12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sole trader sau Ltd? Avantaje si dezavantaje

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by lumy27, Aug 24, 2010.

1. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Este mai bine sa iti imprumuti firma cu bani decat sa faci contributie la capitalul social. Poti sa ai capital social si de £1. Eu cand am avut Limited Company (am fost si eu cu viza de business pana ce mi-a dat Dumnezeu blue card-ul in 2007) am plecat la drum cu £1,000. £1 ca si capital social, £999 ca imprumut.

Nu iti trebuie cine stie ce contract. Eu am facut o hartie care sa ateste urmatoarele:

- suma imprumutata
    - dobanda

Dobanda este o cheltuiala deductibila. Sa spunem ca ai profit taxabil inainte de dobanda asta de £10,000. Corporation Tax e 21%, deci taxa e £2,100. Dobanda e £1,000, deci noul profit e £9,000 si noua taxa e £1,890. Economie de £210. Dar pentru tine ca si individual dobanda este venit si platesti taxe de 20% (daca ai venituri sub £42,475 pe an) sau 40% (daca ai venituri de peste £42,475 pe an). Deci platesti sa spunem £200. Ai castigat £10.

Dar nu pentru asta se fac imprumutirile. Ca sa capeti dividende trebuie sa astepti un an de zile, pe cand imprumutul e o sansa sa scoti bani din firma.

Si firma iti poate imprumuta tie bani. Toate intra intr-un Director's Loan Account.

Informatii: http://www.businesslink.gov.uk/bdotg/ac ... =RESOURCES

La a doua intrebare nu stiu care mai sunt regulile Home Office-ului. Din 2007 nu m-a mai interesat.

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Ce se intampla daca-ti externalizezi toate serviciile din Ltd?
    De exemplu prinzi o lucrare (contract) de 500 lire si o externalizezi cu aceasi suma catre tine ca SE... deci in Ltd ramane 0 (din punct de vedere contabil)

Pot sa fac contract intre Ltd-ul unde sunt director si mine ca SE?

Sau... eu am Ltd si "pasez" lucrarea cu suma intreaga catre un SE, altul decat persoana mea (Ltd poate sa colaboreze si sa lucreze cu SE)

Exista restrictii pentru acest gen de "miscari"?

Intreb asta pentru ca unele firme prefera sa lucreze cu Ltd decat cu SE (asa cum a precizat si Vali pe aici pe undeva) si ma intereseaza daca poti folosi Ltd numai ca sa prinzi lucrari fara sa fii nevoit sa platesti taxe (eventual lasi o suma mica ca sa se observe activitate in firma dar impozitul sa fie 0 sau nesemnificativ)

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    40%?????????????? asta e valabil doar la persoane fizice sau se refera si la profitul unei firme? mie mi se pare enorm sa ia statul 40% din veniturile omului. care naiba e ratiunea?

4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Lancelot , ti-am lasat un PM .
    si te mai intreb ceva si aici , in urma discutiei cu Deanna , sa inteleg ca daca imprumut firma cu 10000 euro fara sa cer dobanda , si la jumatatea anului vreau sa retrag toata suma , statul imi impoziteaza banii astia imprumutati? sau pot sa-i retrag pur si simplu si sa-i scad la cheltuieli atunci cand calculez profitul?
    multumesc.

5. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania cand tragi linie statul ia in jur de 60%....nu mai stiu axact cum e acum dar oricum e disperare

Nu ia 40% din profitul omului...ia 40% din profitul firmei.
    "Omul" trebuie sa-si faca calculul real al castigului, adica sa dea deoparte toate cheltuielile si impozitele si apoi vede cu ce ramane.
    Nu toti banii intrati in firma sunt ai tai....stii celebra vorba romaneasca: "cu factura sau fara factura?"....."sau" ala face diferenta...cu 24% mai mult sau cu 24% mai ieftin...dar cum UK nu e Romania.....

Daca treci de un anumit plafon esti impozitat mai tare...deci trebuie sa te mentii "sub nivel"

In final cei 40% nu sunt suportati de firma ci de consumator pentru ca se regaseste in pretul final.

Intrebarea mea de mai sus avea legatura cu asta

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa faci distinctie clara intre tine si firma. Firma nu esti tu! Firma este o entitate juridica. Nu este nici o legatura intre persoana fizica si persoana juridica. Sunt doua chestii separate chiar daca firma a fost infiintata de tine.

Statul nu are cum sa-ti impoziteze acei bani pentru ca ei teoretic au fost impozitati cand i-ai incasat (presupunand ca ai acoperire si justificare pe suma, ca persoana fizica). O suma nu poate fi impozitata de 2 ori. Daca luai dobanda iti impozita numai dobanda.

