14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Socant ! Romani fraieriti si umiliti in UK !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by bivo, Mar 30, 2008.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Vanzatorii de iluzii trimit romani in Anglia
    Pe o ploaie oribila, insotita de o vijelie care ma facea sa ma gandesc ca se revolta sfintii, asteptam autobuzul intr-o seara tarzie de februarie, in Londra. Imi vizitasem o prietena veche si eram in drum spre casa.
    Asteptand acel autobuz, dar in ciuda orarului fix expus in statie, parea sa circule asa, ca la noi in Romania, dupa program propriu, si nu dupa cronometrul britanic. Prin ploaia deasa, am vazut la cativa metri de mine o tanara femeie si un barbat care in loc sa fuga sa se adaposteasca de ploaie, cu greu carau in spate cate o saltea uzata, murdara si uda fleasca. Intrigata, m-am apropiat de ei cand au luat o pauza adapostindu-se in statia de autobuz. Vorbeau romaneste si fata care,dupa infatisare, nu parea sa aiba mai mult de douazeci de ani, plangea.

M-am apropiat si am intrat in vorba, derutata de situatia in care se aflau. M-au analizat lung si au inceput sa vorbeasca in incercarea de a se justifica. Locuiau intr-o casa in apropiere, dar nu aveau paturi si de trei ore se plimbau prin zona sa gaseasca saltele aruncate de indieni. Venisera amandoi in Anglia prin intermediul unei agentii de plasare a fortei de munca din Romania, pentru a lucra ca ingrijitori. Barbatul, in varsta de 40 de ani era din Craiova si tocmai se intorsese la Londra. Fata, venise recent si era deja neincrezatoare ca va fi angajata. Platisera fiecare o taxa de mediere, la agentii de munca din Romania care le-au vandut iluzii. Ajunsi aici, s-au lovit de o realitate cruda, o realitate care nici mie, nici lor nu li se parea totusi normala. Au fost adusi in Londra de colegiul Concept Care, unde au urmat un curs de training de trei zile. Pentru suma de o mie trei sute de lire sterline, colegiul urma sa le obtina yellow cardul cu dreptul la lucru cu norma intreaga, deoarece figurau ca studenti ai acestui colegiu la cursul NVQ. In Romania li s-a spus sa isi ia cu ei trei sute de lire pentru a spravietui pana la primul salariu.
    Visul lor s-a spulberat mult prea repede, odata ajunsi aici. La fiecare pas, trebuiau sa plateasca alti bani. Taxiuri, autobuze, tren, chirie, mancare, toate au cumulat o suma care depaseste cu mult cele trei sute de lire. Tanara fata nu a fost plasata la nici un loc de munca si imparte o casa cu doisprezece barbati, printre care si fratele ei impreuna cu care a venit. Mai are zece lire in buzunar si e amenintata ca va fi scoasa in strada pentru ca nu mai are bani sa isi plateasca chiria. Un spatiu in Iad inchiriat la pretul de saptezeci de lire saptamanal. Pentru acesti bani are dreptul sa stea pe scaun, sa se plimbe prin casa si sa foloseasca baia. Pat nu mai are, pentru ca sunt prea multi in casa, si un nou transport era asteptat in acea seara sa soseasca la Luton. " Vin altii, saracii oameni. Vin si ei ca si noi, plini de sperante, vin sa traiasca acel vis blestemat pe care ni l-au vandut reprezentantii firmei de recrutare de acasa." Craioveanul, mult mai tacut si-a aprins o tigara. Parea plictisit de ploaie si vant, plictisit de insula britanica, pe care o socoteste a fi frumoasa pentru turisti, dar nu pentru romanii care vor sa munceasca. " M-am intors aici, de ce nu stiu. Pentru ca nu mai am bani in primul rand si pentru ca e singurul loc pe care il cunosc. " Are acasa cinci copii si o nevasta si a venit in Anglia ca sa castige doua mii de lire pe luna, asa i-au spus cei din tara. " Daca lucrezi opt ore castigi o mie doua sute de lire, dar daca ai forta de munca, sa te tina numai, poti castiga si doua mii de lire pe luna. " Comerciala firma asta de mediere a fortei de munca! Visand, George, asa zice ca il cheama, si-a vandut Dacia ramasa mostenire de la parinti si a plecat, manat de dorinta de a oferi copiilor lui tot ce nu putea acasa. In plus fetita cea mai mica este grav bolnava " iar doctorii costa, domnita, in Romania. Fara bani nu se uita nimeni la tine. Mirosi a prost, asta e acasa. " imi spune uitandu-se in pamant.
    Ploaia se indeseste si apare si autobuzul meu din ceata, dar nu ma lasa inima sa imi continui drumul... Parca ma simt vinovata ca eu am un pat cald care ma asteapta in apartamentul meu, unde culmea,locuiesc in conditii decente. Ascultand povestea asta, ma simt deja cea mai norocoasa persoana, pentru ca am din ce trai in Anglia.
    Omul a ajuns in Anglia si a stat in aceeasi casa unde doarme de doua saptamani fata. Dupa trei saptamani a fost trimis la munca la capatul Europei, intr-un sat uitat de lume, la ocean. Acolo, neavand bani sa plateasca chiria si depozitul pentru o locuinta, i s-a dat un pat de dormit intr-un salon la un spital de nebuni. Rolul lui era de infirmier la acei nebuni. Avea in grija 27 de pacienti, pe care trebuia sa ii schimbe si sa ii spele de trei ori pe zi. In primele nopti nu a putut dormi deloc, deoarece nebunii l-au trezit in prima noapte, astupandu-i gura cu excremente. Fecalele lor, pe care el era responsabil sa le spele. Iar si iar si iar. La nesfarsit. Ii era frica sa adoarma pentru ca se gandea ca acei pacienti vor veni iar sa il terorizeze.
    A rezistat acolo trei luni si a fost platit in total doua mii de lire, in trei ture. Desi a lucrat nopti si weekenduri nici macar nu a mai intrebat nimic de restul banilor cand a plecat de acolo. " Pur si simplu m-am trezit intr-o zi scarbit. M-au incercat ganduri de razbunare si m-am simtit atat de injosit incat nu am mai putut rezista. Ma gandeam ca o sa ajung si eu ca ei, daca mai raman acolo. "
    Cu traista in spate a venit inapoi la Londra, sa incerce orice altceva si sa isi recupereze actele. Acasa nu se poate intoarce inca pentru ca banii castigati spaland fecalele nebunilor i-a platit fetitei un nou tratament, scump, care trebuie continuat.
    Cu lacrimi in ochi, imi scotocesc buzunarele, incercand sa ii lamuresc pe acesti doi romani sa accepte de la mine niste bani. Le dau numarul meu de telefon si le promit sa ii ajut. Nu vor sa ia banii. " Nu suntem cucoana cersetori!" imi spune barbatul. Dar fata intinde mana sa imi ia banii. Are nevoie de ei si trece peste mandrie.
    Am plecat uitadu-ma in spate de mai multe ori la cei doi cu cate o saltea in spate mergand clatinandu-se pe strada. Cu ani in urma, eram si eu pe o strada nenorocita in Victoria, o strada pe care nici acum nu merg. Eu caram un geamantan mai mare ca mine, o geanta si un rucsac. Caram carti si haine, caram o inima din ghips si aminitiri de care nu ma puteam desparti. Aveam in buzunar saizeci de lire, prea putin pentru a plati chiria si depozitul pentru prima mea locuinta la Londra: o camera cat o cutie de chibrituri. Dar cineva m-a ajutat sa supravietuiesc, iar din fundul autobuzului, privind inapoi, la coltul acela unde i-am intalnit, mi-am adus aminte de lacrimile mele de atunci. Voiam sa reusesc din motivele mele la Londra si de multe ori rugandu-ma la Dumnezeu, promiteam ca voi ajuta si eu la randul meu alti romani in situatii disperate.

In loc de final

Tanara fata lucreaza acum in Londra, la un hotel. George e unul din sutele de mii de romani care in 2012 vor spune cu mandrie familiilor lor ca au ridicat London Olympics. Nu mai dorm pe o saltea aruncata de indieni in strada ci au cate un acoperis deasupra capului. Multumesc celor care s-au implicat pentru ajutorarea nu doar a lor, ci a mai multor romani aflati in aceasta situatie, in februarie 2008 la Londra. Ei, ca si mine, nu au uitat de zilele grele de inceput.Pacat ca nu suntem mai multi la fel!

