24.7 C
London
Tuesday, July 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi - Emigrare familie cu copii

Discussion in 'FAMILIE' started by MagdaMC, Oct 4, 2011.

1. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    @MagdaMC
    Pasapoartele le avem facute de anul trecut.
    Procura o vom face doar in momentul in care vom stii exact data plecarii. Nu stii daca procura trebuie tradusa si in limba engleza ? sau e nevoie de ea doar pentru a iesi din Ro cu copilul? Multumesc!

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    procura nu iti trebuie decat la iesirea din tara, la pol de frontiera, deci nici o treaba cu limba engleza.

3. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc!

4. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Copilul este pe pasaportul mamei sau are pasaport individual?
    Cand faceti procura, or sa va intrebe cand va intoarceti si unde o sa locuiasca copilul. Poti sa faci procura cu data in viitor. Adica: procura se face azi, 23Ian2013 si sa fie valabila din data de 30Apr2013 (asta e un exemplu). ATENTIE: daca cumva data procurii este in Ianuarie, ea este valabila 1 an DAR poti intampina probleme la vama, daca plecarea este mai tarziu. Adica: Data procurii 23Ian2013 si plecarea in Martie. Exista posibilitatea sa va refuze la vama, pe motiv ca procura nu este de actualitate, este veche!

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu se mai fac decat pasapoarte invidiuale de mult timp. ce vremuri....

asta cu datele e cam delicata, notarii in general scriu destul de usor ce vrea clientul, dar la pol de frontiera (vama nu verifica actele) e posibil sa va ceara sa fie clar precizata perioada de calatorie.

6. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Pasaport individual i-am facut copilului.
    Nu ma gandeam ca ar putea fi ceva probleme legate de procura. Nu vom sti o data exacta cand ne vom putea intoarce dupa copil.
    A avut cineva probleme cu procura?

7. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci cand am facut noi, situatia a fost asa: Am facut procura in Romania in Iunie. In momentul cand a adus-o notarul sa verificam datele, a intrebat daca, copilul pleaca in luna aia, sau mai tz? I-am zis ca urma sa plece pe 30aug. Atunci ne-a spus ca e posibil sa fie probleme la verificarea actelor, pentru ca e veche de 2 luni. Dupa care ne-a sugerat sa datam procura in viitor, cat mai aproape de ziua plecarii. Asta a fost singura problema.

8. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa te contrazic. Vorbesc din experienta proprie. Pe procura care insoteste copilul cu unul din parinti trebuie sa fie specificata adresa unde va locui minorul pe teritoriul UK. Si nu vad de ce nu ar fi legala datarea in avans? Atata timp cat a fost consemnat de parintele care imputerniceste?

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu cand am facut, acum ceva ani ce-i drept, procura, pentru ambii juniori,
    nu m-a in trebat nimeni de adresa unde vor sta in UK.
    Asa pare si logic, e vorba doar de a nu fi instrainat copilul de langa unul dintre parinti eventual, ce treaba are unde sta, daca ambii semneaza?

Posibil insa, unii notari mai..."zelosi" -da-da- , ca sa umfle nota,
    poa' sa intrebe si ce vor manca,la ce scoala vor merge/etc/etc.

Despre antedatare, nu cunosc dar, iarsai, pare ilogic,
    e ca si cum m-as duce la notar cu sotia inca insarcinata,
    si-i zic ca vreau sa semnez ca, copilul care se va naste peste 6 luni sa poata calatori cu mama la mine in Mexic cand va avea 3 ani! -ras2-

Glumesc desigur dar, ati prins ideea.

Nu mai umflati notarii cu bani!

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    La cat dai pe procura si stresul pana te vezi cu gaza in uk mai bine mergeti amandoi pt un weekend in ro si va intoarceti formatie completa.

11. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Vi se pare ca 25 roni e mult??!! Atat m-a costat pe mine! Si intamplarea a avut loc in Iunie 2012! Foarte recent...
    Ah, seful cabinetului notarial unde am fost noi este seful notarilor in Europa! Asta inseamna ca aia chiar stiu ce fac in toate privintele (ma refer bineinteles, cu antedatarea unei procuri).

12. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am auzit niciodata de antedatat o declaratie. Caci asta este: O declaratie data in fata notarului, prin care unul dintre soti isi exprima acordul. Cum, Doamne iarta-ma, poate notarul ala sa o antedateze. Ea poarta data la care s-a autentificat, adica data la care el cu ochii lui a vazut ca ati declarat.
    Sa zicem ca o antedatezi cu o luna, dar dupa doua saptamani unul din soti vrea sa o revoce -ras2- Ce revoca? Dom'le am declarat in viitor ca sunt de acord -ras2-

13. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Vin si eu sa va impartasesc experienta mea,eu am venit cu copilul in UK acum 1 an si un pic cu o declaratie lasata de sotul meu la data cand a plecat (nu antedatata),specificand pe ea ca este deacord sa calatoresc cu copilul in Uk la resedinta lui din orasul Glasgow (nu o adresa anume)si valabilitatea 1 an .Noi am venit cam dupa 8 luni in Uk dupa data la care a fost facuta declaratia si a fost totul Ok la vama .
    As specifica sa aveti 2 exemplare de declaratie in original si copilul sa aibe pasaport individual musai.
    Multa bafta!

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multumim mikela,
    pai asa e corect,
    oricum, inteleg ca tziricutza ar zice ca este posibil ca,

ducandu-te maine la notar, sa specifici ca data calatoriei va fi in viitor, extinzand eventual durata procurii?

Per total insa, e jignitor ca suntem ultima tara din Europa, singura zic, ca nu a mai avut nimeni cred, aceste metode de a mai scurge omul de bani, si a umfla notarii!

15. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    ASTA vreau sa spun! Greu ma intelege-ti...mea culpa, poate de oboseala nu mi-am ales cuvintele cu grija. Si ce mai sariti in cap cu exemple, cand eu vorbesc de intamplari din viata mea! Of, of..

16. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru opinii. Nici nu stiti ce ma bucur ca am inceput sa scriu pe acest forum. Am aflat o multme de lucruri esentiale pentru a face plecarea in Uk mai usoara.Nu ma gandeam ca o procura poate naste atatea intrebari.
    Orice e binevenit a-mi impartasi experienta in Uk.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

data calatoriei poate fi numai in viitor, deobocei o perioada!
    masura a fost introdusa din cate imi aduc aminte cand au fost problele cu trafic de copii samd. trist, dar masurile au fost absolut necesare.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    well,
    gandind ca au cam plecat cateva milioane de romani, posibil sa fi fost o masura justa la un moment dat.
    Poate ar fi timpul sa fie revizuita!

19. zoozie_mummy

zoozie_mummy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si bine v-am gasit!
    Sunt noua pe aici... Asa cum spuneam si la topicul de prezentari, va urmaresc de vreo jumatate de an, dar abia astazi mi-am facut cont.

Eu sunt o proaspata si singura mamica, ce ma voi muta de la 1 iunie in Londra, impreuna cu fiica si mama mea. In septembrie voi incepe un program masteral si sper ca voi reusi sa ma angajez part time destul de repede.
    Stiu ca va fi greu, stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar mai stiu si ca pentru copil merita orice sacrificiu. Sunt convinsa ca ii va fi mult mai bine in UK. Am o baza financiara care sa ne sustina 6-8 luni, pana imi gasesc ceva de lucru.

Am citit povestile voastre, am vazut ca voi ati reusit... asta mi-a dat si mai multa incredere ca totul va fi bine si pentru noi. Doamne Ajuta!

M-am documentat mult inainte sa iau decizia, am citit multe nopti topicurile acesturi forum, stiu in mare ce este de facut si ce ma asteapta acolo, dar sunt si cateva intrebari la care sper sa gasesc raspunsul aici. Inca nu imi este foarte clar cum trebuie sa ma organizez, mai ales ca situatia mea este una aparte.

Deci... se da urmatoarea situatie:
    Sunt o mama singura, ce se afla in concediu de maternitate pana in aprilie. Dupa multe investigatii, mi-am dat seama ca cel mai safe este sa vin in UK la studii, asa ca in septembrie incep un master in Londra. Ma angajez part time pana cand termin masterul, dupa care full time. Stiu toate obstacolele pana sa ajung angajat, stiu de toata nebunia cu programarile la Croydon, am in minte "the big picture" dar nu se leaga niste detalii.

