12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfat urgent - dovada adresa, cont bancar

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by McNight, Aug 22, 2013.

1. McNight

McNight New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru inceput, sunt in Romania, dar pot trage o fuga repede in UK pentru a incerca sa rezolv cu actele cerute.( daca aflu solutia)
    Am Blue card ( prin HSMP cu ajutorul acestui forum), NIN, si mai nou oferta de munca ca angajat, dupa un interviu in UK.
    Problema apare ca vor dovada de adresa ( nu am ), si binenteles cont bancar care iarasi nu-l am fara dovada de adresa. Am o scrisoare in mail deocamdata nesemnata ( Letter of intent) cu oferta de munca, si data de inceput.
    Vreau sa plec in 7 zile in Uk sa rezolv cat mai repede cu actele ( din pacate cateva zile ca nu vreau sa pierd serviciul din tara pana nu am contractul in mana), contractul incepe la sf lunii septembrie. Ce ma sfatuiti sa fac, deoarece am citit ca Passport Account nu se mai face, iar alt fel de cont nu stiu cum pot sa-l fac cat mai repede fara dovada de adresa. Ar fi o portita la Satander Bank, dar inca nu e verificata. Binenteles ca ma pot folosi de scrisoarea de la banca ca si dovada de adresa pentru contract in viitor.
    E mai simplu sa schimb permisul romanesc, si la schimbare sa nu-mi verifice adresa de UK trecuta in formularul pt DVLA ? ( Sa-l trimit cat mai urgent cu DHL+un act de identitate , la un prieten in UK sa faca el toate demersurile pt mine ? )
    Nu stiu daca ma intelege cineva, este un cerc vicios, care incerc sa-l rezolv in varianta cea mai rapida, sa nu pierd acest contract de angajare.
    Deoarece toate informatiile pana acum le-am gasit prin intermediul acestui forum, ce ma sfatuiti ?

2. tutington

tutington New Member

Trophy Points:
    0
    Firma iti cere sa le spui adresa si cont bancar pentru a redacta contractul, a te putea inregistra ca amploaiat si a te putea plati. Nu vad de ce ai pierde jobul ca nu le ai si nu vad de ce ti-ar cere firma 'dovada de adresa' (esti sigur ca nu ti-au cerut doar sa le spui adresa, nu si dovada?). Da-le adresa prietenului tau si spune-le ca e temporara dar o pot folosi p'aia. Pentru bank info sa mai astepte, zi-le ca acum iti deschizi cont.

La banca mergi cu oferta de job si tot cu adresa prietenului, daca e de acord prietenul sa o folosesti pana gasesti locuinta. Incearca la Barclays cu pasaport, carte de id romaneasca si oferta de munca.

Bafta!

3. McNight

McNight New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce am citit acum nici la Barclays nu mai merge sa deschid fara proof of adress .
    La viitorul job chiar imi cer dovada de adresa la job, si pe langa aceasta, si cont bancar. Le-am spus ca folosesc acea adresa temporar ( am folosit-o pentru NIN ), si nu am inca vrun bill pe numele meu - ca si dovada de adresa. Ei imi cer daca nu vreo scrisoare de la banca pe acea adresa ( care le pot dovedi - proof of adress). Deci ma invart in jurul cozii .
    Despre schimbarea permisului ce stii, e mai simplu, si apoi sa-l folosesc pe acesta ca dovada de adresa? Sau si acolo TREBUIE sa dovedesc adresa ?
    "Incurcat-s caile domnului ", cand incerci sa le faci repede.

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    You are doing it wrong...

5. McNight

McNight New Member

Trophy Points:
    0
    Ok am inteles, renunt la varianta aceasta, dar sa inchiriez ceva, binenteles cu saptamana de inceput al job-ului- sfarsitul septembrie, si cu contractul de inchiriere sa ma duc la banca , chiar daca data de inceput utilizare a chiriei este in viitor ? Accepta banca ca si dovada de adresa?

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cea mai rapida varianta pentru dovada de adresa este schimbarea permisului de conducere din RO in permis de UK. Dureaza 3 saptamani si costa 50 de lire. Permisul de conducere de UK este general acceptat ca si dovada de adresa sau act de identitate. O alta dovada de adresa unanim acceptata este scrisoarea cu care ai primit NINo. Succes!

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    După cum ziceam, "you are doing it wrong". Trimite un mail firmei în care le explici că accepți oferta, dar decocamdată n-ai adresă/cont bancar/NIN din simplul motiv că nu locuiești în UK și n-ai nevoie, dar le vei avea după ce începi lucrul. La mine a funcționat.

8. Nonmaterie

Nonmaterie New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mechanical engineer
    Da, corect...

Mufa are dreptate, vorbeste cu ei. Ai sa fi uimit cat de oameni sunt. Sunt mai maleabili decat romanii si mult mai deschisi la minte.

Si inca o chestie ... sinceritatea iti aduce bile albe :)

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Subscriu si eu la chestia asta. Eu tot asa am venit in UK, cu job offer, si cei de la HR mi-au zis ca trebuie "neaparat" sa completez rubrica despre UK address si eu le-am zis oameni buni, vin in UK pentru acest job, deci voi avea adresa dupa ce incep. Pana la urma au inteles situatia. Nu vad de ce n-ar intelege-o si angajatorii tai, din moment ce ti-au facut deja oferta...

