13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Soferi Profesionisti - Discutii generale

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by MC RED, Nov 14, 2012.

1. amike

amike New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor,
    am citit cu atentie acest topic, pentru ca ma intereseaza direct. momentan lucrez la o firma romana (eliton) si am curse in uk foarte des. as vrea totusi sa gasesc un loc de munca la o firma englezeasca (de preferinta mai mare, ex.: stobart sau stainbury etc). din ce am citit, am inteles ca nu trebuie neaparat sa-mi schimb actele (permis, atestat, card tahograf) ci pot sa iau doar "counterpart for non-GB licence holders" (formular D9). as avea totusi cateva nelamuriri :
    1) pot depune CV-uri la diverse firme de transport fara sa am acest counterpart (cazier rutier)?
    2) pot cere counterpart for non-GB licence holders daca nu am domiciliul in uk?
    3) am vreo sansa sa gasesc de lucru la vreo firma britanica daca nu am domiciliul in uk? adica pot sa gasesc serviciul si dupa aceea sa inchiriez o locuinta?
    4) pot folosi card bancar romanesc? asigurare de sanatate din romania? (cel putin la inceput)

2. victor76

victor76 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut, am si eu o intrebare, poate stie careva sau a fost in aceasta situatie. Eu am permis de conducere italian B;C;E.In ianuarie 2014 cand mi-a expirat valabilitatea permisului de conducere am primit noul tip de permis, care in Italia este impreuna cu CQC adica(permis de conducere+ CQC pe acelasi card). De curand m-am transferit in UK si as vrea sa-mi schimb permisul, CPC si scheda tachigrafica in cele UK. Am inteles ca actele ptr. schimbarea permisului se trimit la DVLA iar pentru CPC la DSA.In aceaste situatie cum trebuie sa procedez fiind amandoua pe acelasi card? Precizez ca CPC de pe permis este valabil pana in 09/2016, pentru al scimba in cel UK va trebui sa mai fac ceva ore la un curs, sau il voi primi pe cel UK cu aceeasi valabilitate ca si cel italian adica 09/2016. Am trimis un e-mail la DVLA in care am explicat situatia mea dar inca nu am primit nici un raspuns ...In speranta ca a mai fost cineva in situatia mea, va multumesc si va urez toate cele bune.

3. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Pe permisul tau ai un cod in dreptul categoriei cu atesta iar ei iti va trimite automat la DSA si ti vor trimite CPC-ul.
    Mie mi au cerut sa scriu pe o foaie de hirtie ce doresc, adresa si cam atit, poza o iau de DVLA.
    Success.

4. victor76

victor76 New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles, multumesc pentru informatie, as vrea sa te mai intreb daca stii cumva, daca avem CPC valabil trebuie sa mai facem un curs de 7 ore, sau ne da automat CPC cu aceiasi valabilitate ca cel italian? Numai bine!

5. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager

Din informatiile mele o sa iti dea direct CPC fara curs, asa au facut pana acu cu toata lumea, care au venit cu CPC din Romania , acu de Italia nus ce sa zic, da cred ca e la fel, eu am la munca doi portughezi si au primit acasa,de la DSA, la fel ca mine.
    Sa auzim de bine.

6. victor76

victor76 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc ptr. informatii, numai bine!

7. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi au zis la telefon ;daca atestatul este eliberat de o tara UE, ti l schimba fara nici o conditie.

8. gabi_43

gabi_43 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor !!!
    Am si eu o intrebare daca stie cineva sa imi explice !!!
    Lucrez la o agentie si imi da de lucru de exemplu :
    Luni,miercuri,vineri,sambata si duminica sau ma rog alte zile dar niciodata doua zile consecutive pentru pauza de 45 de ore .
    Sau alt exemplu: luni, miercuri,vineri si duminica .
    Cum imi calculez timpul de 45 de ore de pauza ?
    La 4 zile muncite intr-o saptamana eu trebuie sa stau urmatoarea saptamana cel putin 45 ore de odihna ?
    Sper ca am explicat corect !

Multumesc anticipat !!!

9. mitus_nm@yahoo.com

mitus_nm@yahoo.com New Member

Trophy Points:
    0
    Salut..Ma numesc Marius,am 38 ani,sunt venit nou in uk.daca ma puteti ajuta cu ceva nume de companii de transport international care angajează soferi profesionisti.Momentan locuiesc in zona de Croydon.am cat B.C.E,atestat transp mărfuri si card taho.momentan permisul l am trimis pt preschimbare la DVLA.Urmeaza sa-mi schimb si celelalte documente ulterior.momentan caut de lucru in orice domeniu pana la finalizarea actelor.daca ma puteti ajuta nr meu de tel este: 07404195214..multumesc frumos!

10. vasi1981

vasi1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut sunt Vasile si as avea o rugaminte am comandat formularul d2 azi l-am primit dar nu imi este foarte clar ce adresa trebuie sa trec Swansea dar ce cod postal sa aleg precizes ca eu am permis toate categoriile romanesc si vreau sa il schimb cu unul uk, va multumesc

11. andrei.laviniu

andrei.laviniu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor . Am 21 de ani permis B C E Ro . Intentionez sa merg in Anglia sa ma angajez ca sofer pe tir duba sau ceva transport marfuri , am citit aici si nu prea am inteles multe , de ce am nevoie ca sa pot face asta ? Permisul schimbat UK , atestat si card digital ? Permisul stiu cum se schimba , cardul tahografic digital stiu ca se aplica pentru el dar in legatura cu atestatul nu stiu daca cel facut in tara pentru transport marfuri sau ADR care este mai indicat . Ma poate ajuta cineva cu sfaturi va rog . Multumesc frumos o zi frumoasa

12. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Nu mai deschideti topicuri degeaba, se discuta despre astea deja. Cautati cu atentie pe forum inainte sa deschideti topic nou.

