21.8 C
London
Thursday, August 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by monutza, Mar 15, 2009.

1. monutza

monutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Sunt nou venit si vreau sa va rog daca ma puteti lamuri referitor la situatia mea.
    Am venit in Londra in iulie 2008 si imediat m-am inregistrat ca self-employed (cleaner) dar, de fapt, eu lucrez ca sales assistant la o companie(ca sa lamuresc un lucru eu nu am drept de munca , dar ei ma primesc asa)unde primesc pay slipp-uri lunar si din care mi se opresc taxe doar pt NINO. Ce trebuie sa fac cand se inchide anul financiar? Cum ma duc cu aceste pay slipp-uri daca eu sunt inregistrata ca self employed ( cleaner ).Trebuie sa ma duc cu ele? Daca imi puteti da un sfat v-as fi recunoscatoare, nu prea stiu cum sta treaba cu taxele si toate cele.

Va multumesc!

2. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    pai tu esti self employed dar de fapt muncesti la negru.acele pay slipp uri nu au nicio treaba cu self employed ul.ca si self employed tu ar trebui sa lucrezi cu invoince uri.parerea mea e ca nu ai unde sa te duci cu acele pay slippuri.
    poate te lamuresc cei mai vechi si mai priceputi,ca si eu sunt incepator.

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    monutza a scris:
    Ar trebui sa incerci sa-ti reglementezi situatia ... inteleg ca tu de fapt ai ceva ingrijorari legate de fisc.

In mod normal nu ar fi trebuit sa ai pay slips, ci doar facturi emise de tine, pentru serviciile prestate.

Parerea mea este sa discuti mai intai cu un contabil autorizat care iti va intocmi si tax return-ul ... ca SE nu vei avea ce sa faci cu P60-ul pe care-l vei primi de la job.
    Daca contabilul este de acord si poate, iti va echivala contributiile la NINO cu cele pe care ar fi trebuit sa le platesti singura, tot eliti va spune ce si cum sa facturezi si sa folosesti cumva (nu stiu sigur) pay slips ca dovada de incasre a facturilor si plata NIC.

... ceva cam de genul asta ar trebui facut, binenteles dupa ce discuti si cu contabilul/managerul/seful de unde lucrezi ... trebuie sa stiti amandoi ce faceti ... tu vei sustine ca vrei sa eviti dubla impunere ;) ... nu pomenesti nimic despre dreptul de lucru, sunt vremuri grele ai grija.

4. bulfu

bulfu New Member

Trophy Points:
    0
    eu sunt in uk din octombrie 2005:) ,shi de cand am venit muncesc pe nashpa:p shi nu mi'a zis nimeni nimic :cheer: acum m'am bagat la taxi shi nici nu am N.I.N.O.:woohoo: :woohoo: :woohoo: asha ca nu itzi mai face griji prea mari :p ca la anul ne da sigur drept de munca,sa nu le zici celor de la munca ca poate te da shi afara cand or auzi ca nu ai drept de munca,am mai vazut eu cazuri dastea.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mda...aveti grija, ca daca se descopera (destul de usor) ca lucrati ilegal amenda e de numai 1000 lire..

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos bulfu. FELICITARI!!! Ce cool esti tu.
    Nu trebuia sa ne mai spui ca muncesti "pe nashpa", ne dadeam seama din postul tau.
    Si sa-ti mai spun ceva, anul trecut in decembrie stiam din surse de incredere ca vor fi unele schimbari in privinta romanilor si bulgarilor. Acele schimbari s-au dovedit a fi doar marirea nr de job-uri in agricultura. Tu banuiesc ca, atunci cand afirmi ca va da sigur drept de munca, ai surse de la prieteni sus pusi pe la HO, nu? Asa imi explic si lejeritatea cu care muncesti "pe nashpa".
    Si inca ceva, faptul ca vei avea drept de munca, nu te scuteste de plata datoriilor fata de stat.
    Sa-mi spui si mie pe unde practici taximetria, sa stiu sa ma feresc. Ca banuiesc ca verificarile tehnice ale masinii sunt tot "pe nashpa".

7. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    buna dimineata,scuzati ca pun intrebarea aici,eu am NINO dar nu am UTR .ce trebuie sa fac sa il obtin sau mai am de asteptat pana cand vine?

