7.1 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

self employed - muncesc legal sau ilegal ???

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by badger, Feb 24, 2008.

1. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Am sosit in Londra in septembrie anul trecut, mi-am facut CONT BANCAR, CSCS, UTR si NINO. De la jumatatea lui octombrie muncesc in constructii (renovari), ca subcontractor (self employed) pt o agentie imobiliara (nu conteaza). Sunt platit (bine) cu cec-uri si mi se opresc 20% taxe. Eu imi platexc taxele pt Nino si o sa fiu un contribuabil (roman) exemplar, DAR ma macina o intrebare - mai am nevoie de yellow card, sau eu stiu de ce alte acte, de diferite culori ??? Ma poate lamuri cineva? Ma pot trezi cu un control, sau mai rau, cu o amenda? Multumesc

2. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Din moment ce ai toate actele mentionate de tine mai sus nu este nevoie sa ai nimic in plus,decat sa-ti tii evidenta la zi,sa platesti taxele,sa ai facturi si chitante(sau corespondente in bank statement) pentru toti banii pe care ii primesti.Doar daca vrei,poti sa aplici pentru un yellow card ,dar nu este obligatoriu.Din acest punct de vedere poti sa te consideri pus la punct,perfect legal.
    Controale pot fi oricand,intrucat statutul de self-employed implica faptul ca trebuie sa ai oricand actele la zi si in cazul unui control sa dovedesti ce venituri si cheltuieli ai,ca acei clienti ai tai exista si nu ai facut facturi fictive,etc....Aceste controale se fac insa foarte rar si nu cred ca vei avea vreo problema atata timp cat iti platesti toate contributiile la zi.

Nu mi-a fost clar un amanunt din post-ul tau : ai spus ca ti se retin 20% taxe si ca platesti si contributii la stat....Banuiesc doar ca acele taxe inseamna comisionul agentiei imobiliare,corect? Dupa care din suma care ramane tu iti platesti impozitele la stat....

Oricum,bine ai venit si ma bucur ca merge treaba,sa ai multi clienti si la multi bani !

3. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Multa bafta in continuare, Badger!

Asa cum a spus si oana_bebelusha, esti absolut in regula, muncesti legal.

In legatura cu cei 20% pe care ti-i opreste agentia imobiliara: Agentia este contractorul, iar Badger este subcontractorul. Contractorii sunt obligati sa retina 20% din suma pe care o platesc subcontractorilor - aceasta retinere reprezinta o plata anticipata a impozitului pe profit si a taxelor pt NINO. La sfarsitul anului, cand va face declaratia de venituri (Self-Assessment), din impozitul pe care il va avea de platit se scad cele 20 de procente oprite de catre agentia imobiliara in timpul anului. Deci, Badger, trebuie sa pastrezi cu mare grija 'the payment statements' primite de la contractor, intrucat doar pe baza lor poti face deducerea din impozitul anual.

Spor la treaba si la profit cat mai mare!

4. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult pentru raspunsuri, dar ok, muncesc legal, dar stau legal in UK ? De ce va intreb, am citit pe site-urile lor oficiale, nu mai stiu exact adresa, ca nu am voie sa stau mai mult de 3 luni pe aici !!! Asa este?

5. gropitzze

gropitzze New Member

Trophy Points:
    0
    Daca muncesti legal automat ai si resedinta legala in Uk! nu ai voie sa stai mai mult de 3 luni in uk cand vii ca turist!

6. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    oki sa zicem si asa (in afara subiectului - imi place ca doamnele sunt foarte promte :) )

7. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Badger , trebuie sa te fi inregistrat ca self-employed in timp de trei luni de la venirea ta si atunci poti sta cat doresti. Banuiesc ca te-ai inregistrat la Inland Revenue, cred ca ai obtinut si Insurance Number-ul si atunci nu ai de ce sa-ti faci griji.
    Nu este de ajuns sa fii rezident pe teritoriul acestei tari, gropitzze, pentru ca se numesc rezidenti si cei la negru. Trebuie sa te inregistrezi in cazul nostru, sa ai o viza valida in cazul altora s.a.m.d

8. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    EEA and Swiss nationals have the right to live and work in the United Kingdom. This is called the right of residence. You will only have the right of residence in the United Kingdom if:

* you are an EEA or Swiss national; and
    * you are working in the United Kingdom; or
    * you are able to support yourself and family in the United Kingdom without the help of public funds.
    confrom BIA, nu ai limita la cat ai voie sa stai...cu toate ca in alta pag. scriu tot ei, dar asta pt 'visitor' :
    "To come to the United Kingdom as a visitor you must be able to show that you:

* only want to visit the United Kingdom for up to six months;
    * plan to leave the United Kingdom at the end of your visit;
    * have enough money to support and accommodate yourself without working, help from public funds or you will be supported and accommodated by relatives or friends;
    * do not intend to charge members of the public for services provided or goods received;
    * do not intend to study; and
    * can meet the cost of the return or onward journey."
    Daca Badger s-a inregistrat, cum a zis si casper, dupa ce a inceput lucrul, e f legal. Daca insa nu, atunci e f in neregula!! -explain- xplain-

-handlaugh- andlaugh-

9. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri, dar tot nu m-ati convins ca nu-mi trebuie si altceva (ex. yellow card), de ce? Stau si eu si citesc cat am timp si cat pot sa "inteleg" legile lor (englezilor) si mai tare ma ametesc, in plus parerile altora, discutiile pe acest forum si tot nu sunt sigur ca pot sa-mi desfasor activitatea (corect fata de ei) 100%. De ce se face atata zarva pe yellow card, ori nu am inteles eu ce e? Explicati-mi ! Chiar trebuie sa-mi fac cate un act in fiecare luna? Oare vor sa ne zapaceasca asa tare incat sa ne faca sa plecam (oricum nu am de gand sa stau prea mult !)? AAA... si am actele care le-am enumerat (CONT BANCAR, CSCS, UTR si NINO). Imi mai zice cineva zilele trecute ca a vazut el si stie exact ca politia a facut o razie in Edgeware si a pus amenzi (nu confirm informatia a fi veridica, fiindca romanii tind sa exagereze, dar imi pun intrebari), la mai multi romani, precum ca nu ar fi avut yellow card ....

10. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Badger, deci te-ai inregistrat la HO ca si self employed dupa ce ai inceput lucrul??

11. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca inainte, m-am inregistrat, parca, daca-mi amintesc bine, m-au intrebat daca lucrez si le-am zis ca am nevoie de acte sa pot munci, si de atunci, muncesc ...actele mi-au venit ... repet, am CONT BANCAR, CSCS, UTR si NINO

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    The self-employed and work authorisation
    10. If you are working in a self-employed capacity, and exercising a Treaty right on that basis, you will not need to obtain authorisation for that work although you will need to be able, if challenged, demonstrate that you are genuinely self-employed. If you are exercising a Treaty right as a self-employed person, you may apply for a registration certificate confirming this, but it is not a requirement that you do so and a registration certificate issued on this basis will not confer a right to take employment on any other basis than self-employment."

13. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    sper sa fie asa.

14. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    o alta intrebare: ce cheltuieli se deduc la sfarsitul anului financiar pt un self employed ? masina - daca-mi cumpar ?

15. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Deducerile pentru masina:

1. Daca masina este noua ('unused and not second-hand'), cu emisie de dioxid de carbon scazuta ('low carbon dioxide emission cars, not exceeding 120gm CO2/km driven') si cumparata pana la 31 Martie 2008, atunci costul ei este deductibil 100%. Citatele din paranteza sunt din lege.

2. Pentru masinile care nu se incadreaza in prima categorie, deducerea este de 25% din costul masinii, dar nu mai mult de £3000.

Daca iti iei masina, tine un jurnal (foi de parcurs) in care sa-ti notezi zilnic distanta parcursa in interesul afacerii - e extrem de important pentru deducere.

16. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Cateodata ma intreb daca nu cumva ar trebui sa cauti si tu cate un pic pe Google si sa te convingi cu ochii tai ca sa nu mai spui ca nu te-au convins membrii acestui forum.Intotdeauna vor exista comentarii care se bat cap in cap pentru ca unii care "cred" ca stiu,nu stiu de fapt nimic.Tu trebuie doar sa alegi informatiile corecte si eventual sa mai faci si cercetari personale,pt ca nu e nimeni obligat sa te convinga pe tine de nimic si tonul tau mi se pare un pic demanding,motiv pt care sunt convinsa ca multi din cei care stiu raspunsurile la intrebarile tale nu mai vor sa scrie.

O zi buna !

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mai "badger", extrasul de mai sus este din LEGE, nu din ziare sau de la cotul strazii.
    iar tu spui "sper sa fie asa"???????????????
    Pai daca nici in ce scrie negru pe alb in lege tu nu crezi, atunci nu stiu cum ar putea cineva sa te convinga. Si nici nu vad de ce ar mai incerca.
    Ia apuca-te de citit si cercetat in loc sa astepti mura-n gura si dup-aia sa mai faci si pe desteptu'. dupa ce oamenii isi iau din timpul lor ca sa-ti dea tie raspunsuri.
    CU CEEA CE AI ESTI 100% LEGAL SI NU AI NEVOIE DE YELLOW CERTIFICATE!
    Vrei sa crezi, bine, nu vrei iarasi bine.
    Spor la munca!

18. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Si de ce unii 100% LEGAL si cu aplicatie pt YC, au luat amenda? Sincer domnilor, chiar daca par - cum vreti dvs - nu-mi permit sa platesc 1000 Pounds degeaba si incercam sa aflu din experienta altora ce e corect sa fac ... si chiar ce scrie in ziare nu are nici o valoare pe aici?, ceea ce citesc e fals ? OK.
    nu comentez injuriile... dar oana_bebelusha are dreptate, eu aleg ce "cred" ca e bine pt. mine, cat despre ton ... nu e demagogic ci, doar agitat, fiindca ma doare capul de la "legile" pe care le aplica cei de la HO. Nu mai dau detalii ... ca o sa zica altii ca fac pe desteptu'

19. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Pai in aceasta situatie atunci tot ce pot sa-ti recomand e sa pui mana pe Yellow pages si sa-ti cauti un avocat pe care sa-l platesti bani grei care sa-ti spuna exact ce ti-am spus noi pana acum -cmon- mon- poate atunci te convingi.
    Am vazut si eu articole unde cei care se inregistrasera self-employed au luat amenda DAR ASTA DIN CAUZA CA MUNCEAU ILEGAL. Ilegal,adica nu erau self-employed,ei de fapt lucrau pt o singura persoana ,ca employee,luna de luna,si nici macar in domeniul in care erau inscrisi ca self.
    Atunci da,e corect ca la un control,cand se vede clar ca nu ai nici macar o legatura cu self employement-ul si ca te folosesti de acest statut "la vedere" ca sa lucrezi de fapt ilegal ca si angajat , sa te amndeze HO cu 1000 de lire,si dupa mine ar trebui sa amendeze nu cu o mie ci cu 10000 ca sa-i potoleasca pe viata.

Multa bafta mai Badger si sa ne spui cat te-a constat onorariul la avocat si daca ai primit alte informatii macar sa stim si noi ce informatii gresite dam,da?!

20. badger

badger New Member

Trophy Points:
    0
    Adica, eu daca muncesc luna de luna pt un singur contractor, care are sute de case in Londra inseamna ca fac o ilegalitate ? Vorbeai de, demagogie, am impresia ca s-au schimbat rolurile ...Cat despre avocat, chiar mi-as lua unul sincer, o sa ma interesez de onorariu, cu toate ca nu as arunca cu banii pe fereastra si preferam sa ma lamureasca cineva de pe forum daca e mai bine sa-mi fac si YC sau sa nu ma mai agit ... asa ca intre romani ca de englezi is' satul ...

Share This Page