11.6 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Soferi Profesionisti - Discutii generale

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by MC RED, Nov 14, 2012.

1. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    D2

Sent from my iPad using Tapatalk

2. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Nu uita de cad tacho si CPC, daca le ai. daca nu ai cere sa-ti elibereze card tacho. Fara el nu poti lucra.

3. macelaruegz

macelaruegz New Member

Trophy Points:
    0
    Răspuns de la DSA:

Dear ...

Thank you for your e-mail dated 24 January regarding Driver CPC.

DQC's are universal across Europe so EU drivers are under no obligation to exchange their EU licence or EU DQC as both are valid across all EU countries.

Drivers may decide to exchange their licence to make it easier to record periodic training taken in this country. This is optional.
    If the driver decides to exchange their EU driving licence and has EU DQC.
    * Drivers should send their EU DQC to DSA so that it can be recorded and a GB DQC issued with the driver's GB licence number

* DSA recommends that the driver sends the DQC to DSA using special delivery postage, as we will not be responsible if the DQC is lost. We also recommend that the driver takes a photocopy of the DQC before sending it in.

* The driver should send the EU DQC with a covering note that includes their GB licence number, address, date of birth and contact phone number to:
    Driver CPC team
    Driving Standards Agency
    PO Box 280
    Newcastle-Upon-Tyne
    NE99 1FP

The EU DQC will not be returned to the driver.
    We are unable to comment on tachograph requirements as these are dealt with by DVLA.
    DVLA can be contacted on 0300 790 6109.

If you have any further queries relating to this matter, please don’t hesitate to contact us.

Regards

CPC R & E Section
    Driving Standards Agency | Customer Operations
    Telephone: 0191 201 8112
    Email: CPCRE@dsa.gsi.gov.uk
    DSA, Eastgate House, Kings Manor Business Park, Newcastle upon Tyne, NE1 6PB
    The best place to find government services and information is www.gov.uk

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  5. Octaviann

Octaviann New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua !
    As dori sa ajung si eu in Uk sa lucrez ca sofer dar nu cunosc o agentie serioasa prin care as putea sa ajung sa practic acest job acolo. Spuneti-mi va rog cateva agentii serioase cu care as putea colabora. Multumesc anticipat. Drumuri bune !

6. just a man

just a man New Member

Trophy Points:
    0
    am o intrebare pentru cunoscatori ,dak sunteti draguti sa ma ajutati cu o informatie:urmeaza sa ajung curand in uk, sa caut de munk, ca sofer profesionist.intrebarea este dak trebuie sa schimb actele(permis,atestat, tahograf) sau ma pot angaja si cu cele romanesti?
    mentionez k atestatul de marfa(cpc)epira la inceputul lui aprilie si vreau sa stiu dak are rost sa il prelungesc in ro sau tre sa il schimb obligat in uk.sau dak nu trebuie sa il schimb in uk,dak se poate prelungi si acolo. multumesc si sper k am fost explicit.

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Pot sa raspund, chiar daca nu sunt dargut?

1. Ai sanse mult mai mari sa gasesti de munca, daca schimbi actele
    2. Cu permis UK, poti face mult mai usor anumite lucruri( cont banca, chirie,etc)
    3. Permisul UK, e valabil 10 ani de cand il schimbi, nu conteaza camd expira cel Ro.
    4. Cardul tacho, se schimba impreuna cu permisul.

Nu stiu daca e obligatoriu sa schimbi si atest CPC

8. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    MC RED wrote:
    [/quote]
    - Introducerea unei legi prin care obtinerea C+E va fi permisa doar la doi ani dupa obtinerea C`ului .

Drumuri bune !![/quote]

Imi poti spune si mie te rog unde ai vazut asta???

9. costi76

costi76 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti!ma numesc Constantin,sunt in Anglia din decembrie 2013,locuiesc in Cambridge,am stat in Spania timp de 7 ani,unde am lucrat in mai multe domenii,dintre care:montator de geamuri,sudor,montator de fatade ventilate,gradinar,slahor,sofer de autobuz,din cauza crizei de acolo am fost nevoit sa plec,aveam de ales sa ma intorc in tara,sau sa caut o alta varianta pentru a duce familia undeva unde sa putem avea o viata decenta,pana in acest momento un am gasit foarte mult de munca,decat cateva zile in gradinarit,de aceea am decis sa las un mesaj aici,in speranta ca cineva ma poate ajuta,sau cel putin sa-mi dea un sfat,din toate meseriile pe care le-am practicat,cel mai mult inclin spre soferie,unde sunt calificat cu toate gradele(detin carnet de conducere spaniol si licenta de transport persoane si marfa)problema este ca nu vorbesc engleza.adresa de email este:driver_costi@yahoo.com telefon:07462537082 va multumesc!

10. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    se poate lucra ca sofer profesionist si fara sa se stie lb engleza?
    fratele meu e interesat in asa ceva dar engleza lui lasa de dorit.
    multumesc

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Avand in vedere ca in masina e sigur si nu cu o echipa (ca pe santier, de exemplu), trebuie sa comunice si el intr-un fel. Poate sa aibe nevoie de ajutor, la vreun accident, Doamne fereste!

Sau incearca sa-ti imaginezi ca esti in RO, inzapezit in viscol si esti mut, sau nu ai semnal la telefon. E cam acelasi lucru.

