12.6 C
London
Thursday, July 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi pentru angajare in UK

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by incr3dible, Jul 1, 2015.

1. incr3dible

incr3dible New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor si bine v-am gasit. Am fost placut surprins de cate informatii am gasit pe acest site, asa ca sper sa mai gasesc un plus de ajutor si printre voi, legat de alte aspecte.

Spre sfarsitul anului voi pleca in UK impreuna cu prietena mea. In Romania, am lucrat numai in domeniul IT, mai exact pe partea de support/helpdesk, iar ea in comert. Mergem in UK pentru ca, evident, se castiga mult mai bine decat aici, si avem deja cateva rude plecate acolo de cativa ani buni - practic, ei ne-au convins sa mergem. M-am documentat pana acum despre ce acte avem nevoie, despre NINO, banii necesari care sa acopere o perioada inaintea angajarii, preturile de acolo, etc. De locuit, o sa locuim cu inca un cuplu (rude cu prietena mea) undeva in Doncaster.

Ce as dori sa stiu, daca se poate, sunt urmatoarele:
    - pot gasi acolo un job tot pe domeniul meu? Mentionez ca nu fug de munca "mai de jos", sa zic asa, deci n-ar fi un impediment daca as face altceva, dar evident ca as prefera, si din punct de vedere financiar presupun, un job cu care sunt familiar;
    - prietena mea nu sta prea bine cu limba engleza, si stiu ca asta e ceva foarte necesar. Presupun ca nu prea are sanse sa gaseasca ceva pana nu stapaneste limba macar la nivel conversational, asa ca as dori sa stiu daca exista niste cursuri pe care le-ar putea face ca sa "grabeasca" treaba asta;
    - asta e mai mult o curiozitate, dar este foarte necesar sa conduci in UK? Intreb pentru ca in vecii vecilor n-as putea sa ma obisnuiesc cu stilul ala pe dos, cu volanul pe dreapta. Am permis de conducere de multi ani, dar sincer nu cred ca o sa conduc vreodata acolo...
    - am gasit cateva informatii conflictuale despre chiria de acolo. Mai exact, undeva citeam ca se plateste chiria + utilitati, in alta parte ca utilitatile intra in pretul chiriei. Care este de fapt adevarul?

Cam atat mi-este neclar momentan, dar imi rezerv optiunea de a va mai "stresa" cu alte intrebari, daca vor aparea. :) Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

2. Pxl

Pxl New Member

Trophy Points:
    1
    Dragul meu,
    informatii "la cald" :)
    Deabia am ajuns in Uk. nici 2 saptamani.
    Hai sa-ti spun cum a decurs:
    De mai mult timp tot ma gandeam sa vin in Uk. Nu o duceam rau in Ro dar nici prea bine. Castigam ok peste medie si eu si sotia, de aceea nicicnu am fost f hotarat. Pana cand intr-o zi am vazut pe linkedin un job postat, care mi s-ar fi potrivit ca o manusa. ... Si am aplicat, intr-o zi de vara. ... Si am fost chemat la interviu. (vorba 'ceea: ai grija ce iti doresti ca se poate indeplini)
    Le-am cerut 2 saptamani pana la interviu si ei au acceptat (!! nu ma asteptam)
    Am luat wizzair, 2 zile hotel, 1 saptamana airbnb si mi-am facut bagajele.
    Am ajuns aici joi seara, vineri dimineata interviu, luni raspuns: incepi munca saptamana viitoare luni.
    Am aplicat ptr Nino, am gasit (greuuuu!) o camera printr-o agentie si am inceput munca.
    Costuri: avion+hotel+airbnb le-am platit din banii casei si credit card. (suma depinde f tare de multi factori)
    Inchiriere camera aici: 600 (garantie+1 sapt chirie+comision agentie) Toate utilitatile incluse.
    S-au mai dus bani pe mancare, cumparaturi curente ... etc
    Am luat o cartela Lebara insa mi se pare f costisitoare (20lire pana acum!!!!) Trebuie sa ma mai documentez in privinta asta.
    La punctul cu engleza: eu consideram ca vorbesc curent engleza. Cand am ajuns aici am avut un soc. Oamenii astia vb o limba tare ciudata! Trebuie sa fac eforturi sa inteleg.
    La punctul cu masina: conduc din 91, zi de zi. Dar vreau sa-ti spun ca aici am avut probleme la traversat strada :D M-am simtit ca prostu care ajunge la oras si sare sinele de tramvai sa nu se curenteze :))) Probabil ca o sa ma obisnuiesc in 1-2 luni si o sa-mi fac curaj sa conduc. Pana atunci prefer sa merg pe jos (ca-i sanatos)
    Cam asta e "experienta" mea de 2 sapt in uk. Pot spune ca am avut noroc la max ca s-au legat toate atat de usor.
    Cam atat din ciclul "Vorbi Ion ca si el e om"
    Salutari

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ai activat Best Tariff la Lebara? ar fi 1p pe fix /mobil in ro http://www.lebara.co.uk/rates/best
    alternativa ar fi Lyca - Saver International Rates http://www.lycamobile.co.uk/en/international-rates

sau servicile romanesti gen digioriunde, alonia daca ai conexiune buna la net samd

engleza de pe aici are si multe accente... unele greu de inteles chiar de catre localnici.

e normal sa treaca putin timp pana te acomodezi cu circulatia pe partea cealalta. de aceea in londra in multe intersectii e scris chiar pe asfalt look right

bafta in continuare

Share This Page