3.8 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfat pentru loc de munca in constructii

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by RoadRunner, Aug 30, 2011.

1. RoadRunner

RoadRunner New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !

Am sosit recent in UK , am dat testul pentru CSCS card ,am primit cardul , m-au sunat de la agentii si m-am dus la munca ca si necalificat pe un santier ( ca si labour).

Problema este ca de la agentie imi tot spun ca am nevoie de blue card sau yellow card .cu toate ca lucrez deja de o saptamana , imi spun ca nu ma pot plati daca nu le arat un permis de munca .

Am nevoie de permis de munca ca labour in constructii ?

Multumesc!

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    In general iti trebuie drept de munca in UK.
    Insa in constructii poti lucra si ca self. Numai ca trebuie sa discutii cu sefii tai. Daca accepta, atunci e ok, daca nu, atunci tu lucrezi ilegal.

3. RoadRunner

RoadRunner New Member

Trophy Points:
    0
    si cum pot aplica pentru self employed , daca nici macar NIN nu am ?

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -prestezi munca in constructii (cand primesti banii, fa o hartiuta cu datele tale, datele celui ce te plateste, suma, data), ori le cumperi gata facute, tu doar le completezi
    - plus cere o recomandare de la cel pentru care ai muncit
    -dupa ce strangi cateva facturi, te programezi pt NINO la Job Centre, dupa care te inregistrezi la HMRC ca self
    Citeste mai mult, sus la 'Nou venit'- 'Pas cu pas'-' self'

5. cozmy88

cozmy88 New Member

Trophy Points:
    0
    sal daca vrei te pot ajuta eu cu un exemplu de factura nu este mare lucru .daca vrei da-mi un mail pe cozmy88@yahoo.com

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Nu stiu peste ce agentie ai dat tu, insa prin agentie poti munci ca SE fara sa le tai factura. Agentia iti trimite un contract si tu prestezi niste servicii pentru ei, iar ei te platesc si-ti trimit payslip-uri pentru orele lucrate, conform contractului. In contract se specifica ca tu muncesti ca si SE iar ei iti opresc taxele conform tralala .... Pentru ca nu ai UTR.... deci nu ai nici NINo... iti vor opri 30%
    Trebuia sa stabilesti de la inceput ca esti SE insa nu esti inregistrat si ca muncesti pentru ei tocmai pentru a te inregistra.
    Agentia stie ca tu nu esti SE inregistrat si-ti poate da recomandare si te poate ajuta in demersurile pentru obtinerea NINo..UTR..etc. De obicei agentiile stiu ca dupa ce ai obtinut NINo....pa!!!
    Si chiar daca nu stiu asta, sau se fac ca nu stiu, oricum incearca sa te ajute sa te inregistrezi sperand ca daca vei lua 10% in plus dupa UTR vei fi mai multumit si vei continua colaborarea cu ei.

Daca ai dat peste o agentie ai caror angajati nu stiu legile, cu toate ca ma "indoi" din toate articulatiile....incearca sa vorbesti cu "cel mare"...daca nu...schimba agentia

7. RoadRunner

RoadRunner New Member

Trophy Points:
    0
    Intre timp am primit NIN , iar acum am aplicat pentru UTR no.

2 intrebari :

1. Unde pot face o plangere impotriva unei agentii care nu m-a platit , pe motivul ca nu am yellow card sau bluecard ?

2. Daca am primit NIN , pot aplica pentru YC ?

Multumesc!

8. pierreboya1974

pierreboya1974 New Member

Trophy Points:
    0
    salut,,,am si eu o intrebare va rog,,,,aveti idee daca mai sunt agentii cu care te inregistrezi si poti muncii ca self...in afara de constructii,,,,de ex,,,,,,catering, hotels, delivery driver,,,etc,,,,,,eu imi caut de ceva vreme si sincer toata lumea imi spune ca am nevoie de blue card.........mentionez ca am doar nino, utr number, cscs card, permis b-uk, bank account si adresa binenteles,,,,,,multumesc frumos pt eventualele informatii.
    o seara buna -wow-

9. dandeer778

dandeer778 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut RoadRunner sunt de vreo 2 ani pe aici si incerc sa imi fac actele dar nu stiu cum sa le fac am nevoie de un sfat ma poti ajuta??? dami un nr de tel pe adresa de email si te voi suna dandeer778@gmail.com multumesc anticipat

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cunosc agentii, dar de ce nu incerci sa cauti efectiv santiere si sa intrebi daca nu ai nevoie de ajutor si mai ales daca cunosc agentii, etc.

11. RoadRunner

RoadRunner New Member

Trophy Points:
    0

Da sunt cateva agentii , le gasesti aici : Job Center , problema este ca nu te pot angaja , vei putea lucra ca self employed doar daca ei sunt de acord .Trebuie sa incerci in mai multe locuri , pana la urma vei gasi undeva .

12. RoadRunner

RoadRunner New Member

Trophy Points:
    0
    Am obtinut si UTR -ul intre timp ....

Cand pot aplica pentru Yellow card ?

13. petready

petready New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Ma numesc Adi ..sunt in Anglia de 2 luni la promisiunea unei persoane pt angajare in constructii

Am lucrat 2 saptamani fara acte legale fara nimic , anterior el spunand ca ma ajuta si ma indruma sa imi fac actele legale de munca

Acum am ramas fara munca , fara acte , fara bani , si nu stiu cum sa procedez pentru a-mi solutiona problema actelor ca sa ma pot angaja legal

Va rog sa ma ajutati cu informatii despre ce as putea face . -plans2- -nu-stiu-

Va multumesc mult . Astept raspuns -trist-

Share This Page