8.4 C
London
Tuesday, October 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self employment- mai rapid

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mircea1980, Aug 13, 2010.

1. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu cateva intrebari la care sper ca sa gasesc raspuns aici asa cum am gasit in trecut

1. poti sa suni si sa te declari SE inainte de a ajunge in uk(pentru a nu mai sta sa astept actele care trebui sa la primesti de la HMRC-scrisoarea aia de comfirmare etc etc)la mine acum un an a durat 2 luni pana le am primit.sau trebuie sa fii obligatoriu in uk in momentul telefonului? verifica ei daca erai in uk la momentul telefonului?

2. poti obtine NI fara sa primesti acele acte de comfirmare de la HMRC?

3.cat este amenda daca te declarai SE dupa mai mult de 3 luni de cand incepusesi propriu zis? stiam ceva de 100 lire dar nu stiu sigur, si afecteaza cumva aplicatia pentru NI faptul ca te ai declarat mai tarziu decat cele 3 luni de gratie

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Self employment inainte de a ajunge in uk

Sa te inregistrezi-nu poti-trebuie sa dai o adresa, care se verifica.
    Amenda e 100 lire.
    Restul nu stiu.

3. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

adresa nu e problema,ca va da adresa noastra.asta ar fi singura problema adresa?

amenda de 100 lire e indiferent cat a depasit termenul ala? sau cum e :pentru fiiecare luna peste cele 3 platesti 100 lire?.Persoana respectiva a ami fost in decembrie 2009 la noi si ar putea sa declare ca a inceput atunci dar nmu stim cat este amenda.de aici si varianta sa sune inainte sa ajunga acolo

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Ei au mijloace de detectare a convorbirii, te pot localiza, daca li se pare ceva necurat. De aia se zice "Calls may be recorded for...
    Parerea mea e sa se inregistreze doar cand e in Uk. Iar cu NI, hm s-ar putea sa nu-l lase sa inregistreze la HMRC fara el, de fapt asta e si practica de acum cateva luni.

Depinde si peste cine dati. Eu nu recomand...riscati sa nu vada NINO mult timp, daca se prind si e si cam ilegal ce face...

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

e la limita ilegalitatii.facea asta sa nu mai trebuiasca sa astepte pana veneau actele.castigau timp.dar e prea complicat.

nu prea am inteles faza cu nu te lasa sa te inscrii la HMRC fara NI.pai mai intai nu suni la ei hmrc si apoi esti programat pentru NI

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Se pare ca au introdus obtinerea NINO inainte de a te inregistra la HMRC pentru a iti verifica identitatea ca aplicant.

http://www.hmrc.gov.uk/manuals/cisrmanual/cisr42170.htm

7. Adriantug

Adriantug New Member

Trophy Points:
    0

Si nu sunt nici macar cateva sute..mie mi-au facut programarea in 7 zile lucratoare.

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

dar pe ce cheltui banii acestia, ca eu nu stiu?

9. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

stati putin ca nu mai inteleg.

cand am aplicat eu acum un an pt SE primul lucru era sa suni la HMRC apoi primeai acasa mai multe scrisori printre care si una in care ti se spunea sa aplici si pt nino.dupa ca primeai aceste scrisori sunai la jobcenter si te programa la interviu.

sa inteleg ca s-a schimbat procedura?

pai cum obtine nino inainte sa se declare SE?? ca tocmai asta era problema.nu puteai obtine nino fara sa ai un statut foarte clar

care e procedura mai exact acum sa devii SE.

chestia cu blue cardul ca si dependent de SE mai e valabila sau si asta s-a schimbat?

10. canishu

canishu New Member

Trophy Points:
    0

Daca bine tin minte, in august anul trecut s-a facut schimbarea asta. inainte sunai la hmrc prima data, acum trebuie sa te programezi la nino intai si pe urma hmrc.
    din discutia asta eu nu inteleg un lucru:
    Care e scopul de a te inscrie inainte de a venii, ca self? Chiar nu vad niciun avantaj. poti lucra ca self, FARA ACTE, din momentul in care ai pus piciorul jos din avion. si totul LEGAL. Asta e avantajul de self, INTAI iti cauti de lucru si pe urma iti faci actele de self. ti se dau parca 3 luni de zile din momentul in care ai inceput sa lucrezi, care mie mi-se pare timp destul de suficient sa vezi daca merge bisnesul si sa te inscrii la hmrc.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Mircea, te-am lasat sa vezi despre ce e vorba singur, dar nici prin cap sa-ti dea sa faci putina cercetare. In fine,iata ce ai de citit:

http://www.romani-online.co.uk/nou-veni ... t-de-munca

http://www.romani-online.co.uk/forum/34 ... toms#50734

PS Am facut un tutorial Cum sa cauti pe forum, el apare atat la UK de la A la Z, cat si la Nou Venit, dar e foarte greu de dat click pe el. De asemenea topicele importante sunt marcate cu galben,si asta nu pentru ca ne place culoarea ci pentru ca sunt importante.