Eu voi veni in iunie, pt ca sunt cu un copil de 1 an si o mama dupa mine, asa ca vreau sa avem suficient timp de adaptare. As vrea sa aplic pentru Child Benefit cum ajung. Faptul ca aplic pentru Child Befefit inainte poate cumva sa imi creeze probleme la Yellow Card? Am vazut ca trebuie stopata alocatia in RO. Pot sa o stopez inainte de a pleca in UK, sau trebuie neaparat sa fiu in UK si sa aplic acolo ca sa o pot stopa aici?

Stie cineva daca in momentul in care aplic pentru Child Benefit (sau pentru orice altceva, Yellow Card, NINO, alte beneficii), trebuie sa stopez si stimulentul de indemnizatie de maternitate, in valoare de 500 lei care se da in RO pana la 2 ani? Acela care ti se da daca te intorci la munca mai devreme de 1 an. Vreau sa pastrez in RO contract pe 2 ore, ca sa imi mai vina un ban.... trebuie inchise toate socotelile cu RO, sau pot sa mentin acest stimulent chiar daca sunt in UK? Aici ma refer strict la problemele care pot aparea in UK daca se descopera ca am stimulent de la statul roman...

Acum, asta este un subiect paralel, dar daca tot scriu aici, poate stie cineva, ca sa nu mai deschid topic si la studenti: cand pot aplica pentru Yellow Card? Trebuie sa astept pana in Septembrie cand incep cursurile, sau pot lua adeverinta de la universitate si mai devreme, ca sa pot aplica pt YC? Daca se poate, cu cat timp mai devreme pot sa imi dea adeverinta?

Dupa ce am YC-ul, aplic pentru NINO. Pot sa aplic inainte de a imi gasi efectiv un job, pe motiv ca vreau sa ma angajez si sa am NINO pt a plati taxele? Ca daca le spun ca iau si pt Child Tax Credit, sigur nu mi-l dau...

La fel, nu cred ca a fost cazul la voi, dar stie cineva care sunt conditiile pentru Housing Benefit for a lone parent, Council Tax Benefit for a lone parent, Income support for a lone parent? Pot aplica pentru aceste ajutoare dupa ce iau Yellow Card-ul si NINO, sau abia dupa ce ma angajez efectiv?

Dupa ce am obtinut Yellow Card-ul si NINO, pana imi gasesc un job, pot obtine Income-based jobseeker allowance? Daca da, in ce conditii?

Mama mea poate obtine vreun ajutor pentru ca este venita impreuna cu cineva care este legal? Nu va aplica impreuna cu mine ca dependent. Sau ma sfatuiti sa aplice? De angajat nu se va angaja, pt ca va sta cu pitica.

Nu vreau sa ma intelegeti gresit.... nu vin in UK pentru a sta la mila statului britanic... vin sa invat, vin sa muncesc legal, ca orice intelectual cu bun simt care vrea sa faca treaba si sa isi faca un viitor aici... dar primul an stiti si voi ca va fi crunt. Am un copil de un an si o mama de intretinut si fiecare £ va conta, asa ca daca pot lua ceva ajutor de la statul britanic pana reusesc sa pun masinaria in miscare, as vrea sa profit la maxim de aceasta oportunitate.

In legatura cu chiria... noi ne-am aranjat sa venim in aprilie cateva zile, ca sa cautam. Am inceput deja sa ma uit pe net dupa oferte, iar din martie vreau sa incep sa ma conversez cu ei pe tema asta. O sa imi aranjez 10-15 vizionari, din care sa aleg. Din experienta voastra, cum sunt englezii? Mai e loc de negociere, sau tariful afisat este "fix"? Se poate plati si pe 3 luni in avans, sau tin foarte mult la cele 6 luni? Credeti ca daca vin si batem palma in aprilie, o sa fie de acord ca contractul sa inceapa la 1 iunie, sau se merge pe semnat si mutat?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si ma bucur ca exista aceasta comunitate. Daca imi mai vin intrebari, revin :)
    Numai bine va doresc!

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca vei putea aplica doar pt alocatia copilul (child benefit) doar dupa ce ai nino... asa ca nu opri nimic pana nu ai sacii in caruta.

in general e cam greu cu beneficiile, asa ca nu te astepta la mare lucru daca nu ai ceva istorie samd.

cel mai simplu ar fi sa vii singura, iti rezolvi toate cele si dupa ce ai job samd aduci si copilul si mama. altfel va fi destul de greu cu costurile, cazarea, etc.

la cazare se negociaza f putin, mai ales ca e cerere mare. chestia cu lunile - daca nu ai job cam greu de negociat.

Share This Page