8.4 C
London
Tuesday, October 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

self employed - muncesc legal sau ilegal ???

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by badger, Feb 24, 2008.

1. dona13

dona13 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    Ma aflu in urmatoarea situatie si va rog sa ma lamuriti si pe mine daca muncesc legal sau ilegal.M-am inregistrat ca si self-employed in iulie2007
    dar nu am Nino ,desi il platesc.Cind am incercat sa-mi fac programare pt NINo cei de la telefon, m-au intrebat daca am permisiunea de la HO.Despre ce permisiune este vorba,despre acel yelow certificat?Sunt foarte derutata ,pt ca dupa cite m-am informat eu mai intii trebuie sa obtii NINo si apoi facultativ aplici pt yelow card.Sunt inca confuza si amrenuntat sa mai fac programare pt NINo si stau intr-un stress continuu si nici pt yelow card nu am aplicat.Multumesc mult celor care doresc sa-mi raspunda.
    Dona

2. dona13

dona13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Tot eu sunt si trebuie sa marturisesc inca ceva:dupa ce m-am inregistrat self-employed si mi-am dat seama ca nu pot face nimic pt cariera mea (fiind absolventa a Facultatii de Psihologie ) in calitate de self-employed am realizat ca m-am orientat gresit.Oricum doresc foarte mult sa-mi imbogatesc cunostintele de limba engleza si sper ca intr-o buna zii ,chiar daca nu voi profesa aici ca si psiholog (e un vis prea indraznet) macar sa incerc ceva inrudit cu domeniul meu chiar daca e necesar sa mai fac cursuri.Deocamdata lucrez in cleaning ,alerg de la o casa la alta si fac un curs part-timp de limba engleza pe care l-am inceput in septembrie.Si totusi fiind influentata de faptul ca se vehicula zvonul ca pt a obtine yelow card ca si student e nevoie sa urmezi un curs full-time ,m-am inscris la un curs full-time si urmeaza sa aplic pt yelow card.Nu conteaza cit va fii de greu sunt pregatita sa fac sacrificii,insa ma macina intrebarea:credeti ca situatia mea actula neclara o sa afecteze aplicatia mea pt yelow card?Ce anume trebuie sa fac ?Mi-am dat seama ca de fapt statutul de student mi se potriveste de fapt si as dori sa renunt la self-employed.
    Mii de multumiri!

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Dona stai linistita,situatia ta este ok,nu te panica degeaba.
    Deci te-ai inscris la un curs,aplici cu BR1 pentru yellow card ca si student,acesta iti va dreptul la munca part-time 20 de ore saptamanal,stai linistita ca te vei descurca,cheer up !!!
    In legatura cu statutul de self-employed ,suna la acelasi numar la care te-ai inscris si spune-le ca nu mai vrei sa fii self-employed de maine pentru ca nu ai gasit suficienti clienti.Ei iti vor trimite o ultima factura cu contributiile pe care trebuie sa le platesti si cu asta basta.
    Dupa ce obtii yellow card-ul in calitate de student programeaza-te pentru NINO si cel mai probabil il vei obtine ,spune-le ca ai drept de munca dar ca angajatorii au nevoie de NINO ca sa-ti plateasca darile la stat.Daca nici asa nu vor sa-ti dea NINO,nu te lasa,pana la urma tot trebuie sa-l obtii,cauta-ti un job si atunci il obtii cu siguranta.Oricum sa stii ca nu e nici o problema daca il folosesti pe cel provizoriu,contul tau este unic si dupa ce il vei obtine pe cel definitiv banii vor fi acolo ! -takecare- akecare-

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dona, te poti inscrie si la un curs part time daca doresti, vei avea dreptul la aceleasi 20 de ore de lucru si daca doresti mai poti lucra intre timp si ca self employed (tot part time daca doresti in functie de timpul tau). Daca vrei sa renunti la self employment, oana bebelusa te-a indrumat perfect. (vezi topicul drept de munca studenti pt cele 20 de ore permise la un curs part time)

Badger, nu, nu esti ilegal. Poti lucra ca subcontractor la acelasi client si 2 ani si 3 si 5! Cred ca stiu cel putin 6 persoane care lucrau ca self employed inainte de 2007 de cel putin 2 ani pentru acelasi contractor (domeniul IT sau business) si nu au intampinat nici o dificultate cand au obtinut extensiile de viza de 1 an, de 3 ani sau ILR. (cum era atunci) Eu am lucrat 1 an si jumatate pentru o ballot and elections company ca self employed acum multi ani si nu am intampinat nici o problema (si erau mult mai stricti atunci).