Succes! -nu-ma-uit-

12. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk wrote:
    acum un an cand am aplicat eu pt SE am stat ore in sir pe net sa inteleg legile lor.Acum nu vroiam sa stau iar ore in sir sa fac cercetare sa vad ce modificari au aparut intre timp, ci m am gandit sa iintreb pe cineva de pe aici care a facut asta de curand.Nu i nevoie sa ma trimiti sa citesc despre ce e ala blue card sau NI.Nu prea iti inteleg atitudinea asta dar ma rog,nu te tineam minte asa,dar omul se mai schimba.oricum multumesc pentru link uri

13. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0

canishu wrote:
    Scopul era sa castige timp,sa nu mai stea sa astepte scrisorile de la HMRC.Datele problemei sunt astfel.El si ea vin in Uk.Ea devine SE iar el primeste blue card ca si dependent.CA el sa nu stea prea mult pe bara neavand drept de munca au zis sa castige timp.
    Ca el sa aiba blue card ea trebuie sa aiba toate actele de SE primite(aici ma refer la scrisorile de la HMRC, cea cu utr ul, etc etc, )+ NI.

Inaninte,acum un an mai exact eu am asteptat pentru toate actele astea vreo 2 luni,timp in care sotia a stat si a asteptat.Ei asta vroiau sa evite,asteptatul asta.
    Oricum nu mai conteaza ca e prea complicat si se pare ca si ilegal si mai bbine stai si astepti.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Omule, aceste link-uri nu erau cand ai aplicat tu. Am spus foarte clar in "Cum sa cauti pe forum" ca lucrurile se mai schimba.
    Eu nu mai am nicio treaba cu niciunele si totusi am cules informatii si initiat sesiune de informare pentru romanii din UK (dar nu ma apuc sa dadacesc pe fiecare in parte).
    Daca nici asa nu e bine, eu nu stiu ce sa mai zic...
    Si eu iti multumesc, dar sincer mi se cam ia de toate cand vad ca asteptam doar mura-n gura si nu invatam sa ne ajutam singuri. E trist si poate de aceea suntem si tratati asa cum suntem; pentru ca ne lamentam in loc sa cautam solutii si sa ne punem la punct cu noutatile. -trist-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

E ok, scuze pentru cele spuse. Oricum, raspunsurile se afla in cele 2 link-uri si sper sa va fie de folos. -hi5-

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

In curand ai sa devii moderator dl Vali.Deja "moderezi" moderatorii.
    X

17. Adriantug

Adriantug New Member

Trophy Points:
    0

Foarte bine.Oricum merita multumiri, pentru ca pana acum a incercat sa ajute, si daca toti am proceda la fel am vaga banuiala ca ar fi benefic ptr unificarea comunitatii romanesti pe plaiurile britanice.

18. Adriantug

Adriantug New Member

Trophy Points:
    0

Si ca sa vin si cu un "on topic"...sau ceva pe aproape...zilele trecute am incercat sa ma inregistrez telefonic ca self employer, si erau 2 variante..daca aveti nino apasati 1 , daca nu aveti apasati 2...normal ca am apasat 2..si o voce draguta mi-a spus...sunati la jobcenter in vederea programarii ptr un interviu..va multumim.

19. start

start New Member

Trophy Points:
    0

Adriantug wrote:
    Partea funny va veni cand te duci la jobcenter si te vor intreba daca esti inregistrat ca SE la HO. -par-smuls-

20. Adriantug

Adriantug New Member

Trophy Points:
    0

adica marti..intre timp am trimis aplicatia ptr self prin posta in speranta ca imi vor timite un raspuns...fie el si negetiv..ar fi bine sa il primesc pana marti sa le dau in cap alora de la jobcenter cu el

Share This Page