10. McNight

McNight New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru informatii, ce pot sa zic este ca job-ul implica locuirea in una din zonele cerute de ei, adresa care aparea si pe CV la mine , eu am folosit acea adresa pt NIN, si de acolo am acea scrisoare, care din pacate au zis ca este buna ca si dovada de NIN, si le mai trebuie ceva ca si dovada adresa. Toate acestea se pot rezolva (1 luna cred) dar nu urgent cum doreste compania. Oare acea scrisoare de la Dep of Work and Pensions cu NIN este acceptata de banci, ca si dovada de adresa pt. cont bancar? A incercat careva?
    P.S. Daca reusesc sa deschid cont bancar, imi trimit scrisoarea aksa la prieten si o pot arata la companie ca si dovada de adresa, si pentru inceput e bun sa semnez contractul...?
    A doua intrebare, daca inchiriez ceva in numele meu, dar daca de inceput al contractului de inchiriere este in viitor ( peste 3-4 saptamani , deoarece sunt inca in tara ), banca accepta acel contract legal de la o agentie imobiliara de inchiriere, ca si dovada de adresa ( ma repet, contractul de inchiriere propriu zis incepand peste ceva timp in viitor)? Binenteles ca la banca voi merge si cu oferta de la compania (nu contract de munca) si restul documentelor de identificare...

11. Hazel

Hazel Member

Trophy Points:
    6
    La Barclays mi-au acceptat scrisoarea de la Jobcentreplus cu Nino alocat, ca dovada de adresa, Tenancy agreement nu a contat pentru ei.
    Nu am avut de la inceput cont bancar si angajatorul a asteptat o luna pana, am avut programarea la Jobcentreplus si am capatat Nino, apoi am deschis contul bancar pe loc. A trebuit sa astept cu salariul pana am avut totul in regula, apoi l-am primit retroactiv.

12. KellyRa

KellyRa New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Eu mi-am deschis cont la Lloyds acum un an si jumatate cu pasaportul si o scrisoare de la agentia la care lucram in care scria ca locuiam la o anumita adresa, adresa care era alocata tutror celor angajati la ei, si ca voi locui acolo cel putin un an de zile. Nu mai tin minte daca scria acolo si ca sunt angajata la ei pe o perioda de X luni. De fapt, noi aveam o camera si stateam la locul de munca cate o saptamana pentru ca programul era de o saptamana neintrerupta si apoi aveam o saptamana libera in care locuiam unde vroiam sau ne intorceam in Romania. Am stat la adresa respectiva 3 saptamani in 6 luni. Deci s-ar putea sa iti accepte o scrisoare din partea cuiva care sta in UK si care sa spuna ca vei sta acolo un an de zile. Iar cand inchiriezi ceva ii anunti ca ti-ai schimbat adresa.

De ce nu suni la 2-3 banci sa ii intrebi pe ei ce fel de cerinte au si daca iti accepta un act sau altul?

Raluca

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Lloyds acum 4 ani i-au refuzat unui prieten dovada de adresa, care era o scrisoare trimisa de Home Office pe numele lui la adresa respectiva. Or fi devenit mai flexibili intre timp, insa la vremea respectiva nu acceptau decat facturi de la utilitati.
    @McNight Incearca cu scrisoarea de la DWP cu NIN, daca nu ai putea sa incerci sa iti faci un abonament la mobil (cel mai ieftin) si sa iti vina acasa scrisoare de la firma de telefonie mobila. Cu astea doua te duci la banci ca dovada de adresa, deschizi cont si cu scrisoarea de la banca si prima factura de telefonie mobila, prezinti dovada de adresa la serviciu...

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Din ce știu contractele de telefonie mobile nu prea sunt acceptate.

15. McNight

McNight New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru toti care in viitor ii intereseaza subiectul, am facut cont bancar la Santander cu scrisoarea de la DWP cu NINo( chiar daca era mai veche de 3 luni) si oferta de lucru. Binenteles este un cont Basic, care nu poate fi schimbat primele 3 luni, fara costuri lunare. La Barclays teoretic acceptau dar cu acea scrisoare de la DWP sub 3 luni vechime. Spun teoretic ca nu am ajuns la un birou, doar am discutat cu o persoana de la receptie. M-au refuzat cam toate bancile principale, NatWest, Loyds, Halifax, Barclays. Acum sincer nu am trecut de 2 ori la aceeasi banca, sa incerc varianta care spuneau unii ca depinde de "persoana din spatele tejghelei"..., cand la aceeasi banca dar alt oficiu au acceptat. Multa bafta tuturor care incearca.

16. bubulina2012

bubulina2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna McNight,

Sunt foarte interesata de povestea ta, in principiu pentru ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Am blue card (HSMP) insa inca nu m-am mutat in UK.

Am vazut din posturile tale anterioare ca ai ales 'the safe way' - ai incercat sa iti obtii toate actele cand inca erai in Romania si ca ai si reusit. Si eu sunt aproape de a primi o oferta de job din UK si doresc sa invat din experienta ta.

Te rog mult sa imi spui cum ai reusit sa obtii NINo fara o oferta de angajare si apoi exact care au fost pasii pana la a obtine contul bancar. La partea din urma inteleg ca as putea sa il obtin cu scrisoarea de la NINo. Pe mine chiar m-ar ajuta sa descrii pasii facuti. Cred ca putina lume alege ordinea asta, majoritatea incercand sa obtina oferta de munca si apoi sa incerce sa gaseasca intelegere la angajatori pana obtin celelalte acte. Asa cum au spus si ceilalti forumisti, englezii par sa fie intelegatori in astfel de cazuri, insa daca se poate si invers, eu vreau sa incerc.

Merci mult!
    BuBUlina

17. Anonymous

Anonymous Guest

Te programezi la NINo, aplici online la niste job-uri unde o sa ti se ceara NINo pt integistrare, apoi mergi la interviu cu printuri si le spui ca nu poti sa primesti job fara NINo

Share This Page