De multe ori se fac imprumuturi cu dobanda de la "o" persoana fizica catre o firma pentru ca apoi firma "sa plateasca dobanda".....

mai mai off off

7. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa faci asta, nu ai nevoie de nici un contract. Tu ca si Limited Company emiti o factura celui de unde ai lucrarea, apoi tu ca si Self Employed emiti o factura catre Limited Company. Poti ca prin Self Employed sa ceri mai mult companiei, nu e obligatoriu sa fie £500. Apoi platesti impozit pe Self Employed.

40% se plateste la surplusul de peste £42,475 pe an, adica platesti 20p mai mult la fiecare £1 peste aceasta suma.

40% e taxa pe individual (salariat, self employed) care castiga peste £42,475 pe an, nu pe firma. Corprorate Tax (la firme) e 21% pana cand profitul trece de £300,000 pe an.

Ratiunea? Parerea mea este ca Marea Britanie are unul dintre cele mai rationale si drepte sisteme de taxe din lume. Nivelul de taxe de aici este printre cele mai bune din Europa de Vest.

Observ o oarecare obsesie pe forum in ceea ce priveste cate taxe se platesc. Oameni buni, nu va ganditi la cei 25p la fiecare lira castigata pe care iti dati la taxe. Bucurati-va de cei 75p care va raman si de faptul ca aveti sisteme publice care chiar sunt pentru cetateni, scoli si autostrazi gratis etc. Nu spun ca e paradis aici si nici ca umbla cainii cu colaci in coada dar e mult mai bine decat in multe alte colturi ale lumii.

Am vazut, am sa iti raspund.

Daca nu exista dobanda la mijloc nu platesti nimic ca doar banii sunt ai tai. Este exact ca si un cont bancar. Depui azi o suma si o scoti peste un an. Nu platesti nimic pe suma scoasa, doar la dobanda incasata. Iar taxa pe £0 e, normal, zero.

Poti sa o scoti oricand din firma, dar trebuie sa ai prima data banii in contul firmei. Adica daca in contul bancar nu ai decat 6000 euro, de unde iti dai tie 10000?

Imprumuturile la firma nu reprezinta cheltuieli. Doar dobanda e cheltuiala pentru firma.

Corect.

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    sa inteleg ca firme care fac profit mai mare de 42.000 euro, gen McDonald's, Coca Cola si orice firma mare, da 40% la stat? habar nu am, nu ma pricep la economie, asa ca intrebarea mea s-ar putea sa ti se para stupida: nu e acelasi VAT pt. toate firmele? ala se regaseste in produs, nu? deci ar trebui ca pretul la un produs sa fie identic la toate frmele.

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Pfff...am facut calcule, variante, scenarii.....si...a picat curentul

Am sa scurtez...ai dreptate in privinta calculelor. Totusi e ciudat pentru ca mai peste tot un PFA este mai putin impozitat decat o firma. Bine ca ai facut calculele la un salar mic (cca 550/an) greu de crezut ca cineva poate trai cu suma asta fara sa apeleze la diverse artificii cum ar fi "cheltuielile deductibile", fonduri de protocol si "anumite" investitii si este dispus sa astepte sa treaca anul ca sa ia dividentele. Logic dupa primul an te descurci ca ai banii in contul personal si nu ai firmei...dar undeva..ceva imi scapa.
    De ce ar impozita firmele mai "lejer"? Ca sa le lase sa se dezvolte?

Cum sta situatia cu profitul reinvestit?
    Cum sta situatia cu cheltuielile lunare (curent, apa, gaz, chirie etc) in cazul in care firma are sediul acolo unde locuiesti...

Sunt multi factori care ar arata ca un Ltd este net mai avantajos decat un SE, inclusiv imprumuturile pe care le poti obtine de la banci.

Merita studiat

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu platesc asa de mult.

In principiu, cum se plateste Corporate Tax?

Firmele care au profituri anuale de sub £300,000 inclusiv platesc 21%.

Cele care au profituri anuale de peste £1,500,000 platesc 28%.

Intre se plateste asa:

21% pe primele £300,000
    O formula matematica calculeaza restul de taxe pana la £1,500,000. Dar de 999 ori din 1000 iese 29.75%.

Cei care platesc peste 28% platesc de la prima lira procentul aceasta nu de la surplusuri.

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0

Corect. Daca in Romania statul considera toate firmele drept infractori, aici statul considera firmele ca baza societatii. Societatea prospera prin SMEs (Small and Medium Enterprises - Firme mici si mijlocii).

Profitul reinvestit nu exista aici. Faci ce vrei cu banii. E adevarat insa ca ai facilitati daca de exemplu cumperi o masina hibrida in loc de un Range Rover sau ai panouri solare, etc.

