7.2 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self employed sub Umbrella Company

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Bogdan1980, Jul 26, 2009.

1. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Taxe - Lucrand cu o comania umbrella

Salut tuturor,

Sunt Bogdan si lucrez ca si contractor pentru o companie aici in Uk. Am bineinteles cardul acela care confera dr de munca nelimitat in UK (din mai multe referiri la voi pe site deduc ca e asa numitul 'card albastru').
    Contractul a fost facut printr-o companie umbrella pt a beneficia de 'PI/PL insurance cover'. Compania pt care lucrez a ales aceasta forma de colaborare ca un fel de perioada de proba, intentia fiind ca dupa un termen de 3-6 luni sa fiu angajat permanent de ei. Dat fiind ca umbrella nu se ocupa de taxele mele virandu-mi banii brut in cont am inceput sa caut informatii legate de taxele care ar trebui sa le platesc aici (sau in ro) pt aceasta perioda interimara (pana la angajarea permanenta, dupa care lucrurile sunt foarte clare).
    1. Am citit ceva legat de statutul de rezident UK ca s-ar aplica indivizilor daca acestia ar sta intr-un an fiscal o perioada mai mare de 183 zile calendaristice in UK.
    Daca contractul meu s-ar termina in interiorul celor 183 de zile, nefiind inca rezident UK trebuie sa platesc taxe ? Acest regim de non uk rezident este unul derogatoriu in privinta taxelor (sau macar ar scadea nivelul acestora)?
    Banuiesc ca daca, contractul s-ar termina mai repede de 183 de zile dar as ramane in continuare aici lucrand permanent la sfarsitul anului fiscal as fi considerat UK resident, si ar trebui sa platesc taxe pt veniturile din freelancing-ul initial sub statutul de uk resident ?
    Ce s-ar intampla dc as pleca definitiv din UK inainte de termenul de 183 de zile ? As mai plati taxe ? In ce regim ?

2. Pot opta pentru plata income tax in tara de origine, dupa care le trimit celor de aici dovada efectuarii acelei plati pt evitarea dublei impuneri internationale ?
    Motivul e lesne de inteles : 16 % in ro vs cel putin 25-30 % aici. Din catr stiu UK a semnat cu Romania un acord pt evitarea dublei impuneri.

3. Pt perioada in care as fi contractor m-ar ajuta la ceva dc veniturile le-as incasa intr-un cont in Ro ? As mai fi taxat aici sau in Ro ? E clar ca intr-una din tari voi plati pana la urma. Umbrella are sediul social intr-un mic paradis fiscal: Isle of Man deci nu in Uk si ma gandesc ca ar fi mai greu sa fie depistate astfel de transferuri (din conturi non-uk in conturi non uk).

4. UK practica ceea ce in drept international se numeste 'stopaj la sursa' ? Adica dc obtii venituri lucrand in UK esti obligat sa platesti in UK taxele. Asta se intampla in Norvegia si Suedia din cate stiu asta fiind un motiv pt care m-as gandi de 2 ori inainte sa lucrez acolo :)

Iertati-ma va rog pt lungimea mesajului, dar am incercat sa introduc si interpretari personale pt a va fi mai usor sa imi raspundeti.

Imi dau seama ca in final tot cu tax adviser tre sa vb dar ma gandesc ca voi imi puteti da niste linii generale macar in care sa conduc discutia cu el...Ori cine stie, poate imi raspunde chiar un tax adviser :)))
    De asemenea puteti sa imi recomandati un tax adviser dar unul f. bun pt a eficientiza plata taxelor ? N-as vrea sa iau unul la intamplare de pe net...

Va multumesc,

O zi buna la toti,

Bogdan

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:Taxe - Lucrand cu o comania umbrella

Tax adviser=contabil care se ocupa de tine in timpul anului financiar?

Din experienta mea, platesti la sfarsitul anului, chiar daca ai lucrat doar cateva luni

Dar, cand se face incheierea anului se socotesc si cheltuielile nu numai profitul.

Nu ma bag in amanunte, sunt pe forum oameni mai instruiti sa o faca.

PS Iti pot recomanda pe cineva, daca-mi dai un mp si-mi zici zona in care activezi si ceva detalii despre dom. tau de activitate
    Succes si numai bine!

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Bogdan1980, in primul rand acel "card albastru" atesta faptul ca esti rezident in UK, iar o absenta mai mare atrage dupa sine pierderea rezidentei cu toate inconvenientele sau avantajele de rigoare.

Pune bine in balanta lucrurile si chibzuieste, abia apoi ia decizia care te avantajeaza pe termen lung sau scurt in functie de interesele tale.

Daca vrei sa afli exact cum stau lucrurile poti citi despre asta in documentele oficiale ale HMRC: http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir20.pdf
    Arunca o privire si aici: http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir20.pdf sa vezi si despre non-rezidenti

P.S. Ceva care atrage atentia la pagina 4 !

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    Contabilul poate fi si Tax Adviser, dar in cele mai multe cazuri si din cate am vazut si auzit nici macar Tax Return nu fac asa cum trebuie.

