7.9 C
London
Sunday, February 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi despre vize

Discussion in 'ARHIVA' started by andra24, Feb 13, 2006.

1. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Re: sfaturi va rog

Dana draga,tocmai am citit povestea ta si-mi pare rau ca vin de abia acum cu niste sfaturi ...dar stiu ca mai tarziu e oricum mai bine decat niciodata...
    In primul rand sa stii ca si eu am fost in situatia ta, casatorita cu un copil incercand sa obtin viza cu ajutorul unui prieten din Uk care m-a asistat pe tot parcursul, diferenta este ca amicul meu lucra la Home office si mi-a spus sa nu metionez numele lui, pentru ca situatia ta este putin inedita in ochii lor,plecand probabil de la premiza ca ai un copil si un sot si totusi pleci singura in vizita...
    Si pe mine m-a intrebat daca-i iau cu mine insa eu mergeam sa fac un curs,prezenta lor nefind justificata, pe cand in cazul tau...
    N-are rost sa mai analizam ce anume i-ar fii putut oprii pe ei sa-ti dea viza, ideea e ca nu trebuie sa-ti pierzi increderea, si daca vrei neparat sa ajungi aici, cred ca o cale foarte buna ar fii sa te inscrii la un curs intensiv in uk ,lucru pe care poti sa-l faci de una singura, fara sa mentionezi vreun ajutor din exterior ...gasesti o gramada de astfel de cursuri pe net si inscrierea se poate face online ...
    Mie de ex. nu mi-au cerut decat dovada inscrierii la curs,care includea cazare si masa, cat despre bani, au trebit sa ma creada pe cuvant ca am atat cat spun ca am,pt ca nu aveam alte dovezi la mana,extras bancar sau alte cele...plus ca nici de veniturile sotului nu-mi amintesc sa ma fii intrebat, in schimb m-au intrebat cu ce se ocupa si daca el este cel ce finanteaza cursul meu....
    E diferit de la un caz la altul,conteaza foarte mult prestatia ta, tu insa trebuie sa fii foarte hotarata in ceea ce vrei, exact cum a spus Leti:mergi sa iei o viza, nu s-o ceri...
    Bafta si sa auzim de bine!

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Danutza, chiar zilele trecute m-a intrebat o prietena despre un astfel de curs.
    Vad ca spui ca se gasesc f usor pe net. Tipa este cetatean roman dar locuieste in Elvetia cu acte in regula si o intereseaza un curs de englezam undeva unde sa aiba eventual si cazare si masa.
    Unde trebuie sa caute? Please help!
    Sar'na!

3. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

draga mota,
    stiu de la altii care au facut astfel de cursuri, eu personal n-am urmat asa ceva, cursul meu fiind de perfectionare in prorpiul meu domeniu de activitate, dar pot intreba si revin cat de urgent cu detalii...

4. Anonymous

Anonymous Guest

Cursul ar trebui sa fie pe cel putin 6 luni, ca sa i se acorde visa de 1 an cu drept de munca part time. Insa, cursul trebuie ales cu foarte mare atentie, intrucat ei pot spune foarte usor: sunt extrem de multe cursuri de perfectionare a limbii engleze si aici,in Ro, de ce vrei sa mergi in Londra neaparat? Dosarul trebuie gandit foarte bine...cand te duci la ambasada sa ai deja cu tine invitatia si documentele de la Colegiul respectiv, inclusiv un act care sa ateste ca ai platit un depozit ceva.

;)
    Leti

5. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

Asa este Leti, problema este ca trebuie sa stii exact de ce vrei sa ajungi aici,pentru ca in cazul ei,de ex. daca vrea sa lucreze, are intr-adevar nevoie de un curs care sa-i permita un part-time, dar daca vrea sa ajunga aici ca sa vada intai care-i mersul, atunci poate incerca si un curs intensiv pe perioada scurta care-i garanteaza mai rapid primirea vizei...
    Intr-adevar, am inteles ca-n cazul cursurilor de limba nu se mai da usor viza, dar ea este studenta la agro, si-s convinsa ca poate gasii ceva in domeniul ei...
    Anyway, vorbim deja la orb pana nu revine cu detalii ca sa stim cum s-o sfatuim mai exact...

6. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

As da si eu citeva idei desi eu nu am avut astfel de probleme la obtinerea vizei.
    Primul aspect este ca la Ambasada scrie foarte clar ca trebuiesc aduse anumite documente justificative si pe deasupra orice alt document care te-ar ajuta la obtinerea vizei, la alegerea fiecaruia. Acesta ar fi act de proprietate asupra casei, extrase de cont din banca, extras de cont al sponsorului din Anglia. Un alt aspect f. important este ca dialogul sa se poarte in Lb. engleza. Este prima bila alba care ti se acorda.
    Faptul ca multi oameni sint refuzati la obtinerea vizei are mai multe explicatii, de fapt motive pe care nu toata lumea le vede si intelege, mai ales ca multi incearca sa-i fenteze si sa ajunga in Anglia pe orice cale. Englezii sint oameni practici, dintr-o bucata si respecta legile. Nu se merge la ei cu o situatie neclara si fara suficiente argumente si dovezi. Sint multi infractorii care ajung aici din toata lumea (si mai ales din Romania) si mai au si infractori de aici cu nemiluita.
    Noi, fiind romani, ne-am obisnuit sa dam vina pe altcineva cind avem un esec, dar nu este asa, de obicei problema se afla la noi in curte.

Succes,

Marian

7. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

Un alt aspect f. important este ca dialogul sa se poarte in Lb. engleza. Este prima bila alba care ti se acorda.

care este relevanta acestui punct la o cerere de viza turistica. pe linia asta sa ma apuc sa invat chineza ca vreau sa merg o luna acolo sa vizitez?!

Englezii sint oameni practici, dintr-o bucata si respecta legile. Nu se merge la ei cu o situatie neclara si fara suficiente argumente si dovezi.

pe ce te bazezi in afirmatia asta? ca pot io sa-ti dau argumente pentru la din contra de nu le poti cara.

act de proprietate asupra casei, extrase de cont din banca, extras de cont al sponsorului din Anglia.

toate astea le-a dus si prietena mea la consulat, plus carnet de student, plus act de plata taxelor la romania pe afacerea proprie si aia dovedita cu acte in regula (calificarile ei si actele firmei) si tot degeaba ca au hotarat ei (total eronat) ca ea nu se mai intoarce de aici (in marea lor aroganta au impresia ca ne inghesuim la laptele si mierea lor) ::)

8. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

Voljena, are si Marian dreptate pe undeva, tot asa cum sunt convinsa ca si tu vorbesti in cunostiinta de cauza, insa nu trebuie sa uitati ca ei servesc de obicei o motivatie superficiala in cazul refuzului vizei, cauzele adevarate putand fii mult mai subtile si pe care poporul le numeste generalizat "nu le-a placut de mutra mea".In viata asta toate au o explicatie, si daca stii sa cauti suficient de bine, pana la urma gasesti si explicatia, si rezolvarea... ;)

9. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

asta-i motivatie superficiala cand ti se spune ca nu ai legaturi socio-economice suficient de tari cu tara-muma? mie mi se pare o jignire, adica esti un fel de cantitate neglijabila asa...

cauze subtile? pai a fost de conjunctura ca s-a nimerit sa mearga exact in primele zile cand au redeschis consulatul dupa ce fusese inchis cu scandalul legat de vizele date aiurea (de ei!)...

rezolvarea (din punctul lor de vedere) ar fi sa le mai capitonam putin buzunarele, sa le mai dam o data banu' de procesare a vizelor, din pacate (pentru ei) avem coloana vertebrala si le dam cu flit - o sa ne vedem la paris sau viena ;) daca banii nostri li s-au parut patrati ne ducem si-i tocam altundeva ;D

10. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

Voljena, daca vrei, poti oricind gasi nod in papura intr-o situatie.
    1.Consider ca ii cunosc bine pe englezi deoarece lucrez cu ei de vreo 4 ani, am lucrat cu ei si in tara si aici si le cunosc mentalitatile.
    2.Nu vad de ce ne-ar da viza la toti fara sa ne si mai respinga daca nu corespundem conditiilor impuse de ei. De fapt noi cerem ceva de la ei si nu invers.
    3.La ambasada trebuie sa-i convingi ca te duci chiar in scopuri turistice si ca ai suficiente dovezi ca te vei intoarce.
    4.Nu stiu cit de bine cunosti englezii ca sa iti dai seama cit de bogati sint si mai au si ceva aroganta si sarcasm.
    5.De ce crezi ca nu te-ar ajuta daca cunosti limba engleza la un interviu ? Pai gindeste-te logic, daca in Romania vine un englez care nu vorbeste lb. romana atunci cum s-ar descurca daca nu ar intilni vorbitori de lb. engleza ?
    6.Daca crezi ca vor sa te mai prezinti la ambasada ca sa-ti mai ia banii odata atunci te inseli. Banii nostri sint pt. ei doar bani de seminte. Cred ca o singura banca de-a lor ne-ar cumpara toata tara. Asa ca sa nu mai aruncam cu noroi si sa incercam sa vedem situatia reala.

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

She's married to one ;D

12. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

sunt la al doilea... ;D

13. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

1. io-s aici de peste 11 ani asa ca am mai mult de dublu cantitativ cunoastere de englezi

2. ei au stabilit regulile de acordare a vizei turistice, prietena mea le bifa pe toate si pe fiecare in parte, ei nu-si respecta propriile legi

3. pai cred ca de la preot mai avea sa le aduca o tzidula

4. vezi pct 1. si postarea de mai sus ;)

5. limba nu mi se pare de fel importanta in cazul unei excursii, fie ea si de o luna, mai ales cand stai cu o familie de sponsori, posesori de engleza

6. cum se justifica atunci sumele imense de procesare a vizelor? comparat cu alte tari...

14. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

mirian scuza-ma
    daca este vorba despre respectarea unor legi atunci le interpreteaza dupa ureche ;D
    eu chiar nu aveam de gand sa raman.lingeau foile dosarului ca sa imi puna o intrebare.
    ar mai fi ceva....la noi in tara sunt turisti si oameni de afaceri care nu cunosc romana.my boss este un exemplu.are pe cate cineva care ii tine trena si ii traduce.mai am unul,asta vine mai rar in R.stie romana si nu o vorbeste.treb sa ii raspunzi in engleza.deci subscriu pt etichetarile de aroganta si sarcasm.
    ca turist,de ce trebuie sa le stii limba?poti fi insotit.de ce iti da dreptul la translator?
    ma rog.poate va veni o vreme cand nu ne vom mai supara pt asa ceva.
    volj...da si mie unu bre :D

15. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Inainte de a merge la ambasada am adunat toate documentele care m-ar putea ajuta pt obtinerea vizei , cred ca aveam sanse 50% , altfel nu as fi mers sa aplic.
    Refuzul vizei nu sant sigura daca e din cauza situatiei economice . Am primit invitatia de la un englez necasatorit , m-au intrebat daca e singur , le-am spus ca are prietena( ca sa nu para suspicios) , totusi nu le-a placut ideea. Daca eram singura ..necasatorita ...aveau de ce sa se ingrijoreze poate , dar asa..nu stiu ce sa zic.
    Tipul de la interviu era simpatic , zambea si chiar am conversat foarte bine , nu m-am balbait delok . M-a intrebat de unde am bani..am zis ca de la sotu , a vazut actele de la masina..cica nice si zambea . Mi-a cerut carnetul de studenta , a vazut ca sant in penultimul an . A vazut si pozele de cand a fost englezul in ro , m-a intrebat unde au fost facute pozele..am povestit si parea totul ok. A zis ca se mai gandeste ...sa astept afara.
    Apoi am fost chemata la ghiseul 6 unde mi s-a spus ca sant refuzata. Motivele : situatia economica .
    Aveam 1500$ in cont..poate nu trebuia sa arat ..
    Daca aveam un loc de munca nu stiu cat de mult ma avantaja sa arat un salar de 5 milioane...pt asta m-ar fi crezut ca ma intorc in tara? cred ca un salar pe la 15-20 milioane ar fi fost acceptabil.
    Eu cred totusi ca viza de turist este o loterie .Socrii mei sant in State de 6 ani , au mers cu viza de turist..nu aveau salarii mari delok iar garantia lor erau copii.
    Legat de studii , m-am gandit la acea varianta , insa costa foarte mult. Chiar daca as avea acei bani , tot ar vrea sa vada de unde ..pe hartie .

16. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

Voljena, poate ca nu am inteles eu bine situatia ta: daca esti in Anglia de 11 ani atunci pentru cine era acea viza ? Era vorba doar de prietena ta ?
    Daca spui ca stai de 11 ani in Anglia atunci ar trebui sa le cunosti si mentalitatile, am impresia ca nu ai reusit sa-i cunosti prea bine. Depinde si cu cine ai avut de a face ca sa-i caracterizezi obiectiv. Poate ai fi remarcat faptul ca sint foarte birocrati si ca se acopera si ei de hirtii, de fapt, mai bine decit noi. Esti subiectiva referitoare la limba engleza asa cum este si Gobriella referitor la traducatori. Sint 2 cazuri diferite aici: una e cind esti turist si nu te duci cu traducatorul dupa tine si alta este cind esti om de afaceri si ai posibilitatea sa-ti platesti traducator...
    Da, si pina la urma pot interpreta legile cum le convine lor, orice tara poate face asta. Dar revin la afirmatia din alt mesaj, atunci cind avem niste esecuri incercam intotdeauna sa dam vina pe altii in loc sa vedem unde am gresit si sa o luam de la capat, asa cum fac englezii...
    Dar bineinteles ca discutia poate continua la nesfirsit in contradictoriu. Spuneau si altii pe aici ca e bine sa luam de la ei ce e bun si sa pastram ce avem noi bun. Dar se pare ca e greu sa ne dezbaram de anumite obiceiuri.

17. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

andra - adevarat, viza e o loterie. prietena mea le-a aratat extras de cont cu £2,000 al ei plus ale noastre de aici...

n-ai intrebat care e problema cu situatia ta economica in viziunea lor? esti prea saraca sau chiar prea bogata ca nu reiese...

cu un an inainte am avut o alta prietena cu fiu-sau la noi pentru o luna, n-au fost deloc probleme la viza... asa ca...

18. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

Draga Dana, mi-ai confirmat banuieleile cum ca motivul refuzului n-ar fii situatia economica cum de altfel ai remarcat si singura.Eu sunt sigura ca li s-a parut suspect faptul ca tu femeie casatorita cu copil mic te duci singura in vizita la un barbat necasatorit.S-or fii gandit ca vrei sa fugi in lume cu el si sa-ti parasesti familia :-S-au mai vazut cazuri...Cand pomeneam de un motiv superficial tocmai la asta ma refeream, ca adevaratul motiv exista undeva insa ei nu-l pot invoca in mod deschis pt ca-n fond si la urma urmei nu era treaba lor ce faci tu cu viatza ta, dar nu vor sa riste si-atunci trebuie sa-ti tranteasca un motiv de refuz,nu?
    Tu ai avut bank statement, eu n-am avut nici macar atat, le-am spus ca dispun de vreo mie de lire pt cheltuilei si-atat!

Chiar si cand am revenit adoua oara, cu viza de self-employment din tara, mi-am pus banii in cont cu vre-o sapt -doua nainte de a aplica,si le-am explicat frumos ca Romania e o tara cu "cash based economy" asa ca sa nu se astepte ca tot romanasul sa-si tina banii prin banici in loc sa si-i tina frumos la ciorap ;)
    Eu in locul tau n-as renunta, insa m-as pregatii mai mult din punct de vedere psihologic pt ca de data asta ai avut unele scapari care nu-ti pot fi imputate fiinda nu tineau doar de dosarul propriu -zis...
    Stii ce vreau sa spun,nu?

19. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

marianmiv - este vorba de prietena mea pe care noi am invitat-o aici.

am avut de-a face cu fel de fel - suficient cat sa remarc ca-s nu numai birocrati dar si ca nimeni nu-si asuma nici o raspundere - o fi cumva ca-s si incompetenti pe deasupra ?!

ca insisti in legatura cu limba engleza - prietena mea ar fi fost turist, dar cu regim special - de musafir al nostru, care noi in scris ne-am angajat la consulat sa ne ocupam de absolut tot ce implica aceasta vacanta a ei, inclusiv traducerile.

daca in opinia ta au dreptul sa interpreteze legile cum vor la ce se mai obosesc sa le emita - mai bine sa zica haideti fratilor la consulat sa va vedem la moaca si va spunem noi atunci daca va dam si vize au ba... daca asta se intelege la ei prin suveranitate, ma rog...

greseala noastra? pai ca am avut incredere intr-un sistem ce l-am crezut bine pus la punct, organizat, corect, impartial, civilizat, avansat si care s-a dovedit a fi de toata jena.

nici o grija ca noi suntem chiar mai plini de resurse ca englezii cand e vorba de adunat de pe jos, scuturat si luat de la capat - dupa cum am zis - ne organizam intalneala pe taram mai prietenos.

noi luam de la ei ce e bun - lira sterlina ;D si pastram ce avem noi bun si frumos - caracterul.

p.s. daca ai rea-vointa gasesti oricand nod in papura intr-o situatie...

