6.7 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi - Emigrare familie cu copii

Discussion in 'FAMILIE' started by MagdaMC, Oct 4, 2011.

1. rodi_m

rodi_m New Member

Trophy Points:
    0
    MagdaMC Va admir foarte mult dorinta de reusita! Stiu ca veti reusi asa cum si noi o vom face. Situatia noastra este similara doar ca sotul este deja in UK. EU ma pregtesc sa merg in vara alaturi de cei 2 copii(de 10, resp 2 ani). Citesc zilnic zeci de pagini de forum si de legi pentru ca stiu ca trebuie sa fiu pregatita pentru orice. Imi doresc mai mult decat orice ca noi sa "schimbam jegul" pentru ca micutii mei sa traiasca, poate, in mai putin "jeg". Stiu ca va fi greu la inceput ... inca nu stiu cat de lung va fi inceputul. Am terminat fac de mate-info si am fost prof 11 ani dar sunt dispusa fara probleme sa fac cleaning sau oice e nevoie daca asta ma va ajuta sa castig un ban.

Va doresc succes si sper sa mai povestiti despre pasii facuti!

2. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    buna...ma bucur enorm ca vad cum alte familii isi iau viata in piept pt un viitor mai bun.BRAVO SI DNE AJUTA. si eu plec singura ca asistenta la un azil...si apoi dupa 2-3 luni va vebni si sotul cu fetoita de 6 luni.intre timp sper sa ma descutc sa aflu chirie..sa strang bani sa pot plati avansul la chirie.si etc. cu siguranta VA FI GREU...dar ceva trebuie sa facem. cei care sunt IN UK...nu sunt in situatia noastra ..de asta poate unii mai critica si etc. Si eu imi doresc din tot sufeltul sa ajung si sa fie bine.

Doamne ajuta la totii..si mult succes.si sanatate ca apoi o sa le facem noi pe toate !

3. I_lianna

I_lianna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna :)
    Numele este Iuliana si sunt in Scotia de 2 luni, locuiesc cu prietenul meu, care munceste aici de 2 ani. La inceput "visam"la un job, desigur ca m-am trezit repede la realitate si am realizat ca singura mea sansa de a lucra si trai legal in UK este de a studia ceva...M-am inscis la colegiu, saptamana viitoare am interviu-sper sa ma accepte :) si pas cu pas sper sa reusesc sa obtin YC pt inceput...
    Insa...acasa, in Romania, am o fetita de 9 ani, ea termina clasa a3a vara asta, si imi doresc din tot sufletul sa o aduc aici in iulie iar ea sa inceapa scoala in Scotia din August...As aprecia f tare daca m-ati putea ajuta cu un sfat, pareri, sau pur si simplu sa-mi impartasiti din experienta voastra cu puiutii in UK ...
    Am nevoie de diverse documente din tara pentru fetita, de la scoala unde a studiat primii 3 ani? Eu, deocamdata nu prea am nici un capatai aici, doar incerc sa ma stabilesc, sa prind radacini, dar cum o va influenta pe ea asta? Cum s-au integrat copiii vostri ? Eu, spre exemplu, nu am dreptul, inca, la ingrijiri medicale gratuite ( nu ca as avea nevoie - deocamdata :) dar de dragul topicului ), fetita mea va avea dreptul la un medic, la consultatii si tratament?
    Va multumesc anticipat pentru ajutor
    Numai bine!

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  5. I_lianna

I_lianna New Member

Trophy Points:
    0
    in mare parte tot am citit forumurile, bloguri, website-uri , s.a.m.d , practic stiu cam care ar fi pasii de urmat, dar ma interesa ceva mai personal, asa cum am zis de la inceput " un sfat, o parere..." si nu doar informatii generale...daca cineva doreste sa impartaseasca din exeprienta personala as aprecia f mult....
    Ms oricum pt linkuri :)

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    exista multe pareri spuse de parinti legate de copii pe forum, dar in general acestia se adapteaza f usor, evident limba poate fi un mic handicap la inceput daca nu vorbeste deja.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... ii#p109725
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... RA#p104807

totul depinde de parinti cu privire la ceea ce pot oferi, mai ales ca nu au bunici, rude in preajma, deci trebuie facute niste eforturi supliementare pentru a acoperi aceste goluri.
    personal cred ca unui copil ii va fi cel mai bine langa parinti indiferent de unde ar fi ca locatie, dar evident acestia trebuie sa analizeze foarte lucid ceea ce ii pot oferi copilului, tinand cont de job, obligatii, etc etc

7. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Pentru MagdaMC, rodi_m si gloria care au postat aici as avea rugamintea sa ne impartaseasca din experienta lor in Uk, daca au reusit in ceea ce si-au propus si cum se descurca in prezent cu copiii.
    Mentionez ca eu si sotul meu urmeaza sa venim in primavara acestui an ca si care assistant la un azil de batrani. Intentionam ca in cel mai scurt timp sa il aducem si pe baietelul nostru (1 an si 7 luni).

Va multumesc!

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu am adus matza aici la 7 luni si a fost ok.

9. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
    Cand v-ati stabilit in Uk ati lucrat amandoi? Ati dus fetita la cresa? M-ar ajuta f mult sa aud cat mai multe experiente de viata.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Am stat eu cu ea si apoi bunicii. Dupa ce am vazut cum sunt grupele mici la gradi aici mi-a trecut cheful de a da copilul la asa ceva.

11. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Da. Am auzit ca e f scump sa dai copilul la cresa.
    Eu sper sa putem lucra in schimburi pentru inceput. Important e sa ajungem mai intai in Uk si vom vedea apoi la fata locului.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    De ajuns in uk este cel mai simplu dintre toate, ce faci aici este mai greu. Parerea mea este sa ti-i copilul acasa pan la 3 ani.

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Cum sunt?

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Scumpe si de tot rahatul.

15. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, tuturor!

@yela
    Noi suntem bine si copiii la fel. Cineva imi zicea, inainte sa venim , ca cei mici se vor adapta cel mai usor. Mare dreptate a avut!

Copilul cel mare - 11 ani, merge la scoala aici din aprilie anul trecut si totul a fost fara nici un fel de problema.
    Cel mic are 2 ani si jumatate acum si inca nu l-am dus la gradinita. Am avut norocul sa lucram oarecum in ture inverse si am avut si o prietena aproape de casa care ne-a ajutat foarte mult.

Gradinita sare bine de 500 pe luna. Poti bineinteles sa apelezi la tax credits si sa iei parca extra-working tax credit care te ajuta cu pana la 80% din costurile gradinitei. Caci am inteles ca veti lucra amandoi, banuiesc full time, deci va fi destul de greu sa fiti si acasa cu cel mic.

Copiii au fost cea mai mare grija a noastra cand ne-am hotarat sa venim. Dar s-a dovedit ca altele erau problemele reale :)))

Va doresc multa bafta si va stau la dispozitie pentru orice informatii!

Numai bine tuturor!

16. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Pt MagdaMc
    Asa am tot auzit si eu ca copiii se adapteaza mult mai usor decat adultii. Sper sa se dovedeasca a fi adevarat si in cazul nostru.
    De cat timp sunteti in Uk? Ma bucur ca ati reusit impreuna cu copiii sa va adaptati. Problemele cu adevarat reale care au fost (chiria, clima...)?
    Si eu sunt atat de gandita cu plecarea in Uk, e o decizie f importanta care iti schimba viata.
    Multumesc pentru raspuns.

17. yela_

yela_ New Member

Trophy Points:
    0
    Pt cadat
    Conditiile din cresele din Uk sunt chiar atat de rele ? Mai citisem undeva pe un forum lucrul acesta, insa mi-a venit greu sa cred. daca nu te superi in ce domeniu lucrezi? Si noi daca vom veni vom lucra intr-un domeniu in care va trebui sa ne acomodam.

18. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Yela,

Despre gradinite / crese pot sa adaug si eu cate ceva chiar daca eu nu am venit cu copilul aici din Ro - am nascut aici.

Fetita mea a mers de la 1 an si 4 luni la childminder cate o zi pe sapt o perioada scurta cat a fost bunica aici si dupa toata saptamana. Nu e usor e scump - depinde de venit poti primi pana la 70% (noua lege) inapoi din ceea ce platesti pt cresa , dupa 3 ani primeste 15 ore gratis pe saptamana, si la 4 incepe scoala cum ar veni pregatitoare. Creasa depinde mult de zona unde stai si de timpul care il ai sa il petreci sa cauti una buna. Totul e sa cauti sa fie recuoscute de OFSTED sa faci research pt cresa respectiva (fati o lista cu toate in jurul tau acolo unde stai trimitele mail sa programezi / vezi daca au locuri daca stii data exacta cand vii)sa vezi pareri si nu in ultimul rand sa o vizitezi sa vezi tu cum e.

Eu am avut experienta foarte placuta cu chilminder-ul. Fiecare persoana are diferite experientze.

Eu iti doresc bafta multa in continuare, si eu sincer va spun ca am cunoscut destule familii care au venit cu copii si nu au regretat un minut, si copii sau descurcat de minune aici

O seara buna si sper ca nu am deranjat si eu cu un raspuns, si despre greselile gramaticale ..., din cauza tel:)

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ Yela

Ca si careri, tu si sotul, va fi greu spre imposibil sa tineti un copil mic sub doi ani intr-o cresa/gradinita aici.
    Doar daca veti lucra contra ture, adica unul zile/altul nopti!
    Si, fara nursery, ci acasa, de tinut copilul.
    Sau , sa aduceti o ruda /neam ceva sa stea cu gaza mica.

Child care in UK este extrem de costisitor.
    Health and safety si toate alea, ganditi-va bine!
    Am fost exact in aceeasi situatie, in 2004!
    Doi careri, doi copii.

20. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @yela
    In martie facem un an de cand suntem aici.
    Una din probleme a fost chiria pentru ca toti cer la inceput 6 luni in avans - mai mult sau mai putin.
    A doua mare problema este gasirea unui job. Dar voi sariti peste etapa asta, am inteles.

In rest, am avut probleme mai mari de acomodare cu mancarea decat cu clima :))

Gradinitele trebuie sa le cauti bine, daca te hotarasti. Desi nu l-am dus inca pe cel mic, am tot vizitat gradinite. Unele sunt oribile, murdare, copiii cei foarte mici plangeau la unison, dotare slaba, etc. Dar sunt si gradinite frumoase si curate. Trebuie doar sa cauti. Evident ca e si o oarecare diferenta de pret.

Daca va doriti cu adevarat aceasta schimbare, sigur veti reusi! Nu e usor, primul an este foarte dificil, dar se merita!
    Eu ma felicit in fiecare zi pentru decizia de a veni aici.

Bafta multa!

Share This Page