1.1 C
London
Thursday, December 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sfaturi si incurajari ptr o mamica

Discussion in 'FAMILIE' started by novak, Mar 16, 2008.

1. novak

novak New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor celor care vor dori sa citeasca acest topic.anuntul meu a fost adaugat cu speranta ca voi gasi pe forum persoane care sa ma incurajeze sau sa mi ofere un sfat,sa impartaseasca cu mine experienta cresterii si educarii unui copil in uk.in prezent sunt inca in romania,urmand sa calatoresc spre uk in cateva saptamani.am venit acasa fortata de anumite imprejurari,pt a mi lua copilul cu mine .problema cea mai mare este ca va trebui sa intrerup anul scolar aici si sa transfer fetita de 8 ani la o scoala din londra.as dori sa aflu,din partea celor care au impartasit aceeasi experienta,cum sau cat de repede s au adaptat copiii d voastra in scolile din uk?noi vom locui in se londrei iar orice semn de prietenie ni se va arata,va fi binevenit.multumesc

2. Anonymous

Anonymous Guest

nu-ti pot raspunde din propria axperienta dar o prietena si-a adus baiatul (in varsta de 7 ani atunci) acum 2 ani. Copilul nu stia o boaba engleza. Dupa prima zi de scoala a vrut sa plece in rom.A fost grea adaptarea. A durat cam 2 sapt. timp in care in fiecare seara mama si baiatul studiau basic english. Prietena mea a rugat-o pe invatatoare sa-i scrie in fiecare zi un bilet in care sa-i spuna ce trebuie a doua zi la scoala(adica ce ore au).Nu stiu tu ce nivel de engleza ai dar prietena mea era destul de varza la acea vreme si asta a fost alt impediment. In mom. de fata insa vreau sa-ti spun ca baiatul vb engleza fain de tot ba chiar isi invita prietenii la el si isi roaga parintii sa `speak english`...no comments

3. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,o sa-ti spun 2 scurte povestioare,la scoala la care am vrut sa o inscriu pe fetita mea,este o fetita din lituania,venita de 4 luni,care nu vorbea un cuvant in engleza si acum vorbeste binisor,iar fata sefei mele,o brazilianca,vorbeste fluent si extraordinar de frumos engleza acum,dupa aproximativ un an..in privinta materiilor studiate,nu-ti pot spune,din pacate, nimic..nu cred ca vor fi prbleme mari,cu toate ca la inceput poate se va simti un pic marginalizata,stii si tu cum este la inceput de drum cand nu cunosti limba...rabdare si mult succes.

4. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua si ma bucur ffff mult pt ca s-a postat acest topic de care aveam nevoie si eram f incurcata in tot forumul in cautarea de informatii.Noi locuim legal in grecia si urmeaza sa ajungem anul acesta in uk.Avem un baiat de 9 ani si e in clasa a 2 aici.Copilul frecventeaza si cursuri suplimentare de lb engleza(3 ore per sapt) nu are un nivel f avansat ,dar s-a familiarizat f repede cu scrierea latina si cunoaste destul de multe cuvinte din engleza.Ce ma nelinisteste e ca nu stiu de unde sa incep cand vom ajunge acolo,nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pt a-l inscrie la scoala,daca e o perioada anume de inscriere,ce fel de scoli sa cauti,daca e necesar sau e posibil sa-l inscriu la un curs rapid de familiarizare cu limba necesara scolii ...si toate aceste mistere ma nelinistesc!Nu mi-e frica de faptul ca nu va deprinde repede lb ,ci putin de acomodarea lui cu noul mediu,cu noii colegi si stiu ca are nevoie de o scoala normala,linistita si buna.Va rog sa ma ajutati cu informatii pt a depasi acest obstacol!MULTUMESC!!!! -thankyou- hankyou-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,

