17 C
London
Tuesday, June 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

se pot fraieri taxele??

Discussion in 'Imagine negativa' started by andrey 2006, Aug 1, 2007.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca singura greseal a lui "iulisimo" este ca a folosit expresia "freierii taxele" ceea ce implica o actiune ilegal si total nerecomandabila. Nu uitati ca nimeni nu l-a ars pe Al Capone, nici FBI nici Politiadecit IRS (taxele), aia l-au infundat, asa ca.nu degeaba se spune "de taxe si de moarte nimeni nu scapa".

Cit despre "se pot face deduceri din taxe?" asta e cu totul alta situatie, perfect legala ale caror limite sint expuse chiar pe siteul Inland Revenue, deci perfect legale intr-un sistem democratic capitalist cum e cel din UK.
    Deci atita timp cit stai in baremele legii, poti sa faci O GRAMADA de deductii din taxe ca si self-employed, functie de tipul de serviciu pe care il prestezi.
    Daca esti de exemplu contractor, sa zicem, poti sa-ti deduci aproape in intregime cheltuielile cu masina - asigurare, benzina, uzura, intretinere - cu mobilul, cu internetul, cu business lunches and dinners, chiar si cu anumite "entertainment" dar totul trebuie monitorizat, pastrate chitante, un log de calatorie al masinii, cu cine ai avut lunch/diner etc.
    De aceea multi prefera folosirea unui contabil, unde pur si simplu el varsa toate chitantele, iar contabilul stie ce sa selecteze si ce se califica si ce nu.
    Serviciile lor nu sint scumpe si salveaza o gramada de greseli, ca sa nu mai vorbim ca-ti por obtine bani la care tu nu te-ai fi gindit.
    Taxele ca self-employed sint 18% aici BTW (plus social contributions - NINO - average 10%).

Iar taxele ca employee (PAYE) nu sint 40% peste 33,300Lire ci sint ASTAZI, anul 2007-2008:
    0% pe primele 5,225Lire, apoi 10% pe urmatoarele 2,230Lire, apoi 22% pe urmatoarele 34,600Lire si numai pe ultima portiune ce depaseste suma celor anterioare la 40%. (deci in practica ar trebuii sa ai un Gross Income mai mare de 42,055/an ca sa incepi sa platesti 40% taxe, si asta NUMAI pe portiunea care depaseste acest plafon).
    Din 2008 anumite schimbari vor surveni, dar eu vorbesc de AZI anul asta financiar pina in Aprilie 2008.

2. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg de ce unii considera ca se insala statul daca incerci sa platesti mai putine taxe.Intr-adevar, daca esti employee taxele iti sunt trase automat fara drept de replica, dar ca self-employed atata timp cat poti face ceva...de ce nu?
    Gasesti in librariile englezesti chiar si carti despre cum sa platesti mai putine taxe, se numeste "How to pay less tax" si se refera la toate categoriile de oameni.
    Asa ca, sfatul meu, daca vreti sa stiti niste trucuri, investiti intr-o carte decat sa fiti judecati gresit pe internet de persoane care cred ca ati venit sa faceti evaziune fiscala in UK.Detest cand unii isi spun pareri fara sa gandeasca inainte...Nu e nimic rau in a incerca sa platesti cat mai putine taxe atat timp cat legislatia iti permite.Mai rau ar fi fost daca se punea problema de declarat mai putin venit la stat...imi inchipui ce comentarii ar fi fost atunci. -badteeths- adteeths-

3. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    La calculatia de mai sus de deducere a taxelor, mai adaug un 8% calculat dupa cei £5225, cu care se plateste Clasa 4 National Insurance Contributions (atentie, e diferita de ce se plateste trimestrial _ Clasa 2 de NIC).

4. ionutpopdavid

ionutpopdavid New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor, ipocrizia asta ma sperie. Pana una alta Andrey2000 e unul dintre putinii care daca au pus o poza au pus-o pe a lor - deci asta denota niste sinceritate.
    Ne dam toti patrioti, ce sa zic! Sper ca vorbiti serios. Oricum sunt foarte de acord cu ce s-a zis. Cine are chef de dat tzepe, sa se care de aici ca am venit sa muncim cinstit nu sa furam.

cred ca bebelusha are dreptate - hai sa nu fim asa de duri cu altii nou veniti, ce avem de castigat? Si altii sa fie mai atenti la exprimare.

Mi se pare mie sau multi vor sa isi arate muschii vorbind dur pe acest site? Ce-ar fi sa folosim site-ul ca sa ne ajutam, nu sa ne sapam.

Am facut rost de mp3-uri cu Gica Petrescu. Le vrea cineva? Daca da, sa imi sugerati si cum pot sa vi le dau in mod legal, ca nu vreau sa intru la apa, Doamne fereste.

5. catadioptru

catadioptru New Member

Trophy Points:
    0
    Subiectul in sine este folositor, insa exprimarea lui este cea care a starnit reactii adverse. Atata timp cat un demers este legal, este de laudat ca stii sa te descurci si sa platesti mai putin bir. Chiar la ASE se explica la cursuri ca rezultatele bune obtinute de un manager pot fi optimizate de un contabil bun care cunoaste legea si te ajuta sa platesti mai putine taxe. Dar in fata romanilor care au parte din plin de compatrioti care ii "smecheresc" este firesc sa sune iritant cuvantul "a smecheri". pentru ca trezeste in fiecare din noi amintirea multor experiente neplacute din tara si din strainatate in care cineva a incercat sa ne "smechereasca".

6. IFlip92

IFlip92 New Member

Trophy Points:
    0
    Sar putea sa am eu raspunsul. Tatal meu vitreg e British si cand era el tanar se ocupa cu constructii si renovari si era self-employed. E, ca sa scape de taxa mare si astea se ducea mereu in vacante oficiale prin alte tari. Asa imi povesteste el mereu de cum evita sa fie supra-taxat la banii care ii castiga :p. Sper ca tia fost de ajutor.

7. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta chiar ar putea fi un topic folositor , asta daca am putea sa nu mai fim ipocriti si sa trecem peste greselile de exprimare si modul putin gresit de a spune in principiu " cum putem deduce mai multe cheltuieli" .
    vad ca sunt multi pentru care statul este o institutie sacra si cred ca si-ar da si viata ca sa le fie bine , ba mai mult , si-ar rupe de la gura pentru ei :)))

pe mine ma intereseaza foarte mult cum pot sa le dau cat mai putini bani (in mod legal) .
    as putea de exemplu atunci cand ma inregistrez ca SE sa declar mai multe activitati chiar daca nu am inceput decat o activitate.
    de exemplu sunt car valeter dar vreau sa pot activa si in photography si polish auto .
    presupun ca in felul asta pot deduce mai multe cheltuieli gen benzina pentru a ma deplasa la evenimente sa fac fotografii , masina in sine , laptop , aparat foto , o parte din chirie nu stiu sigur si multe altele , right?

8. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    ..eu am aplicat online

Share This Page