9.7 C
London
Saturday, March 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se pot descurca 2 persoane cu 1000 lire pe luna?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Lethario, Jul 1, 2011.

1. Lethario

Lethario New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi romani, as vrea sa vin in UK impreuna cu prietena mea. Intrebarea este daca ne putem descurca o vreme doar cu salariul ei (mancare, chirie, transport etc) pana imi gasesc si eu de munca. Din cate stiu ea ar castiga intre 900 si 1100 GBP.
    Astept parerile voastre.
    Multumesc.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    FFFFF GREU.

Depinde desigur de multe chestii dar,
    daca gasiti o chirie intr-o camera de ex, ceva pana'n 300/350,

dar, depinde de oras/zona!

Inflatia si-a spus un cuvant serios aici in UK,
    aveti toate taxele ,sper ca nu sunteti fumatori...

Tine cont si de faptul ca cei 200£ in plus ce-i dai tu acolo, aia sunt VIRTUALI, adica daca are orele alea suplimentare!

Multa bafta oricum, poate gasesti si tu ceva rapid,

3. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cateva luni nu vad sa fie o problema cu 900-1000 in mana.Asta, normal locuind intr-un shared house.
    Dupa ce intra impozitul, nu vreau sa vorbesc prostii, cred ca in momentul in care are primii 6000 de lire brut castigati, intra impozitul si national insurance number, in jur de 21-22% atunci o sa fie mai greu.

4. Lethario

Lethario New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate Sorinacio, dar tinand cont ca va lucra in regim self employed si ca va putea sa deduca cheltuielile, sper ca impozitul sa nu fie asa mare. Ma gandesc ca daca trece chiria, utilitatile, transportul, telefonul pe cheltuieli, venitul se diminueaza semnificativ, chiar tinde spre 0. -trist-

5. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Intradevar 1000gbp pe luna este putin. Dar cat crdeti ca ar fi suficient pentru 2 persoane?
    1500? 2000? Ar fi bine ca referinta Londra, fiind cel mai scump oras, mai mult nu cred ca se poate estima

6. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg de ce vine ca si self employed pentru care assistant. Zic eu ca e mult mai simplu cu un card de student. Adica marea majoritate a firmelor de recrutare din romania trimit la munca pe baza de yc de student pentru care assistant (ai zis ca vine cu o firma). Eu asa am venit.
    Vad foarte multe dezavantaje sa vii ca si self pentru care assistant.
    Adica, eu self employed il vad mai mult pnetru cei care doresc sa aiba propria afacere, e un fel de persoana fizica autorizata in Romania ca traducere.

sa ma corecteze cineva daca gresesc.

7. Lethario

Lethario New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca gresesti, dar agentiile care trimit pe baza de yc student, din cate stiu eu practica comisioane anticipate foarte mari.
    Sorinacio, ai putea sa ne spui prin ce agentie ai plecat si cat te-a ajuns "afacerea"?

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Lethario,
    dac a ai timp, de ce nu iei forumul frumusel la rasfoit,

citeste ce a scris Vali B de ex, despre self e,
    citeste la rubricile despre studenti,

firmele care va storc de bani fac de fapt o treaba care poate fi facuta de voi insiva!

De ce sa-i platesti unuia 2000£ ca sa fii si self, cand , cu mult mai putin, poti aplica pt un NVQ in caring, te faci student, ai YC, ai drept de munca 20 de ore (garantat) si esti si legal, cu drept de BC in 12 luni?

Desigur, trebuie sa citesti pe aici ca sa vezi exact ce si cum,

nu te astepta sa afli totul intr-o seara!

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Diferenta aia de 200 de lire este imensa si conteaza foarte mult
    In principiu te poti descurca, si ar fi mult mai usor daca locuiti in apropierea locului de munca ( a prietenei ), daca te duci pe jos la interviuri sau in cautarea locurilor de munca (sau folosesti abonamentul prietenei cand e libera), daca nu fumati, daca gatiti in casa, daca eviti sa suni la numerele cu 08...si daca bei apa de la robinet -nuuu-

In Londra cam astea sunt cheltuielile lunare:
    -400 o camera
    -140 un abonament la metrou zona 1-4
    -intre 20-40 council tax (depinde cati sunteti in casa)
    -cam 20 bilurile
    -internet 5-10 lire
    -cartele telefonice sau abonament intre 20-40
    -tv (depinde)

Restul raman pentru mancare si neprevazute..

10. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc ca e posibil sa i se fi propus SE-ul daca lucreaza printr-o agentie in community care, nu intr-un NH, ca banuiesc ca de un spital inca nu poate fi vorba.

Daca va lucra intr-un NH, SE-ul e o alegere proasta, in afara de transport (si aici ma refer doar la un amarat de abonament lunar la mijloacele de transport in comun) nu cred ca poti deduce nimic din taxe. Pentru ca lucrand intr-o cladire, nu te deplasezi, iar PPE-ul iti e asigurat.

Cand lucrezi in community care (presupunand vizite in diferite locatii, la diferite ore) ca SE e diferit, mai ales daca ai o masina. Uzura masinii si combustibilul ti-l decontezi si se aduna undeva la £3-4.000/an, bani pe care ii iei odata (nu te bucura inca, aceeasi bani ii platesti tu din buzunar, dar treptat, pe parcursul unui an).

Cred ca pentru primele 2-3 luni £1.000/luna sunt suficienti, desi nu va fi usor. Spun 2 luni pentru ca dau ragaz si celui de-al doilea - Lethario in cazul de fata - sa isi gaseasca un job si pentru ca din ceea ce observ sunteti destul de hotarati sa faceti pasul asta, desi nu va dau banii afara din casa. Ca nou veniti nu cred ca veti cheltui mai mult decat ce a scris Cafea mai sus, poate un plus la telefon, in cazul in care nu reusiti sa incheiati un abonament (sau sa va dea cineva sa folositi unul).

Un alt lucru care nu trebuie uitat e ca nimeni nu te plateste in avans, depinde de data la care va incepe munca si daca agentia/NH respectiva are o data fixa de plata a salariului, dar puneti in calcul primele 6 saptamani sa va descurcati din banii proprii, ca sa evitati eventuale surprize. Plus cel mai important lucru: cazarea, care e cel mai spinos lucru in Londra/UK (se cer luni platite in avans, referinte, comisioane etc), care ar fi bine sa o rezolvati pana veniti aici, poate chiar prin agentia respectiva. Vorbesc de un contract scris, nu doar promisiuni.

11. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara intu si eu pe topic pt ca vom fi si noi in situatia asta pana o sa ma si eu un job. Are dreptate cafea cu cheltuielile expuse si chiar spun si eu ca tinde spre 0 venitul si da uneori cu minus . deic mai bine sa ai ceva inca de acasa pregatit pt o luna pana cand vei lucra si tu si vei lua salar. 1000 lire e chiar o limita inferioara dar depind mult unde stai si de cei 160 lire zona 1-4 pe care ii da prietena pe transport. pt ca fac o diferenta .

12. razorcd

razorcd New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cu prietena mea am stat cateva luni in Bournemouth cu 800lire pe luna.
    cazare 450(shared room mare), 150 mancare ASDA, 200 transport + bani de cheltuiala

In londra transportul e mult mai scump dar daca sunteti calculati va incadrati in 1000lire fara probleme.

Bafta

13. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,
    m-ai facut curios,daca nu te superi poti detalia partea cu transportul,in sensul ca unde s-au dus 200 lire-pe aswigurare la masina si benzina,sau mijloace de transport in comun dar distanta mai mari?
    Multumesc

Share This Page