17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Solent sau teesside?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Smylley, Jan 29, 2013.

1. Smylley

Smylley New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Am facut o aplicatie si am fost primit la 2 universitati Una din ele fiind Teesside University, iar cealalta Southampton Solent University.
    Vazand un top al facultatilor din uk, nu stiu ce sa spun... Teesside e pe locul 97, iar Solent e pe 112, nu e o diferenta radicala, dar nu am nici o idee ce sa aleg.
    As dori daca se poate o parere, 2, pro, contra despre cele 2 universitati.
    Multumesc

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca intri pe google maps o sa le vezi cam pe unde sunt... tinand cont ca avioanele sunt de pe la luton/heathrow, vremea e mai buna in sud samd cred ca e destuld e usor de ales din privinta asta.

ramane sa te interesezi la capitolul facilitati cazare/costuri cum vine treaba.

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca ai bani destui sau vrei sa traiesti pe perioada scolii din bursa atunci te duci in nord. totul este f ieftin comparat cu sudul, dar daca vrei job atunci southampton scrie pe tine.

4. Smylley

Smylley New Member

Trophy Points:
    0
    cand spui job, te referi la unul in timpul facultatii, sau cel de dupa facultate?
    Solent arata destul de promitator chiar daca este pe ultimele locuri, nu ca teesside ar fi mai presus, dar ma gandeam ca in afara de regiune (ai caror calcule deja mi le-am facut) mai sunt si alti factori dupa care ma pot orienta.
    Sa inteleg ca in solent viata e un pic mai scumpa dar se castiga mai bine.
    In mare ma intereseaza altceva, criteriile dupa care un angajator se orienteaza, ar fi faptul ca am invatat la solent un dezadvantaj major comparativ cu teesside sau alte universitati? Din cate am inteles, dupa universitate, rareori se ia, doar daca esti la cele de top gen Cambridge, unde chiar daca puteam intra, nu mi-o puteam permite.

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu vorbesc de prezent nu despre ce va fi cand vei termina tu scoala. poti sa faci oricand un master dupa uni la o univ mare. problema este ca in zona southampton mai gasesti ceva de munca pe cand in nord o sa imbatranesti trimitand cv-uri pt job. pe tine te intereseaza sa-ti platesti traiul de zi cu zi in timpul scolii nu peste 5 ani. si nu cred ca mergi la fac aici intr-un oras anume doar pt peisajul de afara.

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi ca sunt niste forumuri (whatuni.com, thestudentroom.co.uk, etc-cauta cu google) unde poti citi parerile altor studenti/absolventi despre universitatea respectiva, iar daca ai noroc gasesti recenzii inclusiv pe programul pe care ti l-ai ales.
    Intr-adevar intre locul 97 si 112 nu e mare diferenta, deci incearca sa analizezi un pic diferitele criterii luate in considerare la alcatuirea topurilor. De exemplu raportul profi-studenti; procentajul absolventilor care si-au gasit de munca intr-un termen de 3/6/12 luni; etc.
    Multa bafta!!!

7. Smylley

Smylley New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult pentru informatii, sunt mai lamurit.

Share This Page