Cheltuielile pe utilitati nu fac o diferenta prea mare. Daca afla furnizorul de curent ca tu ai o activitate comerciala (fie ca SE, fie ca Ltd) te pune sa platesti tarif mai mare.

In general daca nu castigi mai mult decat cifra magica de £42,475 pe an, nu prea e mare diferenta intre SE si Ltd. Peste aceasta suma e mai bine cu Ltd.

In general e mai bine sa pleci la drum ca si Sole Trader (SE cum il numiti voi). De ce? Pentru ca daca esti Sole Trader din pierderile din primii 3 ani de activitate sunt recuperabile pana in limita taxelor platite de tine in ultimii patru ani inainte sa devii Sole Trader. Ca si Limited nu ai aceasta facilitate. Din pacate asta nu inseamna nimic pentru romanii care vin direct aici ca si Sole Trader pentru ca ei nu au platit taxe statului britanic in ultimii patru ani.

12. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    42.475/an? Uhuuu mai e cale lunga pana acolo -ras2-

De fapt mai e cale lunga si pana in UK....vreo 3.000 de km -ras2-

Sa incasez eu prima lira apoi vad eu ce fac dupa ce le incasez pe restul de 42.474 -ras2-

A fost instructiv oricum!

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Lancelot,
    multumim de interventia la obiect,
    azi la munca, tot citindu-va pe telefon, abia asteptam sa ajung acasa, sa-mi expun si eu problema,

deci, daca/cand ai timp, as aprecia un sfat!

Eu muncesc ca si asistent medical in UK, din Octombrie anul trecut facand doar munca prin agentie.
    Sunt platit ca si PAYE de catre agentia al carei principal angajat sunt,
    cu suma de 20£/ora in timpul saptamanii, sumele variind desigur in weekend/nopti.

Am insa multi colegi care, ori sunt sub ceva numit "umbrella company", ori sunt LTD,
    care, sunt platiti cu 24.50£/ora, dar, nu beneficiaza de holiday payment, cum este cazul meu.

Nefiind mai nici unii dintre noi experti in finante, de cate ori incerc sa aflu mai amanuntit ce si cum, imi tot dau sfaturi ca sa vb cu un contabil, dar, desigur si asta cere timp.

Am saptamani cand lucrez si 40 de ore dar, si saptamani cu 55/60 de ore muncite.

Per total, cred ca, anual , m-as invarti exact prin jurul sumei aleia de 42. si ceva de mii de lire.

Este primul an cand sunt doar pe agentie!

Intrebarea mea, desigur , este,

dptdv,

care crezi ca ar fi optiunea cea mai avantajoasa financiar pt mine?

Ca si PAYE desigur, nu imi plateste/scade la taxe nimeni motorina/mese/etc/etc, stii tu, deducerile alea de le pot face care privesc direct munca prestata.

Pe de alta parte, ca sa ma fac LTD, nu e ca si cum m-as lega la cap fara sa ma doara?

Multumesc pt orice raspuns/sfat/apreciere,
    din partea ta sau ,
    a oricui altcuiva!

PS.

Deja Inland Rev mi-a scris sa ma informeze ca, nu voi mai primi working parents tax credit deoarece, conform estimarilor lor, voi depasi venitul respectiv.. de 42....

14. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuiesc mai multe date ca sa te poata ajuta cineva cu un calcul(nu eu in nici un caz...stii si tu de ce)
    Insa nu cred ca trebuie mare contabil pentru asta.

Tu acum ramai cu suma intreaga, respectiv 20 de lire? sau din cei 20 opreste agentia comisionul?

Daca aduni sumele in plus din week si nopti....la ce medie iesi pe ora? Calculeaza suma pe luna respectiv pe zi dupa ce ai scazut combustibilul (altceva ma indoiesc ca mai poti deduce pe acest obiect de activitate in eventualitatea unui Ltd) si afla cu ce bani ramai net

Apoi fa acelasi calcul cu 24,5 lire (la acelasi numar de ore), scade cheltuielile lunare (motorina/benzina), fa media anuala, scade taxele si tot ce mai platesc ei ca Ltd si apoi calculeaza din nou la ora sa vezi cu ce bani raman net

Bineinteles in cazul in care pierzi working parents tax credit trebuie pus si asta in calcul.
    Ce avantaj vad eu la Ltd este ca ai putea sa "consumi" mai multa motorina deci taxe mai mici la sfarsit de an....deci nu mai "sari" de 42...tralala (intelegi si tu)

La prima ochiana...s-ar parea ca te legi la cap...diferenta pare mica (totusi poate face o diferenta semnificativa working parents tax credit ... care nu stiu cat e)