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    clauditza26 a scris:
    Inteleg ca te-ai inregistrat ca self employed, daca spui ca ai nevoie de UTR, corect ? In acest caz ar fi trebuit sa primesti prin posta primele doua scrisori de la HMRC si intr-una din ele este trecut UTR-ul (un nr. format din 10 cifre) sub denumirea de special reference number.
    Scrisorile sosesc la adresa declarata la inregistrare.

Daca n-ai ai primit, ar trebui sa suni si sa intrebi de ce intarzie.

9. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    Ms de raspuns.Scuze ca am uitat sa dau mai multe detali dar am citit cate ceva pe forum si am realizat ca nu am UTR.M am inregistrat in urma cu o luna ca self employed,actele mi au venit ff repede si au fost si acceptate.Este adevarat am primit 2 scrisori de la HMRC dar in una era NI special si in alta scrisoare era o carte in care imi explica ce inseamna self employed,NI,taxe si etc dar UTR nu.
    As mai avea nevoie de sfatul vostru intr o dilema,am venit in Anglia in urma cu 2 luni la prietenul meu.eu mi am facut acte la indemnul vostru ceea ce ma ajutat sa imi gasesc de munk.Va multumesc mult.dilema mea este ...prietenul meu cum poate beneficia de acte,mai exact de NINO?Lucreaza in conditi mizere,ff rau platit,ca un sclav.POATE SA BENEFICIEZE DE NINO fara sa se declare self employed?ce acte trebuie sa isi faca?pt cine lucreaza a zis ca dk se declara ca self employed il va da afara.voi ce ma sfatuiti?va multumesc

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    clauditza26, ai obtinut NINO pe baza inregistrarii la HMRC ca self employed ? Daca da, in una din acele 2 scrisori ai si UTR-ul ... este scris in partea dreapta sus imediat sub antet un numar format din 10 cifre sub denumirea de special reference number. Daca nu reusesti sa-l identifici poti sa dai un telefon si sa intrebi care este UTR-ul tau sau mergi pana la cel mai apropiat Inland Revenue sa te lamureasca.

2. Prietenul tau are urmatoarele posibilitati:
    a) sa ceara angajatorului sa-i obtine work permit si apoi el sa aplice pentru un Accesion Work Card.
    b) sa devina student si obtine drept de lucru part time 20 ore /saptamana; SAU printr-un curs NVQ cu calificare la locul de munca drept de lucru full time in domeniul studiat pt. calificare
    c) sa devina si el self employed ca si tine si sa inceapa sa-si cute clienti pentru serviciile pe care le poate presta.

Ar mai fi si posibilitatea sa obtina BC ca dependent de tine daca indepliniti conditiile.

Dupa ce obtine un satut legal privind rezidenta si dreptul de munca va putea obtine si NINO, dar alta posibilitate nu are.

11. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    buna, Rebeca!
    te-as ruga sa imi dai un link catre un text unde se specifica despre aceasta amenda. eu am cautat pe site-ul hmrc dar nu am gasit nimic.
    multumesc mult!

12. nancy

nancy New Member

Trophy Points:
    0
    Eu m-am inregistrat k self-employed prin ian - febr anul trecut (2008)k shi cleaner shi am lucrat pana in ian anul acesta k shi barman ospatar .Taxele le plateam la sursa ,aveam pay-slipuri nu invoice-uri shi desigur "nu era bine".Prin dec insa, tot primind scrisori de la HM Revenue sa complectez tax return , am fost la CAB shi dragutza doamna m-a sfatuit sa merg la un acountant specializat (m-a taxat 250 de lire plus VIT 15 % ) k sa-mi completeze el tax-return shi sa-i spun k nu am shtiut diferentza dintre self shi angajat . Shi i-am dat toate pay-slipurile shi extrasurile de cont (aveam nino am gasit altzi deshteptzi kre m-au taxar 150 de lire)shi mi-a complectat tax-return shi am primit aksa o scrisoare de la HM Revenue cum k am platit prea mult taxe (saracutza de mine ) shi k am credit vreo 700 de lire shi de acum nu mai tre sa platesc o perioada k ma skde de acolo.Am observat tarziu intrebarea ta , sorry ,sper sa-tzi fi fost de folos totushi .

