13.6 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai ... Tampenia ramane, chiar daca tu nu o iei ca atare. -iamcool-

2. Moni-Elena

Moni-Elena New Member

Trophy Points:
    0
    hm, Albea, constat un lucru:

sunt unele persoane, care posteaza tot felul de intrebari mai mult sau mai putin idioate, care nu au rabdare sa se documenteze inainte de a intreba, etc, si carora li se raspunde in general cu un politicos "te rog cauta la sectiunea nou venit, etc...". Sau li se raspunde totusi intr-un ton pozitiv. Nu de catre tine, ma tem. As fi apreciat si eu un altfel de raspuns, stii tu, modalitatea de exprimare schimba multe, nu-i asa? Se pare ca nu poti si nu vrei. In viitor, te rog sa ma scutesti de raspunsurile tale daca vor continua in aceeasi maniera.

As putea sa mai dezvolt pe aceasta tema,(prefer totusi sa ma limitez, nu mai are rost sa discutam) intrucat chiar ma simt jignita de reactia ta si a lui John Nutt. Consider ca mi-ati fi putut raspunde ceva mai politicos. Ce sa zic insa? Am sa fiu si eu rea si sa spun ca pe unii inaintarea in varsta ii innacreste, in loc sa-i faca mai intelepti.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Hm, Moni-Elena, ai fi avut dreptate si te-as fi pus pe ignore din secunda imediat urmatoare daca nu te gandeai la acea scurta auto-caracterizare pe care ai facut-o, si eu am citat-o. Sunt cuvintele tale, nu ale mele. Eu ti-am raspuns clar si la obiect la intrebarea pusa de tine, dar ai tinut mortis sa te auto-completezi, probabil pentru a ne prezenta noua una din sublimele calitati intelectuale pe care le posezi.

Poate ca, aprecierile mele te vor ajuta sa retusezi anumite aspecte din sclipirile de geniu pe care le etalezi aici. Lumea virtuala nu este un loc propice sa te faci remarcata. Chiar nu pot preciza ceva pozitiv ce am remarcat in posturile tale.

Daca aceste randuri iti provoaca cateva secunde de meditatie, inseamna ca nu totul este in van si ca am reusit sa fac (inca) un bine. Ca tema suplimentara ar fi analiza unor proverbe si zicatori ca Vorba dulce mult aduce sau Tonul face muzica. -da-da-

4. Anonymous

Anonymous Guest

Da' cu mine ce ai , Moni , cu ce te-am suparat eu ?
    Sa traiesti ,Cataline !!! La Multi Ani si pe calea asta!!!

5. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nelamurire referitoare la obtinerea Nino in calitate de self employed:
    -in momentul in care am inceput deja munca sun sa declar ca mi-am inceput activitatea ca SE. Trebuie sa declar ce domeniu de activitate desfasor?
    -cand ma duc cu actele pentru obtinerea Nino din facturile mele ar trebui sa rezulte ca prestez servicii intr-un singur domeniu sau pot fi mai multe domenii (cleaner, constructii, hospitality, etc.)?

Din cate am citit pe forum ca si SE poti desfasura activitati in mai multe domenii. Imi poate spune cineva daca sunt anumite activitati care nu se pot desfasura in calitate de SE? Sau...exista vreo lista cu meseriile pe care le poate desfasura un SE?
    Sper ca ati inteles intrebarea. Astept raspunsurile voastre.

6. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nu ma poate ajuta nimeni cu aceasta nelamurire?
    Trebuie sa deschid alt topic pentru a afla cateva opinii?
    Multumesc!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu are importanta domeniul, poti sa declari unul la intamplare. Din facturi, intereseaza sumele pe care le castigi, nu domeniul de activitate. Ai numai grija ca activitatea pe care o faci sa nu fie ilegala.

8. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Albea stii cumva care activitati sunt ilegale? Exista vreo lista cu activitati care pot fi desfasurate ca SE si activitati care nu pot fi desfasurate ca SE? Am cautat peste tot dar nu am gasit nimic in acest sens. Citisem pe un topic ca de exemplu nu poti lucra ca si receptioner la hotel cu statutul de SE. Altceva nu mai stiu...

9. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    -ma-iubesc- Buna dimineata!!!Nu am mai aparut de mult,dar cu toare astea am studiat in continuare cam tot ce a-ti postat si cred ca sunt un pic mai pregatita de plecare:))plec pe 19 aprilie si am rezolvat si cu chiria...Ok sa trecem la subiect.Pana la urma am decis ca voi merge pe varianta de SE ca hairdresser,mi-am tradus toate diplomele;de stylist,de evaluator,formator,toate in domeniul meu(nu stiu daca conteaza)dar am zis sa le arat ca am experienta si ma pricep cat de cat...In fine am ceva emotii legate de accentul meu,de modul lor de lucru dar..la naiba cred ca nu au aur in loc de par!!!
    Daca am inteles eu bine din ce am studiat e cam asa:
    trebuie sa imi fac actele in maxim 3 luni de la data la care anunt ca muncesc adica sa ma inregistrez la HMrevenue and CUSTOMS
    -yeloow card nu e obligatoriu
    -formulrul BR1
    - imi trebuie NIN mai intai...am uitat de el deci tre' sa ma inscriu la un jobcenter plus
    Acum am o intrebare de blonda -ras4- :
    Imi trebuie facturi cu datele de SE si a celor care au beneficiat de serviciille mele dar!!cred ca la inceput voi lucra acasa daca am noroc pt. ca ma indoiesc ca voi avea sansa de a colabora cu un salon...asa ca ce date voi avea pe acele facturi?banuiesc ca ale clientelor?!Se accepta chiar daca nu sunt persoane juridice?
    Si inca ceva imi puteti da o idee de cum sa ma <promovez>?!E adevarat ca am o prietena care ma va ajuta dar cum o pot face la o scara mai mare?P
    Am hotarat sa ma mut in Billericay pt. inceput ...
    O zi buna va doresc si muuuulta,muuulta liniste -da-da-

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca ai citit mult, cred eu ca pregatirea ta are un punct slab. Daca vrei sa desfasori acesta activitate (pe fata) intr-o casa inchiriata trebuie sa ai acordul proprietarului (agentiei). Tine cont si de lucrul acesta!

In legatura cu nedumeririle tale, cateva idei mai jos.
    1. Pentru ca afacerea ta nu poate fi pe baza de contract intre parti, cred ca cel mai usor e sa cumperi un chitantier (pana faci rost de bani sa ai ceva electronic) numerotat, cu foaie dubla (una a ta, alta a clientului).Cand esti la inceput si nu ai ce numar (UTR) sa pui pe facturi, pur si simplu pui numele tau sau cum o sa-i zici afacerii cu adresa unde functionezi dedesubt, nu cred ca e nevoie de numele clientilor (ar fi foarte ciudat sa ma intrebe cineva la frizerie cum ma cheama!). Zilnic sau cum iti convine tie, depui incasarile la banca si ai grija sa se potriveasca cu chitantele taiate.
    2. YC si BR1 iti trebuie doar in cazul in care ai pe cineva din familie care vrea sa vina dependent de tine. Altfel, tu nu ai nevoie sa-ti desfasori activitatea de self
    3. O posibilate de reclama ar fi sa compui pe o foaie A5 ceva atractiv dar nu foarte incarcat despre afacerea ta, cu adresa, tel, eventual preturi promotioanle …. tu stii mai bine ce oferi, si umbli din casa in casa si le pui in posta, in zona ta.
    Alta ar fi sa gasesti pe net, sau ziare care ofera spatii gratuite de reclama (sau un pret care iti convine)
    Tipareste business card si tine-le la vedere/ofera-le clientilor

In rest, Dan tocmai a pus la punct tutorialul pentru self-employed si daca nu aid at de el inca e bine de citit. http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk
    Apoi, daca o sa te ocupi personal de taxe (nu e mare filozofie), este de asemea explicat ce si cum sa platesti aici. http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... oyed#p5436

Felicitari si multa bafta!

11. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult costoboc:))Stiu ca am nevoie de acordul proprietarului si nu e nici o problema oricum nu exclud varianta de a lucra macar in week-end la un salon part-time.Voi avea nevoie de BR1 pt sotul meu care va veni si el asa ca trebuie sa urmez toti pasii.Multumesc pt ideea de promovare si sper sa fie greu dar bine:)))Duminica placuta!!!

