18 C
London
Monday, July 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi - Emigrare familie cu copii

Discussion in 'FAMILIE' started by MagdaMC, Oct 4, 2011.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ciudat, mie mi-au cerut 6 săptămîni depozit și chiria pe o lună în avans.

2. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    @nellysss - Iti multumesc pentru ca ai impartasit din experienta ta. E f binevenita. Chiar ma bucur ca ai postat. Orice detaliu imi e de f mare ajutor.
    @dromaderu - Multumesc ca mi-ai prezentat situatia f realist. Si ma bucur ca ati reusit in Uk. Voi lua in considerare toate aspectele. Daca mi-ati impartasi din experienta de care assistant v-as fi f recunoascatoare.Acum tot ca si care munciti?
    @MagdaMC - Felicitari si voua ca ati luat decizia cea mai inteleapta si nu va pare rau ca ati plecat in Uk.Din cate am inteles noi nu va tb sa platim chiria in avans. Aceasta ni se va retine din salar. Multumesc si pentru incurajari!

3. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Noua ne-au cerut 1 luna depozit + 1 luna avans + plata agentiei (320 lire cu credits score included)

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    tziricutza: mda, uitasem de plata agenției. Mărunțiș. -ras4-

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Am dus-o la gradi aici la 2 ani si 9 luni. Tine copilul acasa pana intelege ce vrei de la el in limba romana. In cateva luni de gradi va vorbi in engleza mai bine ca tine. Noi dam o caruta de bani la gradi si tot nu este perfect. Conteaza in primul rand unde locuiesti. Cu cat esti mai in sud cu atat este mai scump. Mergi cu copilul in parcuri si la soft play areas sa cunosti alte familii asemenea. Intrebi pe altii de gradinite bune si alegi. Cauta playgroups in zona in care locuiesti. Sunt gratuite.
    Cum adica nu te-ai acomodat cu mancarea in ukk?

6. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa dai copilul la playgroups nu tb sa indeplinesti anumite conditii?

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu cred ca n-a vazut "ce punem in oala"... -nervos- -nervos- -nervos- -nervos-

8. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- Da, sapanta, a fost greu cu mancare pentru noi, insa acum ne-am acomodat. Ce pot sa iti spun, amandoi suntem mari amatori de sunca, afumaturi, carnati de casa, etc.
    Nu avem un magazin romanesc aici, iar la cel polonez rar gasesti cate ceva.
    Dupa cateva luni am reusit sa gasesc tot ce imi trebuie sa fac o ciorba de burta -ras2-

Acum, dupa aproape un an, stim ce si de unde sa cumparam. Dar cand vii la inceput este destul de greu.

Cu chiria exact asa s-a intamplat. Peste tot ne cereau 6 luni avans plus depozit. Am cautat timp de o saptamana in Manchester, dupa care am venit in Sunderland si am gasit imediat. Pur si simplu am mers la agentie, aceeasi placa cu 6 luni, dar am intrebat daca nu cumva au un landlord mai flexibil, iar norocul nostru a fost ca era unul care statea de ceva vreme cu cateva case goale. Deci, in final, am avut si de unde alege -ras2-
    Doua luni avans, fara depozit!
    Chiar am povestit undeva pe forum pataniile noastre in Manchester, unde un pakistanez, mare patron la inghetata, ne-a zis: No! No! Romanian trouble!!! No!

@yela
    Poti merge cu copilul la stay and play. Este absolut gratuit si nu trebuie sa indeplinesti nu's ce conditii.
    Dupa ce aduci copilul si va inscrieti la GP, vei primi vizita unui health advisor care va ofera info si despre gradi si despre stay and play.

9. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet MagdaMC pentru informatii. Chiar nu auzisem pana acum de stay and play. Deci variante ca sa aducem si copilul cu noi sunt. Voi v-ati dus de prima data copiii sau v-ati intors ulterior dupa ei?

10. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa imi dai mai multe detalii te rog despr acest stay and play? Multumesc!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

eU AM VENIT nOV 2003, SOTIA iUNIE 2004, COPIII sEPT 2004.
    scz.

De atunci insa, inflatia a cam...luat-o razna, iar salariul carer-ului a ramas tot in zona de 6£ si ceva /ora!
    Eu in 2005 am facut 6 luni de studentie la universitatea din Northampton spre a0mi fi recunoscuta diploma de asistent medical, deci asta fac acum,
    sotia este tot carer, dar, a inceput luna aceasta universitatea spre a deveni nursa aici, va dura 3 ani.
    Copiii, acum 12 si 14, sunt bine , vezi ca sunt topice unde mai vorbim de copiii nostri, si de multe alte chestii,
    noi doi am facut permanent contrature, uneori sincer, aveam saptamani cand stateam mai mult cu colegii/pacientii, decat cu sotia... -nu-ma-uit-

Atentie mare insa, in 2004 am lasat copiii singuri pentru cca o ora, am fost raportati , s-a lasat cu politie, si implicarea serviciilor sociale!

Nu e de joaca acolo!
    TREBUIE sa lasati copilul mic cu cineva!/undeva!

12. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru acest detaliu cu politia. Trebuie avut in vedere, e o alta tara cu alte mentalitati. Orice detaliu de acest fel ma ajuta.
    Felicitari sotiei, este o persoana f ambitioasa. Ma bucur ca ati reusit si sunteti bine impreuna cu copiii. Sper sa reusim si noi.

13. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am venit cu copiii, dar a fost un adevarat chin si pentru ei si pentru noi. Numai gandeste-te copil de 1 an si 9 luni plimbat sase zile prin Manchester, zi de zi, in carut de dimineata pana spre dupa-amiaza. Plangea continuu ca vrea inapoi acasa. A fost un calvar. A fost prima si ultima data cand am vrut sa renunt. Sa las totul balta si sa ma intorc acasa.
    Apoi goana dupa joburi. Nu ai cu cine sa ii lasi. Se intampla sa lucram amandoi sau sa ne suprapunem vreo doua ore. A fost groaznic.
    Daca ar fi sa o iau de la capat, nu stiu daca as proceda diferit in legatura cu aducerea copiilor, pentru ca nu as putea sta departe de ei.

Insa, voi veti avea job, veti avea casa. Lucrurile ar trebui sa fie mai simple. Dupa o perioada va faceti idee si o sa aveti un plan legat de aducerea copilului.

Mai cunosc o familie care a venit cu 3 copii, ei lucreaza amandoi full time si a trebuit sa apeleze la bunici care fac cu randul si stau cu copiii aici. Nu e usor. Trebuie sa va ganditi bine.

despre stay and play gasesti detalii pe net in functie de orasul unde mergeti. Pur si simplu google: stay and play si numele orasului. De regula informatiile le gasesti pe site-ul children centers din orasul respectiv.
    Iti recomand sa folosesti cu incredere si nu numai pentru stay and play si site-ul netmums - http://www.netmums.com/search?cx=005345 ... d+play&sa=

14. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar de acest site am dat acum si studiez. Multumesc mult pentru aceste detalii pretioase.
    Nu v-a fost usor deloc la inceput. D-zeu v-a dat putere si rabdare sa reusiti. Sunteti de admirat.
    Noi initial va tb sa lasam copilul acasa pt ca prima noastra oprire va fi la Croydon la interviu, apoi daca vom reusi vom merge la locul de munca. Vom vedea cum e, vom pune la punct si celelalte lucruri cum ar fi NINO, inscriere la GP, deschiderea unui cont bancar si de abia apoi sa ne reintoarcem dupa cel mic. Deja ma ingrozeste gandul ca va tb sa il las in Ro.

15. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Mare curaj a trebuit sa aveti sa duceti copiii cu voi.

16. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    E pentru o cauza buna, yela! Gandeste asa!
    Luati-le incet, cu mult calm si intelegere!

-ras2- Mare curaj, intr-adevar! Cand ne ziceau unii pe aici pe forum ca suntem nebuni, ne suparam! A fost o chestie pe care ne-am asumat-o, insa, si, asa cum am zis, indiferent prin cate am trecut nu stiu daca as proceda altfel.

Mergeti inainte cu incredere! Daca aveti job si casa, treaba a intr-o mare masura rezolvata!

Daca totul e in regula cu actele, interviul la Croydon e o formalitate. La fel si Nino.

Multa bafta!

17. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fie! Chiar avem nevoie.
    Primul pas e Croydon, apoi dupa cum spui totul cu calm se va rezolva.
    Nimic nu e intamplator pe lume.
    Important e ca si voi ati trecut prin ce a fost mai greu si acum sunteti bine!

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    @ Magda - daca polonezii nu prea se ocupa, poti sa cauti carnati samd la un tesco mai mare (gen North Shields Extra, NE29 7U langa Sunderland), care vad ca are si raion "Polish". Asta pt carnati. Referitor la sunca (presata) nu cred ca nu ai alternative la cate sortimente sunt pe aici... Daca e vorba de slanina (dulcea limba romana cu putin cuvinte si multe sensuri!) nu prea ma pot pronunta ca ma abtin de la asa ceva, deci nu ma uit, dar cu coada ochiului am vazut... Si pe la Aldi / Lidl mai aduc unele chestii nemtesti de toata frumusetea, dar cum spuneam topicul dedicat poate fi de mare ajutor.

@Yela - daca aveti cazarea rezolvata, cel mai simplu veniti cu copilul, va scuteste de un drum si £££ ulterior.

19. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    @sapanta
    As aduce copilul cu noi cand venim, insa va tb sa mergem la Croydon la interviu si nu avem cu cine sa il lasam in timpul interviului. Din cate am inteles la inceput la locul de munca ne va face un training si va tb sa fim amandoi (si eu si sotul) si din nou nu am avea cu cine il lasa. Da as salva niste banuti, insa mai bine venim noi vedem ce e pe acolo, pregatim totul si apoi il aducem. Ne va fi f greu fara copil la inceput.

20. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @ sapanta

multumesc de info, dar asa cum am zis, nu prea mai avem probleme acum cu mancare. Am cam aflat ce si de pe unde sa cumparam. Mai dau cu ochiul pe topicul ala dar vad numai prepelite si fazani -ras2-
    Despre slana era vorba, intr-adevar -da-da- dar ne-a vizitat socrella cu provizii si ne-am facut pofta. Carnati, slana, branza de Novaci, icre, etc -ras2-

@yela
    aveti grija sa faceti procura inainte sa pelcati din tara. Cred ca nu va intoarceti amandoi dupa copil, deci cel care se intoarce trebuie sa aiba procura de la celalalt parinte, iar ca sa o faci aici costa destul de mult. Si pasaport pentru copil, normal.

Share This Page