11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed respins

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by istratebogdan, Oct 6, 2011.

1. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Am deschis acest topic cu speranta de a-mi satisface o curiozitate personala desi cred ca mai multi s-au lovit de ea si anume...

De ce resping companiile pe cei ce lucreaza in regim Self Employed.
    Pun aceasta intrebare din curozitatea de a afla motivul din spatele acestei alegeri a companiilor.

De curand am ramas fara job si am inceput sa-mi caut un altul fie prin agentii de recrutare fie direct la firmele ce ma interesau.

Pot sa spun ca in 90% din cazuri am avut reactii neasteptat de bune din partea lor. Toti mi-au trimis aprecieri si felicitari in urma analizarii portofoliului meu si exprimandu-si dorinta de a lucra cu mine sau mai exact de a lucra eu pt ei, deja programandu-mi un interviuri.

DAR in urma aflarii lor ca nu pot lucra decat ca Self Employed drept urmare a restrictiilor romanilor pe piata de munca de aici...toti s-au razgandit si mi-au spus ca nu ma mai pot angaja.
    De ce tin ei mortis sa pot lucra ca si regular employee. Cu ce-i deranjeaza atat de mult ca as presta servicii ? Practic, nu-i nici o diferenta pt ei din cate stiu.

Sper sa ma dumireasca si pe mine cineva in sensul asta sau poate are cineva o solutie la aceasta situatie... care nu poate decat sa ma OFTICE de-a dreptul(pe romaneste).

Multumesc :)

2. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    sorry ADMIN, am uitat sa selectez categoria in care sa apra topicul. -nu-ma-uit-
    Il poti muta te rog ?

3. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Poate ne spui si in ce domeniu, ce fel de servicii -asa-asa- ... se gaseste cineva cu siguranta sa te indrume

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdan, nu cred ca e un raspuns anume, pot fi multe motive, legate de buget, de proiectele pe care le au, de natura muncii pe care o faci tu, etc. Angajat permanent inseamna in viziunea unor angajatori mai multa stabilitate, mai mult control asupra angajatului, job tenure mai lung, nu e nevoie de re-trainining, integrare mai buna in echipa, s.a.m.d. Apoi, in multe cazuri self-employed ppl mai ales cand sunt highly skilled sunt platiti mai bine decat angajatii, fie ca e vorba de rata pe ora/zi sau pe proiect. Angajatii sunt dispusi sa faca overtime unpaid, independentii mai putin. Apoi mai sunt chestii legate de protejarea IP, sau in unele cazuri legate de compliance/legal reasons, felul in care sunt gestionate bugetele, s.a.m.d.

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa iti explic cum sta treaba.
    Un self employed dupa cum stii este sole trador adica conduce o afacere, ca si self employed ai drepturi si angajatorul nu prea are drept asupra ta, deoarece nu este seful tau, este doar un colaborator. Ca si self employed nu esti obligat sa te prezinti la munca cand vrea el, ci el te intreaba daca poti merge sa-i prestezi un serviciu, ca si self employed poti chiar trimite pe cineva sa lucreze, o persoana angajata de tine.
    Astea sunt numai cateva din punctele pe care angajatorii nu vor self employed, ei doresc sa aiba control asupra angajatului, sunt unii care accepta si self employed dar nu prea multi.

6. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    @Danielpix
    Salut. Job-ul este unu ce are aplicatii in multe domenii, printre cele mai renumite ar fi: advertisement, media, film, animation, architectural visualisation, etc... in general tot ce tine de efecte speciale generate pe calculator.

Pozitia este de: "CGI artist" (cgi=computer generated imagery) adesea intalnit si ca 3D artist, 3d designer precum si multe alte denumiri mai specifice, in functie de preponderenta activitatii ce o vei face in firma: modeler, texture artist, lighting artist ori generalist(cand le faci pe toate-cazul meu) si alte denumiri.

@Lightplay & @Pop Adi: Intradevar nu au cine stie ce drepturi asupra mea dar totusi imi par speriati rau...
    Am mai lucrat si pana acum in acelasi regim iar intre mine si angajator exista si un contract ce stipula indatoririle mele fata de companie. Indatoririle astea erau exact ca ale oricarui angajat normal de-al lor.
    Pt incalcarea acelui contract as fi putut fi dat in judecata foarte usor daca s-ar fi ajuns la o problema. Dar probabil unii angajatori sunt mult mai comozi si prefera sa nu se lege la cap...

Oare dorinta asta de "a nu se complica" sa fie singurul lucru ce-i face retinceti la cei ce sunt Self Employed ?

7. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Si aici mai poate aparea o problema, treaba asta are implicatii fiscale si legale. Daca pe tine de ex. te reclasifica HMRC ca angajat (tu sau compania sunteti auditati), si tu si compania veti plati taxe retroactiv (tu ca angajat) iar compania va plati taxe retroactiv pentru tine ca angajat si posibil amenzi.

Treaba cu statutul de employed vs self-employed nu e foarte simpla si multe companii abuzeaza de asta si lucreaza cu self-employed pe care ii trateaza ca pe angajati dpdv al platii si controlului, incalcand astfel employment law (tu ca angajat ai avea dreptul la concediu platit, beneficii, etc pe care nu le ai ca self-employed).

8. danielpix

danielpix New Member

Trophy Points:
    0
    Ciudat ... sper ca vei gasi (sau te va gasi)angajatorul potrivit. Bafta

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Vrei sa spui 'clientul' potrivit :)

10. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Deci se pare ca n-am decat sa gasesc o companie care nu-i este frica sa lucrese cu un self employed...
    -plans-

..'mama lor de clienti si de companii -nervos- -ras2-

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

12. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Esti self-employed sau Ltd? Poate ca in domeniul tau companiile ar fi mai interesate sa lucreze cu un Ltd, adica o alta firma?

(stiu ca asa e cazul la taica'miu, care si-a facut firma (ltd) pentru ca firma cu care are contract acum nu lucreaza cu self-employed, si el nu voia sa fie angajat).

13. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Bogdane am sa-ti dau un telefon maine cand sunt mai liber si mai discutam pe tema asta, si iti dau si niste sfaturi cum sa iti fie mai usor, nu le postez ca poate unii le intepreteaza gresit si multi sunt cu ochii pe forum -nu-ma-uit-

14. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-am vizitat pagina si am vazut ca esti incepator in Catia.In plus ai terminat electro-mecanica parca.
    Poti incerca sa faci un curs de Catia (nu stiu cat costa si nici nu stiu unde s-ar putea face), lucrezi 20ore ca student, iti iei blue-cardul, asa cu ti-au zis ceilalti, si esti ok. Asta daca nu e cineva dispus sa-ti faca Work Permit, ceea ce e mult mai greu, dar nu imposibil. Cine stie, poate ai noroc.Incearca sa le propui si asta.
    Sau de fapt, nu Catia, incearca mai bine cu SolidWorks(& AutoCad) ca e mai ieftin softul si isi permit mai multi sa proiecteze in el. Catia e scumpa ca dracu si numai firmele mari isi permit sa cumpere licente. Vezi si tu, cauta pe net in zona in care stai (parca Leeds, nu?) ofertele de munca pentru proiectanti.
    Bafta!

15. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Nu sunt LTD. Sunt selfEmployed, defapt in proces de devenire. M-am documentat si pt LTD dar probabil ca insuficient din moment ce treaba asta e cam confuza in capul meu acum.
    Oricum, respectivele companii , cand fac angajari, defapt vor sa se extinda, sa-si mareasca numarul de angajati...nu prea cred ca ar fi prea interesate de un contract cu o alta firma dar totusi am sa mai tatonez terenul pt ca poate fi o varianta.

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Multumesc Adi. Esti foarte saritor, lucru rar intalnit si de apreciat ! -bravo-

17. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Si mi-am adus aminte inca un amanunt : am vazut multe anunturi pentru contracte de 3luni, 6 luni. Aia nu cred ca-s angajati ci self employed.

18. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Toti angajati sunt si aceia, doar pe perioada determinta deoarece au nevoie pentru un anumit proiect, sau au de lucru doar temporar.

19. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    In domeniul proiectarii nu are rost sa ma mai indrept acum, nu are rost sa schimb macazul. Softuri ca si Catia(sau similare) nu le stiu la nivel profesional si nu are rost sa le incep acum din moment ce softurile cu care lucrez eu acum(in media/advertisement/film) le stiu deja la un nivel profesional(si chiar imi place ceea ce fac).
    Oricum, ideea ramane in picioare, pot la fel de bine sa fac un curs pe softurile pe care le stiu deja.
    Cat despre oferte de munca...nu ma vaiet doar ca este impedimentul asta cu selfEmployed de care am amintit mai sus.
    Multumesc de sugestie :)

20. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Tot ce se poate -nu-stiu-

N-ai pentru ce, Bogdane. Tu stii cum e mai bine pentru tine.
    Orș'cât, inca o data bafta -cu-bine-

Share This Page