12.9 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Simple caution

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by the_wolfitza, Aug 17, 2011.

1. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    O parte dintre voi s-ar putea sa stiti povestea mea referitoare la intamplarea cu spraiul cu piper. Abia ajunsa in Anglia, aflandu-ma la HO, am avut in posesie un sprai cu piper (nestiind la vremea respectiva ca e ilegal) Spraiul era sigilat, nefolosit, il adusesem din Romania ca sa ma simt oarecum in siguranta in fata necunoscutului...pt autoaparare in caz de nevoie. Dupa ce am fost dusa la sectie, mi-au luat amprente, poze adn...si la final mi-au dat un simple caution. La vremea respectiva mi-au explicat ca asta nu inseamna ca am cazier, e doar un advertisment, si nu ma va afecta cu nimic .

Zilele aceastea m-am decis sa aplic pt un NVQ in Child care si am inteles ca pentru asemenea joburi trebuie sa ai un cazier curat. Problema e ca am inteles, cu ajutorul google, ca aceste simple caution apar la verificarie CRB. Acum intebarea mea este daca stiti cum afecteaza aceste simple caution o potentiala cariera in Chid care and development si daca pot face ceva sa scap de aceasta simple caution...daca un avocat ma poate ajuta invreun fel. DE unde pot afla o informatie exacta, la ce institutie ar trebui sa ma adresez....Informatiile de pe forumurile englezesti nu m-au lamurit in totalitate :| -nu-stiu-
    Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta cu vreo informatie..

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In nici un fel, draga mea.

Si eu am experienta aici si-l tin ca amintire.

You're safe! -dans-

3. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Ce am citit pe forumurile englezesti m-a cam speriat...cei drept cei care mai aveau cautions din partea politiei erau pentru asalt, violenta domestica , posesie droguri. Vrea sa caut o gradinita unde sa fac voluntariat pentru a ma inscrie mai poi la un curs de child care and development si nu stiam cum ma afecteaza aceasta "simple caution" care o sa apara la un CRB. Sper din tot sufletul sa fie bine si sa nu fiu etichetata ca o infractoare si sa nu am acces la astfel de joburi care implica lucrul cu copii.
    Ms mult pentru incurajari.

4. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Cautiune nu inseamna cazier, nu inseamna criminal record. Cautiune inseamna mai mult a avertiza, atentiona, si a spune " dont do it again", aici ei numesc "slap on the wrist".
    Cautinunile se dau in multe alte cazuri, cind spre ex esti oprit de politie pt ceva si nu e fapta atit de grava cit sa-ti dea amenda si te lasa in pace cu o cautiune.
    Ei nu au " record" of your Caution. -sssst-

5. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Ms mult pentru raspuns. M-am mai linistit. Nu as vrea ca dintr-o prostie sa nu pot practica anumite meserii. Si da...nici amenda nu am primit...

6. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    a mai patit cineva asa ceva? cum a fost? se arata, totusi, cautions in CRB check? si nu exista nicio solutie de le inlaturat din 'istoria ta'?
    va rog mult, daca cineva stie ceva, sa-mi spuna si mie, ca m-am pricopsit cu un warning de la police.!!! si ma sperie gandul ca n-o sa mai pot profesa aici niciodata din cauza unei greseli.. -trist-

Share This Page