Parerea mea e sa cauti informatiile ce te intereseaza singur, acestea sunt publice, fara sa platesti "un avocat" ce iroseste banii tai munciti (persoane ce nu au studii, dar citesc si ei cat reusesc de pe siteul HO si interpreteaza cat pot in patratica lor. Rebecca_uk povestea despre o cunostinta de a ei ce fusese sfatuita de un "avocat" ce era total pe dinafara -scratch- cratch- ) . Orice alta intrebuintare a banilor tai o gasesc mai potrivita. Scuze, dar pentru mine avocatul si immigration issues nu prea au legatura. E doar parerea mea.

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata Badger ! De la inceput vreau sa-ti spun ca nu am nici timpul nici cheful necesar pentru a ma certa cu tine,tot ce ti-am spus pana acum este perfect adevarat si real,pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie.Sunt self-employed de un an de zile si am intampinat destule probleme din care am invatat.Nici o clipa nu am vrut sa fac "pe desteapta" dar tu ai pus niste intrebari la care ti s-a raspuns de fiecare data ,dupa care ai pus la indoiala tot ce ti s-a spus,pentru ca inca "mai trebuiai convins".Noi nu suntem aici ca sa convingem pe nimeni de nimic,eu ti-am spus adevarul si sunt convinsa ca dupa ceva timp imi vei da dreptate si vei fi de acord cu tot ce am scris(cand vei fi invatat toate astea pe pielea ta).
    Referitor le exemplul cu amenda pe care t-i l-am dat mai sus,eu ma refeream la persoane care de exemplu s-au declarat self employed in cleaning si lucreaza la Sainsbury's ca si cleaner,8 ore pe zi,trecuti sau nu pe statul de plata.Asta inseamna ca de fapt esti angajat,nu? Si atunci Home Office cand afla asa o situatie amendeaza ambele parti implicate,pe angajat cu 1000 de lire si angajatorul cu 10000(era 5000 pana in noiembrie,s-a marit).
    Situatia ta pe care nu ai mentionat-o niciodata pana acum este cu totul alta,desigur ca poti fi subcontractor cum ti-a spus si Negrutxa,este perfect legal si domeniul constructiilor este putin diferit de celelalte domenii de self-employement.
    In ceea ce priveste avocatul era doar o gluma ,nu cred ca are rost sa arunci banii aiurea pe geam cand vei primi aceleasi raspunsuri,poate chiar unele eronate.Toate actele ti le poti face singur si nu e nevoie de nimic in plus,de interventii ale unor avocati,etc.Sunt multe persoane pe forum care si-au facut singure actele chiar daca e mai multa bataie de cap ,trebuie sa te informezi,sa pierzi timp pe internet,cautand,verificand orice informatie care ti se ofera.
    Referitor la yellow card am mai spus de cateva ori si la alte topic-uri ,nu este obligatoriu dar este posibil sa fie necesar.Ce se intampla este urmatorul lucru si dau un exemplu concret,sper sa fie pe intelesul tuturor: Cand esti self-employed si nu aplici pt yellow card de fiecare data cand faci o aplicatie la Home Office trebuie sa trimiti actele precizate pe BR1 : toate facturierele,chitantierele,scrisori de la clienti,referinte,detalii despre situatia financiara etc...La inceput si eu ma intrebam de ce sa aplic pt acest yellow card...Pana cand mi-am dat seama ca daca nu-l am,de fiecare data cand voi aplica pt ceva la Home Office va trebuie sa-mi dovedesc statutul si sa trimit actele mentionate mai sus,lucru usor neplacut,mai ales in situatia mea ...eu imi tin evidenta o data la trei luni pt ca nu am timp s-o fac luna de luna si nici nu am atat de multi clienti incat sa fie necesara o evidenta asa de stricta.
    Asa ca dupa 3 luni de self-employed m-am apucat sa completez BR1 ,am trimis toate actele necesare la momentul respectiv(cand am aplicat eu trebuiau mai putine) si am primit yellow card-ul.Acum,de fiecare data cand ma duc acasa il arat si nu ma mai intreaba nimeni nimic(nu ca m-ar fi intrebat inainte,dar asa scrie pe el,sa-l arati cand iesi si intri in UK).
    Sotul meu nu a plicat pentru blue card ca dependent de self-employed pt ca deja s-a angajat fara sa fie nevoie de dovezi suplimentare,dar daca tu de ex ai o sotie (sau parinti) care ar beneficia de acest drept de munca,va fi suficient sa trimiti yellow card-ul tau cand faci aplicatia,fara sa mai fie necesar sa trimiti un teanc de documente.
    Deci pana la urma ramane o optiune a ta daca vrei sau nu sa aplici pt yellow card,daca tu crezi ca te-ar ajuta cu ceva sau nu Considera-l ca pe o hartie care inlocuieste un teanc de documente si care intr-o mare masura te scuteste de a arata toate actele tale la zi (facturi,chitante,etc).desigur,in cazul in care ti-o cer cei de la HO,chiar daca ai yellow card tot va trebui sa dovedesti ca esti un self-employed autentic....Adik ,ca lucrezi,iti platesti contributiile,esti subcontractor si lucrezi pt diferiti clienti(nu ma refer la cei care iti dau tie de munca,care iti spun ce si unde trebuie facut,ci la clientii pt care se executa lucrarile propriu-zis),etc...

