7.8 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

dragilor,

pentru toti cei interesati de situatia vizelor de self-employment Home Office a publicat astazi, 28 februarie pe situl oficial statisticile pentru Bulgaria, Romania si Turcia sub ECAA pentru anul 2005. Foarte interesante cifre acolo si informatii oficiale proaspete.
    Il puteti accesa pe la adresa:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/ind/en/home/about_us/reports/european_community.Maincontent.0005.file.tmp/ECAA%20270206final%20Stats%20to%20be%20published1.pdf
    este forma finala pentru anul 2005
    succes la toata lumea care asteapta viza!

2. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Merci Razvan! :-*

3. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

salve la toata lumea,

am scris si eu ca tot omul la Home Office despre aplicatia mea ca nu imi trimisesera nimic de un an si trei luni. si mi-au raspuns foarte elegant dar sunt cateva chestii care trebuie notate.
    prima, e oficial ca s-a ajuns cu aplicatiile pentru FLR la luna octombrie 2004.
    a doua chestie, daca aveti motive de calatorie urgenta strict legate de businessul din UK sau urgente legate de nastere, deces, nunta- din motive de compasiune Home Office, ramura Managed Migration cu sediul la Sheffield va poate pune aplicatia prioritara. E nevoie de documente traduse in engleza care sa ateste ca acesta este cazul si sa demonstreze urgenta respectiva. Trebuie facuta o cerere scrisa si semnata si actele necesare sa fie trimise la ei. Au insa discretie si nu e obligatoriu sa va fie procesata aplicatia mai repede.
    Un ultim lucru, aplicatiile sunt procesate strict in ordinea primirii. nimic nou pt cei mai multi cred.
    si ceva ironic si funny in acelasi timp, Home Office gaseste orice mijloc sa iti dea posibilitatea sa iti retragi aplicatia si la asta avem prioritate!!! S-o creada ei...ca am asteptat 1 an si 3 luni si acum imi retrag aplicatia!
    bafta tuturor si aveti rabdare inca putin!
    succes!

4. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Ieri imi spuse cineva care a aplicat in Feb 2005 ca i-a venit viza, deci ar trebui sa fie trecut de Octombrie daca se iau in ordine.

5. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Eu am trimis chiar in Oct 2004, pe la sfarsitul lunii, si nu am primit inca nimic, nici macar o scrisoare sa imi spuna ca sa mai trimit acte, documente, etc.

6. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

S2K HO nu iti trimite nimic de obicei pana nu iti vine viza ca interesul lor sa isi retraga cat mai multi aplicatiile asa ca nu te ingrijora o sa-ti vina la momentul potrivit

7. Anonymous

Anonymous Guest

S2K, niste prieteni au luat visa de 3 ani acum cateva zile. Au aplicat in Octombrie 2004 si de abia acum au primit raspunsul. Cred ca esti urmatorul pe lista :)

Razvan1980 multumim pentru link. Chiar ma interesa sa vad unde au ajuns cu procesarea actelor pentru ILR. Cand am sunat la HO sa imi aflu Ref No (anul trecut), initial au zis ca imediat cum incep procesarea documentelor un Ref No se va aloca cazului si vom primi o scrisoare acasa drept confirmare (in maxim 3-4 saptamani). Dupa o luna am sunat iar si mi-au dat Ref No prin telefon, dar ma rog, era o problema personala destul de delicata. Nu m-au ajutat in nici un fel (desi le-am trimis tot ce au cerut) si a trebuit sa imi retrag aplicatia, dupa care au inceput sa ma intrebe... ce s-a intamplat...de ce am luat aceasta decizie :eek: Pentru ca nu mi-ati oferit o alta alternativa? ::) Scrisoarea nici in ziua de azi nu a venit :)

;)
    Leti

8. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

La mine referinta este identica cu numarul scrisorii prin care am trimis actele, a fost Special Delivery.

9. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Ignorati mesajul meu anterior, am facut prostia sa ma iau dupa barfe, tipul a aplicat, de fapt, in Oct 2004; a venit la meci cu o viza de 2 sapt si acum e business-man in London.

