12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed si Yellow Card

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by clauditza26, Feb 19, 2009.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    dumitrache wrote:
    aici e beleaua.am cerut o lamurire si daca se poate sa vina din partea cuiva care stie despre ce vorbeste.pina acum am avut diferite raspunsuri si ma simt mai inceata decit eram inainte.dupa cite am inteles pina acum,cea mai buna info data de valib,mai bine aplic pe yellow card ca si student,am drept de angajat 20ore saptaminal,pt care platesc odata taxe prin angajator,si asa fac si un curs ce poate sa imi ajute in viitor si bineinteles ma ajuta sa aplic dupa 12 luni pt blue card,dar in acelasi timp pot sa imi mentin statutul de self employed,pt ca oricum aici nu pot lucra legal cu drept de angajat si trebuie sa imi platesc singura taxele la sfirsit de an financiar,in functie de citi bani intra in cont din serviciile depuse ca SE,si nu se amesteca una cu alta oricum,venitul de angajat(de student)cu cel de SE.explicatia mea e cam incurcata dar sper sa ma fac inteleasa.deci,pt a avea drept de rezidenta,ma folosesc de cartea galbena de student,dar in acelasi timp pot sa imi mentin dreptul de SE,ca oricum a avea sau nu card e optional si important e sa platesc taxele la ei pe venitul de SE,ca doar atit ii intereseaza,sa fii corect si sa iti platesti darile la stat.daca cineva mai stie altceva sau poate sa imi dea mai multe lamuriri,va astept.numai bine pina atunci
    Eu am inteles foarte bine ce ai intrebat si am crezut ca se intelege raspunsul din ce am postat eu.
    Astfel:
    1.Drept de rezidenta ai oricum, numai in baza cetateniei romane, parte din UE.
    2.Daca iei YC de student, poti lucra cele 20h/sapt ca angajat, precum si oricate ore doresti ca SE. Ca SE poti lucra indiferent de culoarea/tipul cardului. Nu prea vad cum le poti combina in practica, dar este dreptul tau.

2. dumitrache

dumitrache New Member

Trophy Points:
    0
    ok,multumesc.pina aici totul e clar.dar daca ma inscriu la scoala si aplic pt yellow card de student,ce fac cu asta de SE care il am deja?trebuie sa il returnez sau ce?
    asta e singurul lucru neclar.sau e alta solutie,sa il cer in casatorie pe prietenul meu?asa mi-as face si eu mai usor card albastru.ce zici?

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, se poate.
    Eu am fost in acea situatie in primul an de intrerupere studii. Acum nu mai sunt studenta pana ce ma re-inscriu si deci lucrez doar ca self.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    rebecca_uk wrote:
    ...pana ce ma re-inscriu...
    Iar???

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nicio problema sa lucrezi si ca Self Employed si ca student.

Si eu am lucrat ca Self Employed si ca angajat full-time. Am renuntat, insa, la statutul de Self Employed acum mai bine de un an (ma saturasem sa tot completez Tax Return-ul si, oricum, nici timp nu mai am).

6. dumitrache

dumitrache New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult valib.acum toate sunt lamurite in capul meu,ce drepturi are fiecare,ce carduri si ce acte pt fiecare.si anouka m-a lamurit si cum sa aplic pt pin number,ca sunt asistenta de meserie si nici un roman binevoitor nu mi-a dat o informatie pina acum.am lucrat de 6 ani ca si carer si as fi putut aplica si eu pt acest pin,fara de care nu esti recunoscut la ei ca nursa.dar asta e,nu e niciodata tirziu.sunt recunoscatoare tuturor care m-au ajutat cu informatii utile si au facut claritate in ideile mele.acum trebuie sa vad ce decizie urmeaza sa iau,sa imi fie si mie mai bine pe viitor.totusi mai sunt si romani ce sunt oameni si le multumesc.iar in legatura cu cererea in casatorie era asa o idee care m-a facut sa zimbesc pe moment,dar nu e genul meu de lucru sa il fac,nu merg pe principiul de a-mi fi mai bine si a folosi pe altii,am prea multa ambitie si tarie de a realiza ceva pe picioarele mele,si daca ma iubeste intr-adevar si vrea sa fim impreuna,el trebuie sa ma ceara.unele reguli nescrise trebuie sa ramina acolo la locul lor.multam mult tuturor si in special tie valib,numai bine si sa auzim de bine din partea a tot mai multi

7. eras3d

eras3d New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Inregistrare SE

Salutare la toata lumea,

Am si eu o problema noua . Vreau sa aplic impreuna cu sotia , eu pt blue ca dependent, ea pentru ca yelow de self. Acuma , problema e ca ea lucreaza cu o agentie , face promotii, si lucreaza de vre`o 2-3 luni . Cand a inceput, nu avea decat nino, nu avea si utr, si agentia a zis ca nu e nici o problema, o baga cu un formular P45, dar o sa ii opreasca ei taxele. Dupa o luna , a venit utr, si nu ii mai opresc taxele.
    Acuma cand am sunat la home office, astia au zis ca in luna aia, ea a lucrat ilegal . Si ca sa trimitem formularu la ei , si ca or sa decida ei daca a lucrat sau nu ilegal !