Numai bine si sper ca ti-ai revenit ,nimeni nu iti vrea raul tu alege ce e mai bun de pe forumul asta si fa ca situatia ta sa se imbunatateasca,lasa alte rautati ca nu-si au locul aici ....Stii cum e vorba aia : "cainii latra"

-takecare- akecare-

6. dona13

dona13 New Member

Trophy Points:
    0
    Oana-bebelusha si Negrutxa va multumesc foarte mult pt sfaturi si incurajari si pt faptul ca va rupeti din timpul vostru pretios si ne readuceti la liman cu atit mai mult cu cit unii dintre noi suntem victimele unui sistem pe care nu il intelegem si ne cuprinde panica in situatii noi, de a nu face un pas gresit si aceasta panica este alimentata de lipsa de drepturi pe care nu le-am avut de-a lungul anilor,care s-a inradacinat adinc in mintile si sufletele noastre. Acum stiu ce am de facut.Sunteti ca niste luminite care ne calauzec pasii in intuneric ,sunteti niste OAMENI MINUNATI,toti cei care ajutati!
    Dona -handsrubb- andsrubb-

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    OFFTOPIC:

Imi cer scuze ca intervin, numai ca nu pot sa nu observ un lucru .... aici pe forum, sunt oameni, cum este Oana, Negrutxa si multi multi altii care ajuta foarte mult.
    Cei cate sunt "Toma Necredinciosul", nu au decat sa se duca la avocati, sau la ce vor ei si sa dea o caruta de bani, si asa cum a zis Oana, poate nu primesc nici pe jumatate din raspunsurile si sfaturile care sunt aici de forum, raspunsuri bazate pe FAPTE, experiente reale.
    Badger .. eu am citit o singura data cele zise de Oana si Negrutxa si am priceput totul. Si cum a zis si Dan mai sus ... legea e lege ce dovezi mai clare decat legea vrei? Toate cele zise de fete mai sus sunt specificate clar in lege. Tu crezi ca oamenii de aici isi pierd din timpul lor ca s scrie aici sfaturi numai de dragul de a scrie? Si sa vorbeasca nonsens fara a avea o baza?

