17.8 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi despre vize

Discussion in 'ARHIVA' started by andra24, Feb 13, 2006.

1. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: sfaturi va rog

Motanik, de ce nu ai incercat sa mergi de la inceput cu sotul tau la ambasada, pt. obtinerea vizei ?
    Voljena, sa inteleg ca deja ai cetatenie britanica ? Pai atunci intr-adevar se pare ca pe nedrept i-au pus bete in roate prietenei tale. Imi pare rau ca esti de atita timp aici insa si neglijezi importanta limbii engleze intr-o calatorie in Anglia si de fapt oriunde in lume. Gindeste-te ca aceste mesaje sint citite de toata lumea si poti creea niste pareri gresite unor tineri care aspira sa ajunga aici fara sa stie nici o boaba de engleza. Ca sa nu zic ca asta contribuie la gasirea unui loc de munca mult mai repede sau un job mai bun. Tratezi acest aspect cu prea multa usurinta. Nu inseamna ca daca tu ai avut anumite circumstante prin care ai ajuns in Anglia, va fi tot atit de usor si pt. altii sa ajunga aici.
    Eu am incercat sa spun ca la obtinerea vizei intilnesti tot niste oameni, cu problemele lor, cu nemultumirea vietii traite o perioada in Romania si trebuie sa ne inarmam cu de toate ca sa o obtinem.
    Cit despre faptul ca avem mai multe resurse decit ei, ma abtin. Nu stiu cu citi romani stabiliti aici sau care au ajuns sa guste din viata de aici ai analizat aceste probleme. Multi sint ingrati si cum ajung aici incerc sa faca pe snobii, sa arunce cu noroi in tot ceea ce-i leaga de Romania. Unii nu au fost cinstiti nici in tara si nu sint nici aici. E suficient sa te duci in Londra la biserica romaneasca si vei intilni acolo destui smecheri care incearca sa te pacaleasca si sa profite de bunavointa oamenilor corecti si cinstiti.
    Da, poate ca avem mai multe resurse intelectuale dar trebuie sa le si punem in aplicare.

2. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

3. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Marian, eu am fost cu sotul meu la ambasada, nu singura.
    Mi s-a spus clar ca altfeld e viza in afara de vizitator nu se proceseaza.
    La 13 august existau zvonuri ca urmau sa dea si alte vize de la 1 septembrie, nu imi permiteam sa astept pana atunci, sotul meu trebuia sa revina la munca aici...asa ca am schimbat rapid in vizitator optiunea..

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Nu va mai plageti ca englezii ne dau viza dupa mofturi si ca ne trateaza ilogic pentru ca si romanii fac la fel (si de asta nu se plange nimeni)... si chiar mai aproape de ochii nostri.

Ex : "Restaurantul isi rezerva dreptul de a-si selecta clientii".

Asta este.

6. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

cand vad ca se baga unii in seama asa fara nici un habar ma apuca ganduri criminale :D
    daca stiam ca e ca la un restaurant comandam un file de rechin si asa serveam o bucata din fata lui tampa.
    nu am platit nici un translator.ai obtiunea de a solicita asa ceva.desi stapanesc engleza l-am acceptat.spuneam si eu,spunea si el.la care tipu zice :"inteleg".eu i-am raspuns :I'm glad ;D
    imi pare rau dar legea trebuie sa fie la fel pt toata lumea.

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Gobryella incearca sa iti suprimi gandurile criminale pentru ca nu ai de unde sa stii tu daca am habar sau nu. Daca vrei sa comentezi totul "la mishto" iti promit ca o sa pierzi .

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
  9. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

sa pierd ce?
    nimik din ce ai nu ma intreseaza daca pierd ;D
    raman la regretul meu exprimat pt falca fetei tamp si restul la aceiasi impresie.
    nu am servit linkul .evit ce stiu sigur ca nu-mi face bine la stomac.