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Ce inseamna <<lasa de dorit>>?
    Daca nu vorbeste (dar intelege) engleza, e foarte greu.
    Daca nici nu intelege nimic, e aproape imposibil sa lucreze undeva decent.
    Eu asa am fost. Ma angajau doar pt 40-50 £/ 12-14 ore. Nu poti face numarul de curse si se mai reduce salariul.
    Cu banii astia nu se poate trai.
    Nu recomand nimanui sa incerce.
    Sunt cursuri de limba engleza, (eu am facut la Job Centre, gratuit). Dureaza doua saptamani. Nu stiu daca se mai fac,sau cat de des sunt curaurile

13. stefan.marius90

stefan.marius90 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,detin permis UK pentru toate categoriile, atestate marfa persoane si ADR. Am cont bancar, NIN si european insurance card.
    ma poate ajuta si pe mine cineva care are cunostinte despre o agentie ceva???

14. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Fratele meu face curse externe,din cand in cand vine si in Anglia,intelege cat de cat dar vorbeste mai mult din maini :)
    va trebui sa puna mana pe engleza.
    multumesc frumos de informatii.

15. stefan.marius90

stefan.marius90 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Soferi Profesionisti - Discutii generale up

16. andrei92

andrei92 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am 21 de ani si in 2013 am luat permisul de conducere pentru profesionisti, cardul tahograf si atestatul CPI, acum sunt in anglia si as vrea sa imi caut ceva de munca pe camion. cineva mi-a spus ca daca vreau sa lucrez aici trebuie sa imi schimb permisul (deoarece asigurarea se face pe persoana care o conduce nu pe camion) si odata ce imi schimb permisul mi se schimba si seria de pe permis iar cartela tahograf si atestatul nu mai sunt valabile si trebuie sa le fac aici...cartela tahograf nu ar fi o problema dar a spus ca trebuie sa fac si atestatul si ca trebuie sa fac niste cursuri aici...as vrea ca cineva sa ma lamureasca ce trebuie sa fac....momentan am permis+cartela tahog+ atestat romanesc. Trebuie sa le schimb pe toate? pana acum din cate am citit nu m-am lamurit daca trebuie sa fac atestatul si aici sau nu....Le multumesc celor care o sa imi raspuna. Salutare

17. niky78

niky78 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua sunt nou aici. Ma intrebat daca ma poate ajuta cineva. Conduc in Nordul Irlandei de vreo 6 ani de curand am fost intrebat de COUTERPART LICENCE ,e prima data cand ma lovesc de el nimeni nu m-a intrebat de asa ceva pana acum. Am nevoie sau nu daca conduc 18,26 si 44 tone,mentionez ca mai am 7 ore de facut la CPC si il termin.Multumesc frumos

18. adrian.d

adrian.d New Member

Trophy Points:
    1
    Pentru Niky:

1. Va trebui sa-ti termini orele pentru CPC, altfel nu ai calificarea profesionala valabila.
    2. Indiferent de care permis ai, acesta va fi insotit de un Counterpart care atesta ca nu ai permisul suspendat si tine evidenta asemeni unui cazier rutier.

Pentru Andrei :

Conform DVLA permisul romanesc este perfect valabil, insotit de cardurile DQC (atestat marfa si/sau persoane) emise de autoritatile din tara noastra. In acest caz singurele tale obligatii sunt:
    1. Sa depui Application for a driving licence counterpart for non-GB licence holders - formularul D9, il gasesti aici: https://www.gov.uk/government/uploads/s ... 200214.pdf
    2. Sa te inregistrezi cu datele personale la DVLA, in maxim 12 luni de cand ai devenit rezident.

Doar in situatia in care schimbi acest permis romanesc cu unul englezesc ( ceea ce este necesar in cazul in care nu poti obtine o alta dovada de adresa ) , va trebui sa schimbi cardul tahograf si cardul atestat DQC, intrucat acestea au seria vechiului permis pe ele. Pentru a schimba permisul si cardul tahograf va trebui sa completezi atat formularul D2 pentru permisul de profesionist, cat si formularul ST1A pentru cardul tahograf. Acestea se obtin aplicand on-line la:
    https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences

Dureaza pana sosesc - in cazul meu - au trecut 2 saptamani si nu au ajuns inca, iar alta solutie nu exista, agentiile DVLA teritoriale desfiintandu-se anul trecut iar la posta avand doar D1, pentru soferi amatori .

Dupa ce ai formularele, le completezi si le trimiti prin posta catre DVLA, (nu e necesar sa trimiti cardul tahograf) doar pasaportul impreuna cu permisul romanesc.
    Apoi (aprox. 2 saptamani - prietena mea l-a primit pe cel de amatori in 10 zile) vei primi permisul nou de UK insotit si de un Counterpart.
    Dupa ce primesti permisul nou acasa prin posta urmeaza sa schimbi DQC.

Pentru DQC (Driver Qualification Card - Cardul de competente profesionale) - (Acesta atesta calificarea ta ca CPI sau CPC), va trebui sa trimiti o cerere scrisa, prin posta, catre DSA (Driving Standards Agency), la adresa :

Driving Standards Agency
    Driver CPC Team
    PO Box 280
    Newcastle-Upon-Tyne
    NE99 1FP,

in care vei comunica seria noului permis emis in UK si sa soliciti schimbarea cardului DQC cu unul avand seria corespunzatoare. Pui si DQC-ul din Romania in plic.
    Cam acestea ar fi procedurile. Intortocheate si cu incetinitorul, consumatoare de bani, timp si rabdare...
    Eu de doua saptamani in UK, nu am schimbat inca nimic. -nervos- Dar fiecare cu norocul lui.

Succes tuturor!

19. andrei92

andrei92 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult! sa traiesti 100 de ani ;) salutare

20. kostyca

kostyca New Member

Trophy Points:
    0
    bună seara
    a infiintat cineva propria firma de transport in uk? care ar fi pașii de urmat și ce condiții trebuiesc indeplinite,mă refer la o firmă ce are domeniu de activitate transport de marfă sau desfășoară muncă de sub-contractor.

mulțumesc anticipat

Share This Page