6.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi despre vize

Discussion in 'ARHIVA' started by andra24, Feb 13, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Re: sfaturi va rog

Eu zic ca e f bine asa. Succes!

2. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Cristina sfatul meu personal este ca parintii nu au ce cauta in chestia asta din moment ce nu ei te invita si nu la ei stai. Si parintii sotului meu sunt si au fost mereu niste oameni minunati dar prea ii intereseaza asta pe cei de la ambasada, eu chiar i-am intrebat acolo daca ar fi bine sa aduc o scrisoare din partea lor si mi-au zis clar: numai daca ei va invita. E bine ca al tau a atasat contractul de inchiriere desi pe mine nu m-au intrebat niciodata de situatia locului unde sta pentru ca se vede din bank statement situatia lui iar cea locativa are mai putin importanta in cazul cetatenilor britanici. Bine ar fi in invitatie sa scrie girlfriend in loc de friend pentru ca pare un pic...Iar la ambasada daca nu vrei sa spui ca l-ai cunoscut prin intermediul net-ului spune-le ca a venit in vacanta in Romania si aveati niste prieteni comuni si asa v-ati cunoscut. Simplu. Si mie imi era teama sa spun ca ne-am vazut doar trei zile inainte de asta insa nu am specificat exact timpul. Incearca totusi sa fi sincera, nu evaziva, nu faci nimic ilegal. Felicitari prietenului pentru elaborarea invitatiei, al meu facea una de trei randuri inj care spunea cam asa: as dori sa o invita pe prietena mea... pe perioada... eu voi suporta cheltuielile...adresa unde va locui este...mentionez ca ne cunoastem....multumesc. :)

Succes. Daca mai ai nevoie de ceva spune.

3. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Alinutza,
    eu l-am rugat sa nu scrie girlfriend caci ma gandeam ca poate ii trazneste mintea pe "domnii" sa zica ca ma duc acolo sa ma marit si ca nu mai am gand de intoarcere. D'aia cam ezit. Zici tu ca e ok sa scrie asa? :-??
    astept ziua de maine sa vorbesc si cu el.
    te pupic dulce si o seara minunata

Chris

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Cristina,

"domnii" stiu ca nu ai cum sa te mariti caci iti trebuie viza de logodnica pentru asta, fara ea nu ai cum sa te casatoresti aici, iar tu vei solicita viza de turist. Iar daca tu vrei sa te mariti cu el ei oricum nu au ce face, eu m-am casatorit in Romania, si sunt niste formalitati speciale, ambasada UK la Bucuresti trebuie sa-ti elibereze o adeverinta speciala(am uitat cum se numeste) care specifica ca el este single, nu are nici o obligatie in UK, asta dupa ce ii este lui eliberata o alta scrisoare din UK si cu aceea mergi la ambasada. In fine, mai ai pana acolo cand ajungi in situatia asta iti pot spune mai pe larg despre ce e vorba :)

Al meu mereu a scris in scrisoarea de invitatie situatia dintre noi, pentru ca cu cat esti mai sincer cu atat nu bate la ochi. "friend" suna putin evaziv, insa voi faceti cum credeti. Ar putea de altfel sa evite orice termen, sa scrie ceva de genul "as dori sa o invit pe Cristina...pe perioada... . Noi doi ne-am cunoscut in perioada...si de atunci am tinut legatura prin mail, tel, etc". Astfel vor trage singuri concluzia dorita caci le va fi clar ca nu jucati sah impreuna ci relatia este de un anumit gen. Succes. Cand mergi la ambasada?

Te pup,

Alina

5. Anonymous

Anonymous Guest

-angel-

WOW Christina, iubitul tau chiar s-a straduit! :) Parerea mea e ca 6 luni bank statements si payslips este mult prea mult (ultima luna este ok) si apoi nimeni nu cere nici un bill nicaieri. Vorba Alinei, sa nu bata la ochi ca te straduiesti atat de mult doar pentru o simpla visa de turist.

