10.2 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed,primele contacte-contracte-agentii

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Gellu, Sep 9, 2012.

1. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    La prima vedere,pare ca majoritatea angajatorilor solicita Nino,Utr plus minus carduri colorate,nimeni nedorind sa se complice in a alege sa colaboreze perfect legal dealtfel,cu o persoana la inceput de drum si care urmeaza sa se declare SE,in termen de 3 luni...
    Am avut un soc atunci cand ,bazandu-ma oarecum pe posibilitatea unui loc de munca la o companie condusa de un roman,am fost refuzat ferm din lipsa de Nino.
    Cum fac rost de 3 invoice-uri ca SE daca nu sunt un SE?
    Rog pe cei care au reusit sa iasa din binecunoscutul cerc vicios,sa posteze variantele lor castigatoare,agentiile de job-uri care i-au luat in seama,eventual detalii despre CUM eventualii intermediari au rezolvat problema startului.
    Adica,cum poti sa-i spui cuiva ca-i prestezi un serviciu ca si Self employed daca tu nu esti inca.
    E necesar oare sa avem listata procedura legala de inregistrare a unui SE si sa incercam sa-i facem sa citeasca ce spune legea,lasand cate o copie la fiecare agentie,companie unde incercam sa aplicam?Impreuna cu cv-ul?
    Ori,ca varianta balcanica si mioritica,tai chitanta si invoice-uri unor cunoscuti de nationalitate romana pentru servicii de cleaning?
    Asta e partea cea mai dificila.
    Tocmai de aia as dori o discutie concreta.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Faci aceeasi greseala ca si multi altii inaintea ta. Aici nu este nici un cerc vicios. Pur si simplu, nu poti pretinde ca esti self employed ca sa muncesti ca si angajat. Am mai discutat mult timp pe forum acest subiect. Nu cunosc situatia ta concreta, dar deduc ca daca un roman nu te accepta ca self, inseamna ca NU ESTI. Omul cunoaste legea si nu vrea sa riste nimic. Autoritatile britanice nu accepta (pe buna dreptate, zic eu) sa fii self employed decat daca domeniul tau de activitate se preteaza la asa ceva. Exemplu: avocat, medic, frizer-stilist, sofer de taxi, curier pe van, constructor, cleaner prin agentie, servicii IT, contabil, cizmar, croitor, etc.

Niciodata nu va fi acceptat ca self un ospatar, sofer de tir, receptioner de hotel, vanzator, sau spalator de vase intr-un pub. De aceea intrebarea ta "Cum fac rost de 3 invoice-uri ca SE daca nu sunt un SE?" este de domeniul ridicolului. Evident ca nu poti taia facturi da SE din moment ce nu esti. La interviurile NINO trebuie sa ai dovezi in toata regula. Invoice-urile trebuie sa aibe corespondent in extrasul de cont bancar, clientii tai vor fi sunati si li se va cere detalii despre tine. Nu (mai) este chiar asa de simplu cum cred unii care dau sfaturi in necunostinta de cauza. Aici pe site gasesti detaliat tot ce trebuie pentru a deveni self employed. Nu ai decat sa citesti si vei avea toate raspunsurile, chiar TOATE.

3. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns,Albea!
    (avand in vedere ca e singurul raspuns,n-ar trebui sa fac nazuri,ar trebui sa citesc din nou cele 9 999 de posturi care or sa-mi spuna din nou ca pentru a aplica pentru Nin-o in calitate de viitor SE,pe linga bank statement, trebuie sa prezint niste invoice-uri de le diversi clienti.)

N-am mentionat,intradevar, niciunde ca domeniul in care incerc sa-mi fac intrare este perfect eligibil cu calitatea de SE.Sa zicem ca cel al constructiilor.Sau cleaning.Ori amandoua.Pentru multiplu de 3 clienti,sa zicem,in primele luni
    Hai sa depasim si eroarea pe care am facut-o,mentionand ca am apelat la un "angajator" nu la un "contractant".(ambii pot fi un Ltd,am citit asta deja,nu ma mai trimiteti iar la cele 9999 de posturi de pe forum.)