12. cazan.georgian

cazan.georgian New Member

Trophy Points:
    0
    Daca am Self Employed, pe viitor pot aplica pentru Limited ( ori alta forma ) ?

13. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Da.

14. cazan.georgian

cazan.georgian New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc deea

15. traian67

traian67 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    In viitorul apropiat vreau sa ajung in UK pentru a muncii ,ca self-emploayed bineinteles. As vrea sa activez in domeniul constructiilor( gresie/faianta, parchet, glet, lavabila, tencuieli, zidarie, rigips, termosistem, invelitori etc) si am cateva intrebari:
    1.Pentru activitatile enumerate nu detin nici un fel de calificare dar ma descurc foarte bine. Pot activa ca self in acest domeniu fara calificarile aferente?
    2.Ce oras/ zona ar fi recomandata pentru astfel de activitati?
    3.Se gasesc greu joburile in acest domeniu? Remuneratia este acceptabila pentru conditiile actuale?

Multumesc!

16. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    1. Pentru activitatile enumerate iti trebuie NINo, UTR, CSCS si o sacosa de tickets/cards/NVQ.... ca sa intelegi ce vreau sa spun, un exemplu sec: aici lucrul la inaltime este considerat de la "stand in picioare". Ca sa urci juma' de metru pe un hop-up sa schimbi un bec trebuie sa ai calificare hahhahah. Daca urci fara, primesti cartonas galben sau chiar rosu (adica un fel de go home)
    Daca spui unui englez ca te pricepi la toate alea care le-ai insirat acolo ai sa speli vase intr-un restaurant thailandez. Te axezi pe ceva si spui ca faci meseria aia de la varsta de 2 ani.
    Citeste pe aici ce inseamna cu adevarat acest SE.... si ar fi bine sa citesti cu atentie... de vreo 15 ori, si daca crezi ca ai inteles bine, mai citeste de 3 ori

2. London

3. Nu se gasesc greu, dar au foarte mare legatura cu punctul 1. "Renumeratia" in functie de experienta/scule/bafta/fler/caterinca/putere de convingere/abilitati de negociere etc

4. Daca nu ai pe cineva care sa te "bage" direct intr-o companie, sa te "protejeze", ajute, sfatuiasca, pregateste-te de testul nervilor si vointei timp de cateva luni pana la 1 an

17. Anonymous

Anonymous Guest

Tocmai m-am lipit de un yellow Card , pentru ca nu aveam hamuri pe mine la o inaltime de 55 cm. Mi s-a facut un perdaf de o ora in care mi s-a explicat cum puteam eu muri si in ce dezastru mi-as fi lasat familia . Astia cu Health and Safety sunt departe de orice normalitate. In alta zi am fost avertizat pentru ca m-am urcat pe un palet ( 10 cm) sa ajung la un surub. Operatiunea dura 15 secunde. A trebuit adusa o mini-schela , de intocmit risk-assessment si method statement . Totul a durat 4 ore. Treaba tot 15 secunde.
    O alta faza , chiar funny pot spune : Un subcontractor trebuia sa sparga un bloc de beton cu un ciocan pneumatic. Scula nu era prevazuta cu sistem de absorbtie a vibratiilor asa ca putea folosita doar 10 minute si apoi pauza nu mai stiu cat. Dupa nu stiu cate discutii au gasit solutia. In loc sa schimbe scula au mai adus 9 oameni care s-o foloseasca cu randul.

@Traian , La fel cum ti-a spus si Cafea , o enumerare a atator calitati te trimite direct la inceputuri. Astia , pe santierele mari si implicit agentiile ce le furnizeaza forta de munca , pun botul in general la aceste carduri care atesta pregatirea ta in aceste domenii. Trebuie sa incepi de undeva ca sa poti arata ce stii.
    Daca te bazezi totusi pe ce stii sa faci atunci iti gasesti joburi singur , private ca un adevarat SE. Atentie insa , aici nu prea e ca in Ro. Caramizile sunt altfel , acoperisurile deasemenea , ferestrele si ele....etc.

18. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Si uite asa catinel am ajuns in UK pe 19 aprilie.Am inchiriat un flat mi-am facut contracte peste tot si m-am facut programare pt NIN pe data de 28 iunie.Intre timp mi-am facut un mic salonas cu acordul proprietarei care ma lasa sa decorez si peretii daca vreau,asa ca am inceput de o saptamana sa lucrez acasa ca hairstylist.Mi-a trecut sa ma angajez ca SE pe la saloane deoarece se plateste destul de prost si ma mai costa si transportul.Am impartit fluturasi in cartier si nu numai si incet incet au inceput sa apara si clientele.Nu la fel de multe pe cat mi-as fi dorit dar am avut cateva iar jumatate dintre ele s-au reprogramat pe saptamana asta -ras4- Ori le-a placut ori sunt ff ieftina -ras4- bine ca au inceput sa vina.i
    Inca nu am gasit un loc pt baiatul meu la scoala si probabil ca pana in sept.sunt slabe sperante dar eu sun in fiecare sapt si intreb daca a mai aparut ceva nou.Am emotii pt ca nu stiu cum va merge mica mea afacere stiu ca sunt la inceput si toate clientele care au venit au spus ca arata f bine.Dar mai stii!!!
    Lucrez cu produse f bune,Tigi si Wella si am grija sa fie tratate cum trebuie,iar camera baiatului meu o folosim camera de joaca pt copii clientelor unde impreuna cu baiatul meu se joaca de nu mai vor sa plece!
    Cu toate ca am citit despre SE de 10 ori astazi am facut o gafa maaare,ceea ce inseamna ca mi-a intrat pe o ureche si mi-a ia
    esit pe ambele -plans-
    Desi nu am NIN m-am inscris laHMRC On line desi trebuia sa fac asta numai dupa ce primesc NIN.Mi-am dat seama ca nu e ok cand am ajuns la rubrica UTR ceea ce nu am logic,ca nu am NIN asa ca am oprit aplicatia dar am primit un rasp.automat ca m-am inregistrat.
    Acum nu stiu ce va fi dar astept sa vad ce primesc de la ei.
    Mi-am luat un chitantier pe care trec incasarile insa e necesar cand ma duc la interviu sa am scrisoare de la contabil?Nu am inca unul si nu prea stiu cum sa caut unul ieftin.Am o firma de contabili chiar sub apartamentul meu dar nu stiu cat imi cer.imi puteti spune cam cat se da ca sa pot face o comparatie?MULTUMESC sica doresc numai bine -da-da-

19. nico83

nico83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , eu sunt noua pe aici am rasfoit forumul si stiu in mare ce se intampla cu dreptul nostru de munca ,al romanilor, aici in uk.
    As avea nevoie de un sfat si va multumesc celor care ma vor ajuta:
    - sa incep cu inceputul : sotul meu e aici in Londra de 2 ani jumate , acum munceste ca self employer dar nu are yellow card doar nino si utr
    - in ianuarie am venit si eu cu copilul de 4 ani si sunt nehotarata ce acte sa -mi fac , am vrut sa merg pe actele de studentdent si sa-l fac pe sot dependent ca sa ia el blue card-ul(deci important este sa ia el blue card pt ca eu nu voi putea munci cel putin pe moment full time nu am ce face cu copilul )
    - daca imi fac eu self cu yellow card si el blue e ok dar dupa un an muncit de sot ca employer , este vreo posibilitate sa mi fac eu blue card dependent de el? adica sa renunt la statutul de self sau sa am yellow de self si blue card?
    - sunt foarte nedumerita si nehotarata
    Va multumesc mult ! O zi buna in continuare

- am fost la un interviu pt nino si bineinteles l-am picat cu brio cu toate actele in regula (ce nu am avut e scrisoarea de la contabil)am aplicat c

20. Anonymous

Anonymous Guest

Nico , puneti in balanta pentru cine e mai avantajos sa detina Blue Card. Daca job-ul tau e mai bun atunci el self tu dependent , daca e al lui mai bun mergi pe varianta tu yellow( indiferent daca student sau SE) si el Blue de dependent. Problema e sa fie JOB-ul.

Share This Page