14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. andreea_n

andreea_n New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am o intrebare legata despre cum se poate lucra ca SE in mai multe domenii. Am citit deja pe forum cateva comentarii despre aspectul acesta, dar mi se par usor contradictorii si m-ar ajuta sa aflu si alte pareri. Exemplu concret: daca ma inscriu pentru SE ca fotograf, pot lucra in paralel si ca waitress (cu angajator care accepta SE) sau sa stau zilnic/in anumite zile cu un copil pentru cateva ore? Este considerat legal sa lucrezi in mai multe domenii pe SE? Si daca este legal, ce chitante voi prezenta cand trebuie sa platesc taxele? Doar cele pentru fotograf sau pe toate, indiferent de domeniul in care am lucrat?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ andreea_n

Poti lucra SE in cate domenii doresti, nu exista restrictii. La taxe nu trebuie sa "prezinti" nimic, ci sa declari veniturile realizate ca SE in toate activitatile care le faci.

3. andreea_n

andreea_n New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, multumesc mult pentru raspuns. Cu prezentatul intr-adevar m-am exprimat eu gresit, ma refeream doar daca trebuie sa declar suma totala a veniturilor sau fiecare suma cu domeniul ei. Sa ai o seara frumoasa!

4. nico83

nico83 New Member

Trophy Points:
    0
    John, multumesc de raspuns el trebuie sa aiba Blue Card, e mai sigur ca va lucra mai mult si full time eu nu voi putea ca nu am cu cine lasa copilul si trebuie dus si adus de la gradi , eu voiam sa stiu daca dupa un an de blue card al lui cu payslip - uri ca dovada, voi putea face cumva sa imi iau si eu blue cardul?
    Multumesc si bafta !
    PS: de job mai vedem deocamdata munceste pe self dar se va termina contractul acolo in curand

5. Anonymous

Anonymous Guest

Da .Nico . Dupa un an al lui (dependent de tine) primeste Blue Card fara restrictii , moment in care tu te declari dependenta de el si primesti Blue Card.
    Succes in planul vostru!!!

6. nico83

nico83 New Member

Trophy Points:
    0
    Ms , John pt incurajari!Macar atat ca am impresia ca in tara asta nu mai avem nici o sansa cel putin cei veniti acum de cateva luni... am fost si eu la NINO si l-am picat cu brio ... dupa o sapt mi-au si dat raspunsul negativ... nu au sunat la referinte . Deci dosarele nici nu se mai verifica dupa parerea mea. In fine poate e a doua oara cu noroc...:)
    Bafta la toata lumea !

7. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    vin si eu cu o intrebare,

e adevarat ca fiind self employed, dupa un an cu cele 12 invoiceuri poti aplica pentru blue card? mie asa mi a zis cineva dar parca din cate am citit aici pe forum nu am auzit asa ceva, stiam ca poti aplica pt Bc doar cu yc de student cu dreptul de munca de 20 ore, si cu purple card..

voi ce ziceti? luminati ma va rog! -ras4-

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @alyyn - din cate stiu eu, dupa ce esti Self Emplyed un an, nu ai nici un drept de a primi BC. Ramai SE pana la sfarsitul lui 2013, cand - sper eu ca vor disparea restrictiile.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Corect!

10. Dariuka

Dariuka New Member

Trophy Points:
    0
    M-am cam saturat de România si... Mă bate gandul la o relocare...
    Mă gândeam sa cumpăr o mică afacere in UK. Un minimarket, ceva...
    Ce sfaturi aveți?
    Dispun de vreo 55.000£. (70.000€).

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    A mai fost o forumista care a facut aceasta miscare si a fost total dezamagita in experienta dumneaei. Este foarte greu sa "preiei" din mers o afacere fezabila pentru simplul motiv ca detinatorul acesteia nu ar vinde-o. De ce ar face asa ceva?

Exista, insa, si exceptii. Cunosc o familie care a cumparat o afacere, in speta un magazin romanesc, pe care l-au transformat dintr-o gaura neagra intr-un foarte frumos succes financiar. Cum? Cu multa munca si cu (atentie!) un foarte inspirat simt comercial.

Sfatul meu este sa faci acest pas numai in urma unei analize atente si daca esti iscusit cu adevarat in ceea ce vrei sa faci.

12. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    sper si eu sa seridice restrictiile, ar fi asa o eliberare :(

13. ciprian2179

ciprian2179 New Member

Trophy Points:
    0
    sal.nedunerirea mea este urmatoarea:eek: sa obtin licenta de taximetrie in curand,si am nino pending,dar am aflat ca trebuie sa ma inregistrez la HM R and costoms ca self emplyed pt platirea taxelor,insa patronul firmei de taximetrie mi-a spus ca de asta o sa se ocupe contabilul sau si ca nu trebuie sa platesc nimik primul an,fiind scutit(ceea ce imi vine iar greu de crezut)
    in al doilea rand,as vrea sa aplic pt mine ,pt yc si pt sotie,pt blu card,insa ea este in romania,dar am vazut in formularul br1 ca imi cere numarul meu de tel,si nu al ei,singura problema fiind faptul ca dureaza foarte mult timp,iar pasaportul ei expira in martie 2013.
    ata chestie interesanta a fost cand m-am dus la RBS sa-mi fac un cont bancar,au fuzat,spunandu-mi ca imi trebuie yellow card pt asa ceva(mentionez ca am permis britanic cu adresa de aici);
    va multumesc anticipat pt ajutor!

14. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Salut ciprian2179,

In momentul in care ai obtinut NINo te inregistrezi personal la HMRC (telefonic sau online), declarandu-ti activitatea de self employed. In urma acestei inregistrari vei primi un numar de referinta (UTR) cu care iti vei putea plati taxele. Poate patronul companiei de taxi dorea sa-ti spuna ca in cazul in care veniturile tale vor fi sub sau echivalent cu personal allowance-ul stabilit de statul britanic ca neimpozabil ( 8105 lire pe anul fiscal 2012/2013 conform http://www.direct.gov.uk/en/Nl1/Newsroom/DG_200224 ), nu vei avea de plata nimic. Insa tot va trebui sa-ti declari veniturile si sa aduci dovezi in cazul in care iti vor fi solicitate. Cu siguranta tu nu faci cazul nici unei exceptii, astfel ca trebuie sa incepi sa studiezi acest forum cu atentie, in special tutorialele din link-urile de mai jos:

http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk

http://www.romani-online.co.uk/sofer-de ... hire-in-uk

Cat priveste obtinerea cartonaselor, poti lua in considere o programare in persoana la Croydon. Va trebui sa fie prezenta si sotia la acest interviu si daca documentele sunt complete, veti obtine aceste cartonase in aceasi zi.

Cerinta acelei banci este absurda, insa aceste absurditati se mai petrec din cand in cand. Citeste topic-ul "Deschidere cont bancar" si te vei lamuri in privinta pasilor ce trebuie sa-i urmezi si in acest caz.

Numai bine!

15. ciprian2179

ciprian2179 New Member

Trophy Points:
    0
    multumsesc pt raspuns;asa ma gandeam si eu ca trebuie sa fac dupa ce am citit pe acest forum.
    am incercat sa-i eplic si lui(patronului) si a zis sa fac cum cred eu de cuviinta,dar parea foarte sigur de el,zicea ca toti angajatii sau au procedat la fel.toti fiind self-employed,scotieni,dar cred ca chestia asta legislativa il cam depaseste.
    mi-a zis ca o sa ma duca sa vb cu firma lui de contabilitate,sa-mi explice ei,chiar sunt curios.
    eu ma gandesc sa ma inregistrez imediat ce incep munca,iar cu contabilitatea cred ca ii pot lasa pe ei sa se ocupe,sa-mi zica ce sa fac si cat sa platesc in functie de veniturile mele.chestia este ca firma nu a avut niciun control deocamdata,cred ca deoarece este greu de demonstrat ce venit face un taximetrist,el nelucrand cu banca,dupa cat am inteles eu se tine o contabilitate cu toate incasarile fiecaruia(dar aceste cred ca pot fi si mai mici de realitate,ca sa nu se plateasca taxe mari sau deloc)Inca nu stiu sigur cums eprocedeaza,dar dupa ce aflu o sa anunt.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ciprian2179

Patronul tau este posibil sa incerce sa ascunda ceva din punct de vedere al taxelor si sa nu-i convina anumite chestii care pot apare in declaratiile de venituri ale soferilor.

In general, in bransa asta se incearca eschivarea de la plata taxelor. Soferii au ca cea mai importanta sursa de venit beneficiile de la stat si, evident, nu vor sa se afle de alte venituri, iar patronii vor cat mai mult ca veniturile sa fie cash, ca sa poata baga banii direct in buzunar. Sa nu te miri daca va incerca sa te indeparteze din firma.

17. ciprian2179

ciprian2179 New Member

Trophy Points:
    0
    astazi am fost si a bank of scotland si mi-au facut o programare in 2 sapt,am insistat sa fie mai repede,imi spusese ca pot venii peste 2 ore,apoi iar s-au rasgandit,m-au intrebat de yellow card,si a ramas 2 sapt.
    apoi m-am dus la Lloysd si m-au programat pentru maine.Asa ca o sa vad maine daca imi deschid cont bancar si o sa anunt;)

18. leruacoca

leruacoca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sper sa nu gresesc,daca voi adresa intrebarea mea aici.Sotul meu este self-employed si am adunat tate actele sa aplicam pentru carduri(el-yellow eu blue -dependent)Intrebarea mea este urmatoarea:Ce trebuie sa contina Client lists?Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Clients list e o lista cu datele de contact ale clientilor carora sotul le-a eliberat invoice (factura) cand a luat banii pt. prestare de servicii.

20. leruacoca

leruacoca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns,in momentul in care o intocmesc in ea scriu doar numele persoanelor,adresa si numarul de telefon?Multumesc.

Share This Page