r?

20. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa faca dovada ca munceste, nu pe un an ultimele 3 luni payslip, scrisoare angajator si eventual bank statement

Share This Page