3.9 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi - Emigrare familie cu copii

Discussion in 'FAMILIE' started by MagdaMC, Oct 4, 2011.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Exista gradi de atat dar nu ai loc. Noi platim 60 pe zi la un montessori si nu e in londoniu.iti plateste 15 ore daca sta fulltime la gradi. Nu prea faci fata numai cu 3k. Depinde ce vrei de fapt. Pt unii 3k este un vis indepartat.

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu am incercat gradi de stat si nici nu-mi doresc. La anul merge la scoala si cautam de zor particulara. E jale in sistemul de stat.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da culoarea pielii este OK ?

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu ma deranjeaza prea tare. Scrumiera e cam plina...

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mă bucur să aud ca ai parte de liniştea necesară .

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    La toti ni-i greu dar nu la toti la fel. Un fleac. Ne-au ciuruit.

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Că mi-e lene să postez. De la minutul 3 devine chiar interesant.

[youtube]vozPGasx4CM[/youtube]

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Fiecare dupa puteri. Cand o sa intelegi diferentele dintre cele 2 sist vorbim. In special beneficiile celui privat. Fa un topic separat si le discutam pe rand.

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ok.

10. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Cele 15 ore pe saptamana se transforma - la gradi private - in 11 ore pe saptamana daca gradinita este all-year-round (52 saptamani). Cele 15 ore pe saptamana sunt valabile doar 39 saptamani pe an.

Socoteala, de la 3 ani in sus, o faci cam asa: daca costul gradinitei full-time este sa zicem £250/saptamana, primesti o reducere de 15 ore x £3.45 = £51.75 pe saptamana (sau socotesti cu 11 ore, daca copilul merge la gradi 52 saptamani pe an). Cei £3.45/ora sunt un exemplu, atata era subventia de stat cum vreun an in Ealing pentru cele 15 ore.

In toamna anului in care implineste copilul 4 ani poate sa mearga la scoala in Reception year. Scoala de stat e de obicei 9-3:30 (gratuit) dar mai trebuie sa platesti before and/or after school fees.

11. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Generalizezi. Nu toate scolile private sunt si bune, asa cum nu toate scolile de stat sunt proaste, si nici macar majoritatea. Ba chiar as spune ca exista scoli de stat excelente, dar stii si tu asta :) Faptul ca scolile private ar avea mai multe resurse nu inseamna ca sunt si mai bune.

In opinia mea, in invatamantul primar e nu e mare diferenta dintre scoala de stat si cea privata, doar la nivel secundar e o diferenta.

12. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Desi m-am luptat mult cu barbata-miu pe tema privat/stat la mine primand privatul, dupa multe vizite la scoli de stat mi-am dat sema ca sunt care intr-adevar exceleaza. Se face ca la munca am un procent de 50%-50% de colegi care au urmat private/boarding school vs scoala de stat. Sincer ii prefer pe cei de stat. Ceilalti sunt oarecum sofisticati, mai greu de imprietenit cu ei si nu neaparat mai inteligenti. Daca as face o statistica team leaderii vin din scolile de stat.
    Lumea argumenteaza ca ar fi strugurii acri pt cei ce nu sunt neaparat pro scolii private. Sunt pentru scoala privata atat timp cat nu te incadrezi in catchment area pt o scoala buna. Noi suntem in pozitia de a ne muta sa fim in catchment area pt o scoala primara de stat care e a 9 in England sau ramanem unde suntem si-I dam la privat. Scolile le-am vazut pe ambele si sincer as kill ca si plodul meu sa mearga la cea de stat!

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    F bine si mult succes tuturor.

14. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am mai intrat de o perioada pe topicul acesta...pt ca din ceva motiv mi-au ajuns notificarile de la forum in folderul de Spam pe mail. Vad ca s-a mai scris una alta pe aici.

Oi fi eu mai tare de cap ;) dar tot nu inteleg cum e cu sistemul asta al gradinitelor in UK. Nu poti sa duci un copil de 3 ani doar 4 ore pe zi la gradinita? In cazul asta statul nu-ti mai plateste deloc cele 15 ore? Care este diferenta dintre o gradinita de stat si una privata din punct de vedere al costurilor?