Tax Adviser in orice caz stie si contabilitate dar stie mai mult decat contabilitate, mai ales daca este vorba despre reidenta sau non-rezidenta in UK si ma refer la un International Tax Adviser, adica la cei care nu sunt tocmai iubiti de fiscul britanic.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

La asa ceva ma refeream (ca atributii)

Nu are anunt pe site,dar se specializeza aici ca Chartered Acc. si lucreaza cu o firma britanica. Nu vreau sa fac reclama. Pm, si-n functie de date, se va vedea daca se poate face ceva.
    A...in caz de te intrebai-cheltuielile cu admin. afacerilor-scrisori, calcul tax return-toate se deduc.

6. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

Salut

Multumesc pentru raspunsul atat de rapid.
    Multumesc pt link dar din cate am obs acel ir20 nu se mai aplica din acest an fiscal (dupa 06.04.09). A fost inlocuit de HMRC6. in fine l-am listat si m-am apucat sa il citesc cu luare-aminte. Insa acest act e doar un indrumar, e bun pt inceput; dar ce se afirma acolo are caracter orientativ general iar nu un caracter de lege.
    Observatia ta cu rezidenta nu am inteles-o pe deplin.
    Cardul pe care il am nu are un termen de expirare...deci banuiesc ca imi acorda drept de munca aici cand si cat vreau sa lucrez, nu ? L-am primit in februarie si de abia in mai m-am hotarat sa il folosesc venind aici sa lucrez...ce avanataje as avea ca rezident ? Nu mi-e clar.

multumesc,

Bogdan

7. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

Tax adviser e un consultant financiar. Unul care cunoaste legile in special regimul taxelor si al impozitelor.
    Stie mai mult decat contabilitate, asta e clar. oricum ca sa ajungi un bun consultant financiar (tax adivcer) tre sa fii toba de conta - cel putin asa e in ro.

8. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

Banuiesc ca nu sunt iubiti pt ca stiu unde sa caute si sa exploateze puncte slabe in legisdlatie.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Nu m-as baza pe cei scoliti doar acasa, eu am patit-o. (no offence, dar sunt 2 sisteme legislative si de conta total diferite, de aia nici nu sunt recunoscute studiile)

10. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

Principiile contabile sunt acelaesi si aici insa nu am nici o indoiala ca sistemele legislative siunt foarte diferite.

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    Contabilitatea anglo-saxona este mult mai usoara decar cea franceza (aplicata in Romania), iar studiile (economice) sunt recunoscute ;) ... cel putin atata vreme cat UKBA elibereaza BC pentru Highly Skilled in domeniu.
    ==================================

Bogdan1980, Isle of Man are un statut special pentru HMRC si se permite plata bruta fara stopaj la sursa, dar tu nu esti rezident acolo ci aici in UK. Astfel doar firma care te plateste are avantje, iar tu ca rezident in UK ai alte obligatii, printre care si acelea de a declara veniturile si plati impozite si taxe.

Pentru ca HMRC sa nu te considere rezident si platitor de taxe si impozite, lipsind o perioda de timp din UK pe parcursul unui an, se poate ca UKBA sa-ti retraga acel "card albastru" care atesta ca ai dreptul sa muncesti in UK fara restrictii.
    Pierderea rezidentei duce si la plata asistentei medicale etc.

Well iti va trebui un foarte bun Consultant ca sa poti lua o decizie, pentru ca acel consultant nu ia decizii in locul tau si este obligat prin ege sa-ti ofere minim 2 alternative de luat in consideratie.

Mai mult de atat nu prea mai este de spus. :)

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Bogdan1980 a scris:
    O sa raspund atat cat am aflat si eu, poate va mai fi si altcineva interesat.
    Faza cu cele 183 de zile exista, dar se aplica in anumite situatii (schimbari legislative recente)

Apoi, as avea o intrebare, cum ai dedus ca e "card albastru" pentru ca eu sincer cred ca nu e si ca tu lucrezi de fapt in regim de self-employed, subcontractor.
    Ca sa fii beneficiar de card albastru trebuie sa detii un cartonas albastru pe care scrie "no restrictions on employment". Daca il ai e bine, daca nu poate ai Accession Worker Card (permis de munca pt. o perioada limitata/nu si numai la compania care a aplicat la Home Office pt. tine) sau si mai probabil yellow card-in mana sau nu-care-ti da dreptul sa fii sub-contractor.

Edit: Acum am vazut ca ai zis ca detii cardul albastru, nu prea mi-e clar cum l-ai obtinut (probabil ca highly skilled,dar e mai putin important), deci daca-l ai si e sigur albastru si nu mov e bine.

De asemenea, te-as ruga sa descrii putin ce inseamna PI/PL insurance sau poate o face cineva care stie despre ce e vorba.

Imi cer scuze ca am speculat cam mult, dar, cum eu nu stiu mai nimic despre subiect, mi-as dori sa putem lamuri problemele astea.
    Merci mult.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Am gasit doua tipuri de insurance:
    Public Liability Insurance(PL)
    Professional Indemnity Insurance(PI)

Sper ca astea sunt. Dar mai mult despre ele eu una nu stiu. :unsure:

14. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
  15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

Frumos articolul, multumim alicestela :)

Bagdan 1980, esti la curent cu faptul ca in Romania se plateste acum impozit forfetar (chiar daca numai 16%) si va fi la aprcierea Fiscului cat trebuie sa platesti indiferent daca ai realizat sau nu profit ?