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Roxa stie deja povestea mea. Am venit prima data aici invitata la o conferinta, cu viza de turist. Eram prof de engleza, nu am avut absolut nici o pb in obtinerea vizei.
    Ce nu stiau ei insa era ca eu stateam aici la sotul meu, in perioada aia doar iubitul meu. Daca le spuneam ca am cunostinte in Uk nu mai pupam eu viza..Asa ca nu am zis nimic, am luat viza, am venit aici, am stat exact cat am declarat si m-am intors in .ro.

Asta a fost in martie 04. In iulie ne-am casatorit in .ro si urma sa venim aici. Vize nu se dadeau decat pt vizitatori. Aveam nevoie de spouse visa dar nu am avut de ales si am zis merg si cer de vizitator si vad eu ce fac apoi.

Cata umilinta am indurat la interviul ala...numai eu stiu. Am zis ca vreau sa merg cu sotul meu in luna de miere si ca ma intorc dar mi-a zis amabilul ca sunt o mincinoasa, ca m-am casatorit din interes, ca l-am cunoscut pe sotul meu cand am fost in martie in Londra si ca am facut nunta ca sa obtin eu viza.

Pai sa vedem.
    Care era probabilitatea de a-l cunoaste cat am fost la conferinta si care era de a-l cunoaste inainte de acel moment din moment ce amandoi eram din acelasi oras, dovedit fiind de actele din fatza dumnealui?

Apoi, de ce m-as fi casatorit cu el din interes ca sa ajung la Londra din moment ce aveam viza de 6 luni INCA VALABILA cand m-am dus la interviu deci puteam ramane de prima data fara sa ma doara capul si sa indur "dragalaseniile" dumnealui? (Viza era valabila pana in 20 august si eu m-am dus la interviu pe 13 august..Nu am vrut sa plec cu ea ca m-am temut ca nu ma lasa la granita cand vad doar atatea zile ramase..)

Mai departe..Mi s-a spus ca sunt mincinoasa ca la prima viza nu le-am spus ca am rude in Uk (in formular asta scrie, nu? daca ai familie sua rude, nu imi amintesc de prieteni), asta a fost formularea lui, RUDE. Din moment ce m-am casatorit in iulie 04, in martie 04 sotul meu nu imi era nici o ruda. Cat de greu e sa intelegi asta??

Iar daca era vorba daca am prieteni in UK care e baiul? Daca vreau sa merg in Taiwan si intamplator am un amic acolo inseamna ca musai ma duc la el? Cum pot demonstra ei treaba asta din moment ce eu le arat acte ce pot fi verificate care atesta ca am cazare asigurata intr-un anume loc, care NU ESTE domiciliul amicului respectiv? Scrie in lege ca trebuie sa faca si presupuneri si pe asta sa mearga?

In fine. Am fost si foarte nervoasa si nu m-am abtinut, asa ca tot ce am scris aici i-am spus si dumnealui (n-am sa-l uit usor)..
    Am fost a treia la interviu, am iesit ultima din ambasada, la 14.00, eram eu, sotul si femeia de servici (era vineri, zi scurta pana la 13.00). Am primit viza dar sa le fie rusine pt cum m-au tratat.

Cateva zile mai tarziu, la 1 septembrie s-a inceput procesarea vizelor de spouse. Am revenit din Uk in .ro si culmea culmilor am picat la interviu la acelasi om. Nu stiu ce astre s-au invartit si cum, dar de data asta parca era altul, asa dragut si amabil, mi-a pus doua intrebari si a zis sa revin la 15.00 sa iau viza.

Deci sa mai zici ca nu depinde de cum se trezeste ofiterul in ziua respectiva...

Share This Page