Esenta intrebarilor a fost asta:
    Eu,perfect eligibil ca si viitor SE,prin natura meseriei careia doresc sa ma dedic,aterizez in UK.
    Cele 9999 de posturi anterioare spun ca pot munci legal din momentul in care cobor la Luton.
    Rugamintea era:

1.Dati-mi un indiciu despre ce eventuale vraji pot sa faca niste intermediari de genul celor promovati chiar pe acest site, care promit obtinerea tuturor documentelor posibile si imposibile de ex NIN-o si UTR,?In cazul concret al unui nou venit care nu are nici o promisiune de loc de munca,dar e credul si ar putea dispune de niste sume de bani de aruncat pe fereastra.

sau

2.CUM convingi o persoana ca ai drept sa muncesti in curte la el si la vecinu',chiar daca nu le poti arata ca ai NIN-o si UTR decat dupa cateva luni

sau

3.Unde gasesti acele agentii de joburi,care in anul de gratie 2012 luna septembrie dupa Hristos,concret,cu nr de tel si url.pe http.pot oferi sprijin unor insi romani sau bulgari care tocmai aterizeaza pe Luton,dornici si in putere de munca.

Credeti-ma ,e captivanta toata discutia de pe forum,am invatat o gramada de lucruri in ultimii ani de aici.
    Practic tot ce stiu despre dreptul de munca in UK,diverse domenii in care as putea sa acced pe viitor.
    PROBLEMA (mea)cea mai mare,este CUM gasesc primele angajamente de munca,ca si SE in devenire....ACUM

Daca tot n-am fost inteles,revin cu o schema grafica...

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eroarea vine de la faptul ca ai impresia ca iti trebuie NINO ca sa fii Self Employed.

Da un exemplu de firma promovata prin intermediul acestui site si iti explic eu ce pot face ei pentru tine.

Eu am mai spus - daca ai avea un PFA in Romania, cum ti-ai gasi clientii? Imagineaza-ti ca in cazul asta, Romania e ca UK. Trebuie sa dai anunt la ziar, sa imparti fluturase si sa prestezi servicii. Ce servicii vrei tu.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai asa spune, frate! Ce tot incerci explicatii savante, cand problema ta e simpla: tu nu ai clienti si vrei

1. sa-i gasim noi, sau
    2. sa te invatam cum sa-i gasesti tu

Ei bine, asta iese din sfera serviciilor gratuite care le poti gasi pe un forum. Dar, ca sa nu zici ca suntem rai, iti dau un pont: Google. Eu m-am pus in locul tau, l-am folosit si in cateva secunde am dat peste MyHammer. Incearca si tu!

6. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri!
    Sincer!
    Pentru ca ati sacrificat cateva minute din timpul personal ca sa-mi raspundeti.
    (chiar daca ironiile le inghit ceva mai greu..in fine..le-am inghitit si gata)

Pentru cei care se zbat ca si mine sa caute solutii concrete,va spun ca raspunsuri veti gasi in special in povestile de viata (recente) istorisite de cei care s-au izbit recent de problemele integrarii pe piata muncii din UK.Forta exemplului e un principiu de viata pana la urma sanatos ..
    -Nu sta nimeni de pe acest site sau altele (romanesti) sa up-dateze de pilda o lista agentiile de joburi viabile pentru un proaspat emigrant roman.In general romanul e mai putin interesat de ordine,centralizare,eficienta.Mishtocareala e moneda forte
    "Viata e o jungla","trebuie sa lupti pentru supravietuire","da-mi o suta de dolari si te ajut" sunt sfaturi pe care le-am primit atat pe vremea cand nu era internetul si ma stabilisem intr-o tara ceva mai mediteraneana,cat si acuma.
    In 20012,daca te enerveaza cineva,il simti mai sarac cu duhul,ori te plictiseste,il trimiti urgent pe google.
    Practic,poti trimite pe google pe oricine ai chef.
    Hmm...oare cum se ajuta intre ei lituanienii,estonienii,letonienii?Polacii?Poate o sa faca cineva un topic se despre comunitati nationale,desi n-ar prea avea succes si trafic

p.s.Repet inca o data,preventiv,aprecierea mea pentru Dan si Albea si ajutorul dat.Sa nu fiu inteles gresit!

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Gellu, o lista cu agentiile, tinuta la zi, lista cu joburi tinuta la zi - implica munca mai multor oameni, zilnic.
    Munca asta ar trebui sa fie si platita, nu o poate face cineva cu resursele mele de exemplu. Unele agentii nu au site-uri, anunturile apar in sute de locuri, cine si cum sa le centralizeze?

Lumea pe forum intra seara, dupa munca, sa se informeze, Sau sa socializeze.
    Iti raspunde cine are informatia si cine are timp.

Spune domeniul in care vrei sa desfasori o activitate ca SE si ti se va spune cam care sunt solutiile.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Prietene, acum fara gluma sau ironie. Care e problema cu MyHammer? Personal, consider ca daca ar fi si in Romania ceva similar, lucrurile ar fi stat cu totul altfel.