De exemplu: http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... 17#p177717

P.S.: O mica precizare referitoare la varsta ta: deoarece ai doar 21 de ani, vei gasi foarte foarte greu de munca, deoarece aici in UK asigurarile pentru driver under 25 sunt foarte scumpe iar marea majoritate a firmelor de transport au la flota lor asigurari ptr Any Driver over 25.

13. leoionut

leoionut New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua la toata lumea. In primul rand vreau sa va multumesc celor care ne ajutati cu informatii p acest site!
    citesc de ceva timp aici si datorita acestor informatii mi-a fost mai usor cand am venit aici in londra ,sa imi caut de munca si sa imi fac toate cele nino cont bancar etc.acum am ajuns la preskimbarea permisului in unul de uk,dar uite ca acum fac 11 zile de cand l-am trimis pe cel romanesc la schimbat si inca nu mi-a sosit nimic acasa...oare e normal sau s-o fi intamplat cv? daca poate sa ma indrume cineva unde sa sun si ce sa fac v-as fi foarte recunoscator...eu mai am si cartela taho de schimbat si dupa cardul cpc dar astept sa vina permisul prima data si dupa sa continuii.momentan lucrez la un restaurant ca am zis sa fac ceva pana schimb toate astea si dupa ce o sa le am sa aplic ca sofer profesionist pe undeva...o informatie despre ce agentii ar fi mai bune sa aplic ar fi foarte bine venita fie ele agentii de recrutare sau direct companii care sa ma angajeze.multumesc anticipat.

14. leoionut

leoionut New Member

Trophy Points:
    0
    a si am uitat am 26 de ani permis de profesionist de 6 ani si experienta in tara pe un MAN F2000 26t,mitsubishi canter 7,5 t,iveco treker basculabil si
    vreo 1000 de km pe un volvo fh 12 tir.multumesc

15. mmmbbb67

mmmbbb67 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toti, sunt sofer de camion profesionist, am lucrat 15 ani in Franta pe camion in transport international, acum sunt in Scotia si incep saptamana viitoare aici, daca poate sa ma ajute cineva cu un link unde pot afla sau sa imi explice ce acte am nevoie ca sa prezint la controlul rutier pe autoruta sau pe strazi, asigurare, certificat de inmatriculare etc, aici exista vreo taxa de prezentat, in Franta era taxa pe esieu, adica taxa pe roata, aici este? Ce document trebui sa completez dupa ce incarc, iti scot ei pe baza la digi card sau sunt de completat, in Franta erau documentul de transport, national si CMT international, am luat CPC-ul, digi cardul si permisul toate in UK, numai ca as dori sa ma pun la punct cu restul de documente ce trebui prezentate sau completate, de exemplu erau firme unde iti scoteau documentele de transport pe baza la digi card, altele mai de scoala veche le completai tu, aici cum se procedeaza, merci in avans

16. Ioanakrs

Ioanakrs New Member

Trophy Points:
    0
    Bună seara!Aș dorii dacă se poate să mă ajute cineva cu o informație despre formularul pentru schimbarea cârdului tahograf Ro în cel UK...Am înțeles ca trebuie să fie unul D777B,și prietenul meu găsește doar D777B-Dl.Mă poate ajuta cineva cu un link de unde îl pot comanda pe cel D777B sau are cineva acest formular? Mulțumesc o seara plăcută

17. cristi.george82

cristi.george82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut colegi,va rog care m-ai lucrati cu agentii sa imi lasati si mie niste agentii care iau soferi fara experienta.Mentionez ca am toate actele,atestatele si card tahograf de uk.Mersi frumos si drumuri bune!

18. Deganomario

Deganomario New Member

Trophy Points:
    0
    Bună ziua tuturor...sunt nou pe acest forum si îndraznesc sa cer câteva sfaturi membrilor care mă pot ajuta cu câte ceva pentru că nu cunosc pe nimeni în uk!!! Sunt șofer profesionist din 2007 categoriile : b, c,e + adr(inafară de clasa 1 si 7), am lucrat în italia aproape 7 ani(experianță in aproape toată europa) permisul de conducere este italian, cu limba engleză mă descurc destul de ok, acum aș dori să vin in uk să pot găsi un loc de muncă tot ca șofer, celor care mă pot ajuta câte ceva le multumesc anticipat!!! Care sunt pașii pe care eu ar trebui s-ai urmez să pot găsi ceva de lucru in uk sau la ce agentii ar trebui să mă adresez? Sau poate știe cineva un loc de muncă...!!! Adresa mea de email : deganomario2015@gmai.com ,,, nr de tel : +40 754874211( în caz de nevoie îmi puteți face un beep si sun eu înapoi). Vă multumesc tuturor, orice sfat este binevenit...

19. Tny7777

Tny7777 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara ,
    Daca cineva ma poate ajuta si pe mine va rog, am categorile b,c,e dar nu am atestatele , locuiesc deja in uk de putina vreme ,am trimis permisul la schimbat,imi puteti spune si mie daca stiti unde pot sa le iau in Uk ? Daca se iau greu , daca costa mult .... Cat mai multe informati daca se poate , multumesc

20. silverado

silverado New Member

Trophy Points:
    3
    multumesc frumos , unui coleg de pe forum ( se stie el , care ... ) pentru ajutorul dat . ;)

Share This Page