-explain- xplain- ooooffffffff ... -shout- hout-

8. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri oana_bebelusha si Negrutxa si imi pare rau ca nu am mai putut intra pana acum,am fost fff ocupat, si vreau sa va marturisesc ca am citit posturile voastre cu zambetul pe buze si o satisfactie deplina. Nu mai zic nimic. Vreau doar sa-mi cer scuze "in mod public" pentru, eu stiu, afirmatiile facute la adresa voastra si regret nespus ca nu am avut inspiratia de a intra pe data de 8 martie, dar va ofer acum o floare virtuala[img width=600 height=450]http://perspectivecrestine.files.wordpress.com/2007/05/flowers-062.jpg[/img], Sa fiti iubite !
    P.S. 1 De acum, fiind lamurit in problema mea :), o sa ma mut pe postul "Gravidutze si mamici" deoarece, in preajma pastilor naste sotia mea !
    P.S. 2 PoliceOfficer, nu ma pot abtine sa nu fiu rautacios, chiar ca esti offtopic !!! :))

9. cristtie82

cristtie82 New Member

Trophy Points:
    0
    dreptul de a profesa ca avocat in UK

Buna tuturor de pe acest forum,
    eu sunt mai noua pe acest forum de aceea vin si cu cateva nedumeriri -eyebrows2- yebrows2- ma adresez voua care aveti mai multa experienta acolo in UK.
    Momentan studiez la Univ. Bologna din Italia iar pe viitor imi doresc sa profesez ca avocat in UK, stie cineva care ar fi procedura de urmat ? Sau daca e posibil acest vis al meu in UK?
    Menzionez ca am cunostiinte de lb. engleza certificate la nivel international prin acel certificat international al lb. engleze: Michigan certificate ca engleza limba seconda. Iar ca studii sunt licentiata in Drept Bucuresti 2007,actualmente masteranta in Bologna.
    Va rog frumos daca imi poate raspunde cineva la acest topic...stiu eu poate cineva s-a confruntat cu aceste probleme ...sau poate stiti...care e procedura de urmat...
    multumesc anticipat tuturor pentru raspuns,informatii,si sfaturi si urez tututror o zi buna.

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -thankyou- hankyou- Badger, nu ai pentru ce.

Mult succes tie (rabdare si rabdare) si sotiei, sper sa aveti un bebe frumos si sanatos! O asteptam pe sotia ta in clubul mamicilor si pe tine in clubul taticilor pe Forum! -applause- pplause-

11. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Ms pt floricica,arata minunat !

Ma bucur ca ai reusit sa clarifici toate nelamuririle si cum a zis si Negrutxa : sa ai un copil sanatos si sa va meara din ce in ce mai bine in UK !!

Mult noroc in continuare !!

12. mirceach

mirceach New Member

Trophy Points:
    0
    AM O MARE MARE DILEMA... sunt nou in Londra-mi-am aplicat prin QuickstartUK-toate actele Cont-Banca,SE,NIN,Yelow-Card. Toate bune si frumoase. Asta a fost acum vreo 8zile. Stiu ca va dura pana actele ptr. self-emp. vor iesi. Am inteles cel putin 4 saptamani(era mult mai bine in Romania-mergea mai repede cu spaga:)).

Bun, intrebarea mea este urmatoarea... POT SA INCEP SA MUNCESC de maine???-sa zic a 9-a zi de cand am depus actele(am avut confirmarea de la QuickstartUK-ca au fost depuse). Ideea este ca am gasit cel putin doua firme care au nevoie de mine, posibil si o a III-a. Normal va trebui sa le tai Invoice(ce ciudat mi se pare fara stampila...etc.) pentru serviciile prestate. Ei imi vor vira banii in contul deschis la Barcleys. ESTE ceva ilegal in faptul ca incep sa muncesc inainte sa imi iasa actele ??? Normal voi pastra toate documentele - bank-states---

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde...
    Aveti idee de cineva care a venit cu animalul(catel) aici in UK? De cand se ia in considerare cele 6luni? De la data vaccinarii-antirabice, sau de la data luarii probei de sange-ptr. a verifica daca are sau nu semnele de rabie si s-a dat OK-ul???

