15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfat, permis de conducere

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by nija, Feb 27, 2013.

1. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

1. Chiar nu am auzit pana acum de permis provizoriu, nu inteleg cu ce am gresit ca am intrebat unde ai citit asa ceva...
    2. Recunosc, nu am reusit sa inteleg daca ai sau nu permis (dupa raspunsurile primite inteleg ca nu ai)

2. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0
    deci sa inteleg ca pana la urma trebuie sa imi fac Insurance national number si pe urma pot deabia sa conduc fiind si prietena langa mine. Dar ea trebuie sa isi schimbe permisul ca sa pot eu conduce??? sau poate sa il pastreze asa din Ro timp de 6 luni de cand am venit aici????
    dati-mi un link unde se pot face asigurari ieftine pt soferi, masini.

Multumesc ,scuze pentru limbaj,nu a fost unul indecent.

3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ford focus 2009, 1.4, euro 5 creed...

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  5. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    La euro 5 si 6 este mica taxa de transcriere, sfatul meu e sa o duci in Romania la maritis

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce am vazut, pe la francezi se vand de pe la 7500-8000 Euro in sus. In Romania nu stiu daca as lua suma asta - drum - timp pierdut. Pe aici am vazut ca sunt gramada de firme care cumpara masini, oare de cele cu volan pe stanga sunt intersati?

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    si un mic amanunt, nu ai voie sa conduci pe motorway cu provisional dl. alcool;emie 0, nu ai voie sa duci persoane minore in masina decat rudele de gr1, etc. gasesti regulile astea pe dvla.

8. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma refeream doar la masina mica adica cu permis categoria B ....poate mai sunt persoane care stiu mai multe detalii. inca nu am un raspuns concret la ce am scris mai devreme. Adica sa imi explice cineva ce trebuie mai exact, pas cu pas,o descriere mai detaliata ca sa fie de folos si la alte persoane de pe forum. Multumesc

9. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Pe scurt. Daca ai permis valabil de Romania atunci ai voie sa conduci aici. Singur, pe masina ta, daca ai asigurare sau esti aditional driver pe asigurarea cuiva.
    Citeste pe situl DVLA. Scrie clar acolo.

Mult noroc!

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu am scris despre cineva cu provisional dl pt masini mici. ca sa intelegi si tu, categoria B.

11. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0
    Romani,romane,romanasi, eu am doar cont bancar momentan,intrebarea mea este urmatoarea: Mai am nevoie de ceva acte ca sa pot conduce (prietena are permis de conducere categ B, nu eu) cu permis provizoriu,ca sa pot sa aplic pentru asa ceva?????? zicea pe site-ul respectiv ca trebuie rezidenta vreo 3 ani in uk, adica eu sunt venit de 1 luna,merg imi cumpar masina,o trec pe prietena(ca ea are permis de Ro si o sa fie ea trecuta primul conducator,se cam teme fata la volan si de aceea imi fac permis provizoriu sa pot conduce eu cu ea langa mine).De ce acte am nevoie,explicati-mi si mie,ca sunt la inceput si nu prea inteleg(asa cum a-ti fost si voi toti userii de pe forum).

MUltumesc

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Citeste domnule atent ce scrie pe acolo, ca e mura'n gura...Unde vezi tu ca scrie de rezidenta 3 ani? Scrie "3 years of address details required" -> adica detalii despre unde ai locuit in ultimii 3 ani. Ca sa dovedesti ca esti rezident in UK, iti trebuie o factura pe numele tau, extras de cont de la banca, contract de inchiriere locuinta, etc

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Nu cred ca face sens ce spui - deci prietena care detine permis, legal, nu prea vrea sa conduca, insa tu care detii nimic - (inteleg ca ai aplicat pt provisional, inseamna ca urmeaza sa faci scoala) vrei sa conduci cu/ mai bine zis fara/ ea langa tine!!!

aaa, femininul de la romani este romance ;)

14. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0

15. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    De cate ori vrei sa primesti acelasi link pt a citi ce scrie acolo? Sau engleza te impiedica? Exista solutie si pt asta, folosesti google web page translate.

17. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0

am citit ce scrie acolo,nu engleza ma impiedica ca nu sunt turc si vorbesc chineza, doar ca voiam si parerea altor persoane care au intalnit cazul de fata si au avut deaface cu asa ceva.

18. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    nu crezi ca e mai simplu sa dai o fuga sa ridici permisul( daca tot zici ca ai luat ex), decat sa te complici atat?

19. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0

Iar nu esti atent marianfim??? -nu-zic- -nu-zic- -nuuu- am zis ca nu l-am luat adica nu am trecut examenul ,nu ca nu l-am ridicat :))))) belea cu tine omule -nuuu-

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Imi pare rau ca ampierdut timpul sa-ti dau linkul ala. Daca citeai acolo ai fi vazut ca legea s-a schimbat acum 1 luna. Cati de pe forum crezi tu ca au aplicat, obtinut, folosit si schimbat un provisionaldl in timpul asta? Vezi caexista un ghid acolo daca vrei permis uk si ce tb sa faci. Citete ce obligatii si restrictii ai cu un prov dl. Dupa ce citesti ce scrie la dvla pe site mai vino si intreaba.

Share This Page