Ana MILLER
    M-a impresionat acest articol...imi pare rau de saracii oameni care vin si ei sa castige un ban , plini de speranta unei vieti mai bune...asa ca preventiv tuturor celor care doriti sa apelati la astfet de firme de ~intermediere~ ganditi-va de doua ori inainte...toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Vanzatorii de iluzii trimit romani in Anglia

Salut bivo, spune si firma prin care au plecat cei doi, te rog.

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Vanzatorii de iluzii trimit romani in Anglia

Acesta este un articol preluat din ziarul Roman in UK.nu stiu exact firma...am vrut sa trag un semnal de alarma tuturor celor care vor sa vina in UK , sa se gandeasca de 2 ori inainte caci una li se vor spune in tara , si cu totul alta este situatia odata ajunsi aici...

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Zeci de romani risca sa ramana in strada in Londra si alte orase din Mare Britanie, dupa ce au fost adusi aici prin contracte de munca dubioase, intermediate din Romania. Unii dintre ei au cheltuit deja banii pe care ii aveau, sume care depasesc mia de lire, altii mai norocosi au platit pana acum doar cateva sute.
    Ramasi fara acte de identitate, ei sunt acum santajati de intermediatori, cerandu-li-se alti bani sau fiind amenintati cu plecarea fortata din Marea Britanie.
    Am descoperit recent 17 astfel de cazuri ca urmare a unui apel disperat primit la redactia ziarului din partea unei femei, o mama in varsta de 42 de ani.Aceasta se afla in apropiere de Cambridge unde a fost trimisa sa lucreze ca si menajera la o familie de africani.

