14.4 C
London
Wednesday, June 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se poate obtine BLUE CARD daca lucrat full time ca STUDENT?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by agnb1, Apr 2, 2012.

1. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze ca vin cu intrebarea asta in loc sa caut eu aici, dar de cind n-am mai fost pe ROL s-a schimbat totul, si chiar nu inteleg cum sa navighez. Deasemenea nu imi aduc aminte sa fi intilnit subiectul asta.
    Deci, intrebarea
    Se poate obtine BC daca o persoana, student cu YC a lucrat full time (nu ca self, ci ca employee) pe toata perioada studiilor (term time/off term time)?
    A reusit cineva sa prezinte cele "12 payslips" de full time employment si sa obtina BC?
    Ce se poate face in cazul in care cineva lucreaza full time ci nu 20 ore ?
    Cit de greu / usor este sa obtinem BC?

2. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Se poate obtine BLUE CARD daca lucrat full time ca STUDE

In ce domeniul lucrezi?Stiu ca se poate sa lucrezi full time daca lucrezi in domeniul Health&Care pentru ca normal lucrezi 20 de ore pe saptamana inca 20 de ore faci practica platita...
    Eu asa lucrez acum.... si este legal.
    De obtinut BC cred ca este foarte usor din pozitia ta...daca ai deja 12 fluturasi de salariu si diploma de studiu.
    Trebuie sa-ti faci programare la HO....sa te prezinti cu documentele si il primesti in 2 ore.

Daca stie cineva ce alte acte mai sunt necesare....ar fi de bun folos!

Multumesc!

Citeste mai jos cum poti sa-ti faci programarea :
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... p105461....

Bafta multa si tine-ne la curent!

3. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0

Este ilegal sa lucrezi cu norma intreaga, ca angajat, in baza yellow card-ului de student.

4. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

LVD intrebarea nu este pt mine. Cunosc pe cineva care e student is lucreaza in domeniu de constructii ca is constructor pt o comapnie, cu salariu, nu ca self.
    Andrea, stiu ca e ilegal sa muncesti full time while strudent.

Tocmai de-aia intreb. A mai lucrat cineva full time ca is employee is a luat blue card?

5. ctlntns1

ctlntns1 New Member

Trophy Points:
    0

salut,

sunt in acceasi situatie lucrez full time(+40ore) de 12 luni in baza yellow card - student. urmeaza sa aplic pt blue card.

am nevoie de informatii de la cei care cunosc situatia , daca voi intampina dificultati in obtinere.

6. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0

Sunt multe informatii pe acest forum cu privire la legislatia britanica in ceea ce priveste drepturile si obligatiile romanilor pe piata muncii din UK. Dupa cum foarte multe informatii sunt disponibile pe pagina celor de la Home Office.

Dificultatile pe care le-ai putea intampina ar fi in situatia in care nu ti s-ar da Blue Card - incalci conditiile in care ti s-a eliberat YC. O a doua problema - daca un roman lucreaza ilegal in UK, i.e. lucreaza peste 20ore in baza unui YC ce stipuleaza ca poate lucra doar 20 ore pe durata cursurilor si full time in perioada vacantelor, atunci atat el cat si angajatorul comit infractiunile pasibile de amenda. Amenda de £10.000 ptr angajator si de £1000 ptr angajat.

Douazeci de ore de munca legal, platite cu salariu min pe economie rezulta in cca £118/saptamana. Cheltuielile unui student responsabil pe durata studiilor, intr-un oras universitar, nu depasesc cca. £600/luna. In rest, pentru imbogatit, aveti rabdare, exista suficient timp si dupa ce va incheiati studiile, nu intra zilele in sac.

Multa bafta!

7. ctlntns1

ctlntns1 New Member

Trophy Points:
    0

mersi,

totul perfect si corect.cunosc legislatia. cunosc teoria , dar nu cunosc practica, caut un caz practic.

dar... este sau cunosti persoane care au obtinut sau nu blue card.

eu pot lucra mult si bine in conditiile actuale cu yellow card student fiind la al doilea curs in desfasurare , ma voi inscrie la multe alte cursuri pe viitor.

mersi

8. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0

Asa mai ctltnmctstlts baga mare si tare pe forum ca tu o sa te inscrii la zeci de cursuri doar ca sa muncesti nu sa inveti si la urma ne miram de ce ingreuneaza accesul nostru pe piata muncii in UK. Tine frate pentru tine ce vrei sa faci nu arunca in gura mare pe forum public manevrele la care te-ai gandit. E mare gradina........

9. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0

salutare,
    e de apreciat ce au facut compatriotii nostri cu acest forum,
    dar pe uni se pare prea multa informatie ii induce in eroare,asa cum sunt eu,asa ca uiat-ti problema mea:
    Am YC si urmez si un curs vocational si lucrez in acelasi domeniu in care este cursul vocational,iar acum intrebarea este daca incalc legislatia?
    si o a doua problema: am intrebat angajatorul de contract de munca si mi-a spus ca nu e nevoie,ca legislatia din UK permite asa ceva si ca in momentul cand vreau sa aplic pt BC o sa imi dea o scrisoare care sa ateste ca am lucrat pt el.E normal asa ceva?
    multumesc!

10. fzk2008

fzk2008 New Member

Trophy Points:
    0

Daca urmezi un NVQ si lucrezi in acel domeniu nu este problema asa am lucrat si eu full time, dar uita-te tu pe YC tau si vezi ce scrie la rubrica ''remarks'' sau pe scrisoare care ai primit-o impreuna cu YC.
    Cat despre contract eu cand am aplicat pentru BC nici nu l-am avut , am avut doar scrisoare de la angajator, de la scoala cum ca pe aceasta perioada am urmat cursurile, si fluturasii de salariu.

11. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0

mersi pt raspuns!!

12. prajitura25

prajitura25 New Member

Trophy Points:
    0

buna eu sunt noe pe aici lucre full time de mai bine de 1 an si jumate ce ar trebui sa fac ca sa aplic pentru blu card ?

Share This Page