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

LOL@int2471 ! a luat-o pe urmele lu' Abramovici si Glazer

11. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Wow, inseamna ca imi vine si mie viza luna asta ... ;D

12. dragoshh

dragoshh New Member

Trophy Points:
    0

buna la totzi...

a scris cineva ca daca esti refuzat, nu ti se incalca nici un dreptnu era vorba de refuzuri in cazul celor veniti cu viza de microbist.ci de cei ce au lucrat cave ani aici....in acest caz, nici un judecator din curte de magistrati nu va da un verdict favorabil reprezentantului de la HO, dar trebuie sa aduci argumentele potrivite, argumente pe care nu o sa le aduca un avocat de doua lire care abia vorbeste engleza....
    Cea mai nefericita situatzie ar fi ca judecatorul sa hotarasca in favoarea celor de la HO, dar atunci viza va fi data din romania 100%, fiindca cei de la HO vor fi obligati de lege sa trimita o scrisoare si sa explice verdictul, in care se specifica posibilitatea eliberarii vizei din romania.
    Vize vin continuu, dar trebuie rabdare, insa asa cum spunea cineva mai sus, as dori si eu sa aflu cam ce procent din romani lucreaza ca adevarati self employed....eu pun pariu ca nu sunt 5%! Deci motive sa te refuze..sunt cu duiumul, fiindca cei ce lucreaza in constructii nu sunt self employed. In acel formular e o intrebare capcana. care de fapt este esentza statutului de self employed PRIMESTI ORDINE DE LA CINEVA, SAU AI PROGRAM?....un self employed se traduce in romanesteeu centrez eu dau cu capul, adica nu ai program si nici un foreman....deci cam catzi ar fi self employed?...:))

13. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

conform dictionarului cambridge:

self-employed
    adjective
    not working for an employer but finding work for yourself or having your own business:
    a self-employed builder
    Do you pay less tax if you're self-employed?

so...

14. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

salutare tuturor,

as vrea sa scriu vis-a-vis de ce s-a scris in ultimele 2 mesaje. in primul rand procedurile de apel nu tin de magistrates' court ci de immigration tribunal. de ci daca cineva e refuzat de HO are drept de apel la acest tribunal si in general putine aplicatii au raspuns favorabil aici si de aici ultima cale de apel e judicial review in care poti sa ataci o decizie a unei autoritati publice. de obicei se tine cont de aplicatia pt apel daca este vb de o chestiune ce tine de lege. e cel mai bine sa nu ajungi acolo. dar daca s-ar pune o incalcare a Human Rights Act 1998 cu siguranta apelul ar fi acceptat.

cat priveste ce inseamna sa fii self-employed eu as zice cam asa:

munca ti-o gasesti singur, tu iti risti capitalul tau, nu ai sef, tu iti organizezi munca cum vrei, tu pui pretul pe care il vrei, tu platesti taxele, tu platesti asigurare in caz de vreun accident, tu esti responsabil pt afacere... trebuie sa controlozi afacerea din toate punctele de vedere
    cine vine sa-si riste capitalul din romania pt ceva nesigur ca self-employed in constructii... am si eu prieteni care chiar fac asta dar sincer ii poti numara pe degete

15. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Ce importanta mai are ce inseamna, de fapt, self-employed? Pt mine e un aranjament de minune care, pe de o parte, faciliteaza romanilor sa lucreze aici legal iar pe de alta parte, statul englez incaseaza taxe de la cei care in alte conditii ar fi stat ilegal si ciuciu taxe; deci sunt fericite amandoua partile.
    Stie cineva ce luna e la rand acum?

16. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

buna int2471,

mi-au scris cei de la HO intr-o scrisoare acum o saptamana ca s-a ajuns la luna octombrie. cat despre statutul de self-employed, e posibil ca Home Office sa devina mai dur si mai restrictiv in procesarea aplicatiilor si daca nu esti self-employed cu adevarat sa refuze viza. asta e important!!!

17. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

A citit cineva legea care reglementeaza toate problemele legate de ECAA? Pentru ca acolo scrie clar negru pe alb ce inseamna a fi "self employed" si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indepliniti. Dupa alea se ghideaza Home Office-ul si nu dupa ce spune cine stie ce dictionar.

18. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

salutare,

ai dreptate self-employment si regulile dupa care se acorda viza nu depind de definitiile din dictionar. pt cei ce inteleg limbajul legal britanic voi posta Immigration Rules aplicabile la ECAA pt vizele de 3 ani si indefinite si noile proceduri dupa care se interpreteaza aceste reguli:

Requirements for an extension of stay in order to remain in business under the provisions of an EC Association Agreement

217. The requirements for an extension of stay in order to remain in business in the United Kingdom are that the applicant can show that:

(i) he entered the United Kingdom with a valid United Kingdom entry clearance as a person intending to
    establish himself in business under the provisions of an EC Association Agreement; and

(ia) he has established himself in business in the United Kingdom; and.

(ii) his share of the profits of the business is sufficient to maintain and accommodate himself and any dependants without recourse to employment (other than his work for the business) or to public funds; and

(iii) he does not and will not supplement his business activities by taking or seeking employment in the United Kingdom other than his work for the business; and

(iv) in addition he satisfies the requirements of either paragraph 218 or paragraph 219.

218. Where a person has established himself in a company in the United Kingdom which he effectively controls he will need, in addition to meeting the requirements at paragraph 217 above, to show:

(i) that he is a national of Bulgaria or Romania; and".

(ii) that he is actively involved in the promotion and management of the company; and

(iii) that he has a controlling interest in the company; and

(iv) that the company is registered in the United Kingdom and trading or providing services in the United Kingdom; and

(v) that the company is the owner of the assets of the business; and

(vi) the current financial position in the form of audited accounts for the company.

219. Where a person has established himself as a sole trader or in partnership in the United Kingdom he will need, in addition to meeting the requirements at 217 above, to show:

(i) that he is a national of Bulgaria or Romania; and".

(ii) that he is actively involved in trading or providing services on his own account or in partnership in the United Kingdom; and

(iii) that he, or he together with his partners, is the owner of the assets of the business; and

(iv) in the case of a partnership, that his part in the business does not amount to disguised employment; and

(v) the current financial position in the form of audited accounts for the business.

Extension of stay in order to remain in business under the provisions of an EC Association Agreement

220. An extension of stay in order to remain in business with a condition restricting his freedom to take employment may be granted for a period not exceeding 3 years provided the Secretary of State is satisfied that each of the requirements of paragraphs 217 and 218 or 219 is met.

Refusal of extension of stay in order to remain in business under the provisions of an EC Association Agreement

221. An extension of stay in order to remain in business is to be refused if the Secretary of State is not satisfied that each of the requirements of paragraphs 217 and 218 or 219 is met.

Indefinite leave to remain for a person established in business under the provisions of an EC Association Agreement

222. Indefinite leave to remain may be granted, on application, to a person established in business provided he:

(i) has spent a continuous period of 4 years in the United Kingdom in this capacity and is still so engaged; and

(ii) has met the requirements of paragraphs 217 and 218 or 219 throughout the 4 years; and

(iii) submits audited accounts for the first 3 years of trading and management accounts for the 4th year.

Refusal of indefinite leave to remain for a person established in business under the provisions of an EC Association Agreement

223. Indefinite leave to remain in the United Kingdom for a person established in business is to be refused if the Secretary of State is not satisfied that each of the requirements of paragraph 222 is met.

19. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Am primit azi aplicatia aceea aberanta, am aplicat in Octombrie 2004... ma duc sa imi calculez cat am cheltuit pe "personal clothing" ca sa scriu in aplicatie... sa includ aici si hainele pe care le-am cumparat deja pentru copilul care se va naste in iunie? ;D

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Relax, my friend. Din cati cunosc toti au umflat cifrele si nu s-a intamplat nik, ba au si luat viza. ;)

Share This Page