17.9 C
London
Friday, August 14, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi interviu NINO

Discussion in 'NINO' started by PaulaElijah, Jan 7, 2014.

1. PaulaElijah

PaulaElijah New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Am deschis acest subiect cu privire la interviul NINO pentru mama mea care este bona. Ea tocmai a obtinut programare pentru un interviu la Nino vinerea asta si as vrea sa va intreb, in special pe romanii mai experimentati si trecuti prin astfel de lucruri, cum sa procedeze. Ea lucreaza din ianuarie anul trecut ca bona (la negru) si acum odata cu ridicarea restrictiilor a obtinut programare. Cum ar trebui sa procedeze la interviu si la ce intrebari ar trebui sa se astepte? Cum ar trebui sa raspunda avand in vedere ca a muncit la negru si nu are cont la o banca englezeasc sau payslip de la angajatori?

Multumesc anticipat!

2. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Ar putea sa spuna ca tocmai a gasit de lucru ca bona si ca doreste sa ia NINO pentru ca deja munceste si vrea sa plateasca taxe. Si ca anul trecut a fost self-sufficient si/sau ai intretinut-o tu, ceea ce e evident o minciuna... dar o sa o intrebe de cand e in UK si cu ce s-a ocupat pana acum si nu cred ca e o idee buna sa mentioneze ca a lucrat la negru si n-a platit taxe la HMRC (si nici nu avea drept de munca in UK). My 2 cents :)

N-are importanta ca are sau nu cont in banca sau alte minuni, are nevoie de pasaport si/sau carte de identitate si de o dovada de adresa.

3. newlon

newlon New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as dori sa aflu ce gen de intrebari iti adreseaza in timpul interviului, si totodata, cat dureaza interviul?
    Sunt adresate intrebari capcana astfel incat sa iti gaseasca "nod in papura" pentru a nu iti acorda NINO?

Stiu ca programarea se face la telefon. In cate zile de la apelul telefonic te programeaza pentru interviu?
    Daca treci de interviu cat dureaza pana iti elibereaza NINO?

Orice alte informatii legate de obtinerea acestui NINO sunt binevenite si apreciate.

4. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Nu iti cauta 'nod in papura'. Te intreaba de nume, prenume, data nasterii, nationalitate, de cat timp esti in UK, unde locuiesti, daca ai mai locuit altundeva, daca esti casatorit, daca esti angajat si unde etc. Nu e nimic care sa te ia prin surprindere.

Eu am avut interviu la aprox. o saptamana dupa ce i-am sunat. Oricum iti trimit si o scrisoare cu mai multe detalii. NINo primesti la maxim 6 saptamani de la data interviului, tot scrisoare.

Mi-au cerut doar pasaportul, fara dovada de adresa, dar e bine sa fii pregatit. Interviul a durat 10 minute.

Mai sunt cateva topic-uri pe forum despre NINo, citeste si aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... mani-14553

5. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    Dai telefon intr-o saptamana te prograneaza apoi la interviu iti pune intrebari normale gen nume prebume cetatenie munca care o prestezi si cam atata nu exista nod in papura. success

from Tapatalk

6. newlon

newlon New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru promptitudinea raspsunsurilor si pentru urari.
    Mi-a fost de mare ajutor, atat raspunsul cat si link-ul topicului.

Si conform proverbului: intinde un deget si ti se va lua toata mana; va mai deranjenz cu cateva intrebari :)D):
    Dovada adresa reprezinta un contract de inchiriere locuinta? sau in cazul in care ti se solicita sa faci dovada adresei este suficient sa te prezinti cu o factura de utilitati emisa pe numele tau?
    Exista cineva pe aici care a obtinut NINo in urma unui interviu la care a mers insotit de un translator? - Intreb acest lucru pentru intr-un topic ca am descoperit ca la interviu te poti prezenta si cu traducator (!?) -
    Refuzul de a iti fi acordat NINO iti este transmis tot printr-o scrisoare?

Multumesc,

7. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
  8. newlon

newlon New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-au ajuns la urechi cazuri in care au fost refuzati, unul chiar de trei ori. Motivul nu il stiu. De aceea intrebam.

Deci sa merg la interviu cu pumnii stransi si cu optimismul in bocceluta. :)

Thank you very much!
    I'll keep you informed!

Share This Page