Avand doar 10 lire in buzunar, Nicoletei i s-a pus in vedere sa paraseasca locuinta daca nu este de acord sa lucreze pana in luna aprilie fara a fi platita. Munca prestata pana atunci, urma sa acopere suma pe care Nicoleta o datora colegiului Concept Care, la care a fost plasata din Romania de Agentia de plasare Manuella SRL din Deva pentru cursul de initiere in infirmierie, de pe urma caruia aceasta a primit o diploma, precum si pentru serviciul de intermediere pentru obtinere de Yellow Card de la Home Office, serviciu pentru care colegiul nu este autorizat.
    Intermedierea locurilor de munca in Marea Britanie de catre unele agentii de plasare de forta de munca din Romania pare a fi afacerea anului. Se intermediaza locuri de munca, fie ca acestea exista sau nu, se iau apoi comisioane de la client si de la angajator. Contra unor iluzii vandute romanilor care doresc sa plece din tara pentru a castiga bani, multe agentii strang bani multi, prinzandu-se de multe ori in joc cu angajatori britanici de joasa speta, al caror principal scop este acela de a stoarce banii celor veniti plini de entuziasm aici.
    Este cazul mai multor agentii de plasare de forta de munca din Romania care intermediaza locuri de munca in domeniul ingrijirii de batrani, prin intermediul unor colegii din Anglia. Una din putinele portite legale din UK accesibile romanilor pentru a putea munci ca si angajati cu norma intreaga este ca acestia sa se inregistreze ca si studenti ai unor cursuri NVQ in domeniul ingrijirii. Fiind vorba de cursuri practice, studentii au dreptul de a munci pana la 40 de ore pe saptamana, pe salarii in general depasind minimumul legal pe economia britanica. Aceasta metoda legala a trezit interesul unor colegii precum Concept Care College, cu sediul in Harrow.
    Colegiul isi face reclama masiva in Romania prin intermediul unor agentii colaboratoare, organizand seminarii pentru muncitorii doritori sa ajunga in Anglia. Ca sa lucrezi ca si infirmier, trebuie sa ai totusi har, acesta fiind un domeniu care cere multe de la psihicul unui nou venit in domeniu. Infirmierii in Anglia la azile de batrani, persoane cu handicap sau alienati mintal, au o munca grea: aceea de a schimba acesti bolnavi de cate ori este nevoie, de a ii hrani, spala si ingriji. Nu este usor si pentru cineva care nu are nici o legatura cu domeniul medical, poate fi o experienta socanta.
    Sute de romani s-au imbarcat pe avion pentru a veni in Anglia prin intermediul acestui colegiu. Interviul in Romania pentru un astfel de loc de munca il trece aproape oricine. Acasa li s-a spus ca vor veni in Anglia, unde vor fi cazati in apropiere de colegiul Concept Care, pentru cateva zile, colegiu la care vor urma un curs intensiv de pregatire pentru munca de infirmier. Din documentele pe care romanii le detin, scrisoarea emisa de colegiu precum si precontractele din tara, se recomada candidatilor sa aiba 300 de lire cu ei la sosirea in Anglia. Majoritatea au avut sume mai mari, dar acestea au fost cheltuite demult.
    Colegiul Concept Care nu reuseste sa ii plaseze la munca pe acesti romani imediat ce ei ajung aici. Dupa sosire, actele lor sunt trimise la Home Office, pentru obtinerea Yellow Cardului de student, procedura care dureaza in medie 20 de zile. Din punct de vedere legal, romanii nu au voie sa inceapa un serviciu inainte de obtinerea acestui certificat. In practica colegiului Concept Care, toti cei care nu pleaca la munca in primele doua saptamani dupa ce ajung in Anglia devin deja o problema: pun prea multe intrebari, raman fara bani, devin iritati si se informeaza. Cel mai grav delict in opinia acestui colegiu pare a fi informarea romanilor pacaliti sa vina aici.
    Cazurile romanilor care au ramas fara bani, acte si locuri de munca in Anglia sunt insa la limita legii. A dovedi ca aceste colegii comit ilegalitati este destul de dificil, deoarece spusele celor de la colegiu nu se regasesc in cele inscrise in contract. Chinurile prin care ei trec, nu au fost incluse la sectiunea de riscuri. Contractele de mediere din Romania, citite printre randuri de oricine care cunoaste viata muncitorilor romani din strainatate, descriu situatia cunoscuta noua: dai banii si apoi vezi ca ai luat teapa, dar dureaza pana cand iti dai seama ca ai fost fraierit.