In sectiunea NOU VENIT exista sub-sectiunea Copii romani in scoli engleze.Acesta este link-ul catre aceasta.
    http://www.romani-online.co.uk/content/view/20148/431/
    Se explica destul de clar, citeste si apoi, daca mai sunt intrebari, eu personal iti stau la dispozitie (lucrez in invatamant ca tutor-profesor particular).
    De asemenea sunt convinsa ca si parintii copiilor de aici vor interveni.
    Mult succes si va asteptam!-takecare-

6. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns si lamuriri!Problema intervine in momentul in care ai depasit perioada de inscriere si....evident ai intarziat cu aplicatia!ce posibilitati exista?Multumesc din nou!

7. claudia77

claudia77 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Noi ne-am adus baiatul in varsta de 8 ani aici ,anul trecut in iulie.Imediat dupa aceea am inceput sa cercetam ce scoli avem prin apropiere,pe internet.Dar cel mai bun loc de unde poti culege informatii despre scolile din zona unde locuiesti este la Biblioteca din zona.Acolo daca intrebi ei iti vor da o lintreaga lista de scoli si chiar informatii privind inscrierea copilului la scoala.
    Din experienta personala ,ce as putea sa va spun este ca ,am facut cererea de inscriere la mijlocul lunii iulie la Centrul educational din zona,si aprobarea a venit cam in la sfarsitul primei saptamani din Septembrie,deci la o saptamana dupa ce scoala incepuse pt ceilalti copii.Ideea e ca nu trebuie sa intri in panica ,caci oricat de tarziu va veni aprobarea scola ti-l incadreaza foarte repede,char si de a doua zi dupa ce primesti scrisoarea de aprobare.
    Baiatul nostru s-a adaptat nesteptat de repede si chiar i-a placut inca din prima zi la scoala cu toate ca nu vorbea engleza atunci.Imi amintesc si acum prima zi de scoala,aveam inima cat un purice cand m-am dus sa il iau ,gandindu-ma ca va iesi din scoala plangand.Dar spre surprinderea noastra a fost tocmai invers.Parerea mea este ca el fiind obisnuit cu sistemul scolar de acasa,unde ai o pauza de 5 min, asta daca vrea D-na invatatoare,si ajungand aici unde se pune foarte mult accent pe pauzele dintre ore acestea fiind destul de lungi,era normal ca acest fapt sa il atraga.Pun accent pe acest lucru deoarece l-am vazut pe el foarte incantat.Pana si modul in care se preda la scoala il atrage mult mai mult ,pt ca e facut sa para mai degraba o joaca.Intr-un cuvant dragi parinti ,nu disperati si nu intrati in panica.Copiii se inteleg intre ei chiar daca nu vorbesc aceeasi limba si se integreaza destul de repede oriunde.Cel putin eu asta am trait .
    Eu va urez mult noroc si nu va descurajati la cele auzite in jurul dumneavoastra.Si cand veti ajunge aici ,ma puteti contacta daca intampinati probleme,si atat cat am sa pot ,o sa va fiu alaturi.
    Mult noroc si sa auzim numai de bine -takecare- akecare-

8. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Nici nu stiu cum sa va multumesc pt atat de multe informatii!Mereu am avut o retinere vis-a-vis de schimbarea scolii pt copil si stiu f bine ca el se acomodeaza repede cu mediul,dar cred ca ma substitui lui incercand sa ii inteleg trairile si ca matur,devin mai timorat de ceea ce urmeaza sa intalnesc.Ei,copii,sunt mai curajosi ca noi,maturii,de cele mai multe ori.Si daca voi intampina vre-o problema pe care sa nu o pot deslusii nu am sa cutez sa va solicit ajutorul! -thankyou- hankyou-

9. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0
    Calinu, al 2-3 ani scolile sunt inspectate aici, si se publica rapoarte.
    Poate linkul asta iti e de folos in a alege o scoala potrivita:
    www.ofsted.gov.uk

Share This Page