8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

se verifica prezenta la cursuri de catre HO?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by lauraenaku, Apr 29, 2011.

1. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Adresez o intrebare celor care urmeaza un curs si posed faimosul YC.
    Pt ca in prezent mi-a gasit sa ma angajez si una dintre zilele de munca coincide cu cea de curs , ma gindesc sa absentez una din ele, insa nu stiu daca asta imi va afecta sau poate chiar anula YC -ul.
    Pana acum , nu s-a interesat nimeni de la HO de prezenta la curs din spusele tutorului, dar....

daca stiu cineva mai multe astept cu nerabdare sfaturile voastre.
    multumesc anticipat

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Da Laura, sunt convinsa ca se verifica prezenta la cursuri mai ales in cazul romanilor si bulgarilor si mai ales prezenta extracomunitarilor (cei din afara UE) am vazut si la noi la universitate ca s-au bagat tare, pe toti care folosesc statutul de student doar pentru a fi in uk, pentru a lucra, pentru diverse afaceri si orice alte pretexte, mai putin pentru a studia... -sssst-

Eu nu te-as sfatui sa lipsesti de la cursuri -nu-nu- ci doar sa incerci sa explici angajatorului, riscul de a-ti pierde statutul de student (si de-a lucra legal in UK) parca nu-mi vine a crede ca n-ar intelege -nu-stiu-

3. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc ellaws pt rasp.
    ideea este ca am doua zile cursul, si as lipsi doar una dintre ele, pana acum nu am absentat deloc, am trecut si examenele si pana termin cursul asta as mai avea vreo 8 sapt deci ar fi 8 absente in 6 luni de curs...ti se par multe?

uff...mai astept pareri din experienta vpoatra...

multumesc mult ella inca odata

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Laura, in primul rand experientele celorlalti pot fi relevante intr-o mica masura, pentru ca fiecare poate fi mai norocos sau mai putin norocos, sau poate avea parte de anumite conjuncturi. Ce ti-as recomanda eu ar fi sa te interesezi la colegiul respectiv despre conditiile referitoare la prezenta pentru cursul tau (ce procentaj al prezentei e necesar pentru a obtine calificarea pe care ti-o doresti - 75%, 80%, 90%). In acelasi timp incearca sa vezi daca nu poti sa reprogramezi cumva orele din acea zi, cu alta grupa de studenti poate. Daca cele 8 absente se incadreaza in procentajul de absente tolerat de colegiu nu vad de ce ai avea probleme.

5. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc Silvesfern,

parca mi-ar fi vorbit dirigintele meu din gimnaziu...-da-da-

inteleapta parere mi-a dat-bravo-

Share This Page