    Cele 17 declaratii pe care le avem, apartinand unor colegi de suferinta care au impartit aerul intr-o casa in Nordul Londrei, demonstreaza ca acest fenomen este in plin avant. Reclamele colegiilor in Romania sunt tot mai agresive, numarul celor care aterizeaza saptamanal la Londra crescand mult prea repede.
    Cu ajutorul atasatului pe probleme de munca din cadrul Ambasadei Romaniei la Londra,dl.Bogdan Carpaveche, cazurile disperate ale acestor romani sunt acum in curs de rezolvare. Acesta i-a asistat pe romanii aflati in aceasta situatie, desi este dificil daca nu imposibil ca ei sa fie despagubiti asa cum ar trebui. Pretentiile pe care colegiile le au de la acesti romani, prin achitarea sumei de £1300 pentru cursul de initiere, yellow card si plasarea la un loc de munca, ar trebui anulate. Tehnica utilizata de angajatii colegiului Concept Care pentru a-i speria pe cei 17 romani este daca nu in totalitate ilegala, cel putin imorala.Un singur exemplu este elocvent: in urma cu cateva zile ei erau amenintati de colegiu ca vor fi aruncati in strada, cu politia. Aceasta masura urma sa fie luata dupa ce romanii, veniti de cateva saptamani bune, ramasesera fara bani, dupa ce au platit colegiului chirie de cate £65 pe saptamana, pentru a dormi intr-o casa unde nici macar nu erau paturi suficiente.
    Dupa sesizare cazurilor de catre ziarul Roman in UK, trei dintre romani au reusit sa isi gaseasca un loc de munca " cash in hand. " Nu este recomandabil, dar in aceasta situatie, este singura scapare de la foamete. Eforturi au fost facute pentru ca acesti romani sa fie ajutati prin diverse modalitati.
    O parte din ei vor pleaca acasa, scarbiti de exeperientele prin care au trecut. Altii, care au lucrat prin Concept Care, au renuntat la munca. Sunt dezgustati de ce au facut, dar sunt dornici sa reuseasca pe alt front. " Am venit sa jucam sah cu batranii si sa ii plimbam. Ni s-a spus ca in trei zile avem diploma, si imediat vom fi plasati la munca. Nu a fost deloc asa, si suntem tratati ca ultimul gunoi al Europei. ", spune Bogdan, un tanar absolvent de facultate din Cluj.
    Am vazut multe situatii disperate, aceasta fiind totusi diferita. Frapant este ca acesti romani sunt in majoritate tineri, plini de initiativa, descurcareti si totusi au fost fraieriti,iar apoi umiliti. Este insa de apreciat faptul ca vor sa faca public tot ceea ce li s-a intamplat pentru ca alti romani sa nu mai treaca prin ceea ce au trecut ei.
    "Spuneti romanilor de aceste tepe. Informati lumea acasa, ca sa nu mai ajunga aici si alti romani care sa treaca prin ce am trecut noi. Iar noi, am avut noroc ca avem parte de acest final. Practic, puteam sa ajungem pe strazi, sunand acasa dupa bani imprumutati ca sa avem de tren si autocar. " declara Ana.
    Conform unor surse oficiale contactate de ziarul Roman in UK, situatiile acestor colegii se afla pe lista de prioritati ale Home Office-ului, care a fost informat cu privire la activitatile dubioase ale acestor colegii, desi dupa cum se misca lucrurile sunt slabe sperante ca se va produce o vreo schimbare in viitorul apropiat. Aceasta si pe fondul unei mult prea discrete abordari a situatiei de care oficialii romani de la Londra.
    Ce se va intampla insa in Romania, unde doua dintre agentiile de mediere incearca sa cumpere tacerea, incercand sa impiedice chiar aparitia acestui articol, ramane de vazut. Speram totusi ca autoritatile din Romania vor interveni pentru a stopa astfel de practici imorale, ilegale si inumane.
    Intre timp, alte grupuri de romani sosec la Londra pe aceeasi filiera, urmand ca in scurt timp sa constate ca au fost fraieriti. Iar apoi, probabil, vor fi supusi si ei unor umilinte greu de imaginat, de care nu este deloc strain directorul Concept Care College,Sam Fongho...

