12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed respins

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by istratebogdan, Oct 6, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Acestea nu sunt si nici nu pot fi motive de evita persoanele SE. Beneficiarul te poate obliga prin contract la un anumit program de lucru. Tot prin contract poate evita si substituirea de persoana, cu toate ca e cam aiurea. Cum ar veni, eu il angajez pe X sa cante la intrunirea Romani on-line, si el, fiindca e self employed, angajeaza pe altcineva sa cante in locul lui. In fine.

In cazul lui Bogdan, de vina este domeniul de activitate. Ma mir ca nu stiti: este vorba despre drepturile de autor (copyright). Daca nu este angajatul companiei, prevederile legale in domeniu pot crea probleme companiei care realizeaza venituri de pe urma produsului muncii efectuate de el. De aceea cand vine vorba de SE o iau UNII la fuga.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    la EA in Guildford ai incercat? astia cauta in disperare meseriasi. inscrie-te in diferite asociatii din domeniul tau ca da ffff bine in CV si o sa ai network. la fel de bine ar fi sa te uiti si pe linkedin website sa vezi ce gasesti. Urca intr-o masina si vino in sud unde vei gasi job-uri numai chef de munca sa ai.

3. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    @albea: Da, cu precadere cred ca astea sunt motivele...ca ar putea aparea vreun copyright infringement.

@catad: EA Games este tot o corporatie mare care nici nu-si bate capu' cu astfel de detalii. Ei au nevoie de oameni sa faca munca minereasca si de astia sunt o gramada din care pot alege. Nu cred ca s-ar mai complica si cu un self employed.
    N-am aplicat inca la EA din Guildford dar o fac acum sa vedem ce iese...
    In comunitatile din domeniu, in general sunt foarte activ. Si pe Linkedin si pe altele.

Job-uri sunt intradevar. A nu se intelege ca am deschis acest topic in speranta ca ma va lua cineva de mana si-mi va da de lucru sau alte chestii de astea.
    Vroiam doar sa inteleg un fenomen si anume de ce fug unii de self employed :)

4. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am stat sa citesc toate mesajele de pe acest topic, asa ca imi cer scuze daca repet ce s-a spus mai sus...

Mai este si aspectul legal care este foarte, foarte complicat. Din punct de vedere al impozitelor, companiile ar prefera ca toti angajatii sa fie self employed pentru ca nu platesc asigurari, contributiile la NIC, etc. Dar legea nu le permite sa faca asta.

Sa luam un exemplu...

Restaurantul X are trei bucatari, doi englezi, ambii angajati, unul roman, self employed. Toti trei primesc acelasi salar, au aceleasi conditii de munca, lucreaza aceleasi ore. Employment Law spune ca si romanul este considerat angajat din acest punct de vedere.

Asa ca... multi angajatori pur si simplu nu vor sa se complice.

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu neaparat angatatorul ci statul descurajeaza practica. A fost foarte la moda la finele anilor '90 si dupa ce si-au dat seama ca pierd zeci de miliare de lire la buget au schimbat placa.

6. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    La concluzia asta am ajuns si eu...
    Multumesc de raspuns :)

7. f.marti

f.marti New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Aceste intrebare o pus si sotul meu.....

Pana acum o crezut ca din incapatinare si ....
    Dar acuma este aproape sigur ca asa este predat deja in scoala de "Manager" .
    Controlul angajatului si "sclavarea" lui este una din cheile de succes a unei companii
    Sincer si el asa ar face....
    -ras4-

8. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Asa este. In timpul ce a trecut de cand sunt aici am invatat ca nu toate-s roz in anglia si am vazut ca si astia sunt la fel de nesimtiti (UNEORI) ca si romanii nostri din tara. Diferenta este ca astia te fac cu zambetul pe buze, politicos...si asta e chiar mai frustrant.
    Dar daca asa stau treburile... ne adaptam :)

M-am invatat minte acum. Nu le mai zic ca sunt self employed decat in ultimul moment sau cand ma intreaba ca evident, nu pot minti.
    De obicei te intreaba daca ai work permit. Ca self employed esti considerat ca ai work permit. Scrie clar in legislatie.

Daca le spui in ultimul moment ca esti SE sunt cam nevoiti sa te accepte si ca SE pt ca au depus ceva efort, timp si bani in procesul de recrutare si e foarte greu s-o ia de la capat. Sfatul asta l-am primit de la un nigerian. Si el a trecut prin chestii similare acum ceva ani... :))

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ca si self employed nu ai work permit. Ai work permit cand ai un document de la Home Office.

10. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Intradevar. Scuze pt incurcatura cu work permit-ul.
    Ma referam la celebra fraza "eligible to work in UK".

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nici pe asta nu o prea cred, "work" se refera in general la a lucra ca si angajat.

Sa nu uitam ca aceeia care lucreaza ca si self-employed sunt fie sole trader fie au propria firma, ei sunt antreprenori inainte de orice.

12. tacolinoqc

tacolinoqc New Member

Trophy Points:
    0
    daca ai portofoliul atat de impresionant .... de ce nu te duci la jobcenter plus si iei NINo ??? ... iti usureaza viata, si bagi repede o programare la Home Office is ti-ai rezolvat problema ... mie mi-a venit NINo in 4 zile de la interviu adica aceeasi saptamana ... si am facut decat cu 1 singur client cu invoice slips .... -nas- -nas- -nas- -nas- -nas- -nas- -nas-

13. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    @Lancelot

Hmm.

Trebuie sa caut, nu mai stiu unde am vazut(sursa oficiala) in care scria clar ca si romanii si bulgarii au dreptul de a munci aici doar ca au drepturi limitate dar au totusi si in consecinta sunt considerati eligible to work.

Si acum am sa dau si un exemplu concret dintr-un anunt al unei mari firme( asta nu vine in sprijinul a ce am zis mai sus ci este doar o nelamurire ce ma baga in ceata), citez:
    " All applicants must hold relevant status documentation to work in the UK / European Community prior to apply to us. "

Asta inseamna ca accepta si colaborari cu Self Employed ?
    Daca nu, probabil ar fi trebuit sa specifice acolo "...to work in the UK / European Community (except Romania and Bulgaria)"

14. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Multumesc.
    Am NINO deja si sunt si inregistrat ca Self Employed.

Problema era ca unele firme se feresc de Self Employed si prefera doar employed normal.
    Iar blue card, n-am cum sa vad prea curand... :(

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Adica nu ai nevoie de work permit. Si esti 'eligible to work'. M-am lovit de 'spe ori de chestia asta.Self-employed = eligible to work (completat formular cu job centre adviser)

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Multumesc ca ne-ai lamurit Rebecca. Asta incercam si eu sa explic dar nu mi-a iesit din prima :))

17. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca ai auzit dar este o lista a UKBA cu ocupatii in "shortage". Daca te incadrezi in una din pozitiile mentionate, poti sa obtii work permit fara probleme - angajatorul nu trebuie sa faca dovada ca nu a gasit pe nimeni in EU sau UK etc. Aici e link-ul pt lista care intra in vigoare pe 14 noiembrie: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... tnov11.pdf
    Daca iti gasesti profesia in ea (uita-te la Sftware professionals: ONLY the following jobs in this occupation code:

the following jobs in visual effects and 2D / 3D computer animation for film, television or video games:
    -
    software developer
    -
    systems engineer
    -
    shader writer), atunci ai mari sanse sa primesti work permit in foarte scurt timp si fara probleme.

Share This Page