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

hmmmm nu vroiam sa iti ofer nimic gobryella ;D
    se pare ca nu iti face bine la stomac dex-ul limbii romane ... pacat ... ;D

Si acum mai fiu si on-topic :

Viza(vizele in general) NU ESTE UN DREPT al nostru si nici o obligatie a celor care o elibereaza . Este doar o facilitate de care poti beneficia sau nu, pe baza unor criterii + argumente. Le indeplinesti ... o iei ... nu le indeplinesti ... nu o iei. Trebuie doar sa fi convingator in orice situatie (sa fi in stare sa demontezi orice argument real sau utopic impotriva ta la acel interviu).
    Vezi cazul motanikai ... daca a combatut toate argumentele ... a primit viza.

11. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

si eu am primit vizele de fiecare data

12. Anonymous

Anonymous Guest

Peace bro' ;)
    La urma urmei fiecare cu experienta lui. Nu le putem uniformiza sau generaliza. Vreun trandafir ceva...se ofera cineva? :D

;)
    Leti

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari ! ... atunci de ce ti se pare ca ar fi "incorect" modul in care se dau vizele ?

14. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

@>--;--
    @>--;--
    @>--;--

@@@@@@@@@

15. Anonymous

Anonymous Guest

Multumim multumim Beowulf ;)

Nici o problema, poti pune alt mesaj si la celalalt topic. :D

;)
    Leti

16. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

Voljena, cind am amintit despre nemultumirile vietii traite in Romania m-am referit doar la functionarii de la ambasada. Nu stiu cit stii tu despre imaginea si parerea pe care o au ei despre noi. Englezii nu sint ca noi sa plece oriiunde in lume pt. citiva bani in plus, eu nu fac astfel de sacrificii ca noi, atit de usor. Le mai fac, fortati de job si stimulati cu muulti bani. Stiu asta chiar de la ei. Deci e normal ca cei de la ambasada sa aiba nemultumirile lor ca isi desfasoara activitatea in Romania si sa mai fie si subiectivi. Degeaba se aminteste aici dreptul la traducator la interviu. Da, asa este, dar daca o vorbesti de unul singur sansele vor fi mai mari. Pacat ca induceti astfel de idei unor solicitanti de viza in loc sa-i incurajati...
    Partea a doua cu limba engleza este cu bataie mai lunga si probabil ca multi nu au inteles-o. Eu am mai lucrat si in alte tari si stiu cum se pune problema. In primul rind daca rupi cite ceva in limba respectiva arati ca ii respecti si vei fi si tu respectat altfel. In al doilea rind frustrarea pe care o ai cind te afli undeva si nu te poti exprima e foarte mare.
    In al treilea rind nu pot sa cred ca cei care vin o data aici nu-si doresc sa mai vina si a doua oara si apoi eventual sa ramina aici, printr-o cale sau alta, pentru a-si gasi un job si a-si cladi o viata mai buna decit in Romania.

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Marian cum le stii tu pe toate ca un om mare! ;D Da e normal sa fie frustrati saracii englezi care traiesc in Romania unde banul lor are o putere de cumparare imensa, Unde totul se poate cumpara cu bani, o tara frumoasa cu multe de vazut, copii pot merge la scoli private (british int school), sotiile pot avea o afacere micuta, etc. Trust me am lucrat cu un englez in in Romania care mi-a explicat cum e viata de expat si ce motive nu are sa lucreze aici. Plus ca nicaieri nu vor fi mai respectati ca intr-o tara subdezvoltata unde sunt priviti ca si persoane cu multa experienta.

18. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

hai ca vorbim impreuna si ne intelegem separat ;D

Voljena, cind am amintit despre nemultumirile vietii traite in Romania m-am referit doar la functionarii de la ambasada. Nu stiu cit stii tu despre imaginea si parerea pe care o au ei despre noi. Englezii nu sint ca noi sa plece oriiunde in lume pt. citiva bani in plus, eu nu fac astfel de sacrificii ca noi, atit de usor. Le mai fac, fortati de job si stimulati cu muulti bani. Stiu asta chiar de la ei. Deci e normal ca cei de la ambasada sa aiba nemultumirile lor ca isi desfasoara activitatea in Romania si sa mai fie si subiectivi.

despre functionarii ambasadelor da-mi voie sa am idee buna ca am fost maritata cu un diplomat vreo 10 ani, stiu si ce gandesc ei despre romania, si de ce totusi vin sa stea un mandat si chiar doua... daca ar fi profesionisti nu ar lasa frustrarile lor (self-inflicted oricum ca nu le-a pus nimeni sula in coaste sa vina in romania) sa se reverse in activitatea zilnica si in nici un caz nu ar avea atitudinea asta de taiat si spanzurat uitand in proces sa respecte legile!

promit ;) ca e ultima data cand mai dau replica la partea cu limba engleza: tot nu vad de ce un turist trebuie sa vorbeasca fluent limba unei tari pe care vrea sa o viziteze, in cazul prietenei mele au decis ei ca vrea sa ramana aici si fara sa cunoasca limba, ia imagineaza-ti ca vorbea si fluent - ce mai ziceau? ca vrea sa candideze la tronul reginei probabil ::)

sa mentionez pentru o mai mare claritate: cu totul alta este situatia cand cineva doreste sa se stabileasca intr-o tara, cam incomod ar fi sa traiesti pe lunga durata ca un turist, asa ca sigur ca este necesar sa pui mana sa inveti limba cat de bine si de repede poti (io una asa am facut peste tot pe unde am stat fie si numai cativa anisori).

In al treilea rind nu pot sa cred ca cei care vin o data aici nu-si doresc sa mai vina si a doua oara si apoi eventual sa ramina aici, printr-o cale sau alta, pentru a-si gasi un job si a-si cladi o viata mai buna decit in Romania.

ba io cred ca sunt si care nu mai vor sa vina aici a doua oara (macar asa ca mai sunt si alte locuri care merita vizitate si concediul nu e lung), cat despre ramas aici ce sa zic?! bine ati venit in paradis! ;D am si exemple concrete de oameni care nu au cazut pe spate la ofertele perfidului albion: vara-mea care oftalmoloaga fiind a fost aici 6 luni la un curs - fata a considerat pozitia ei de acasa obtinuta in urma unui numar de ani de studiu si munca mai valoroasa decat varianta de a o lua aici de la inceput pentru inca vreo 10 ani sa ajunga unde era deja, fie si in romania... cat despre mine - ma agit sa-mi fac vant inapoi pe meleaguri scandinave...

19. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

cu toate problemele legate de viza...totusi mie imi plac britanicii...pentru ca fac dezacorduri mai mari decat mine si dup-aia imi zic "i don't understand a thing you're saying"..pt ca sunt comozi,chitrosi si suficienti...pt ca sunt niste betivi ordinari..pt ca isi "asorteaza" cel mai elegant sacou la cea mai distrusa pereche de adidasi si toata Europa cade pe spate:uau ce moda cool...pt ca au facut tunsoarea "mohawk" o chestie pur "british"..pt ca toata lumea are impresia ca pounk-ul incepe si se termina cu Sex Pistols..pt ca,celebrul calm englezesc se face praf cand vine vorba de fotbal..

20. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

pt ca sunt aroganti si superiori dar politicosi pana-n panzele albe...pt ca spun intotdeauna "thank you" chiar daca ii auzi dup-aia in timp ce inchid telefonul :"bloody bitch"..pt ca ei intotdeauna trebuie sa fie altfel decat ceilalti si nu ar renunta la volan pe dreapta,inci si lire pt nimik in lume.
    cand am fost ultima oara in Londra,am vazut pe unul in metrou..venea de la Irish Pub om pe la 45 de ani beat mort cu o sticla in mana si zambetul pana la urechi...avea un sacou visiniu,pantaloni trei sferturi,urechile ciuruite de cercei si evident niste tenisi din care se iveau doua tzipatoare sosete in culorile echipei Aston Villa...striga : God save the Queen!!

Share This Page