Dar sa nu asculti ce spun eu de la distanta...eu imi dau doar cu parerea cu putinele detalii pe care le stiu despre munca/plata/cheltuielile pe care le ai...trebuie sa vorbesti cu cineva care stie exact ce si cum..indicat chiar cu un coleg de munca (care poate fi si sincer)

Cred ca toate astea poti sa le calculezi si tu seara la o bere rece -asa-asa- nu trebuie sa platesti un contabil
    Dupa concluziile trase din "conversatia" de azi cu Lancelot cred ca ar trebui sa te interesezi si cu cat ti-ar creste facturile la utilitati in caz de RAJAC-ul si RENEL-ul din U.K. ar afla ca la domiciliu functioneaza un Ltd -ras2-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multam cafengiule,

nu , din aia 20£/ora doar pleaca taxele, plata net este undeva in jurul sumei de 14/15/16 ,
    fctie de cate ore adun Sambata/Duminica, daca, desigur.

Agentia isi ia banii din alta parte, ei incarca NHS-ul cam 35£ /ora pt munca prestata de mine/colegi,

asta e alta poveste, intra acolo la, posibilitati de afaceri!

Am pansat un picior de contabil acu ceva luni (2 parca) la un shift de district nurse , la fel mi-a spus si ala , adica, el deja lucra pt cateva nurse,

a zis ca, daca "sar " de 50.000/an, se merita, daca nu, dureri de cap,

well, mai vedem,...

16. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu,

Pana acum am facut doar comparatii intre Sole Trader si Limited Company.

La tine situatia e alta pentru ca tu esti angajat de agentie, din cate am inteles eu.

Da, din punct de vedere fiscal si financiar esti mai bine cu Limited Company... DAR! Exista anumite chestii pe care trebuie sa le iei in considerare.

Ca si angajat esti protejat de Employment Law (legea muncii) pe cand daca ai Limited Company relatia dintre tine si agentia este pur comerciala. Se poate la orice ora sa iti spuna ca nu mai au nevoie de tine si tu nu poti faci nimic mai mult decat sa iti ceri banii neplatiti in acel moment. In schimb, ca si angajat, presupunand ca nu ai semnat un contract de angajare care este in detrimentul tau, nu te pot da asa usor afara. Aici nu e Romania sa te dea patronul afara doar pentru ca nu ii place cu ce haine esti imbracat astazi. Daca te dau afara pe un motiv pe care tu il consideri nedrept te poti adresa unui Employment Tribunal si aia daca iti acepta cazul atunci agentia trebuie sa iti plateasca compensatii.

Ca si angajat mai ai drept la preaviz, la ajutor de somaj si la compensatie daca esti facut somer (de ex. daca se inchide agentia), dar asta numai dupa 2 ani la ei. Si multe alte. In plus agentia este obligata ca daca are de ales intre tine si unul cu Limited Company sa iti dea tie job-ul.

Toate chestiile astea trebuiesc luate in considerare. Daca tu consideri ca merita riscul (Limited Company asuma riscuri mai mari decat ca si angajat) atunci nu ai decat sa iti schimbi statutul.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumesc foarte mult de raspuns Lancelot,

inteleg chestia cu relatia angajator/angajat,
    am avut un caz in Tribunal of employment cu un alt angajator, deci, macar aici, cunosc legislatia.

Munca pe care o fac eu presupune vanzarea serviciilor mele, de nurse, catre beneficiari (NHS/NH/Privat hospitals),

prin intermediul agentiei respective.

Ma consider angajatul lor doar prin prisma faptului ca, momentan, imi ofera cel mai mare numar de ore de munca,
    dar, formal, nu este nici un contract semnat,nimic.

Chiar azi am lucrat cu o colega british care, si dansa face doar munca prin agentie si care, a trecut la LTD, de cca 2 saptamani, din discutiile preliminare cu contabilul ei,

se pare ca "iesi " mult mai OK financiar, mi-a impuiat capul azi la munca, plus,

va mai citeam pe voi pe mobil...

asa ca, decizia este luata, voi incepe demersurile pt LTD,

sunt inregistrat cu 6 agentii, in curs de a intra in alte trei, deci,

doar de munca sa fie!

Imi mai trebuie un contabil, gasesc eu si asta,

multumesc din nou de raspuns si,
    te urmaresc cu interes si dincolo, unde ai deschis topicul nou.

Iti doresc deasemenea,
    mult noroc si tie!

18. Loter

Loter New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

In cazul in care deschid LTD si am 51%, devin Director, am nevoie de work permit careva pentru a activa in propria firma ?
    Cum imi legalizez activitatea in cazul dat?

Merci mult!!!

Share This Page