5.2 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Capitol 1 Self Employment http://www.romani-online.co.uk/componen ... c,440.255/

Salut! Eu am venit aici ca self-employed si astept cu mare nerabdare extensia aceea de 3 ani, care se tot lasa asteptata cam de un an si doua luni :eek:.
    M-am saturat, dar nu am nici o alta varianta.... daca-i suni, iti spun sa astepti decizia lor. ??? Mi-am platit taxele, am facut totul ca la carte si...nimic? :-
    Este din ce in ce mai greu fara pasaport, nu pun la socoteala dorul de casa :'(
    Mai este sau a fost cineva in situatia mea? Aveti vesti despre ceea ce se mai intampla la Home Office, ce decizii au mai luat in legatura cu noi?
    Eu am inteles ca nu mai trimit aplicatiile acelea in care cereau additional information(eu nici n-am primit-o in tot acest timp! :mad:) si ca nu au deptul sa-ti tina pasaportul mai mult de 18 luni. Stiti ceva?
    Multumesc anticipat!

2. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

Eu am trimis pasapoartele de la sfarsitul lui Oct. 2004, dar nu ma mai stresez, imi este deja indiferent cat le tin acolo, din partea mea sa il puna in rama.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Au inceput sa elibereze vize de 3 ani, multi prieteni de-ai mei au primit, dar ei au primit noile aplicatii si in urma lor si vizele.

4. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0

Actualmente au un backlog cam de 13000 de aplicatzii din care 2500 sunt trimise de romani, shi au ajuns sa proceseze octombrie 2004, deci S2K watch the mail ;D

5. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

De unde stii?

6. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0

Avocata unui preten care'a aplicat in feb 2005 a trimis o scrisoare la homeoffice cum ca dureaza prea mult aplicatzia, a primit raspuns cu datele respektive.

7. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Aham, multumesc mult de info! Am doi colegi bulgari care au trimis dosarul in vederea acordarii extensiei in septembrie 2004 si tot nimic...oricum ei sunt calare pe postas zilnic ;D
    S2K, tu ai primit acea aplicatie? ???

8. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Ce aplicatie?

9. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Noi am asteptat 1 an si jumatate, dar a venit intr-un tarziu, asa ca din 3 ani au mai ramas un an si jumatate. Vara trecuta ne-am facut concediul in Tara Galilor, ca nu aveam pasapoarte si nu puteam pleca din UK. De venit o sa vina trebuie doar rabdare, nu avem alternativa.

10. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Sa inteleg ca atunci cand ai primit viza ai primitr-o pe 3 ani minus perioada in care ai asteptat?

Oricum sa speram ca din 2007 nu vor mai fi nevoie de vize si ca vom avea cu totii drept de munca.

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Viza de 3 ani are perioada incepand cu data aplicatiei, indiferent ca o primesti dupa un an sau mai mult...
    Cineva a aplicat in iunie 04 si a primit pasaportul cu viza abia in noiembrie 05. Are viza valabilza pana in iunie 07. ;)

12. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

salut! Scuze, dar nu am mai intrat pe forum in ultimele zile.Eu vorbeam despre apicatia pe care o gasesti aici: http://www.ind.homeoffice.gov.uk/ind/en ... AA%20(Main ).pdf
    Si da, cum au spus Motanik si Zoltar, atunci cand in sfarsit va veni si pasaportul cu viza vom mai avea din acei 3 ani, aprox un an jumatate si apoi alta mancare de peste ca trebuie sa aplicam pentru IRL (indefinite leave to remain ) :mad:
    Ce sa-i faci? Daca erau toate bune si frumoase ne plictiseam , asa macar avem si noi o grija ;D.

13. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu am primit nici o aplicatie, cand am depus actele am sunat la Home Office si mi s-a spus ca nu trebuie sa completez nici un formular ci mi-a dat doar o lista cu documentele pe care trebuie sa le trimit.

Din cate am citit acum un an pe site-ul Home Office-ului, s-a marit durata dupa care poti aplica la IRL de la patru ani la cinci! Asta cand au rectificat ei legea dupa scandalul de acum doi ani. Da' oricum sa speram ca nu vom mai avea nevoie sa ajungem acolo.

14. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

@ Casper: Tocmai m-am uitat in amanunt peste aplicatia aia si mi se pare o aberatie mai ales ca trebuie ca dai informatii inclusiv cat cheltui pe mancare, cat pe autobuz, cat pe mai stiu eu ce. Cine tine evidenta cat cheltuie pe autobuz pe un an (daca am cheltuit in scopuri de firma este totul pus impreuna acolo indiferent ca am luat autobuzul, trenul, masina, taxi-ul, ca sa nu mai vorbim de mileage). Probabil ca ar trebui ca Home Office-ul sa inventeze un nou sistem contabil.

In plus eu nu lucrez nici in constructii si nici in cleaning, ce vor spune clientii mei cand am sa ii contactez sa imi dea referinte... nu cred ca vor intelege situatia. :mad:

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Da, asa e cu aplicatia.
    Eu stiam ca toti cei care au aplicat pt viza de 3 ani inainte de noul regulament vor primi si noua aplicatie, iar cei care au aplicat dupa noul regulament trimit obligatoriu noua aplicatie.

Cat despre transport, avand in vedere ca nici ei nu pot face diferenta, bagi toate travelurile si bonurile de benzina/motorina..

S2K, tu cand ai trimis actele pt viza?

16. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

oct. 2004

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Pai inca e posibil sa primesti noua aplicatie..caci nu am auzit de cazuri care sa nu primeasca.

18. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Sa o trimita...

Da' nu inteleg dupa ce sa mai scriu acolo cheltuielile daca oricum ele apar in bilantul contabil anual. ???

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Nush, e adevarat ca in accounts deja apar cifrele..

20. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

S2k, intr-adevar e mai mult decat stupida aplicatia aceea, dar cred ca s-a facut din cauza scandalului, sa poata demonstra ca cei care iau extensia de 3 ani sunt investigati bine ;D
    Nu am auzisem ca au prelungit duratra pt IRL, asta chiar mi se pare o aberatie!

Share This Page