14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed, avantaje si dezavantaje

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by valentin, Aug 20, 2010.

1. daniel c

daniel c New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor. Lucrez in Italia de 13 ani amenajari interioare, insa as dori sa merg sa muncesc in Anglia, si as dori, daca sunteti amabili, sa-mi dati niste sfaturi, despre care ar fi primii pasi pe care ar trebui sa-i fac odata ajuns la Londra (spre ex), si cam cati bani mi-ar trebui la inceput pt a acoperi cheltuielile necesare, pana cand gasesc de munca. Si as vrea sa stiu cum este piata muncii in constructii, adica se gaseste de munca sau nu? Miltumesc anticipat

2. victorita76

victorita76 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor! Am auzit ca pot aplica ca dependent de selfemployed prin partenerul meu dar inca nu am divortat de fostul sot si mi se pare ca este prea simpla procedura si prea frumos sa fie adevarat.Nu am gasit astfel de cazuri Romani Online si de aceea va rog daca ma puteti ajuta cu informatii.Am insurance number obtinut print-un contract in agricultura.
    victorita76
    Cetitor

blonda_92 likes this.
  3. darcey

darcey New Member

Trophy Points:
    0
    sunt fara Nino ..partenerul meu cu NINO obtinut cu contract de agricultura cu ani in urma ....ce ar fi indicat acuma sa aplicam pentru ...self-employed sau LTD ?
    care e diferenta judiciara intre acestea doua ?cineva m-a sfatuit LTD ptr ca se obtine mai usor si avand in vedere ca nu am NINO dupa ce se infiinteaza LTD e mai usor sa obtin NINO ...a trecut cineva printr-o situatie asa complicata ? stie cineva ceva ..ma puteti ajuta cu orice informatie posibila va rog ?
    multumesc mult !

4. dincost

dincost New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor.In curand ma voi stabili in UK,cel mai probabil ca self employed-pe articole sportive si nutritie sportiva.O mica nelamurire,cat dureaza inregistrarea ,ca sa zic asa ,ca SE?Presupun ca nu e aceeasi birocratie ca in Ro.Multumesc

5. Anonymous

Anonymous Guest

Ce sa-ti spun ? inregistrarea dureaza cateva minute , la telefon.

6. dincost

dincost New Member

Trophy Points:
    0
    super,merci de raspuns...marea mea teama era birocratia,care,stii cum e la noi

7. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    dar inainte de asta? crezi ca este asa usor?
    cont in banca ai?
    nin ai?

8. dincost

dincost New Member

Trophy Points:
    0
    sunt constient ca nu va fi usor.Pt NIN voi aplica odata ajuns in UK.Inca sunt in Ro si momentan ma documentez

9. catalin_popescu

catalin_popescu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatiile pe care le postati.

10. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Odata ce ai activitate pe self-employed, sunt obligati sa ti de-a NIN pt a-ti plati contributiile la stat, etc.
    Cei care nu primesc NIN, nu au activitate. Ei doar se inregistreaza si apoi aplica pt NIN avand asteptari sa-l primeasca, fara a prezenta facturi, cheltuieli, scrisori de recomandare de la clienti etc.
    Iar cont in banca se face tot in cateva minute daca ai cele de mai sus.

11. dincost

dincost New Member

Trophy Points:
    0
    merci frumos

12. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru NINo vei aplica dupa vreo 3 luni (aproximativ) dupa ce vei ajunge in UK. Mai documeanteaza-te ..ca e plin forum-ul.
    Asta daca vrei sa-l si obtii....

13. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu am alta intrebare.Eu as vrea sa fiu sole trader ca si cleaner si as vrea sa stiu ce anume documente imi trebuiesc inafara de NIN si sa ma declar self employed? Daca eu prestez servicii cuiva trebuie sa semnam un contract de colaborare?

14. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Nope, doar trebuie sa ii tai chitanta.

aici gasesti toate informatiile oficiale referitoare la record keeping ca si s/e:

http://www.hmrc.gov.uk/sa/rec-keep-self-emp.htm

Nu ai nevoie de NINo / UTR sau sa fi inregistrata cu HMRC'ul before u start trading ci poti incepe sa prestezi servicii si in interval de 3 luni sa incerci sa obti NINo si sa te inregistrezi cu HMRC'ul ca si s/e.