Aricol preluat din ziarul Roman in UK...asadar atentie mare la aceste firme de intermediere , yellow card-uri, comisioane si iluzii...Toate cele bune , Bivo

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai cam astea ar fi motivele pt care am deschis campanie impotriva lor.

6. dya

dya New Member

Trophy Points:
    0
    1. Materialul are un stil specific "milostiv" si scris cu indarjire, asa cum se obisnuieste a fi scrise "articolele" din UK - si nu numai - despre romanasii nostri veniti la munca aici.
    2. Daca intr-adevar erau "descurcareti" - asa cum amintitul material ii compatimeste - s-ar fi descurcat! E logica aceasta concluzie a mea trasa in urma lecturarii "articolului"?
    3. Nu credeti, totusi, ca se dovedeste inca o data (dupa multe alte incercari) ca dezinformarea este, iarasi, un defect al romanului?! Si cand ne gandim ca traim intr-un secol modern al informatiei, prin tot felul de mijloace sofisticate, dar si simple, la indemana oricui...atunci care este explicatia?
    4. Mai este ceva legal in Romania in afara de certificatul de nastere? Unde este analiza in constiinta fiecaruia? Si mai ales cand faci un pas atat de mare, chiar peste Ocean?
    5. Barfele si laudele romanilor de pe un teritoriu total strain tie, dar care totusi pretinzi ca il cunosti atat de bine - cum ar fi Marea Britanie si nu numai- aduse unor oameni necajiti in Romania nu fac decat sa-i dezinformeze si sa-si arate snobismul cu nesimtire. Nu generalizez insa!

Rolul meu acum nu e acela de a defaima pe careva, insa citind acel articol am realizat inca o data ca avem o bulina neagra si se datoreaza tot "consatenilor" nostri. Sincer, imi pare rau pentru cei aflati in astfel de situatii si le doresc sa le fie bine si sa o scoata la capat, dar atitudinea lor unde e? Pentru toate exista o limita, oriunde sunt legi si ele sunt facute pentru a fi aplicate. Si respectate deopotriva! De ce a fost nevoie de interventia acelei publicatii ( numele unui ziar, radio sau TV pe un spatiu public inseamna publicitate) pentru ca autoritatile romane sa ia atitudine? De ce nu a fost initiativa lor de la inceput? Aveti o explicatie pentru asta, nepartinitoare? Eu da: inca mai avem de invatat in a sti sa ne facem respectati, auziti si cunoscuti cu valori proprii.
    Calomnia se plateste, insa in Romania se intampla asta doar la interventia unui sus-cocotzat ..de catre noi, evident!
    O campanie venita de aici, un spatiu izolat totusi si greu de penetrat, cred ca ar trebui inlocuita mai degraba cu o plangere/cerere la Protectia Consumatorului din Ro si ei vor rezolva problema. Eu am apelat o data la ei iar tinta mea a fost una foarte influenta in Ro, insa rezultatul a fost mult peste asteptarile mele, credeti-ma! Cu siguranta vor interveni si aici!