Iar acel 16% este doar o amagire, pentru ca se adauga foarte multe alte taxe obligatoriu de platit si iesi chiar mult mai scump decat in UK.

Opinia mea este sa alegi intre paradisuri fiscale si UK, dar informeaza-te foarte bine inainte.
    Si EU are in plan eliminarea paradisurilor fiscale de pe teritoriul Uniunii (vezi Monaco, Isle of Man etc). Din aceatsa cauza se schimba legislatia si in UK in ce priveste offshore.

16. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

Sigur ca sunt la curent cu impozitul forfetar. De aceea inainte de a alege contractul asta am suspendat activitatea firmei mele in RO :)
    Stiu ca se schimba legislatia cu paradisurile fiscale...dar din cate observ doar cel care ma plateste (compania offshore) are avantaje...eu trebuie doar sa descurc itele :)

17. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0

cardul e albastru bine
    Si are si mentiunea aceea 'No restrictions for working in UK' . A fost obtinut prin HSMP. Nu ma bazez pe altii sa aplice pt mine ca dupa aceea sa pot lucra doar pt ei :)
    PI/PL insurance in esenta se refera la o asigurare uriasa pt un eveniment cu sanse mici de a se intampla ( aproape imposibil ) De exemplu fac o setare gresita pe server si asta le da peste cap baza de date, iar datele sunt irecuperabile, etc. Genul asta d eevenimente...sa fiu sincer n-am auzit de plata vreunei astfel de despagubiri in urma unei greseli umane....Oricum nu prea ai cum sa o faci ca exista sisteme de protectie. Trebuie sa vrei sa o faci dinadins :) dar se cere si tre sa ai asig care e vreo 12 - 15 lire/ luna...pentru o despagubire cuprinsa intre 500.000 si 1.000.000 lire.

18. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu niste intrebari "esentiale"...si va multumesc anticipat pt raspunsuri si ajutor (sper) -asa-asa-

Sunt self-employed si as dori sa lucrez in IT.
    Am auzit pe aici ca se poate cu "umbrella company" sau ceva firma intermediara...eu de exemplu caut un contract pe cateva luni ca sa fiu mai explicit!

Care sunt modalitatile de sub-contractare?
    Cum se poate face asta?
    De la cine subcontractezi(de la client sau de la o firma intermediara)?
    ...in principiu niste explicatii la obiect, daca poate cineva sa-mi zica, sau daca a facut asa ceva!

19. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

danisim2004, angajarea printr-o firma de tip Umbrella in principiu are doua scopuri distincte si anume:
    1. Evitarea restrictiilor pe piata muncii.
    2. Evitarea taxelor si impozitelor.

Astfel in primul caz se recurge la in contract cu o firma de tip Umbrella pentru ca cei care se "angajeaza" vor fi self employed, iar Umbrella Company va presta servicii tertilor, astfel "angajatul" poate munci full time fara restrictii. Evident ca persoana care alege o astfel de cale va plati un comision firmei interpusa (Umbrella) si se practica o suma fixa + comision sau doar comision. Raspunderea pentru taxe si impozite revine "angajatului".

In cel de al doilea caz se recurge la Umbrella Company in scopul evitarii taxelor si impozitelor ... asa cum arata legilatia in vigoare in UK daca prestatorul este rezident in UK, nu va face decat sa plateasca un comision firmei interpuse. Castigul real va fi al "angajatorului" care va fi considerat exportator, dar si al Umbrella Company. "Angajatul" nu are nimic de castigat decat aparent, pentru ca teoretic ar castiga mai mult decat daca ar avea salariu ... evident ca nu i se prezinta si varianta in care va plati impozit si tot ceaa ce economiseste este prin neplata NIC.

In ambele variante pentru un self employed este mai bine sa nu recurga la astfel de servicii si sa contracteze direct pe cat se poate. Din acest punct de vedere nu vor fi diferente intre a lucra printr-o Umbrella Company sau orice alta forma de Agentie de plasare sau prin contractori.

In cazul in care raspunderea sau sumele implicate intr-un contract sunt mari, sau echipamentele au valoare mare si pot fi deterioarate din neglijenta pentru obtinerea contractului se folosesc asigurari de tip PI/PL asa cum se exemplifica mai sus.

20. danisim2004

danisim2004 New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu vreau sa fentez taxele si impozitele.
    Vreau sa-mi gasesc un job in IT ca SE.

Deci, ce inteleg eu, este ca nu are nici un rost o firma umbrella?
    Atunci ce trebuie sa fac? Sa trimit CV-uri pe net la gumtree/reed/etc. si sa astept raspunsul lor?
    Dar sa zicem ca trec sii de interviu, atunci eu pot sa le ofer serviciile mele ca SE?
    Care ar fi niste exemple de AGENTII DE PLASARE si CONTRACTORI?

Share This Page