21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-declaration - "not become a burden on the state"

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Elena-Ioana, Oct 7, 2011.

1. Elena-Ioana

Elena-Ioana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

As vrea sa stiu daca a incercat cineva sa foloseasca Self-declaration - "not become a burden on the state" in loc de sponsor sau bank-statement si daca a fost acceptat.

Ma aflu in UK, mi-a fost refuzat YC-ul din cauza asigurarii. Asa ca mi-am facut o noua programare la care va trebui sa prezint un nou extras de cont, ceea ce nu am, dat fiind faptul ca ma aflu un UK unde nu imi pot face cont bancar. De aceea intentionez sa ma folosesc de optiunea self-declaration "not become a burden on the state".

Multumesc

2. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa iti faci cont la Hsbc,legat de declaratia aia eu chiar nu m-as baza pe ea.

3. blueyed

blueyed New Member

Trophy Points:
    0
    Cont poti sa faci si la Barclays...eu tocmai am primit docomentele si cardul dupa 2 zile de la solicitare...free!

4. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    1-Cumnata mea a obtinut YC pe 18 august si aceasta declaratie a fost primul lucru despre care au intrebat-o.Nu e asa complicat:daca ti-o redactezi singura costa doar 5 lire semnaturile la orice birou de solicitors
    2-Ea si-a deschis cont la HSBC-chiar i-au facut direct debit card,nu bazic cum stiam eu ca se face prima oara(asa ne-au spus noua cei de la Halifax acum ceva ani in urma)
    3-Nu te da batuta,rezolva repede cu contul-dureaza cateva zile pana vine cardul,pune ceva banuti in el,fa-ti si declaratia si nu uita de asigurare,nu merge fara ea ca vei fi respinsa din nou
    Multa bafta!

5. Jem

Jem New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti cumva, trebuie scrisa la calculator, sau de mana? O sa iau extras de cont, dar ma gandesc sa fac si declaratia asta, daca tot nu e mare bataie de cap.

6. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    La calculator e mai indicat,nu stiu daca accepta si scrisa de mana.

7. Jem

Jem New Member

Trophy Points:
    0
    OK, mersi :)

8. Elena-Ioana

Elena-Ioana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns

O zi frumoasa

9. Elena-Ioana

Elena-Ioana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Doresc sa va spun ca am reusit sa obtin Yellow Cardul doar cu acel self-declaration.
    Este bine de stiut pentru cei care vor sa incerce pe viitor aceasta varianta.
    Nu mi-au cerut nici un fel detaliu despre bani.

Va multumesc inca o data pentru sfaturi

Numai bine

10. Elena-Ioana

Elena-Ioana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Mai am o intrebare. As vrea sa imi schimb locul de munca. Stie cineva cum trebuie sa procedez?
    Stiu ca trebuie sa instiintez Home Office=ul de acest lucru, insa nu stiu daca printr-un email sau prin posta. Trebuie sa atasez si o dovada a noului contract?
    De asemenea pot lucra imediat dupa ce trimit instiintarea, sau trebuie sa astept acordul Home Office?

Multumesc

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai Yc de student, si nu schimbi scoala sau institutia de invatamant, nu trebuie sa anunti pe nimeni, locul de munca il poti schimba oricand fara probleme. Daca schimbi cursul sau scoala, ii instiintezi pritr-o scrisoare trimisa la Sheffield de cateva randuri, prin care ii instiintezi cine esti si ca ai schimbat x cu y insotita de o scrisoare de la noua scoala.

12. Elena-Ioana

Elena-Ioana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru ajutor.
    As vrea sa imi spuneti daca cunoasteti persoane care au procedat asa si a fost ok. Intreb pentru ca aceasta informatie o voi da si eu mai departe si nu vreau sa ii incurc :)

Multumesc inca o data

13. Anca L.

Anca L. New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Cum ai scris acel self declaration? Si in cat timp ti;a venit YC?
    Si am vazut ecva legat de comprehensive insurance, cu asta cum ai facut?
    Si sa'mi zica cineva, daca stie, cum sa fac sami primesc buletinul inapoi mai repede dupa ce le trimit aplicatia.

Thanks.

14. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Anca, aici gasesti un model de declaratie: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... e-40#84161.
    Pentru asigurare este un topic intreg aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... f-sufficie

Eram si io curioasa de declaratia asta(cred ca sunt in topic), cum functioneaza in cazul in care obtii YC (si) pe baza ei (declaratiei).
    Adica eu declar ca nu devin o povara pentru stat.OK.
    Asigurarea mea spune, ca ei ma acopera doar in cazul in care care patesc ceva(ma imbolnavesc); fara a-mi acoperi controalele de rutina.Sa ziceam ca eu vreau sa-mi fac anual analize de sange, singura mea posibilitate e sa merg la GP, sa-mi dea o trimitere. Asta se numeste ca am devenit o povara? Alternativa e sa merg sa platesc undeva sa fac aceste analize, sau sa merg la mine acasa.
    E corect, asa?

Daca declar ca nu voi deveni o povara pentru stat inseamna ca ar trebui sa evit sa merg la GP in acel an, cu exceptia situatiei in care patesc ceva????

(ps eu nu am dat aceasta declaratie, tocmai din cauza ambiguitatii ei; dar poate n-ar fi rau ca persoanele care o fac sa stie la ce sa seastepte, nu?)

15. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

YC november 2011- NU declaratie de self sufficient required
    Asigurare- AVIVA ( anual, nu lunar platita)

16. alina87

alina87 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Ma bucur sa vad unitate si sustinere pe acest forum :) Voi aplica pentru YC, numai ca am tot cautat un comissioner of oaths care sa faca declaratia ceva mai ieftin, si pana acum cel mai mic pret e de £70. Exista varianta sa fac eu declaratia si sa fie witnessed de un comissioner doar pentru £10, ceea ce mi se pare nu numai rezonabil, cat si corect. Problema e ca nu gasesc niciunde un model, iar linkul de mai sus nu merge. Trimite la pagina de index, ceea ce nu e prea de folos. Am stat ore sa gasesc postul cu modelul de declaratie, dar probabil ca nu mai exista. Aveti cumva modelul altundeva? un format? orice :) Stiu ca trebuie sa inceapa cu "I, hereby.................. " dar cam atat. Ma gandesc ca fiind un document trebuie sa urmareasca un format ceva.
    Sper sa puteti fi de ajutor!
    Multumesc!

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  18. alina87

alina87 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult! :)
    A functionat modelul tau? Voi adauga si sponsorship letter. si scholarship letter. si insurance si bank statements. tot.

Share This Page