Numai bine!

Diana

7. Anonymous

Anonymous Guest

Dya,
    De acord cu tine.

Doar la punctul 4 te contrazic.Am aflat cu stupoare, de curand, ca nici certificatul de nastere nu mai e valabilNu stiu cand a trebuit sa il folosesti ultima data, dar daca nu l-ai schimbat pe cel primit la nastere cu unul care sa nu contina ' Republica Socialista' in titlu...nu mai e valabil....

8. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Pacat ca nu se poate face mai nimic impotriva acestor firme, pentru ca azi o inchide iar maine deschide alta.
    Ce garantie ar trebui sa ofere firmele de intrmediere ?

9. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    salut , bivo, imi pare rau ca nu o sa fiu chiar pe subiectul tau , dar sincer cred ca ar trebui sa te apuci de scris , subiectul relatat de tine , m-a acaparat total din primas secunda , si parca vedeam exact ce se intampla , edaca tot ce ai scris e scris de tine , eu zic sa te apuci de scris ai stofa , si cred ca ai si subiect , chiar l-ai relatat , scuze administratorului site-ului dar nu m-am putut abtine :)

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Offtopic, CN este valabil,chiar daca are RSR, chiar eu am tradus 1, pt. un motiv oficial.
    Ontopic---nu sunt de vina pagubitii, eu am trecut prin asta si stiu ce inseamna. Imi pare rau, Dya, nu doresc nimanui... -cry- ry- oamenii vin aici cu o speranta de mai bine...nu sa fie bataia de joc a agentiilor, companiilor, "colegiilor"... -grr- rr-

P.S. Nu cred in DREPTATEA DIN ROMANIA. Totul se vinde si se cumpara...

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,intermediarii sint hraniti ca altfel ar crapa si consider ca marea vina o au clientii pt. ca sint neinformati(poate din comoditate)si se lasa la mina altora.Tu care cunosti limba,de ce nu te-ai informat direct la sursa cum normal se procedeaza in orice domeniu.Ca o firma promite ceva si livreaza altceva e plin si in UK -cmon- mon- Tu ai avut experiente neplacute,dar daca ai da timpul inapoi ,ce ai face primul lucru? -kiss- iss-

12. Anonymous

Anonymous Guest

Rebecca,
    offtopic sau nu, nu de tradus era vorba.

Eu am adaugat aceasta informatie deoarece m-am lovit personal de ea luna aceasta cand a trebuit sa imi schimb pasaportul.De la Ambasada Romaniei la Londra mi s-a spus asta.Mai mult, prin ambasada am aplicat pentru un certificat de nastere nou.
    Poti sa suni si sa intrebi.

Multi romani nu stiu asta, si poate au nevoie, mai ales ca dureaza 2 luni sa ti se elibereze unul nou din tara.E bine sa stie din timp.Asta e motivul pentru care am adaugat informatia, chiar daca a iesit oarecum din topic.

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    scuze de off topic insa eu am obtinut certificatul nou in 7 zile! fara spaga -handlaugh2- andlaugh2-
    Scuze rebecca -shamed- hamed-

14. dya

dya New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebeca,

mi-am expus punctul de vedere mai sus si nu vreau sa-mi repet opiniile, cert este ca "partinirea" ta fata de cei in cauza se datoreaza faptului ca si tu ai trecut prin asa ceva, insa nu inseamna ca ai procedat si corect. E parerea mea si vad ca sunt si altii pro. Suntem liberi pentru a ne exprima opiniile!