13. cristiansb

cristiansb New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este ilegal sa muncesti daca ai fost inregistrat la taxe ca self-employed,cata vreme respecti statutul de self-employed.

14. brunetel21

brunetel21 New Member

Trophy Points:
    0
    Care este cea mai usoara metoda de a angaja muncitori romani fara permis de munca in cadrul firmei tale"self-employed, LTD" nu stiu la care dintre ele este posibil si mai ales cum?

Multumesc anticipat

15. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!ma bag si eu cu un sfat!din cate stiu eu,in momentul in care esti self-employed sau ai un ltd,ai dreptul sa angajezi lucratori(un numar limitat,cand angajezi cu self;un numar nelimitat,cand ai limited)INSA,spuneam insa toti trebuie sa aiba drept de lucru,plus cscs si celelalte pt ca altfel intra ei sub incidenta legii si angajatorul evident.din cate am auzit,amenzile sunt cam....mari.bafta multa!

16. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Recomandati-mi va rog un contabil care ar putea sa ma ajute cu tax return-ul si daca exista unul nu prea scumpel :), ca sincer nu mai am timp de completat formularele, va multumesc !

17. adrian_schiteanu

adrian_schiteanu New Member

Trophy Points:
    0
    CRISTOS A INVIAT!
    si tuturor un PASTE FERICIT!
    cum lucrez in fiecare noapte (aproape) si pentru ca mai am foarte putin si disper -pullhair- ullhair- am zis hai sa apelez la prietenii mei virtuali cu credinta ca poate gasesc o solutie.
    in mare lucrurile stau asa. niste vecini care lucreaza in uk cu acte in regula de vreo 5 ani au fost acum vreo 3 luni in urma pe acasa in romania si mi-au zis ca daca vreau sa lucrez in uk la hotelul lor exista un post de night porter. cu vreo luna jumate in urma mi-a trimis o aplicatie pt angajare de la hotel. Am completat-o, a doua zi m-a sunat managerul hotelului, m-a intrebat cind pot sa vin, i-am raspuns ca saptamina urmatoare, el a zis ok si iata-ma ajuns aici. De a doa zi, la munca. Super, am zis eu. M-au intrebat de NINO, cind am completat o fisa de angajare le-am spus ca nu am. ei n-au spus nimic totul bine si frumos pina cind am zis hai sa aplic pt NINO. I-am rugat pe vecinii mei sa sune la JobCentre Plus pt programare. Si cind s-au intors de la munca mi-au spus ca nu se poate, ca nu e pt romani, ma rog, stiti si voi.
    la munca totul merge ca la carte. pay-slip saptamanal. banii ii ridic cash din banca. de o luna jumatate.

ei, (vecinii mei ) spun , . Eu ma gindesc (cred ca a inceput sa-mi albeasca parul) ca s-ar putea sa dauneza grav sanatatii.
    Deci cam asa stau lucrurile. Intrebarea majora, vitala, existentiala care-mi bintuie creierul secunda de secunda, este: EU CE FAC?
    Si ca sa scap de nesomn, spaime si cosmaruri, m-am gindit eu sa apelez la voi.
    Cu multumiri anticipate si cu sufletul la gura

Sa aveti un Paste plin de bucuria implinirilor!

18. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    ADEVARAT A INVIAT!
    Multumim pentru urare si sa fie si pentru tine un Paste fericit, Adrian.

Daca nu exista amanunte pe care sa le fi omis referitoare la situatia ta, lucrurile se prezinta asa:

1. Faptul ca ti se plateste salariul in mod transparent prin banca si ti se da payslip nu te face si angajat legal. Din cate stiu eu, daca nu s-a schimbat legea, risti o amenda de £1000 si, daca nu o platesti in termen de 21 de zile, risti o amenda mai mare sau pedeapsa cu inchisoarea pana la 3 luni.