Eu as incheia invitatia cu ceva de genul..."I can also wholeheartedly guarantee that Cristina will leave the country when her visit expires and be a character witness for her."

Sa nu uiti de poza tip pasaport pe fundal alb si sa iti faci copii la toate documentele cu care te duci la ambasada. Aventura ta va incepe in zorii zilei...la 5 dimineata...in celebrul parculet...cautand celebra lista agatata prin vreun copac sau lipita de vreo banca. How exciting!

Te asteptam si noi in aeroport? -dance- ance-

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Apropo de aventura la 5 dimineata.Negrutxa stii ceva, s-a schimbat procedura, este cu programare la interviu acum ,sau tot asa la coada cine se inscrie pe lista etc?

7. Anonymous

Anonymous Guest

Momentan acelasi sistem "romanesc", dar in curand online booking.

:)

8. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

Dupa cite stiu eu, acea faimoasa lista se facea din seara precedenta, adica trebuia sa fii acolo pe la ora 7-8 ca sa te inscrii s iapoi dupa un perioada de discutii cu cei prezenti acea lista se transfera la urmatorii veniti.
    Cristina, nu uita sa mentionezi in invitatie numerele de telefon ale prietenului tau din Anglia, in caz ca cei de la ambasada doresc sa verifice informatiile.

9. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Buna!!!
    Va multumesc ptr sfaturi -salut-
    Pai la ambasada o sa ma duc cand primesc invitatia de la el, maybe next week. Si tre sa pregatesc dosarul adica sa ma duc la scarbele alea de sevretare de la facultate sa iau adeverinta. Tot timpul au fost gretoase si tot asa vor ramane.
    De in data ce am invitatia la mana o sa fac cu voi o recapitualre a tot ce am si in cazul in care imi lipseste ceva sa-mi spuneti. O sa incerc de luni sa fac rezervarea la bilet. Chiar alaltaieri se discuta la tv despre ridicarea vizelor dar undeva prin septembrie si nu e sigur, asa ca nu pot sa risc sa astept pana atunci.
    Daca voua va face placere sa veniti la aeroport why not? Placerea va fi de partea mea -ww-
    Azi vine Andrew din dlegatie si abia astept sa vorbesc cu el.
    Va pup si citi mai jos:
    Marea Britanie promite ridicarea vizelor

Ambasada Marii Britanii la Bucuresti va introduce, in luna septembrie, un sistem on-line prentru eliberearea vizelor, dar acestea vor fi ridicate inainte ca Romania sa devina membru al UE, a declarat, ieri, ambasadorul britanic la Bucuresti, Robin Barnett, citat de Mediafax. "Regimul vizelor va fi ridicat inainte de momentul in care Romania va fi membru al UE", a afirmat diplomatul britanic, referindu-se la declaratia de luni a presedintelui Traian Basescu privind posibila ridicare a vizelor pentru cetatenii romani. Ambasada Marii Britanii va introduce, incepand cu luna septembrie, un sistem online de eliberare a vizelor, prin care sa se elimine cozile la care trebuie sa stea cei care doresc sa calatoreasca in Anglia, a mai spus ambasadorul Barnett. Presedintele Traian Basescu a declarat, luni, in urma intrevederii cu omologul sau ceh, Vaclav Klaus, ca discutiile din Senatul SUA referitoare la posibila ridicare a vizelor pentru cetatenii romani sunt binevenite, insa Romania s-ar astepta la o reactie mai rapida, in acelasi sens, din partea Angliei. "Pana dincolo de Ocean, avem un stat in Europa care inca impune vize pentru cetatenii romani. Ne-am astepta la o reactie mai rapida din partea Angliei pentru rezolvarea problemei vizelor", a afirmat Basescu, precizand, totodata, ca statul roman nu doreste rezolvarea problemei vizelor conform principiului "soldati contra vize". (D.E.)