Cu bine,

Diana

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai sa va spun cum e cu "direct de la sursa".
    Ei au agenti oficiali, cum e ramona de la BRG sau gina de pe la GlobeMed...
    carora le fac reduceri sau le platesc un comision...daca aplici/te inscrii direct pretul e mult mai mare, pentru ca aceste "colegii" fac reduceri de grup. Deci sa fi venit direct "prin sursa" nu-mi permiteam in momentul respectiv.De aia isi bat joc, ca le vine intermediarul cu un nou "contingent"... o noua oferta de oameni, sau de "vite"...

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Diana,
    N-am procedat corect, pentru ca inca n-am procedat. Am dovezi, mai greu e cu martorii, carora le e frica sau au lasat-o moarta + nu e momentul, pentru ca este o perioada decisiva pt. una din actiunile mele. Inca n-am terminat, de fapt nici n-am inceput. Campania de pe site-urile de romani din Uk e apa de ploaie, ea are scopul de a avertiza, dar mai departe om trai si om vedea...Culmea e ca era sa fiu eu data in judecata de ei pt. calomnie.Am avut chiar termen limita...Asa ca poate a procedat BRG corect... -cmon- mon-

17. 3183linespoem

3183linespoem New Member

Trophy Points:
    0
    1. fiecare isi merita soarta ... selectia naturala...exmplare bune sau exemplare mai putin bune care trebuie eliminate natural a.i sa nu se intinda ca ciuma
    2. si ce romanii sunt fraieriti numai in uk ? ... sunt fraieriti mai rau in romania
    3. nu-mi pare rau de cei care nu sunt in stare sa judece cu capetele lor indiferent de cine sunt, ce fac, de unde si cum isi procura informatia ... este treaba fiecarui individ pe planeta asta sa aiba grija de pielea lui.

18. costel de la castel

costel de la castel New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Socant ! Romani fraieriti si umiliti in UK !

nu stiu cu ce sa incep si de fapt nici nu vreau sa va plictisesc cu povestea mea dar ideea este ca prin intamplari asemanatoare am trecut si eu cand am venit in ian2007. am avut trei sapt in care nu am avut nimik de munca, toata ziua bantuiam pe strazi cu lacrimi in ochi iar cand am reusit sa-mi gasesc de munca cu 30 de lire pe zi am crezut ca l-am apucat pe D-zeu de picior. am muncit 7 zile pe sapt timp de cateva luni cat am strans 300 lire sa-mi iau o coaja de skoda si sa-mi caut un serv mai bun.
    as dorii daca se poate sa ajut pe cei care sunt in situatii similare, asa ca daca va aflati in cambridgeshire(mai exact march sau peterborough) si nu aveti incotro va indrepta nu ezitati sa ma contactati la nr 07902030338. nu promit marea cu sarea dar daca va considerati persoane SERIOASE si apelati pot sa va ajut cu gazduire pe o perioada ....omeneasca sa zicem, nu promit nimik de munca dar promit sa ma interesez in masura in care pot gasii ceva si, de ce sa nu aducem acest subiect in discutie ,pot sa cumpar bilete de avion ptr persoanele care vor sa plece.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Interesant punctul dvs. de vedere, domnule poet/ poem?
    Ma intreb cum de nu l-am zarit pana acum...
    "Unii isi merita soarta?"- Soarta=roata destinului, care se intoarce cand nu te astepti.
    Sper sa nu se intample la fel ca sa va faca sa ganditi de 2 ori inainte de a vorbi.
    Acum roata este in favoarea mea...dar poate mi-oi fi meritat "soarta"
    Nu va doresc...dar la cum ganditi...poate ca Dumnezeu are alte planuri...
    Never say never!

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Pana acum nu am observat acest subiect, iar azi cand am citit, am ramas masca. Imi dau seama cat de norocos am fost sima ferit cel de Sus de asa ceva in UK.

Cum zicea si Rebeka, trebuie sa va feriti de firmele de intermediere din Romania. Sau, daca nu aveti de ales, si trebuie neaparat sa veniti cu asa o firma, sa va interesati mult mai bine inainte de a lua decizia de a apela la serviciile lor. Chiar daca platiti cu 100-200 de lire in plus, ganditi-va ca e mai important ca sa fitiin siguranta si sa evitati alte probleme.

Share This Page