13. nancy

nancy New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul era pentru Monutza .Formularul de tax return trebuia complectat pana pe 31 ian anul acesta.S-a meritat sa-i dau la englezoi 250 de lire sa ma scoata din incurktura , mi-a ramas shi mie vreo 500 .:)

14. monutza

monutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns Nancy... iti voi asculta sfatul si sper sa fiu la fel de norocoasa ca si tine. Mult succes!

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    delia_dan a scris:

Uita-te te rog pe pagina asta unde sunt mai multe rezultate despre amenzi, nu am timp sa caut un link exact, dar au fost si cazuri despre asta pe forum si ti-o poate confirma oricine.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/?...rchTerm=fines+for+illegal+employees&Submit=Go

16. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, Rebeca!
    sa iti explic despre ce e vorba: un coleg al sotului meu s-a inregistrat foarte tarziu ca self (cred ca dupa vreo 6 luni de munca). un "prieten" il ameninta ca ii va face greutati legat de lucrul acesta. e posibil?
    multumesc inca o data
    rebecca_uk a scris:

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca s-a inregistrat deja, nu mai are de ce sa-si faca probleme. Cel mult ii poate veni o amenda de 100lire de la HMRC pt. inregistrare tarzie, asta daca nu poate justifica cu dovezi viabile de ce nu a facut-o.

Unii oameni sunt rai si spun multe , dar daca statutul e acum rezolvat nu ai de ce sa-ti faci probleme.

18. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    aS mai dori un sfat dk nu deranjez.am primit de la HMRC un plic cu Paymanet Slip in valoare de 16,10£ MBU Special Reference Special acesta este UTR?mA INTREABA sf scrisroi dk am primit NINO si sa il trimit la ei.Ce nu inteleg este am NINO de 3sapt si am primit si cardul cu NINO,DE CE MA INTREABA DK L AM PRIMIT SI SA IL TRIMIT LA EI?ACEL PAYMENT SLIP CE INSEAMNA?ACEL URT ESTE MBU SPECIAL REFERENCE NO?EI ZICE SA PLATESC PRIN CEC INK NU AM CREDIT BANCAR,UNDE POT PLATI CASH?MULTUMESC

19. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    clauditza26 a scris:
    In payment slip,in partea de jos ai niste campuri unde tb sa completezi NINO si sa-l trimiti. Acest numar iti este alocat de DWP si nu de Home Office si de aceea trebuie sa-i anunti cand il obtii.
    Poti plati cash la posta.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Buna,
    Am si eu niste intrebari despre self employed deoarece vad ca multe despre acest gen de aplicatii sunt vechi pe acest forum si multe s-au schimbat in felul in care aplici.

Sa incept : Am un prieten lucreaza in Uk de aproape 2 ani ca self dar nu a aplicat pentru Yellow card si ce ar trebui sa faca.
    --------------------------
    - sa explic mai detaliat: deci el lucreaza de 2 ani are NI si UTR a platit si taxe ca are acasa formularele alea in aprilie cum se platesc.El nu a aplicat pt yellow card deoarece lucreaza cu cineva si el ii da de munca de fapt ala e patronul si el lucreaza impreuna.Nu are invoiceuri dar poate sa face rost de cateva si ce mai trebuie acum sa aplici si unde tot la Home Office?
    Iti trebuie envoice-uri si cate? lista de clienti cam cati? ce mai e nou ?
    e cam confuz ca astia de la UK border in guidance zic cam asa :

The self-employed and work authorisation:

10. If you are working in a self-employed capacity, and exercising a Treaty right on that basis, you will not need to obtain authorisation for that work although you will need to be able, if challenged, to demonstrate that you are genuinely self-employed. If you are exercising a Treaty right as a self-employed person, you may apply for a registration certificate confirming this.
    Please note, it is not a requirement that you do so and a registration certificate
    issued on this basis will not confer a right to take employment on any other basis
    than self-employment.

El ar vrea sa se angajeze sa zicem sa mai caute de munca si ar vrea sa aplice pt work permit YC.
    Astept niste idei de la cei care aplica sau abia si-au luat WP ca self.

Multumesc anticipat.

Share This Page