Chris

10. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Alinutza,
    Tu cat timp ai vorbit cu al tau sot inainte de casatorie si cum va vedeati, tot asa ocazional?
    Cum ai rezistat? E atat de greu, uneori simt ca e mai bine sa renunt dar dupa ma gandesc la cat de nice e cu mine, si el, bineinteles, si nu pot.
    Of viata! :((
    Week-end placut!!!!!!!!

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

De preferat cauta pe cineva din Buc pentru a se interesa de lista pt ambasada.Au venit niste amici saptamana trecuta si au stat 3 zile la coada.Am inteles ca proceseaza 60-70 de vize pe zi iar pe lista sunt inscrisi 3-4 sute.Multa bafta

12. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Eu am dus-o asa doi ani si sincer te compatimesc, nu cred ca as mai fi in stare. Insa daca dragostea e puternica treceti si peste asta. Cel mai rau este cu lumea din jur care dupa o perioada se intoarce impotriva ta si incepe sa-ti dea sfaturi de bine: "cauta pe cineva aici", "nu vezi ca-ti pierzi timpul" etc, dar daca reusesti sa treci si peste asta esti ok. Aveam momente dupa ce pleca (ne vedeam o saptamana la fiecare 2 luni) intram in depresie, plangeam la cel mai mic conflict, eram super sensibila si numai cei foarte apropiati te pot intelege. Apoi dupa cateva saptamani ma linisteam, intram in tiparul vietii mele iarasi iar cand urma sa vina (sau sa merg eu) ma simteam si comportam ca o adolescenta, cidat, de parca nu mi-l aminteam. Apoi iarasi ne desparteam pt doua luni, iar suferinta, iar....E ca si cum l-ai pierde si l-ai recastiga de fiecare data. Cand pleca el si ma lasa in Romania era mai greu decat cand plecam eu din UK pentru ca imi era dor de ai mei. Dupa doi ani si jumatate am hotarat amandoi ca fara risc nu se poate (timp de doi ani a incercat sa-si gaseasca un job in Romania si nu a reusit) si cum el avea mai mult de pierdut decat mine si nici unul nu doream sa ne casatorim fara sa incercam sa convietuim o perioada, am demisionat si m-am mutat in Uk iar dupa nici o saptamana am hotarat sa ne casatorim. Acum ne intrebam cum am fost in stare sa stam atat unul fara altul. A fost plecat sapt trecuta la un training si a stat acolo o noapte si m-a sunat de vreo trei ori seara ca ii e dor, nu poate sa doarma, e depresiv ca e departe de mine... Oricum daca ai putere poti sa o faci si pe asta. Si daca ai un barbat ca al meu merita toata suferinta. :x Mai vorbim.

13. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Seby,
    Sfatul era ptr mine? Pai mi-a zis tata ca incepand de ieri, 15.07.2006 aplicarile se fac on line. Intru acum pe site si ma intresez dar cred ca le mai ia o luna sa tipareasca stirea pe site. Whatever, sun maine si intreb. Nu ma agit inca caci nu am dosarul gata!
    Thank u

14. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Offfff! 2 ani si jumatate? Eu deja simt ca mor de pe acum :(.
    Ori eu, nici nu am sa ma vad cu el la doua luni, ci din an in paste :(. E adevarat ca nici un prieten caruia ii spun nu ma ajuta moral, mai mult ma demoralizeaza, dar incerc sa fiu puternica. Sti de ce mi-e frica? Ca o sa ne chinuim asa si poate sfarsitul nu va fi unul fericit. E un gand super pesimist, stiu, dar am mai trecut prin asa ceva si e atat de dureros ... caci practic pierzi timp din viata. Cand altii ies si se distreaza eu stau sa chatuiesc cu el si pana la urma...
    De dragul lui incerc sa fiu optimista, si sunt, caci el e pesimistul nr 1.
    E foarte atent cu mine lucrul pe care nu l-am mai primit de la nimeni pana acum si inceraca, prin tot ce face, sa ma multumeasca, sa nu ma raneasca etc.
    Situatia e putin complicata caci el mai e inca student si cand i-am vorbit de posibilitatea de a ne muta impreuna a fost super socat.Mi-s spus ca el nu se gandeste la viitor si c ia fiecare zi asa cum vine. Cred ca toate lucrurile acestea le vom lamuri in octombrie si cred ca totul va fi bine.
    Uneori ma scufund in niste ganduri atat de profunde de cred c nu ma mai ridic dar va fi ok!
    Scuze ca v-am impuiat capul, ma plang si eu voua :((
    O saptamana usoara tuturor! -dance- ance-

15. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Hello,
    Alinutza, trebuie sa am cumva si asigurare medicala cand merg la interviu caci nu am vazut pe nicaieri specificand acest lucru.
    Inca o intrebare. Am dosarul aproape complet. Urmatorul pas ar fi sa ma duc la Ambasada sa platesc taxa. Dar cum se procedeaza? Se plateste in aceasi zi cand mergi la interviu sau se plateste inainte si chitanta o adaugi la dosarul cu care te prezinti la interviu?
    Am citit pe site-ul Ambasadei ca de la 1 August se schimba formulare de alpicare. E adevarat? In acest caz sa astept 1 Aug tinand cont ca eu voi pleca in Oct?
    Am primit invitatia de la Andrew. Ideea e ca tot ce a atasat el ( bank statements, de ex) arata situatia lui pana in luna Iunie. Daca eu ma duc la interviu in Augut s-ar putea lega de acest aspect? Pe ultimul extras de cont din Iunie are un total de 1780 lire crezi ca e suficient? Adica eu oricum voi merge si cu extrasul meu dar daca el se angajeaza sa ma sustina financiar si bani sunt cam putini, si eu avand un cont... ar putea zice ceva?
    MUltumesc!!!!!!!!!!!!!

16. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

toata lumea in concediu?????
    :(((

17. Anonymous

Anonymous Guest

Christine

Nimeni nu precizeaza nimic de asigurarea medicala, e o optiune personala, ei nu cer asa ceva. Taxa se plateste in dimineata interviului (cash). Referitor la data exacta cand va fi schimbat sistemul de programari, nu cunosc data exacta :-??, insa cu siguranta se vor face rezervari online. Cel mai bine da un telefon la Ambasada si intreaba. Citisem ca timpul de asteptare e de 4 saptamani -strike-, asadar visa nu se va mai obtine in aceasi zi (cu toate acele sacrificii of of ).

Eu ti-am mai spus parerea mea, ultimul bank statement si ultimul payslip e super ok, nu ultimele 6 luni. Aplici pentru o visa de turist, super simplu si iti faci mult prea multe probleme. Relax... -ww- -ww- -ww-

18. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

fetele,
    saptamana viitoare am proba de foc. Sper sa o trec cu brio!
    Ma simt stresata caci nu stiu ce ar putea sa ma intrebe. Am devenit nebuna si am inceput sa citesc pana si istoria UK-ul ca ...daca ma intreaba ceva :)))) I'm dusa iremediabil... dar nu strica sa sti -study-
    Va pup si ne auzim marti caci luni ma duc sa ma inscriu pe lista.
    In capul meu totul merge struna desi ma indoiesc ca luni ma inscriu pe lista si marti am deja raspunsul.
    Promit sa nu va mai stresezzzzz!
    P :-*upici

19. Anonymous

Anonymous Guest

Sfaturi va rog

Good Luck Christine.
    Speram sa avem printre noi cat de curand, iar in privinta stress-ului nu-ti face probleme, suntem obisnuiti.
    -ww-

20. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Sfaturi va rog

sar'naaaaaaaaaa mult zulluflo!!!!!
    poate o sa reusesc sa va si intalnesc pe cativa dintre voi in calatoriile mele prin Londra. poate iesim la dans ca tare sunt curioasa cum se distreaza engelzii si andrew al meu nu viziteaza cluburi.
    va pup si ne auzim curand!!!!
    chris

Share This Page