13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self employed sub Umbrella Company

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Bogdan1980, Jul 26, 2009.

1. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Taxe - Lucrand cu o comania umbrella

deci ???

2. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,este pentru prima data cand intru pe forum,asa ca nu prea stiu cum merg treburile pe aici si ii rog pe cei cu mai mare experienta sa fie intelegatori.
    Am o mare problema. Dupa aproape doi ani de lucru printr-o agentie si sub o companie umbrela,pe care le-am anuntat de la inceput ca sunt self,incercand sa obtin un Work permit prin intermediul companiei la care lucrez efectiv,in urma "sapaturilor "pe care compania le-a facut s-a ajuns la concluzia ca lucrez ilegal,deoarece spun ei un self employed nu poate lucra printr-o agentie.
    Am uitat sa va spun ca m-am inregistrat ca self prin telefon in 2007,am obtinut NINO si am si UTR,si sub aceste numere am platit in ultimii doi ani taxele,completand Tax Return la sfarsit de an fiscal.
    De cand au aflat ca n-as lucra legal,cei de la compania la care lucrez,m-au sfatuit sa nu mai merg la lucru si sa incerc sa-mi rezolv problemele ei pastrandu-mi postul,pentru ca vor sa ma angajeze,dar numai dupa ce rezolv problema.
    Cei de la agentie,nu prea stiu ce sa-mi spuna la intrebarea mea de ce m-au acceptatsi mai ales de ce am lucrat atata timp fara ca ei sa-si dea seama.Niciodata in acest timp nimeni nici de la agentie nici de la umbrela nu mi-au cerut nici o dovada permisiunii de a munci in UK,asa ca eu am crezut ca totul e OK.
    Sunt tare necajit,pe tema sata pentru ca s-ar putea sa pierd toata aceasta perioada lucrata si nici nu stiu cum sa ies din aceasta situatie.Maine o sa iau legatura cu umbrela sa-i intreb sub ce forma lucrez sub ei ca self sau ca angajat,pentru ca in pay slipurile pe care mi le trimit,eu platesc NI de doua ori,o data ca angajat si o data ca angajator,asa cum stiu ca trebuie sa plateasca un self.
    Ma opresc acum si va rog din suflet,daca cumva poate cineva sa-mi dea un sfat.
    Multumesc anticipat tuturor si va urez sanatate si spor la bani.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self employed sub umbrela ?

Am avut si eu oarece contacte cu o "Umbrella Company". Le-am spus de la inceput ca sunt din Romania si ca avem restrictii pe piata muncii din UK si mi-au raspuns imediat ca nu pot face contract cu ei atata vreme cat nu am permis de munca.

Apoi, din cate stiu eu (e posibil sa ma insel), statutul de Self Employed nu are absolut nimic de-a face cu Umbrella Company, aceasta fiind destinata in primul rand celor PAYE (Pay As You Earn). en.wikipedia.org/wiki/Pay-as-you-earn_tax

4. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Valentin,o sa vad maine ce aflu de la ei si cum pot rezolva situatia.
    Astept sfaturi in continuare.Multumesc.

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

La acea vreme eu trebuia sa muncesc munca pentru o companie care nu voia sa lucreze decat cu Ltd-uri sau cu Umbrella Companies.

Cum eu nu aveam Ltd si nici drept de munca pentru a lucra sub o Umbrella, am apelat la un prieten care are un Ltd si am facut contract cu el, eu ca Self Employed.

Si asa am incasat c/val. serviciilor prestate.

Daca nu ai pe cineva cu un Ltd. si angajatorul tau accepta sa lucreze cu subcontractori, poti deschide unul in 3 ore.

6. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0

Iti multumesc din nou Valentin.
    Am primit un mail de la Comp.Umbrela, si as vrea sa ti-l trimit pe privat ,daca esti de acord.
    Raspunde te rog.

7. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0

8. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult de tot ValiB, este prima veste incurajatoare din ultimile 3 sapt. Am citit articolul trimis,dar data e cam de mult, nu s-a schimbat oare nimic in legatura cu aceste reguli IR35. Problema mea insa tot ramane,pentru ca nu stiu cum sa aplic pt YC neavand documentele cerute in formular ( facturi, extrase de cont din care sa reiasa plata NICs si veniturile,promovarea afacerii,etc ).
    Intrebare pentru cei care au obtinut YC de curand : Pe ce perioada erau facturile, extrasele de cont si dovezile de la NICs pe care le-ati anexat formularului BR1?

9. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de incurajare. Tu eliberezi facturi catre Umbrela? sau doar frimesti pay slipurile si atat. Cum ai completat Tax Ret pentru ultimul an? in baza caror documente ?

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

bro.scuta wrote:
    Salutare tuturor,este pentru prima data cand intru pe forum,asa ca nu prea stiu cum merg treburile pe aici si ii rog pe cei cu mai mare experienta sa fie intelegatori.
    Am o mare problema. Dupa aproape doi ani de lucru printr-o agentie si sub o companie umbrela,pe care le-am anuntat de la inceput ca sunt self,incercand sa obtin un Work permit prin intermediul companiei la care lucrez efectiv,in urma "sapaturilor "pe care compania le-a facut s-a ajuns la concluzia ca lucrez ilegal,deoarece spun ei un self employed nu poate lucra printr-o agentie.
    Am uitat sa va spun ca m-am inregistrat ca self prin telefon in 2007,am obtinut NINO si am si UTR,si sub aceste numere am platit in ultimii doi ani taxele,completand Tax Return la sfarsit de an fiscal.
    De cand au aflat ca n-as lucra legal,cei de la compania la care lucrez,m-au sfatuit sa nu mai merg la lucru si sa incerc sa-mi rezolv problemele ei pastrandu-mi postul,pentru ca vor sa ma angajeze,dar numai dupa ce rezolv problema.
    Cei de la agentie,nu prea stiu ce sa-mi spuna la intrebarea mea de ce m-au acceptatsi mai ales de ce am lucrat atata timp fara ca ei sa-si dea seama.Niciodata in acest timp nimeni nici de la agentie nici de la umbrela nu mi-au cerut nici o dovada permisiunii de a munci in UK,asa ca eu am crezut ca totul e OK.
    Sunt tare necajit,pe tema sata pentru ca s-ar putea sa pierd toata aceasta perioada lucrata si nici nu stiu cum sa ies din aceasta situatie.Maine o sa iau legatura cu umbrela sa-i intreb sub ce forma lucrez sub ei ca self sau ca angajat,pentru ca in pay slipurile pe care mi le trimit,eu platesc NI de doua ori,o data ca angajat si o data ca angajator,asa cum stiu ca trebuie sa plateasca un self.
    Ma opresc acum si va rog din suflet,daca cumva poate cineva sa-mi dea un sfat.
    Multumesc anticipat tuturor si va urez sanatate si spor la bani.

Uite aici informatii folositoare de la Taranu +altiutilizatori avizati: :

www.romani-online.co.uk/component/kunena...e-si-utilitate#52732

www.romani-online.co.uk/component/kunena...mania-umbrella#52592

Succes!

11. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0

sal. eu fac doar time sheet catre agentie si umbrela ma plateste si imi trimite pay slip. cu tax return sotia se ocupa...

Share This Page