2. Presupunand ca nu ai ghinion si nu vine nimeni in control la hotel, ai urmatoarele variante:

- sa-ti gasesti repede un curs ieftin part-time / full-time si sa aplici ca student pentru yellow card, in felul acesta obtinand drept de munca ca angajat de 20 de ore pe saptamana pe durata cursului si full time in vacante. Pentru yellow card nu poti aplica decat dupa inceperea cursului si nu devii angajat legal decat dupa obtinerea yellow card - pana la obtinerea lui esti angajat ilegal. Tot cu yellow card ca student obtii apoi NINO.

- te inregistrezi la HMRC ca self employed. O faci printr-un simplu telefon la ei, nu te costa nimic si astepti sa-ti vina confirmarea de la ei acasa. Apoi aplici pentru NINO ca self employed. Inainte sa dai telefon la HMRC sa te inregistrezi ca self employed, ar trebui sa te gandesti si ce activitate declari ca vei presta - night porter sigur nu merge.

Cam asa vad eu lucrurile in mare. Daca altcineva stie mai multe sau are o idee mai buna, sunt sigura ca te va ajuta.

In final, o observatie si o sugestie:

- nu prea e fair play ca oameni care lucreaza cu acte in regula de 5 ani si stiu ce important e sa nu incalci legea, sa indemne pe altcineva sa o incalce.

- nu mai lasa pe altii sa se duca la autoritati pentru tine si sa se informeze pentru tine. Informeaza-te tu ( numai daca citesti posturile de pe forum cateva ore si afli mai mult decat ai nevoie, iar unde nu intelegi, intrebi) si umbla/telefoneaza tu la autoritati pentru tine.

Iti doresc numai bine si, daca te linistesti, gandesti cu calm si te zbati un picut, pana la urma o s-o scoti cum trebuie la capat.

19. adrian_schiteanu

adrian_schiteanu New Member

Trophy Points:
    0
    Ella, iti multumesc din suflet pentru sfaturi si urari.

nu am omis nimic din situatia mea, doar poate faptul ca toti cei care lucreaza aici nu au contracte (ceea ce nu schimba cu nimic datele problemei) si ca cei de la hotel isi imagineaza ca eu nu am probleme

eu as opta pentru self-employed dar :
    1. nu stiu care ar fi domeniul in care ma pot incadra si
    2. dupa inregistrare, ar trebui sa-i anunt pe cei de aici ca eu sunt self-employed si sa nu-mi mai opreasca taxe?

cu multumiri,

20. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Hristos a inviat Adrian!

Cand te inregistrezi self employed nu trebuie sa te declari liber profesionist intr-un anumit domeniu, asa ca te poti hotari si dupa ce te inregistrezi.

Uite aici un topic cu ceva sugestii domenii de activitate.

http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,2106.0/

1. Nu am o idee acum sa iti sugerez spre ce domeniu sa te indrepti...poate primesti niste sugestii din partea altor membri.
    2. Da, odata inregistrat, va trebui sa le comunici si sa le spui sa nu iti mai platesca NINO, tu sa le oferi invoices pentru serviciile tale si ei te platesc brut. Cred ca cei de la hotel nu se vor arata foarte incantati, intrucat procesul lor de plata si evidenta nu va mai fi atat de usor (nu e complicat, dar unii sunt comozi).

Cred ca ar trebui sa iei in considerare si optiunea de a te inregistra la un curs part time ce iti ofera sansa de a lucra 20h pe sapt, full time in timpul vacantelor si 4 luni dupa ce se termina cursul. Dupa 1 an poti aplica pentru certificat albastru si nu vei mai avea nici o restrictie pe piata muncii. Alternativ...ai pe cineva aici din familie care s-ar putea inregistra ca self employed si tu sa aplici ca dependent? La fel, vei primi certificat albastru (daca doresti tu sa aplici pentru el, intrucat nu este obligatoriu)

Un paste fericit in continuare.

Share This Page