Bafta

15. Beowulf

Beowulf New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am tot citit pe aici sa vad cum stau lucrurile dar am cateva intrebari pentru ca tot nu ma prind de unele chestii.
    Intai mentionez ca am studii superioare si stapanesc f bine limba engleza, am si un atestat (Cambridge)cu care pot sa demonstrez asta. Eu lucrez ca si instructor fitness de mai bine de 3 ani in Romania si doresc sa fac acest lucru in Uk. Detin diploma (cica recunoscuta in UE) de instructor fitness dar probabil nu va fi recunoscuta in UK. Ce ar trebui sa fac sa obtin drept de munca?
    Am inteles ca pentru mine variantele Self sau urmand un NVQ. As alege varianta NVQ deoarece probabil voi lucra ca si angajat la o sala desi in viitor vreau sa ajung la personal training ceea ce fac si aici. Am vazut ca sunt NVQ in domeniul fitness dar de aseamnea am vazut ca sunt si alte cursuri de fitness care se fac la fel recunoscute. Sunt bune si acelea ca sa pot obtine Yellow permit? sau este vreo alta varianta? Ce ar fi cel mai bine sa fac in cazul meu? Dupa ce termin de exemplu un NVQ lucrez doar part time in continuare sau cum functioneaza? Am foarte multe intrebari se pare :)) pentru ca nu am inteles foarte multe :)
    Mentionez ca vreau sa raman in UK definitiv.

16. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am si eu cateva nelamuriri si sper sa ma poata ajuta cineva.... Voi pleca impreuna cu familia( sot si copil de 3 ani) cat mai curand posibil, sper...max 2 luni...Eu voi lucra ca si asistenta medicala intr-un camin de batrani, in ultimii 5 ani asta am lucrat aici. Problema la mine este rezolvata..in privinta sotului am nelamuriri...El aici a lucrat in ultimii 12 ani ca si DJ...normal, acolo f putine sanse sa lucreze pe domeniul asta...s-a hotarat sa faca un curs de calificare acolo ca si carier ( nu i se apleaca de la asta... in caz ca va intrebati, barbat fiind, si-a ingrijit bunica la pat 6 ani cu tot ce presupune o astfel de ingrijire, am inteles ca fiind la cursuri i se va da yellow card si are drept de munca in domeniul ala 40h/saptamana...el insa mai are o pasiune pe care vrea sa si-o exercite in timpul liber...fotografia...vrea sa faca foto la nunti si pica tocmai bine ca astea sunt la sf de saptamana, dar..asta merge sa o practice ca si self employed si nu stiu cum o sa se pupe toate astea intre ele..nu stiu ce varianta sa gasim sa le practice pe amandoua de la inceput.Am inteles ca sa-i fac fac Blue card ca si dependent dureaza pana-i vine cam 9 luni... Nu stiu daca am postat la topicul corect

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    E ok.

Atat timp cat faci invoice-uri si nu lucrezi angajat poti face ce vrei.

In 2007 eu eram cleaner, tutor, translator, nu te afecteaza cu nimic.
    Acum sunt mai apropiate domeniile, ce-i drept: interpreting, translations, language tuition (meditatii).
    Am o prietena care e fotograf profesionist si are ca domenii si cleaning si translations.

18. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult rebecca pt raspuns

19. viktor2105

viktor2105 New Member

Trophy Points:
    0
    daca sora mea lucreaza ca self employed , eu ca si frate nu pot aplica pentru YC ,sau am vreun avantaj?

20. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara prieteni.

Dupa 16 luni in care am lucrat pe 'piata neagra' , fara a fi decis daca raman aici sau nu, acum sunt hotarat si vreau sa ma inregistrez ca self employed. stiu unde, stiu ce pasi trebuiesc urmati. in schimb am 2 mari nelamuriri:

1. este intelept din partea mea sa ma inregistrez ca S.E. tocmai acum, dupa 16 luni de lucrat 'la negru'? Oare nu voi intra in conflict cu IRS sau cu oricare autoritate britanica? Sunt dispus sa platesc NINO pentru toate aceste 15 luni. Doar ca nu vreau sa intru in probleme. Oricum, nu castig mai mult de 8k pe an, ceea ce inseamna ca nu trebuie sa platesc taxe, decat acest nino saptamanal. Oare sa declar si aceste 16 luni lucrate? Sau e mai bine sa nu le mentionez? Dar daca nu zic nimic despre tot acest timp, iarasi, nu o sa intru in probleme?

2. lucrez pentru un singur client. sunt compatibil pentru SE?

Multumesc mult anticipat.

Share This Page