6.7 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfat, permis de conducere

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by nija, Feb 27, 2013.

1. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt venit de aproximativ 1 luna de zile in uk impreuna cu prietena mea, intrebarea mea ar fi urmatoarea:

Ce trebuie sa fac sa am un permis de conducere provizoriu,de ce acte am nevoie pt a obtine un astfel de permis? prietena mea detine un permis de conducere in RO de 3 ani,inca nu e tradus aici, dar din cate stiu eu poti conduce cu cineva in dreapta(sau stanga dupa caz) cu permis valid.
    Doresc sa imi achizitionez o masina ,sa o trec mai intai pe prietena ca sofer(banuiesc ca asigurarea o sa fie mai mica din cauza vechimii la carnet),cam cat va costa asigurarea pt ea pe masina respectiva cat si pt mine(deoarece eu o sa conduc si ea o sa stea in stanga(stiti poate ca femeile sunt mai fricoase,eu vorbesc in general). poate a mai fost cineva in situatia respectiva sau cineva care stie. un link ceva unde se pot face asigurari pt masina,sofer etc.

multumesc

2. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    ai permis de conducere? Daca ai, permis Ro, nu e nevoie sa ai pe nimeni in masina.
    Unde ai citit asa ceva?
    Permis provizoriu... ? -nas-

3. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    poti conduce cu permis romanesc(o perioada limitata) iar daca ai sub 25 de ani creste vertiginos asigurarea

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Daca vrea permis provizoriu , inseamna ca nu are permis .

Da , cu permis provizoriu poti sa conduci daca prietena ta este langa tine . Te costa undeva la 56 lire , intreaba la orice oficiu postal , tot la posta gasesti formularul necesar . Daca imi aduc bine aminte ai nevoie doar de dovada de adresa .

Asigurarea este in functie de NC (no claim) , ii doare la patina ce vechime are permisul tau , ii intereseaza daca ai condus aici si daca ai avut daune .

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
  6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Apropos de no claims, asiguratorul meu din Romania, poate sa-mi dea vreun document care sa ateste faptul ca n-am fost nevoit niciodata sa apelez la asigurare? Tine cineva cont de un asemenea document sau o iau de la 0?
    Parca imi pare rau de cei 11 ani de no-claim in Ro...

7. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt firme de asigurari care tin cont de "claim bonus"-ul din Romania dar nu toate
    P.S-nu se mai elibereaza counterpart pentru permisele din EU

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Merci pt info Summerland. Sunt confuz in ceea ce priveste domeniul auto, pentru ce mi-ar trebuii mie counterpart?

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Ca nu este destul plasticul pt baietii astia.

10. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0
    mai _______ marianfim nu prea esti atent la ce citesti -nu-zic- ..probabil erai cu gandul la _______ -dans-

Atentie la limbaj. Pentru golaneala exista alte forumuri Dan

11. nija

nija New Member

Trophy Points:
    0

Am citit ce scrie pe site, zice ca trebuie sa am si NIN, eu momentan am doar card bancar. Mai dati=mi si voi cateva sfaturi.thanks

12. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Momentan ______ de aci sunt cu gandul la _____ ,dar te poti documenta si singur .. foloseste functia search cu incredere !

13. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt confuz in ceea ce priveste domeniul auto, pentru ce mi-ar trebuii mie counterpart?[/quote]

In UK ,pe langa permisul "de plastic" mai ai nevoie de "un formular" pe care ti se trec abaterile(puntele)=counterpart

14. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist

Un fel de cazier auto,istoricul tau auto in care sunt trecute toate abaterile de la regulile de circulatie in UK

15. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    era intrebarea lui Radoo,i-am raspuns dar mi-am prin urechile-n butoane :)

16. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Oups, habar nu aveam despre acest aspect. Sa inteleg ca in cazul asta singura optiune este schimbarea permisului?

Si inca o chestie: sunt venit in UK cu masina inmatriculata in RO si stiu ca nu e legal sa stau mai mult de 6 luni fara a o inmatricula aici. Ma intreb daca oare e rentabil sa o inmatriculez sau mai bine o vand si-mi iau altceva. Ce experiente aveti cu inmatriculatul masinilor din Ro in UK?

17. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Prietene, as putea sa-ti raspund dar probabil as bate campii -plasture- asa ca o fac doar partial.
    Eu as vinde-o in Romania(oricum banuiesc ca-i cu volan pe stanga) dupa care mi-as lua alta masina in UK.Dar tu sti valoarea masinii,daca merita sa mergi pana in Ro s-o vinzi,fa-ti calcule.
    Permisul stiu ca e obligatoriu (daca nu s-a schimbat legea)sa-l schimbi dupa 1 an de stat in uk

18. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Procesul de inmatriculare al masinilor in Uk este foarte simplu fata de Rom, daca nu te deranjeaza sa circuli cu o masina LHD in Uk

19. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    @summerland ce sa mai vinzi in Romania? nu ne-a spus anul masini si motorizarea . Nu ai auzit de timbrul verde ?

20. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer nu ma deranjeaza deloc faptul ca am volanul pe stanga , pot spune ca m-am obisnuit. Singura problema ar fi depasirile pe drumuri inguste din countryside, dar am observat ca oricum se merge f linistit si lumea nu prea depaseste. Cum probabil aici nu prea am sanse sa o vand, probabil ca o sa incerc in Franta, se vand oricum la preturi mai bune decat in Ro. Pe de alta parte parca as mai tine-o 1-2 ani, e masina relativ noua, ford focus 2009, aprox 25.000 mile. Ma gandeam ca poate e mai greu de inmatriculat o masina cu volanul pe stanga...

Share This Page