Despre integrarea romanilor pe piata muncii ca si polonezii sau lituanienii nu putem vorbi pentru ca accesul nostru este restrictionat. Noi nu avem drept de munca. Noi suntem obligati sa trecem printrun hatis de norme si reguli special concepute sa ne tina departe de presupusele locuri de munca. Accesul catre ele nu poate fi efectuat decat pe criterii individuale, ci nu de masa. Mai sunt, pe ici pe colo, cate unii care mai sar peste beriere, dar in nici un caz acest forum nu s-ar compromite sa promoveze ilegalitati. Asadar, criteriul "se descurca care cum poate", ramane unicul fiabil. Agentii de munca sunt, slava Domnului, pe toate drumurile, insa nu le poti aborda din pricina lipsei dreptului la munca.

Dupa cum vezi pe forum, acolo unde se poate, in domenii ca cel al asistentilor medicali sau al taximetriei si, mai timid, in IT, exista o deschidere maxima. Daca pe sfera pe care o doresti tu nu se poate accede, evident ca nu putem ajuta. Deci, pot spune ca pe undeva iti integ frustrarea, dar cunoscand mai bine ca tine datela problemei cu munca in UK, nu pot fi de acord cu ea. Concluzia ... te invit sa o tragi singur. Succes maxim!

9. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Domnii mei,
    acum ma simt eu un pic vinovat pentru ca dau drumul pe forum la frustrari acumulate in ceva timp,destul de mult petrecut si in patria noastra draga,unde o gramada suntem nervosi si incruntati :)...
    Sunt un pic presat de timp,mi-am planificat oarecum sosirea in Londra pentru sfarsitul anului,insa incep sa-mi dau seama cu toata pregatirea pentru acest pas ,cat de nepregatit sunt de fapt.
    Mi-am dat seama de ceva vreme ca pentru a reusi cat mai rapid sa ma intretin,ar trebui sa aleg varianta SE.
    Insa Dan are mare dreptate.Nu orice job se preteaza la asa ceva,oricat am forta nota (in mintea noastra)
    De exemplu,eu as visa sa lucrez intr-un warehouse (avand experienta ultimilor 10 ani atat ca munca fizica cat si la birou)
    Asta e employment curat...nu prea am cum sa sustin contrariul.

De ceva timp mi-am comandat dvd-ul CSCS ca sa fiu pregatit cat mai iute sa-mi obtin cardul care ma lasa cel putin sa am acces pe santiere.

Mai am in minte si cursurile SIA cu cardul aferent,insa nu-mi dau seama daca piata muncii este asa darnica cu SE in domeniul Security,adica daca renteaza sa-mi ingrop niste bani intr-o licenta chiar de la inceput..

Ca sa fiu sincer,MyHammer l-am adaugat din prima in bookmarks, pare sa fie extrem de concret si util,si in special mai "prietenos" ca abordare.Multumesc inca o data Albea!

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De ce nu incerci varianta taxi? Poti incepe relativ repede si iti ofera maxima libertate de miscare in gasi un job care sa-ti placa. De pe santier ... mai greu.

11. juliette

juliette New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am cateva nelamuriri, daca se poate sa ma elucideze cineva pentru a alege calea cea mai buna in privinta angajarii ca Self Employed sau LTD.

Am incercat sa ma angajez printr-o agentie de recrutare, explicandu-le clar situatia noastra a romanilor cu restrictiile din UK, dorind sa prestez servicii ca Self-Employed. Ei mi-au spus ca se poate, dar va trebui sa ma angajez printr-o firma umbrela. Ulterior, au realizat ca nu se poate, cerandu-mi Blue Card-ul pe care nu-l aveam.

Am inteles totusi ca in loc sa apelezi la aceste umbrella company, poti lucra prin propriul LTD. In acest caz, te pot angaja agentiile pe tine ca roman (necerandu-ti alte permise de munca) avand propriul LTD? Exista vreo restrictie in acest sens? Se merita sa infiintezi un LTD doar pentru acest scop?.

Va multumesc anticipat!

12. faghiura12

faghiura12 New Member

Trophy Points:
    0
    buna numele meu este marian si as dori sa aflu cum pot obtine statutul de self employed - -ras4- multumes

13. Anonymous

Anonymous Guest

By the power invested in me , I pronounce you SELF EMPLOYED !
    God Save the Queen.
    Tot ce mai ai de facut dupe ce te-am declarat eu SE este sa suni la HMRC si sa le spui asta.
    Multa bafta!

Share This Page