Acuma, daca se dovedeste ca a lucrat ilegal, risca amenda si ea si agentia, + ca ne respinge dosaru .

O posibila rezolvare care o vad eu , desi nu prea corecta si cu un viitor luminat , ar fi sa scriem pe formular data de incepere la agentia asta data cand i-a venit utr si ei nu au mai oprit taxele. Sa trimitem doar payslipurile in care nu s-au oprit banii.
    Intrebare : astia de la home office, pot sa verifice sa vada daca daca ea a lucrat ilegal prin alte parti ?

Sau are cineva vre-o idee sau vre-un alt loc pe unde sa sun sa ma interesez ?

Merci mult ,

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Inregistrare SE

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Este exact pe dos! A lucrat legal atunci cand NU i s-au oprit taxele. Restul e ilegal. Chiar spunea cineva ca P46 este pentru angajatii cu contract de munca, nu pentru SE. Eu nu ma pricep ca imi fac singur taxele on-line si nu completez formulare pe hartie.

10. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0
  11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    bro.scuta wrote:
    Buna tuturor, am si eu o intrebare catre cei care au obtinut Yellow Card de curand. Pe ce perioada de timp in urma trebue sa fie contractele,facturile si extrasele de cont pe care trebuie sa le atasezi formularului BR1? Multumesc anticipat tutror celor care vor raspunde.
    12 luni calendaristice. Cel mai indicat este sa-ti faci timp si sa aplici in persoana. Asa afli in aceeasi zi daca primesti BC-ul sau nu.

12. bro.scuta

bro.scuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt rasp. Mutu, poate nu m-am exprimat eu bine,dar ce doresc sa aflu este despre obtinerea YC ca self employed,pe ce perioada in urma trebuie sa fie actele anexate formularului.

13. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Fratele meu lucreaza in constructii ca self.Poate ca aplice pentru Yc de asemenea, fara sa fie nevoit sa se incrie la un colegiu sa faca un curs ?Ce trebuie sa faca sa obtine YC?
    Multumesc

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:

@bro.scuta
    In cazul tau, daca ai lucrat printr-o companie 'umbrella', poti dovedi ca ai lucrat ca SE si cu ajutorul payslip-urilor primite (din ele ar trebui sa reiasa plata NIC-ului). Daca nu ai un contract cu 'umbrella' ar fi buna si o scrisoare din care sa reiasa ca din data de .... pana in prezent ai colaborat cu ei in calitate de SE.
    Un alt mic amanut. Scrisoare trebuie sa aiba antetul firmei, cu numar de telefon, iar semnatura trebuie sa fie insotita de numele persoanei si titulatura.
    Cu o simpla scrisoare de mana sansele sun 50/50 daca nu chiar mai mici.

15. shean

shean New Member

Trophy Points:
    0
    cateva intrebari legate de yellow card....

salut tuturor!!!!!am si eu cateva nelamuriri legate de yellow card ....sunt in UK de vreo 2 ani ,lucrez ca self-employed si acum am zis sa aplic si eu de yellow card ...dar nush ce am de facut.....am NINO,mi`am platit taxele aaa si era sa uit si acum am si un LTD ..ce trebuie sa trimit si unde ..?multumesc anticipat

16. shean

shean New Member

Trophy Points:
    0
    nu am pe nimeni care sa depinda de mine ..doar ca ma gandeam pe viitor daca as vrea sa lucrez la vreo agentie ,eventual sa prin vreun contract pe undeva nu am cum doar cu Nino si cu limited`ul ala si de aia ma gandeam...si daca aplic pt YC peste 1 an de zile pot aplica si pentru Blue ?thx

17. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    asta vroiam si eu sa intreb , daca esti SE si aplici pentru yellow , peste un an obti blue? sau tot 5 ani dureaza?

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Leonard si shean, blue card-ul nu se obtine pe baza faptului ca detii un yellow card timp de un an, ci pe baza faptului ca ai muncit un an de zile ca angajat avand dreptul de munca certificat de acel yellow card. Poti avea un yellow card de student de exemplu, dar daca nu muncesti 12 luni neintrerupt ca angajat, nu vei obtine un blue card. Iar un self employed nu intra in categoria angajatilor. Faptul ca dupa 5 ani un self employed obtine dreptul de a lucra ca angajat deriva din dreptul unui cetatean european de a obtine rezidenta permanenta intr-un stat european (altul decat cel de origine) dupa acei 5 ani neintrerupti.

19. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Am o prietena ,mai exact un user (Alisia) al forumului, contesata pentru scrisul sau de tip messenger care m-a rugat sa postez in locul ei -ras2- ,sper sa isi faca din nou curaj sa posteze. Acum sa va spun problema ei: fata a trimis actele pentru YC in noiembrie pentru SE, acum in ianuarie a trimis din nou acte pentru YC, de aceasta data pentru statutul de student. Acom cei de la HO ii cer sa isi retraga actele pentru YC ca SE pentru aputea beneficia de dreptul la un job part-time, prin urmare pentru a putea obtine YC ca student. Si acum intreaba: ce i se poate intampla? Si ce trebuie sa faca?
    Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

20. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu are nicio idee? -hipno-

Share This Page