9.7 C
London
Saturday, March 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed ca si "Truck driver".

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by FPC, Jul 6, 2012.

1. blackfriday

blackfriday New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult!

2. cristinelsebastian

cristinelsebastian New Member

Trophy Points:
    0
    Fac apel la toti soferii profesionisti din UK care au fost ajutati de alt/alti romani ca sa isi obtina jobul, la toti cei care stiu cat de greu este sa obtii un astfel de job daca nu este cineva in interior care sa te ajute, daca au ocazia si puterea sa ajute si ei la randul lor un alt roman(adica pe mine -da-da- ) as fi foarte recunoscator. Promit ca si eu la randul meu sa ajut alt roman -asa-asa- . Am un LTD ,nu am nino, nu am mai condus in UK iar cu engleza nu stau chiar asa bine -trist- dar cred ca au mai fost romani in situatia asta si care totusi si-au gasit de munca , asa cum am spus ...cu ajutorul altcuiva. Poate exista firme care accepta lucru in echipaj?; asa ceva ar fi ideal pentru inceput. Sunt o persoana cu bun simt nu un smecher sau tepar(nu imi plac categoriile astea de persoane).Deci rog un raspuns doar de la persoanele care au fost in situatia mea si au fost ajutate celelalte sa se abtina -nuuu- Multumesc anticipat!

3. george.cioc

george.cioc New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am primit o oferta de munca de la o firma din irlanda de nord ca si sofer profesionist pe comunitate( se fac curse externe in toata europa), intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1. Trebuiesc schimbate neaparat permisul, cardul digital si atestatul (pot fii probleme cu politia sau VOSA in cazul in care nu le schimb? ) ?
    2. Pentru statutul de Self Employed trebuie prima oara sa obtin yellow card?
    2. Ma pot folosi de Self Employed pana la anul cand se ridica restrictiile de munca, avand in vedere ca saptamanal o sa fiu in contact cu cei de la UK Border Agency la trecerea in / din anglia in / din europa ?

Mentionez faptul ca fiind sofer pe comunitate nu am nevoie si nu pot sa-mi inchiriez o locuinta, fiind tot timpul pe camion. Ma intereseaza in special daca as putea avea probleme la granita din cauza ca eu sunt roman si camionul este cu numere de anglia.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Self Employed ca si "Truck driver".

Adica te muti in camion? Cred ca numai romanilor li se fac asemenea oferte.

On topic. Indiferent de unde conduci camionul, tu nu ai drept de munca, iar ca self employed nu prea se leaga lucrurile, mai ales daca nu ai o adresa unde locuiesti. Neavand o adresa, nu poti aplica pentru nimic, nici macar nu vei putea deschide un cont la banca. Cam incurcata situatia.

Share This Page