In alta ordine de idei, sunteti careva pe aici care lucrati in IT ca programatori? Am discutat de vreo saptamana-doua cu un recrutor din Londra, care m-a contactat pt un job si mi-a zis ca pt un Sr. Java Developer in 60.000 de lire pe an ar fi un salar ok pt Londra. Ce parere aveti? E un salar ok intradevar? E posibil ca recrutorul sa ma fi prostit...nu zic, auzid ca sunt din Ro. Din cate am calculat eu cu ceva salary calculator gasit pe net, asta ar veni cam 3500 lire net pe luna. Avand in vedere ca in primul an sau primii doi ar trebui sa traim numai dintr-un salar, din ce ziceti voi pe aici, daca duci un copil la gradinita nici cu 3500 nu te prea descurci sau esti la limita. Acum la noi nu ar fi nevoie de gradinita full time, dar 4 ore tot ar fi bine sa mearga.

In cazul asta ma tot gandesc daca mai merita sa-mi incerc norocul in UK. Cele mai multe joburi ca developer vad ca sunt prin Londra. Oricum sunt constient ca in cazul meu nu ar fi o afacere din punct de vedere financiar sa emigrez in UK si nici nu asta e motivul pt care as vrea sa emigrez, dar totusi nu as vrea sa merg acolo si sa traiesc mai prost ca in Romania, sa fiu la limita cu banii in fiecare luna. In Romania chiar si numai cu salarul meu ne-am descurca acceptabil, oricum sotia are doar indemnizatie de materitate...care e mica.

15. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Ba poti sa il duci la gradinita de stat 3 ore / zi si nu platesti. Gradinitele astea de stat sunt fie in cadrul scolilor, fie in children's centers, fie de sine statatoare. Sunt evaluate de Ofsted asa ca puteti sa va orientati la una buna, cititi rapoartele pe siteul Ofsted. Functioneaza doar term time in timpul anului scolar, adica din septembrie - iulie, 38-39 saptamani pe an. Inscrierile se fac de regula in ian-feb pentru incepere in septembrie. Sunt suprasolicitate si locurile se acorda de obicei in functie de distanta fata de gradinita (criteriile le gasesti pe siteul consiliului local).

60K este salariu foarte bun in general :) nu stiu pentru profesia ta, dar tind sa cred ca si pentru aia, mai ales fara atributii de management si in calitate de amploaiat.

PS. Daca nu platiti childcare £3500 net sunt ok pentru Londra pentru 2 adulti + copil. Nu veti lua nici un fel de suport de la stat, nici macar alocatia pentru copil.

16. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna GFX8,

In legatura cu gradinitza. Cand copilul are implinita varsta de 3 ani poti sa il duci la gradinitza 15 ore gratis pe sapt asta insemnand 3 ore pe zi si poti sa iti alegi sesiunea de dimineatza (8:45-11:45)sau de dupamiaza (12:15-15:15). Iti spun in cunostintza de cauza ca si eu am o pitica de 3 ani care merge la gradi. Nu este obligatoriu sa mearga toata ziua la gradi ca sa primesti cele 15 ore gratis indiferent unde locuiesti. De ex eu platesc in plus pt 3 zile cand vreau sa stea mai mult de cele 3 ore dar 2 zile merge numai cate 3 ore. Iti recomand sa o inscrii la gradinitza (nursery) din cadrul scolii la care o vrei sa o dai la varsta implinita de 4 ani, asta in cazul in care scoala are nursery, asa sansele cresc sa o primeasca la scoala respectiva. Multa bafta in continuare.

17. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    asta nu e adevarat, criteriile de admitere la scoala primara nu au nicio legatura cu gradinita... cel putin nu in marea Londra.

18. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de explicatii.

Suntem 2 adulti si 2 copii care ar trebui sa traim dintr-un salar :) Cel mare are acum 3 ani jumate si cea mica 6 luni. In noiembrie cel mare implineste 4 ani si ce-a mica 1 an (sunt nascuti din aceeasi luna). Pt inceput ma gandeam ca sotia sa stea acasa cu cel mic, si cu cel mare dupa-masa, asa ca teoretic la inceput nu ar trebui sa platim child care. Daca si-ar gasi si sotia ceva mai incolo atunci probabil salarul ei s-ar compensa cu costul child-care-ului asa ca in final tot cu salarul meu am ramane doar.

Astept ceva pareri de la forumisti care lucreaza in IT in Londra vis-a-vis de salarul mentionat mai sus (60k pt un Sr. Java Developer, fara atributii de management). Colegul @mufa am inteles de pe un alt topic ca lucreaza in IT.

19. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    @gfx8, socoteala londoneza e cam asa, more or less...

rent 2-br 1200-1600
    gas, electricity, water, council tax, TV, net, phone, mobiles: 300-400
    groceries & food 400-600
    public transport 200

20. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0

Eu sunt de parere ca totusi are o mica influentza asupra repartizarii si unde a facut gradinitza. O zi buna :)

Share This Page