12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed si Yellow Card

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by clauditza26, Feb 19, 2009.

1. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    In niciun caz nu o vor deporta. Nu are ce sa i se intample.

Ce ar trebui sa faca?... Pai sa faca exact ce i-au cerut cei de la Home Office: sa retraga aplicatia pentru Yellow Card ca Self Employed. Daca nu a avut ce face decat sa isi creeze singura probleme aplicand pentru Yellow Card ca SE... In cazul in care nu ai dependenti, este total inutil acel card...

2. nylon

nylon New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o mica nedumerire: adica de ce e inutil Yellow Card-ul daca vreau sa vin in Uk ca student la un NVQ? Fara Yellow Card nu am dreptul sa muncesc in timp ce invat.. Sau sunt si alte metode? Mersi in avans.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai fi citit cu atentie topicul, ai fi vazut ca spuneam ca este practic inutil Yellow Card-ul obtinut ca Self Employed, nu cel pentru studenti.

4. nylon

nylon New Member

Trophy Points:
    0
    Recunosc, nu l-am citit atent, am observat numai thread-ul acesta si am decis sa intreb.
    Mersi pentru clarificare. PS. Iti cer un sfat personal - e recomandabil de inceput viata in Uk ca Self-employed sau ca student NVQ cu Yellow Card? Mersi in avans.

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Asta depinde de particularitatile fiecarui caz in parte. Pe unii ii poate avantaja statutul de Self Employed, pe altii cel de student. Nu exista un raspuns clar la aceasta intrebare.

6. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am si eu inca o intrebare...:))Am postat intr-un topic ce mi s-a intamplat mie la prima programare la HO. Intre timp am facut o noua programare dar mi-am si gasit de munca in curatenie ca SE. Pana acum am primit banii cash dar sefa mea ar vrea sa mi-i trimita in cont. Acum vine intrebarea...eu stiu ca am dreptul sa lucrez ca SE dar la HO cand merg cu statmentul bancar o sa apara ca o firma mi-a livrat bani in cont. Eu am toate invoice-urile, contract, dar as avea nevoie si de legea in care este specificat ca e legal sa fii SE si sa lucrezi part time ca student. Vreau sa imi iau toate masurile de precautie .... tinand cont ca functionarii de la HO sunt un neinformati cateodata.
    Va multumesc anticipat!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Chiar asa trebuie, firma sa-ti bage banii in cont, nu cash. Nu trebuia sa astepti sa-ti zica sefa sa-ti bage banii in cont, trebuia sa-i ceri tu de la inceput. Sa-ti de sefa ta si o scrisoare de referinte.

Editat dupa: Daca vrei NINo ca student la ce-ti mai trebuie acte de la munca?

8. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze...nu am dat toate detaliile pentru ca am mai spus pe un alt topic. Eu vreau YC ca student. Intre timp am gasit de munca ca SE . Nu vreau pe statment sa apara bani de la o companie...eu stiu ca e legal sa fii student si in acelasi timp sa lucrezi la SE, nu stiu daca cei de la HO sunt informati suficient de bine. Dar cred ca am rezolvat. Am fost la banca si am deschis un alt cont.
    Ms mult

9. Anonymous

Anonymous Guest

M-am uitat astati prin Guidance For ROmanian And Bulgarian si mi se pare mie ori astia au scos paragraful ala unde spunea ca daca vrei sa muncesti ca self employ trebuie sa aplici in 3 luni de la data inceperii activitatii pentru dretp de munca?
    Ori acest lucrul dupa cum zic ei nu este obligatoriul atata timp cat poti dovedi ca esti un GENUINE selfemploy si pentru asta am vazut ca ma trimit pe un site la HM Revenue.

Ma intreb o fi corect sau am omis eu ceva prin guidance ori au facut ei un update?

Share This Page